Enerji vampirleriyle nasıl başa çıkılır?

E

Enerji vampirlerinden nasıl kurtulabilirim? Enerji vampiri derken herhangi bir oyundan söz etmiyorum. Psikolojik olarak bir terim olan enerji vampiri, senin yakınında olan ve sahip olduğun tüm enerjiyi tüketen kişilere verilen isimdir. Hayatını gözden geçirirsen bu tür insanların etrafında olduğunu görebilirsin.

Enerji vampirleri ne kadar mutlu olursan ol seni karamsarlığa sürükleyebilir. Enerji vampirleri sürekli olarak konuşarak zihnini bulandırırlar. Bu insanlardan uzak durabilmek hayatını daha iyi yaşamak için geçerlidir. Eğer enerjini tüketen bu tür insanlarlar bir arkadaşlık ilişkin varsa mutlaka en kısa sürede bu ilişkiyi gözden geçirmen gerekir.

Enerji vampirleriyle nasıl başa çıkabilirim?

Enerji vampirleri duygusal olarak kendini geliştirememiş, her zaman etrafındaki insanların zamanını ve enerjisini sömüren kişilere verilen genel bir isimdir. Genelde bencil davranma eğilimleri vardır ve kendisini karşısındaki kişinin yerine koymadan hareket etmeyi düşünürler. Enerji vampirleriyle başa çıkmak istiyorsan önce hayatında yer alan bu tür kişileri tespit etmeli ve ardından onlarla arana mesafe koymayı denemelisin.

Hayatındaki Enerji Vampirlerini Belirlemek

Hayatında enerji vampiri yer alıp almadığını bilmek isteyebilirsin. Bunun için belirli adımlar atarak onları tespit etmeye çalışabilirsin. İlişkilerini gözden geçirebilir ve beraberinde gün içerisinde sahip olduğun ruh halini yorumlama yoluna gidebilirsin. Yapacağın bu yorumlamalarda sıkıntılı bir durumla karşılaşırsan etrafında enerji vampiri olduğunu anlayabilirsin.

 • Enerji vampirlerini tanımaya çalışın. Enerji vampirlerinin belirli çeşitleri bulunmaktadır. Hayatında enerjini tüketen bir arkadaşlık ilişkisi veya aşk ilişkisi varsa ortada bir enerji vampiri olduğunu hemen anlayabilirsin. Sürekli konuşan birisi, mutsuzluğunun sorumluluğunu başkalarında arayan birisi veya karşıdaki kişiyi kontrol etmeye çalışan birisi enerji vampiri özelliklerini taşımaktadır.
 • İlişkilerini gözden geçirmeyi denemelisin. Birkaç dakikalığına dahi olsa potansiyel olarak enerji vampiri olduğuna inandığın kişilerle ilişkini değerlendirmelisin. Yapacağın sorgulamalarda önceliğin bu insanların hayatına kattıkları ve hayatından götürdükleri olmalıdır.

Endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

 • Kendi hislerini değerlendirmelisin. Etrafında bir enerji vampiri varsa gün içerisinde her zaman aynı hislere sahip olursun. Aşırı uyuma isteği, moral bozukluğu, sürekli bir şeyler yeme isteği, endişe ve kaygılarla dolu olmak, olumlu düşünmekten çok olumsuz düşünmek gibi hislere ve davranışlara sahipsen hayatında bir enerji vampiri olduğunu hemen anlayabilirsin.

İnsan nasıl olumlu düşünebilir?

Enerji Vampirlerini Hayatından Uzaklaştırmak

Enerji vampirleriyle başa çıkmanın en kolay yolu elbette onları hayatından uzaklaştırmaktır. Bunu yapmak istiyorsan aşağıda sunmuş olduğum önerileri gözden geçirebilirsin. Belki kendin daha verimli yollar bulabilirsin ama başlangıç için bunlar sana yardımcı olacaklardır.

