En güzel şekilde aşkı anlatan kitaplar

Aşkı anlatan kitaplar arıyorsan bugün doğru yerde olduğunu söyleyebilirim. Bugüne kadar aşkı anlatan çok fazla kitap yazılmıştır ve gelecekte yine yazılacaktır. Ancak bazı kitapların aşkı anlatırken sundukları tat diğerlerinden çok daha farklıdır.

Aşkı en güzel şekilde anlatan kitaplar ile bir okuma listesi oluşturmak istedim. Sonuç aşağıdaki gibi oldu. Birçok farklı kitabı bir araya getirirken aynı zamanda farklı türlerde kitaplar bulmaya çalıştım. Belki pek çoğunu okumuş olabilirsin ama listeyi tamamlar aşk denildiğinde akıllara gelen en iyi kitapları okumuş olacaksın.

En güzel şekilde aşkı anlatan kitaplar

Bu okuma listesini oluştururken olabildiğince titiz seçim yapmaya çalıştım. Özellikle geniş açıdan aşkı tanımlayan, okuyucusuna yansıtan ve hissettiren kitapları listeye katmaya çalıştım. Sonuç olarak romanlardan ve şiirlerden oluşan bir liste elde ettim. Umarım bu kitapları beğenir ve anlattıkları aşkları keyifle okuyabilirsin.

Hasretinden Prangalar Eskittim Ahmed Arif Metis Yayıncılık
Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif’in yayınlanmış olan nadir eserlerinden birisidir. Bu kitap bir şiir kitabıdır. Bugüne kadar duymuş olduğun onlarca şarkının da kaynağıdır.
Lavinia: Aşk Şiirleri Özdemir Asaf Yapı Kredi Yayınları
Kendine özgü kısa, dokunaklı söyleyişiyle genç kuşak okurların her zaman ilgisini çeken Özdemir Asaf’tan aşkın tabiatına yaraşır, arzulu, dosdoğru, çelişkili, umutlu, gerçekçi, deli dolu, özlemli, romantik aşk şiirleri: Lavinia.
Bir Acıya Kiracı Metin Altıok Kırmızı Kedi
  Bir Acıya Kiracı, Metin Altıok tarafından yazılmış bir şiir kitabıdır. Yazıldığı günden beri ilgi odağı olmuş olan bu eser aşkı anlatan en güzel şiirlere sahiptir. “Sen yarım kalmış bir aşkın kaçınılmaz sürgünü…” diye başlayan satırlarıyla aşkı hissetmene yardımcı olacaktır.
Rubailer Dörtlükler Ümit Yaşar Oğuzcan Everest Yayınları
  “Dörtlük ve özellikle rubai türünün çağdaş üstatlarından biri, Ümit Yaşar Oğuzcan… Belirli vezinler ve kesin kafiye/rediflerle dört satıra derin bir düşünceyi ya da sürükleyici bir duyguyu sığdırmak hiç de zor değilmiş gibi, Oğuzcan bize özlü sevgi, felsefe, toplumsal eleştiri veriyor.
Ah’lar Ağacı Didem Madak Metis Yayıncılık
  Ah’lar Ağacı, Didem Madak tarafından yazılmış bir şiir kitabıdır. Şiirleriyle en ince duyguları dahi dokunmayı başarabilen yazar okuyucusunu mısralarda gezintiye davet etmektedir. İstediğin aşksa ve şiirse onu bu kitapta bulabilirsin.
Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin İnkilap Kitabevi
  Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.

 

Suzan Defter Ayfer Tunç Can Yayınları
  12 Eylül’ün gölgesinde boğulan bir aşk hikâyesi… Yaşamın kıyısında seyirci olmaktan öteye gidememiş bir erkek… Birbirinin ışığıyla kamaşan iki ayna arasında parçalanan bir kadın… Başkasının gözünde nasıl göründüğünü, iki günlük üzerinden anlatan deneysel bir çalışma.
Soneler William Shakespeare İş Bankası Kültür Yayınları
  İlk kez 1609 yılında topluca basılan 154 sone, denebilir ki, İngilizcenin en ünlü şiir dizisidir. Dünya edebiyatının en güzel örnekleri arasında yer alan bu şiirlerde, sevgi, kuşku, özlem, ihanet, kıskançlık, umut, hayal kırıklığı, karamsarlık, suç ve günah, sevgili önünde benliğin değersizliği, sevgi uğrunda her acıya katlanma, ölüm karşısında korku duygulu ve lirik bir sesle dile getirilmiştir.
Emily Dickinson: Seçme Şiirler Emily Dickinson Oğlak Yayıncılık
  Emily Dickinson’ın seçme şiirleri aşkı anlatan kitaplar arasında yer alan en iyi eserlerden birisidir. Her kelimesiyle seni eşsiz bir yolculuğa çıkaracağından emin olabilirsin. Aşk, duygusallık ve şiir bir arada olsun diyorsan bu şiirler seni mutlu edebilecektir.
Kötülük Çiçekleri Charles Baudelaire Ayrıntı Yayınları
  Walter Benjamin’in “Avrupa’yı etkileyen son lirik başyapıt” olarak nitelediği Kötülük Çiçekleri, birçok şair ve eleştirmene göre modern şiirin kurucu basamağıdır. Büyük kentin ve “aradaki insan”ın bir daha dinmeyecek olan cehennemi, şairin vicdan azabının aynalarında öfkeli bir içtenlikle resmedilir.
Ariel ve Seçme Şiirler Sylvia Path Kırmızı Kedi
  Dibi bilirim, diyor. En büyük kökümden bilirim onu: Seni korkutur. Ben korkmam oradan: ben oraya gittim. Deniz mi içimde işittiğin, Onun doyumsuzlukları mı? Yoksa hiçbir şeyin sesi mi, şu senin deliliğin hani. Bir gölgedir aşk. Nasıl da yalan söyler ağlarsın ardından, Dinle: bu onun toynakları: alıp başını gitti, at gibi.
Büyük Saat Turgut Uyar Yapı Kredi Yayınları
  Türk şiirinin en yalnız, en mutsuz, en umutsuz… bu yüzden de -mutlu değilse bile- en kalabalık, en umutlu şairinden kısa sürmüş uzun bir yolculuğun tüm konakları!… Öncü bir dil, sevgiyi bile acıtan bir duyarlık ve “bütün mümkünlerin kıyısı”nda yaşanan çaresizliğin son sığınağı:

