Ender’in Oyunu (Orson Scott Card)

Ender’in Oyunu, Ender Wiggin adındaki bir çocuğun dünyayı kurtarma hikayesini anlatan Orson Scott Card imzalı bir bilim kurgu romanıdır. Orson Scott Card, Amerikalı bir yazar, eleştirmen, senarist ve şairdir. Çok farklı türlerde romanlar yazan birisi olmasına rağmen başarısını bilim kurgu romanları ile sağlamıştır. Bu alanda elde ettiği başarılarını Hugo Ödülü ve Nebula Ödülü ile taçlandırmıştır. Ender’s Game ve The Tales of Alvin Maker isimli romanları bu ödüllerini almasını sağlamıştır. Yazarın en bilinen çalışmaları da bu iki roman serisinden oluşmaktadır.

Ender’s Game, askeri temaya sahip bir bilim kurgu romanıdır. Dünyanın imparatorluk anlayışı ile yönetildiği bir ortamda geçen hikayeye göre çocuklar gerçekleştirilmesi muhtemel üçüncü bir saldırı girişimine karşı özel olarak eğitilmektedir. Romanın baş kahramanı Ender Wiggin bu çocuklardan birisidir ve roman Ender’in savaşa hazır hale gelmesi için girdiği eğitimleri ve başından geçenleri konu almaktadır. Roman dilimize Ender’in Oyunu olarak çevrilmiştir. Kitabın çevirisi Gonca Gülbey ve Kaan Çaydamlıtarafından gerçekleştirilirken, yayını Altıkırkbeş Yayınları tarafından yapılmıştır.

Ender’in Oyunu (Orson Scott Card)

İnsanlık artık Dünya ile yetinmemektedir. Gezegenler arası uzay uçuşları başlamıştır ve insanlık evreni keşfetmektedir. Bu keşifler esnasında insanlık yabancı bir ırk ile karşı karşıya gelir. Bir küçük gezegen olan Eros’ta keşfedilen üssün ardından iki ırk arasında ilk sıcak temas gerçekleşir. Yaşanan savaş Eros’un hakimini belirler ve insanlar bu yabancı ırkın üstün teknolojisi ile tanışırlar. Bu üstün teknolojilerden en önemlisi yerçekimini düzenleyebilmektir.

Yaşanan bu çatışma dünya üzerindeki egemen güçlerin kendi aralarındaki sürtüşmelerine son verir. Hegemon, Polemarch ve Strategos adını taşıyan bu egemen güçler olası bir üçüncü saldırıya karşı koyabilmek için çalışmalara başlarlar. Bu çalışmalardan birisi ele geçirilen Eros’ta gizli bir üs oluşturmak ve burada yabancı ırkın sayıca fazla ordusuyla başa çıkabilecek özel komutanlar yetiştirmektir. Stratejik düşünme becerisi yüksek çocukların yetiştirildiği bu yere Savaş Okulu adı verilmiştir.

Ender Wiggin bu okulun öğrencilerinden birisidir. Günün birinde bir askeri öğrenciyi ciddi şekilde yaralar. Savunmasında bunu gelecekte yaşanabilecek çatışmaları önlemek için gerçekleştirdiğini söyler. Albay Hyram Gruff onu başka öğrencilere zarar veremeyeceği bir konuma yerleştirir.

Her ne kadar Ender için zorluk çıkarılsa bile Ender’in başarısı devam eder. Zaman içerisinde sadakat kazanır, kendi ordusunu kurar. Kıskanç bir komutan olan Bonzo Madrid, Ender’i simülasyonun dışında kavgaya davet eder ama Ender bilmeden onu öldürür.

Bu olaylar yaşanırken, Dünya’da yer alan Ender’in kız kardeşi Valentine ve erkek kardeşi Peter, takma isimler kullanarak politik denemeler yayınlarlar. Bu denemeler mevcut yönetim tarafından fark edilir. İkilinin gerçek kimliğini öğrenseler bile yayınlanan denemeler politik olarak değerli oldukları için kimlikleri gizlenmeye devam eder.

Ender bir süre sonra Komuta Okulu’na terfi ettirilir ve eski bir savaş kahramanı olan Mazer Rackham ile tanıştırılır. Mazer Rackham simülasyonları kontrol eden kişi olarak bilinmektedir. Ender artık farklı bir seviyede eğitimini sürdürecektir. Karşı ırk ile girdiği mücadeleler ile gün geçtikçe kendini bunalıma girer ve bunda Mazer Rackham’ın baskıları büyük bir paya sahiptir.

Ender artık son teste hazırdır. Bu test onun için çok büyük bir şok olacaktır. Kendi donanması, karşı ırkın ana gezegenine yakın bir noktadadır ve etrafı çok sayıda düşman tarafından çevrilidir. Ender, kendi donanmasını feda ederek ana gezegeni ortadan kaldıracak bir cihaz geliştirir. Sonuç olarak kullanılan bu yöntem ana gezegeni ve etrafındaki düşman donanmasını yok eder. Ender son testi geçmiştir ama sonuçları oldukça şaşırtıcı olacaktır.

Ender’in Oyunu: Eğlenceli, Yaratıcı ve Öğretici Roman

Bilim kurgu kitapları edebiyat dünyasının asi çocukları gibidir. Bir aşk romanı gibi keskin mesajlardan uzak yapıları yoktur. Bir tarihi roman kadar gerçekçi olabilirler. Bir öğüt verici öyküler gibi eğitici olabilir. Serttirler, iletmek istedikleri mesajları iletirler ve gerçekçidirler. Ender’in Oyunu romanında bunların hepsini görebilme şansına sahipsiniz.

Gerçekçi karakterler, içerisinde barındırdığı insanlık ile bağlantılı güçlü mesajlar, yaratıcı ve etkileyici betimlemeler ile Ender’in bir savaşçı olarak yetiştirilme hikayesine tanıklık ediyorsunuz. Bir bakıma Ender olmak için can atıyorsunuz ama yeri geliyor bu fikrinizden vazgeçiyorsunuz. Romanın en büyük artısı okurken eğleniyor olmanız ve yaratıcı fikirlerle çok sık karşılaşmanızdır.

Bu kitabı özellikle belirli edebiyat türlerine karşı mesafeli olan kişilerin okumasını tavsiye ediyorum. Bazılarımız sadece “aşk romanları” okurum diyebilir. Bilim kurgu türü onlara çok fazla itici gelebilir. Orson Scott Card’ın Ender’in Oyunu isimli romanına bir şans verin. Bu roman diğer edebiyat türlerinden uzak durmanın bir pişmanlık olduğunu size öğretmeyi başaracaktır.

Hepinize keyifli okumalar.

Ender’in Oyunu kitabını okudunuz mu? Orson Scott Card’ın diğer eserlerinden hangilerini okudunuz? Yazar hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...