Kişisel Gelişim

Farkındalık: Günün kurtarıcısı ve geleceğin kahramanı

Farkındalık kelimesini sık sık duymuş olabilirsin. Bu kelime tahmin edebileceğin gibi bulunduğun durumun farkında olma, bilinçli ve dikkatli davranma olgularıyla özdeştir. Her insanın bunu başarmasını beklemek hayalcilik olabilir. Bunu başarmış olan insanlar bugünü kurtarmış, geleceğin kahramanını ise bulmuş olurlar.

Farkındalık geliştirilmesi mümkün olan bir olgudur. Doğuştan kazanılan ve herkeste nadir bulunan bir özellik değildir. Eğitimle, öğretimle ve kazanılan tecrübeyle doğru orantılı olarak gelişim gösterir. Okuduğun her kitap sana minimum %0,01 oranında bile olsa farkındalık kazandırır. Kazanım oranı çok düşük mü geldi? Bunu yükseltmek tamamen senin elindedir.

Farkındalık Neden Önemlidir?

Farkındalığın önemiyle ilgili çok fazla şey söylenebilir ama bizim için hedef günlük yaşam olduğu için kavramsal noktalara çok fazla değinmeden bunları sana anlatmaya çalışacağım. Farkındalık aslında farkında olmadan hayatını işgal eden ve senin her gün düzenli olarak reddetmeye alıştığın bir davranıştır. Bunu desteklemek için sana sayısız örnek sunabilirim. Bunları okuduktan sonra bana hak vereceğine eminim.

  • Gün içerisinde zamanı ne kadar verimli kullanıyorsun? Kullandığın zaman konusunda kendini gerçekten fazlasıyla yeterli buluyor musun? Yaşadığın anı en iyi şekilde değerlendirmek ve gün içerisinde hayalperestlikten kurtulmak için ihtiyacın olan şey farkındalıktır.
  • Ruh halini nasıl buluyorsun? Ruh halin çok iyi değilse bu hayatının belirli noktalarını doğrudan etkileyecektir. Sağlıksız bir ruh haliyle dolaşıyorsan sağlıksız düşünmeye, fevri davranmaya, anlık köpürmelere teslim olmaya ve sağa sola bulaşmaya fazlasıyla yatkın olursun. Bunu yenebilmek için farkındalığa ihtiyacın vardır.
  • Biraz ruh haliyle bağlantılı olsa bile hayal kırıklıklarıyla dolu günler geçiyorsan öfkelenmek senin için sıradan bir durumdur. Bunu yapmaman gerektiğini telkin edecek olsam bile kurtuluş bu kadar basit değildir. Daha az öfkelenmeli ve olabildiğince daha fazla gülümsemeye çalışmalısın. Farkındalık bunu başarman için sana yol gösterebilir.
  • Merhamet, sevgi, şefkat, sevecenlik, sakinlik, ağırbaşlılık, aşk ve hoşnutluk ile aran nasıl? Herhangi biriyle bir problemin varsa iyi bir insan olmayı başaramayacak kadar eksik kalabilirsin. Bu duygulardan herhangi birine daha fazla sahip olmak istiyorsan farkındalık ile aranın iyi olması gerekir.
  • Ertelemek, oyalamak, geciktirmek veya ağırdan almak gibi bir alışkanlığın varsa gününü çarçur ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Artık harekete geçmelisin, yerinden kalkıp daha iyi alışkanlıklar edinmelisin. Daha kaliteli ve daha iyi bir hayata sahip olmak istiyorsan farkındalığın yardımıyla kendine gelmelisin.

Zihinsel sağlığınız ne kadar iyiyse insanlarla ilişkileriniz bir o kadar iyi olacaktır. Bunu kabul etmek ve insanlarla ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek senin elindedir. Daha korkusuz bir hayat için mücadele başlamak istiyorsan sahip olduğun farkındalık düzeyini geliştirmek zorundasın.

Farkındalık Nasıl Geliştirilir?

Farkındalık tek başına geliştirilebilen bir şey değildir. Onu geliştirirken etrafında bulunan daha birçok şeyi geliştirmiş olursun. Kazanırken tek bir kazanım elde etmezsin, ufak ufak her şeye katkı yapmış olursun. İnsanlarla ilişkine, hayatının gidişatına, düşüncelerine, ruh haline, davranışlarına ve geleceğine katkı yapmaya başladığın anlarda bu yolda olduğun için büyük bir memnuniyet duyacaksın.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

  • Bir arkadaş grubu oluşturun. Bir arkadaş grubuna ihtiyacın var ve bu grupla düzenli olarak sohbet etmelisin. Sohbetler laf kalabalığı üzerine olmamalıdır. Bu sohbetler duyarlılığını yükseltecek ve düşüncelerini geliştirecek düzeyde konular üzerine olmak zorundadır. Anlamsız spor tartışmaları, dedikodu, kin ve nefret üzerine konuşlandırılmış günlük meseleler yerine eğitim ve bilim gibi daha anlamlı konuları sohbetin merkezine iliştirmeyi düşünmelisin.
  • Yemek yediğin kaba sahip çıkman ve onu her zamankinden daha dikkatli incelemen gerekir. Yediğin her lokma senin için şükretmek anlamına gelmelidir. Burada yemek kelimesi elbette mecaz anlamıyla kullanılmıştır. Sofraya oturduğunda bir kaşık çorbadan, bir kaşık pilavdan, bir çatal tatlıdan alarak yemek yiyemezsin. Önce çorbayı, sonra pilavı ve ardından tatlıyı yemelisin. Bu doğrultuda hareket ederek yemeğin tadını en iyi şekilde almayı başarabilirsin.
  • Öfkeni takip etmelisin. Hayat seni bir şekilde öfkelendirmeyi başardığında etrafına saldırmaktan kaçınmalısın. Bunun yerine vücudunda hissettiğin hırsı ve siniri gözden geçirmelisin. Seni bu kadar sinirlendiren ve damarında akan kanın akışını hızlandıran ne oldu? Her zaman aynı hapı yutmuş olma ihtimalin nedir? Tüm bunları gözden geçirerek öfkenin dahi farkında olmalı ve onu tanımalısın.
  • Bol bol kitap okumalısın. Zevk için ve hayalden hayala koşmak için değil öğrenmek ve kendini geliştirmek için kitap okumalısın. Farkındalık düzeyini geliştirmek için okuduğun tüm kitapların öğretici niteliğini taşıması gereklidir. Okuma alışkanlığı sana zaman içerisinde katkı sağlar. Bir gecede her şeyin tamamen farklı olmasını beklememelisin.
  • Korkularından kaçmayı asla düşünmemelisin. Her insanın bir korkusu vardır. Bir şeyler yapmak istiyorsan ama yapamıyorsan bunun temel nedeni sahip olduğun korkulardır. Korkularını yenmek ve yoluna devam etmek istiyorsan korkularınla vakit geçirmelisin. Korkuların seni kendi haline bırakana kadar onlarla beraber yaşamayı göze almalısın.

Korkularla yüzleşmek: Meydan okumaya hazırlan

Bu adımları takip ederek sahip olduğun farkındalık düzeyini en iyi şekilde geliştirebilirsin. Her birisi sana sayısız katkı sunacaktır ama en önemlisi neler yaptığının bilincinde olmalısın. Farkındalık oluşturmak ve farkındalık geliştirmek çok kolay değildir. Zaman gerekir ve sen bu zamana her zaman sahipsin. Hayatında yer alan fazlalıkları dışarı itip günü kurtarmak ve geleceğin kahramanını oluşturmak için kendine daha fazla vakit ayırmalısın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu
Kapalı