 • Enerji vampiri olduğunu düşündüğün arkadaşlarınla arana mesafe koymalısın. Her ne olursa olsun bu mesafe son derece keskin ve sert olmalıdır. Enerji vampiri bu sınırları fark ederse kendisini geri çekmekte gecikmeyecektir çünkü sen artık onun kurbanı olmaktan kurtulmuş olacaksın.
 • Kontrol edildiğini hissettiğin an geri çekilmeyi düşünmelisin. Enerji vampirleri karşısındaki insanları kontrol etmeyi severler. Yaşadığın anın ve alanın başkaları tarafından kontrol edildiğini hissettiğin anda söz konusu ilişkide kendini geri çekmelisin.
 • Enerji vampirlerinden mutlaka uzak durmalısın. Belirli bir noktaya kadar mesafeni koruyabilirsin ama enerji vampirleriyle başa çıkmanın en önemli adımlarından birisi onlarla iletişimi tamamen kesmektir. Enerji vampirleri sınırları aşmayı denerler ve duygusal olarak hükümlerini sürdürmeye çalışırlar. Her ne olursa olsun onlarla iletişimi olabildiğince azaltmalı hatta gerekirse irtibatı komple kesmelisin.
 • Rahatlamak için kendine bir şeyler bulmalısın. Enerji vampirleriyle mücadele etmek stres dolu ve aynı zamanda yorucudur. Stresten olabildiğince hızlı kurtulmak istiyorsan nefes egzersizleri yapmak iyi bir fikir olabilir. Buna ek olarak mutlaka hayatının kalitesini okuma alışkanlığı gibi zengin faydalara sahip olan alışkanlıklarla desteklemelisin.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

İyileşmeye Çalışmak

Enerji vampirleri uzun süre hayatında yer alırsa hayatına zarar vermiş olabilirler. Tüm bu zararları bir çırpıda ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir ama ilk olarak kaybettiğin enerjiyi geri kazanmaya çalışmalısın. İyileşmek için çaba göstereceksen aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmayı deneyebilirsin.

 • Profesyonel destek almak iyi bir fikir olabilir. Enerji vampirleriyle uzun süre vakit geçirmiş olan kişiler öz güven konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirler. Bu nedenden ötürü profesyonel destek almak çok iyi bir fikir olabilir. Doktorun yönlendirmesiyle kendini daha hızlı toparlamayı başarabilirsin.
 • Kendini tanımaya çalışmalısın. Bunun çok zor olduğunu düşünmemelisin çünkü kendini tanımaya çalışmak için belirli adımlar atabilirsin. Kendini tanımak için çaba gösterirken aynı zamanda ihtiyaçlarını ve hedeflerini tekrar gözden geçirmiş olursun.

İnsan kendini nasıl tanır?

 • Enerjini toplamana yardımcı olabilecek faaliyetlerde bulunmalısın. Enerjini yükseltmeyi başarmak için sadece enerji vampirlerini etrafından kovmak yeterli olmayacaktır. Enerjini yükseltecek ve aynı zamanda öz güvenini perçinleyecek faaliyetlerde bulunabilirsin. Düzenli egzersiz, meditasyon ve takım halinde yapılan sporlar bu konuda sana yardımcı olabilirler.

Enerji vampirleriyle mücadele etme konusunda artık bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Enerji vampirleri hayatında yer alan beklenmedik kişiler çıkabilirler. Bu konuda hazırlıklı olmalısın ve olabildiğince bu tür kişilerden uzak durmayı düşünmelisin. Hayatından zaman ve enerji çalacak olan her türlü etkenden uzak durmayı başarabilirsen hayatını daha kaliteli bir biçimde yaşamayı başarabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Gerçekten Kaan bey kendimi ve etrafımı tanımama sebep oldunuz.Henüz kimseden yardım almadan yazılarınızı okuyarak bile atlatılabiliyor neredeyse bence bunları kaleme dökmelisiniz sizi tebrik ediyorum.

  • Merhaba,

   Çok teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için. Daha önce kitap yazmayı denedim ama pek rahat edemiyorum maalesef. Blog yazmak kendimi daha iyi hissettirdiği için şimdilik böyle devam edeceğim. Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hayat dilerim. 🙂

 • Enerji vampirler gerçekten var.Olumsuz söylemlerle ve kızdırma metodu ile insanların enerjilerini yok edip senin zihnini kontrol almaya calisiyorlar.Benim çevrem hep enerji vampirlerle dolu.

  • Merhaba Tijen Hanım,

   Daha önce hiç onlardan kurtulmayı denediniz mi?? Bu yazıyı okuduktan sonra artık onlara karşı daha dikkatli olabileceğinizi düşünüyor musunuz?? Geri dönüş yaparsanız memnuniyet duyarım.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar