Fazla kitap okumanın yararları nelerdir?

F

Hayal gücü, yaratıcılık, insanın kişiliği, her an mutlu olabilme ve daha birçok etken. Bunların hepsi fazla kitap okumanın yararları arasındadır. Kendinizi çok sıkıldığınız anda başka yerlere gitmeye ikna etmek istiyor musunuz? Mutlu olduğunuz ortamlar belirli yerlerle sınırlı mı? Yaratıcılık ve hayal kurma konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz? Tüm bu sorulara cevabınız evet ise bu durumda çok fazla kitap okumuyorsunuz demektir.

Düzenli olarak kitap okuyorsanız artık okuma alışkanlığına sahipsinizdir. Daha önce okuma alışkanlığının faydalarından bahsetmiştim. Bu sefer okumanın, kitaplarla çok haşır neşir olmanın bilinmeyen ve genellikle doğaçlama oluşan faydalarından söz etmek istedim.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

Fazla Kitap Okumanın Yararları

Fazla kitap okumanın yararlarından bahsetmeden önce bir konuda sizi bilgilendirmek istiyorum. Okuyacağınız yararların bir bölümü fark edilebilir değildir. “Ben çok kitap okumama rağmen bunlardan birini hiçbir zaman hissetmedim.” diyebilirsiniz. Çünkü bunu fark edememiş olma ihtimaliniz çok yüksektir.

1. Daima Güvenli Bir Yol Bulursunuz

Stres altında olduğunuz zaman veya çok sıkıntılı olduğunuzda mutlaka bu tür hislerden uzaklaşmak istersiniz. Başarabilirseniz kendinizi biraz daha rahat hissedebilir ve daha kolay nefes alabilirsiniz.

Kitaplar bu konuda size en güvenli yolu gösterirler. Onları birer sığınak gibi düşünebilirsiniz. Stresten uzaklaşmak, sıkıntıdan kurtulmak için kendinizi kitapların içerisinde dünyaya bırakabilirsiniz. Yolculuk sırasında aklınızın bir köşesinde hikayenin gidişatı yer alırken, diğer bir köşesinde hikayedeki kurgunun ince noktalarını düşünmeye başlarsınız.

Kitaplar sinir, stres veya sıkıntı gibi hislerden kurtulmak için en güvenli yollardan birisidir.

2. Kendinizi Yalnız Hissetmezsiniz

Öyle bir an gelir, yaşadığınız olaylar sonucunda hiç arkadaşınızın kalmadığını düşünürsünüz. Aile bireyleriniz bile size çok uzak gelebilirler. Bu tür anlarda size ulaşabilecek kişiler en yakın dostlarınız olur. Peki ya onlara ulaşabilme şansınız yoksa? İşte o zaman içinden çıkılmaz bir durumda olabilirsiniz.

Kitaplar size hikayelerle dolu bir dünya sunmakla kalmaz aynı zamanda kendi dünyanızda size arkadaşlık edebilirler. Hiç beklemediğiniz bir anda kendinize bir psikolog edinebilirsiniz. Fark etmeseniz bile kitapta anlatılan hikayelerdeki bir karakter size yol gösterecek kadar durumunuza hitap ediyor olabilir.

Her zaman yanınızda olabilecek değerli bir arkadaşa kim hayır diyebilir ki?

3. Mutluluk Yanınızda Getirirsiniz

İnsanlar genellikle kendilerini en rahat hissettikleri yerlerde çok mutlu olurlar. Mutluluk insana farklı bir değer katar, farklı bir huzur ve farklı bir histir. Bazen erişilmesi zordur. Mutlu olabilmek için çok büyük engelleri aşmanız gerekebilir.

Kitaplar size mutluluğu getirebilir. Hiç bitmek bilmeyen günlerin hızlıca geçmesini sağlayabilirler. Bunları yaparken size mutluluk hazinelerinden bir tutam huzur sunarlar. Beklemeyi en keyifli hale dönüştüren şey kitaplardır.

4. Zaman Tanımadan Seyahat Edebilirsiniz

Birisi çıkıp size geçmişteki bir güne gidebileceğinizi söylese ne hissederdiniz? Heyecanlanırdınız. Ancak en önemlisi merak ederdiniz. Bugünden kalkıp geriye, geçmişteki bir tarihe fiziksel olarak gidebilmeniz mümkün değil. Ancak zihinsel olarak seyahat etmek mümkün.

Dönemsel hikayeleri konu alan kitapları okudukça o günlerde yaşananları daha iyi anlarsınız. Betimlenen yolları ve yapıları gözünüzde canlandırabilirsiniz. Yazarın kalemi güçlüyse sizi bir anda o olayın yaşandığı zamana götürebilir. Böylece zaman ve yer sınırı tanımadan seyahat etmiş olursunuz.

