Eyvallah 2 (Hikmet Anıl Öztekin)

Eyvallah 2, adından anlaşılabileceği gibi Eyvallah serisinin ikinci kitabıdır. Yazarımız Hikmet Anıl Öztekin, ilk kitapta olduğu gibi sizi uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkartmayı hedeflemektedir. Kitabın kapağında yer alan, “Varacağını bildiğin yola çıkar mıydın?” sorusuna cevap bulmak için sayfalar arası bir yolculuk sizi bekliyor.

Eyvallah 2, Hikmet Anıl Öztekin tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. Serinin ikinci kitabı olan bu kitapta, yazarımız ilk kitaba benzer bir rota çizerek sözcüklerin derin anlamlarında sizi kaybolmaya davet etmektedir. Kitap, 2016 yılında Yakamoz Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır.

Eyvallah 2

Kitabın konusundan bahsetmeyeceğim. Aslında bahsedemem çünkü kitap, ilk kitap gibi bir deneme. Şu ana kadar çok fazla ilk kitap dediğimi biliyorum. Bundan sonra ilk kitaptan söz etmesem sanırım daha iyi olacak. Yeni kitabın kendine özgü dokusunu ve üslubunu öne çıkartmak için bunun gerekli olduğunun farkındayım.

Eyvallah 2, hikayeyi andıran yazıları ve yer yer şiirsel anlatımıyla dikkat çekmektedir. Satırlar sohbet havasıyla yazılmış ve bu hava kitabı daha fazla ilgi çekici kılmaktadır. Okurken hiç zorlanmadan ilerleyebilirsiniz, akıcılığın yanına içtenliği de eklediğiniz zaman kitabın içerisinde kendinizi bulmanız söz konusu olabilir.

Bir solukta okuyacağınız kitaplardan birisi olması sizi yanıltmasın, içeriğini anlamaya çaba göstermediğiniz sürece bu kitabı birkaç saat içerisinde bitirmek size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Anlayarak okumalı, anlamadığınız yerde geri dönüp tekrar okumalısınız. Hikmet Anıl Öztekinsözcüklere öyle iyi anlamlar kazandırmıştır ki buna ihtiyaç duymamanız söz konusu bile değildir.

Eyvallah 2: Yoğun Sözcük Anlamlarıyla İlahi Aşka Yolculuk

Yazar, önceki üç kitabının aksine bu kitapta biraz daha “ilahi aşk” tarafına yönelmiştir. Diğer kitaplarında insanın insana karşı beslediği duygular yer alırken, Eyvallah 2 kitabında bunun minimum düzeye indirildiğini söylemek mümkün. Zaten hitap ettiği kitleyi göz önünde bulundurursak, içerisinde “ilahi aşka” karşı en ufak bir duygu yer almayan insanların bu kitabı okumayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kitleye yönelik bu gerçekliği unutmadığımız zaman Eyvallah 2 kitabının başarısının ardındaki sırrı görmeyi başarabiliriz. Diğer taraftan, yakın dostlarınıza veya sevgilinize bir kitap hediye etmek istiyorsanız bu kitabı, yukarıda belirttiğim durumu göz önünde bulundurarak ilk sıraya yerleştirebilirsiniz.

Kitabı gerçekten bu denli önemli ve ilgi çekici yapan nedir diye düşünecek olursanız aslında cevabı basittir. Her okuyucusu kitabın içerisinde kendinden bir parça bulabilir ve bu parçayı bulma durumu insanın zayıf noktasını yakalamayla özdeştir. Evet, yazar insanı zayıf noktasından yakalayarak yazdıklarını okutmayı başaran bir isimdir.

Son olarak, kitabın “ıhlamur kokulu” olması konusuna parantez açmak istiyorum. İlk bakışta güzel ve hoş bir durum olsa bile kitabı yavaş okuyan kişiler için zaman geçtikçe “itici” bir durum olabilmektedir. Bu sadece Eyvallah 2 için değil, tüm kitaplar için geçerli bir durumdur. Kitabın kokulu olması yayıncının mı yazarın mı kararı bilemem ama bu alışkanlığın bırakılması gerektiğini düşünüyorum.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...