 

Sonrası Kalır 1 Edip Cansever Yapı Kredi Yayınları
  Mısralara bırakmak gerek bazen bir şeyleri…

“Ne çıkar siz bizi anlamasanız da
Evet, siz bizi anlamasanız da ne çıkar
Eh, yani ne çıkar siz bizi anlamasanız da”

Sonrası Kalır 2 Edip Cansever Yapı Kredi Yayınları
  Mısralara bırakmak gerek bazen bir şeyleri…

“Doğanın bana verdiği bu ödülden
Çıldırıp yitmemek için
İki insan gibi kaldım
Birbiriyle konuşan iki insan”

Henüz Vakit Varken Gülüm Nazım Hikmet Yapı Kredi Yayınları
  Bu kitap, hem Türk şiirinde büyük bir çığır açmış, hem de modern dünya şiirinde Türkçeye yer açmış bu büyük şairle tanışmak için güzel bir buluşma yeri olması umuduyla hazırlandı.
Sevda Sözleri Cemal Süreya Yapı Kredi Yayınları
  Cemal Süreya, Cumhuriyet Dönemi şiirinin en özel “vitamin”iydi. Lirik, erotik, politik gür bir ırmak. Sevda Sözleri bu büyük ustanın bütün şiirlerini bir araya getiriyor. Öyle bir bütünlük ki bu, sıcak, tılsımlı ve ölümsüz…
Sevgi Duvarı Can Yücel İş Bankası Kültür Yayınları
  Mısralara bırakmak gerek bazı şeyleri…

“baktım gökte bir kırmızı bir uçak
bol çelik bol yıldız bol insan
bir gece sevgi duvarını aştık
düştüğüm yer öyle açık seçik ki
başucumda bir sen varsın bir de evren
saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi
yalnızlığım benim çoğul türkülerim
ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi”

Ben Sana Mecburum Atilla İlhan İş Bankası Kültür Yayınları
  Bizi en ince yerimizden yakalıyor hep; birimizi, bazılarımızı değil, hepimizi… Kendini anlatıyor ama, dizelerinde hepimiz kendimizi buluyoruz, üstelik onlarda sadece biz varız sanarak. Öznel sevdalarımızı, “bize ait olanı” duyuyoruz onun sesinde. Hepimiz onun şiirinin kahramanlarıyız; bir türlü layıkıyla söylemeyi beceremediğimizi üç kelimeye sığdırıveriyor o:
“Ben sana mecburum!”

 

Senden Önce Ben Jojo Moyes Pegasus Yayınları
  Yaşamın ince detayları Lou’dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu…
Kürk Mantolu Madonna Sabahattin Ali Yapı Kredi Yayınları
  ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!… Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”
Serenad Zülfü Livaneli Doğan Kitap
  Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.
Aynı Yıldızın Altında John Green Pegasus Yayınları
  Aynı Yıldızın Altında konusu ile ilgi çeken bir eser olarak kitabın anlatıcısı Hazel Grace’in bir destek grubunda tanıştığı bedensel engelli Augustus Waters’la yaşadığı aşkı işlemektedir.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Stefan Zweig İş Bankası Kültür Yayınları
  Kırk birinci yaş gününde yazar R., yaşamının merkezinde yer aldığını öğrendiği bir kadının hayatına dair tutku dolu itiraflar içeren bir aşk mektubu alır.

Ancak bu kadın yaşadığı süre boyunca, diğer birçok kadın gibi, yazarın hayatına bir iz bırakmayı başaramamıştır; sonuç olarak varlığını bir yabancı olarak sürdürmeye devam etmiştir.

Aşk ve Gurur Jane Austen Can Yayınları
  Aşk ve Gurur, taşralı bir beyfendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama “ilk izlenim”i tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan “gurur” ile elizabeth’in ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği “önyargı”, Darcy’yi mesafeli davranmak zorunda bırakır.

Aşkı anlatan kitaplar elbette bunlardan ibaret değil. Aşk söz konusu olduğunda pek çok kitap akıllara gelebilmektedir. Benim tavsiyem önce bunları okumalı ardından diğerlerine geçmelisin. Benim önerim şu yönde diyebileceğin kitaplar varsa bunları yorum yaparak benimle paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...