Engelli Kadınların İnsan Hakları (Seda Gürler)

E

Engelli Kadınların İnsan Hakları, araştırmacı yazar Seda Gürler tarafından yazılmış bir kurgusal olmayan bir hukuk kitabıdır. Aslında bir yüksek lisans tezi olan ama sosyal sorumluluk anlamında değerli bir eser olduğu için sonradan kitap olarak basılmasına karar verilen bu eser, isminden anlaşılabileceği gibi toplum içerisinde yer alan engelli kadınları ele almaktadır. Bu eser, toplumsal bilincin gelişmesinde ve engelli insanlara karşı herkesin sorumluluk içerisinde olmasını sağlayabilecek iyi bir çalışmadır.

Engelli Kadınların İnsan Hakları, Seda Gürler tarafından hazırlanmış olan aynı konulu tezin kitap haline getirilmiş halidir. Kitapta önce engelli kavramı üzerinden durulmuş ardından ise toplum içerisinde engelli kadınların haklarına değinilmiştir. Sosyal sorumluluğu yükseltebilecek bu değerli eser 2016 yılında Astana Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Engelli Kadınların İnsan Hakları – Kitabın Konusu

Giriş kısmını okuyarak buraya kadar geldiysen bu kitabın kurgusal bir kitap olmadığını anlamış olmalısın. Dolayısıyla olay örgüsü ve gidişat konusunda kitabın içeriğini ortaya koyacak bir gelişme bölümü okuyamayacaksın. Bu kitabın benim açımdan değerli olmasının yegane sebebi ele aldığı konu ve insanları diğer insanlara karşı çok daha bilinçli hale getirmesidir.

Kitap iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde “engelli kavramına” detaylı bir biçimde değinilmiş ve uluslararası hukukta engellilere yönelik yapılmış çalışmalardan söz edilmiştir. İkinci bölüm ise kitabın ana konusuna yönelik bilgileri içermektedir. “Engelli kadın hakları” adını taşıyan bölüm engelli kadınların haklarına, onların toplum içerisindeki konumlarına ve son olarak uluslararası hukuktaki yerlerine yönelik derinlemesine bilgilerden oluşmaktadır. Kitabın hukuki bir kitap olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

Astana Yayınları: Engelli Kadınların İnsan Hakları – Seda Gürler

Sorumluluk Aşılayıcı ve Sorgulatıcı

Kitap hakkındaki düşüncelerimi artık az çok tahmin edebiliyor olmalısın. Kurgusal eserlerden bıkıp kendini geliştirmene yardımcı olacak ve toplumsal bilincine olağanüstü katkılar sağlayacak bir eser arıyorsan Engelli Kadınların İnsan Hakları isimli bu eseri okumalısın. Seda Gürler tarafından yüksek lisans tezi olarak hazırlanan ve daha sonra kitap olarak yayınlanması kararlaştırılan bu kitap kendini ve çevrendeki insanları bilinçlendirme konusunda seni teşvik edecektir.

Kitabı okurken çok fazla zorlanacağını düşünmüyorum. Sonuç olarak belirli bir bilgi hiyerarşisi ortaya konduğu için kademe kademe okuman gereken bir kitaptan söz ettiğimi unutmamalısın. Kitapta yer alan her rakamı, her olayı, her hukuksal maddeyi hatırlamak zorunda değilsin. Hatırlaman gereken tek şey bu dünyada senden daha farklı yaşam şartlarına sahip birilerinin yaşıyor olmasıdır.

Belki bu tür bir kitabı okumadan dahi engelli insanlara karşı belirli seviyeye kadar ahlaki açıdan uygun yaklaşmış olabilirsin. Bu yetiştiriliş tarzın ile alakalı bir durumdur, görmediğin ve öğrenmediğin bir şeyi yapman hayat içerisinde mümkün değildir. Fakat bundan çok daha fazlasını yapman gerekir çünkü ahlaki açıdan kendin bu konuda yeterli olsan bile diğer insanların bilinçlenmesini sağlamak senin elindedir.

Engelli Kadınların İnsan Hakları – Tavsiye Durumu

Seda Gürler tarafından yazılmış olan Engelli Kadınların İnsan Hakları isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Bu soruya cevabım her koşulda evet olacaktır. Biraz daha “ben” demekten uzaklaşıp toplum olarak “biz” demeye yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun için sosyal anlamda bize değer katacak her türlü kitabın okunması ve okutulması taraftarıyım.

Engelli Kadınların İnsan Hakları kitabını değerlendirirken aklıma takılanlar bunlardan ibaret oldu. Tekrar etmem gerekirse bu kitabı sosyal sorumluluğunu yükseltmek için mutlaka alıp okumalısın. Kitap kendini ve aynı zamanda yaşadığın toplumu sorgulamanı sağlayacak bir eserdir. Bu kitabı okuduktan sonra bilgi hazinene olumlu yönde birkaç çentik daha atmış olacaksın.

Görsel Kaynağı: Gareth1953 All Right Now

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...