5. Daha Bilgili Bir İnsan Olabilirsiniz

Birçok konuda bilgisi olan bir insan için söylenebilecek olan ilk şey, çok fazla okuduğudur. Bu sanırım artık kabul edilmesi gereken bir gerçek. Bu tip insanları kıskanabilirsiniz. Bu tür insanlardan hoşlanmıyor olabilirsiniz. Hatta sahip oldukları bilgilere sahip olabilmek için geçirdikleri zamanın israf olduğunu bile düşünebilirsiniz.

Her nasıl düşünüyorsanız düşünün bu tür insanlar bilgili insanlardır. Kitap okuyarak bilgilerini güçlendirmişlerdir. Yanlış bildiklerini araştırmaktan çekinmezler ve eğer yanlış biliyorlarsa doğrusunu öğrenip bunu dile getirmekten çekinmezler. Kitaplar onların bilgi depolarıdır. Bu insanlar bu depolarda kilitli kalsalar bile huzurlu olmayı başarabilirler çünkü daima hayalini kurdukları yerdedirler.

6. Daha İyi Bir İnsan Olabilirsiniz

İyilik kavramı genç yaşlarda insanın ruhuna işleyen bir olgudur. İnsan çevresinden gördükleriyle yetişir, büyür ve gelişir. Gelişim belki yaş ilerledikçe daha yavaş etki gösterebilen bir durum olabilir ancak hiçbir zaman tamamen son bulmaz.

Sizi yetiştiren insanların öğütleri, öğrettikleri ve anlattıkları aklınızdan kolay kolay çıkmaz. Bu öğretiler doğrultusunda kişiliğiniz şekillenir. Yaşadıklarınızdan öğrendikleriniz ile şekillenme aşamasına katkı sağlarsınız.

Kitaplar gelişim aşamasında size empati kurma ve dinlemeden yargılamama gibi önemli davranışları öğretir. Bu öğretiler tıpkı büyüklerinizin öğütleri gibi hayat boyu sizinle kalır ve size yardımcı olur.

7. Daha Yaratıcı Olabilirsiniz

Yaratıcılık, insanın sahip olabileceği en farklı özelliklerden birisidir. Yaratıcı olan insan kendisini daha iyi anlatabilen insandır çünkü yaratıcılık insanın kendisini anlatmasıdır. Yaratıcılık insanın kendi düşüncelerini, kendi öğrendiği şeyleri, kendi bilgilerini ortaya koymasıdır.

Kitaplar sayesinde daha fazla şey öğrenebileceğiniz için yaratıcılık özelliğinizi daima destekleyebilirsiniz. Kitaplar bu konuda bir tür pil görevi görürler. Sizin sürekli düşünmenizi sağlarlar. Bunu yapabilmek için size güç katarlar.

Nitekim, okuduğunuz bir kitap bittiği zaman yeni bir kitap bulmanız gerekir. Bu da size güç veren pilin değiştirilmesi demektir.

8. Hayal Gücünüzü Güçlendirirsiniz

Hayal gücünün yaratıcılık ile doğru orantılı olduğu düşünülmektedir. Hayal gücünüz ne kadar kuvvetliyse bir nesneye bakış açınız bir o kadar farklı olur. Birisi tek bir açıdan nesneye bakma gereği duyarken, siz çok daha farklı açılardan ona bakabilmeyi başarabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey hayal gücüdür.

Kitaplarda anlatılan hikayeler oluşturulurken yazar hayal gücünü konuşturur. Siz bir kitaptan öğrendiğiniz karaktere kendi hayal gücünüz ile çok daha farklı nitelikler ve özellikler kazandırabilirsiniz. Böylece bir kaynak üzerinden kendi karakterinizi oluşturabilirsiniz. Ancak bunu yaparken bir tutarlılık durumu söz konusudur. Bir karaktere ekleyeceğiniz özelliğin iyi olup olmayacağını ancak o özelliği bildiğiniz sürece karar verebilirsiniz. Daha önce hiç okumadığınız veya üzerine düşünmediğiniz bir niteliği alıp bir karaktere ekleyemezsiniz.

Hayal gücünüz sahip olduğunuz bilgi havuzu kadar geniş olabilir. İlerisini düşünmek istiyorsanız kendinize hayali bir yol çizmeyi başarabilmelisiniz. Aksi taktirde hayal ettiğiniz alan içerisinde bulunduğunuz rahatlık bölgenizin dışına çıkamayacaktır.

Kitaplar sizin için en sadık arkadaştırlar. Daima yanınızda olabilirler. Size mutluluk ve huzur sunabilirler. Sizi bilgilendirirler, gelişmenizi ve daha iyi bir insan olabilmeniz konusunda sizi desteklerler. Yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü etkilerler. Tüm bunların karşılığında ise sizden istedikleri şey okumaktır. Fazla kitap okumak sizce yararlı mıdır? Fazla kitap okumanın zararları olduğunu düşünüyor musunuz? Bu konuda düşüncelerinizi yorum yaparak dile getirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...