En güçlü kadın karakterlere sahip fantastik 20+ roman

Güçlü kadın karakterlere sahip romanlar okumak hoşuna gidiyorsa ilk olarak fantastik romanları incelemelisin. Fantastik dünyalarda tamamen hayal gücünün sınırları konuşulduğunda bir kadına atfedilen olağanüstü güçler karşısında şaşkınlık dahi yaşayabilirsin. Fantastik roman okumak istiyorsan ve güçlü kadın karakterlere sahip olsun diyorsan buradaki romanları okumayı deneyebilirsin.

Bu listede sadece fantastik dünyalarda geçen ve ana kahramanı güçlü bir kadın karakter olan kitaplara yer verilmiştir. Gerçekçi aşk hikayelerinde, bilim kurgu hikayelerinde veya daha farklı hikayelerde daha güçlü kadın karakterler görme şansın olmuş olabilir. Ancak onları bu listede bulamayacağını özellikle belirtmeliyim.

Birbirinden güçlü kadın karakterlere sahip fantastik romanlar

Birbirinden güçlü kadın karakterlere sahip fantastik romanlarla tanışmak istiyorsan bu liste tam sana göre diyebilirim. Burada tanışacağın kitapların her birisinin hikayesi kadar içerisinde bulunan kahramanları da güçlüdür. Hangisini okumak istediğine kendin karar verebilir veya listenin sırasına sadık kalarak kitapları okumayı deneyebilirsin.

Sissoylu: Son İmparatorluk – Brandon Sanderson

Sissoylu: Son İmparatorluk en iyi epik fantastik romanlar arasında yer alan bir eserdir. Dünyanın ölümsüz olarak bilinen bir hükümdardan kurtulması gerekmektedir. Bunun için çaresiz kalan herkesin beklentisi bir kahramanın ortaya çıkıp onlara umut olmasıdır.

Bu mükemmel hikayenin ana kahramanlarından birisi olan Vin oldukça güçlü bir kadındır. Bir hırsızlık çetesinin içerisinde hayatta kalabilmek için çaba gösterir. Hayatın koşulları onun için zor olmuştur ve şehrin sokaklarında büyürken aynı zamanda kendisini güçlendirme fırsatı elde etmiştir. Aradığın romanda güçlü kadın karakterlerin olması beklentin ise bu romanı okumayı düşünebilirsin.

Akılçelen Kitaplar: Sissoylu: Son İmparatorluk – Brandon Sanderson

Mekanik Melek – Cassandre Clare

Mekanik Melek özelliklere gençlere hitap eden fantastik bir kitaptır. Hikayesinin duruluğu karakterlerine yansımamış bir roman olduğundan karakterleri iyi takip etmek gerekir. Okuyucular her karakterin taşıdığı sırrı öğrenmek için can atarken aslında hikayenin düğümünü çözmüş olurlar.

Sürükleyici ve merak uyandırıcı bu romanın içerisinde Tessa Gray adını taşıyan bir ana kahraman vardır. Hayatının büyük bir kısmını dünyevi olarak yaşamış olan bu kadın aslında bir melezdir. Her şeyi geride bırakıp çıktığı macerada karşısına aşılması en zor engeller çıksa bile ölümsüzlüğün kanında olması onun her zaman yoluna devam etmesine yardımcı olur. Güçlü bir kadın karakterin yer aldığı romanlar okumak istiyorsan listende bu kitaba mutlaka yer vermelisin.

Artemis Yayınları: Mekanik Melek – Cassandre Clare

Yürüyen Şato – Diana Wynne Jones

Yürüyen Şato çocuklara ve yetişkinlere hitap eden romanlardan birisidir. Genç bir kızın istemeden bile olsa kötü kalpli bir cadının hışmına uğrayıp bir büyünün tesiri altında kalmasıyla gelişen olayları anlatır. Bu büyünün bozulmasını sağlamak onun elindedir ve en önemlisi bunu başarabilmek için esrarengiz bir şatoya gitmek zorundadır.

Macera dolu hikayesiyle herkes tarafından keyifle okunabilecek olan bu kitabın ana kahramanı Sophie Hatter adında genç bir kızdır. Kendisine olan güveni çok fazla olmadığından dış dünyayla fazla etkileşim kurmamıştır. Bir cadının hışmına uğradıktan sonra yaptıklarıyla hem kendini geliştirmiş hem de bir kadının ne denli güçlü olabileceğini herkese göstermiştir.

İthaki Yayınları: Yürüyen Şato – Diana Wynne Jones

Dikenler ve Güller Sarayı – Sarah J. Maas

Dikenler ve Güller Sarayı romantik temalı fantastik bir romandır. Genç bir kadının ormanda öldürdüğü kurdun intikamını almak için ortaya çıkan doğaüstü bir varlık onu bilinmeyen topraklara doğru çekmiştir. Bu topraklar yavaş yavaş karanlığa bürünürken genç kadın varını yoğunu ortaya koyarak bunu durdurmanın bir yolunu bulmaya çalışmaktadır.

Biraz karanlık, biraz romantik ve biraz macera dolu bir hikayeye sahip olan bu romanın ana kahramanı Feyre Archeron büyük bir cesaret örneği ortaya koyarak savaşılması güç varlıklara karşı savaşmayı tercih etmiştir. Bir zamanlar ölümlü olsa bile bu cesareti sayesinde ölümsüzlüğe yaklaşacak olması onun ne denli güçlü bir kadın olduğunu anlatmaya yetmektedir.

DEX Kitap: Dikenler ve Güller Sarayı – Sarah J. Maas

Alanna: İlk Serüven – Tamora Pierce

Alanna: İlk Serüven macera dolu fantastik bir romandır. İki kardeşten kız olan şövalye, erkek olan ise büyücü olmak ister ama onlar için belirlenmiş yol tam tersidir. Bunun üzerine iki kardeş birbirinin kılığına girip yer değiştirirler. Kız olan şövalye okulunun, erkek olan ise büyücülük okulunun yolunu tutar.

Macera dolu hikayenin ana kahramanı olan Trebond’lu Alanna kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği şeyi yapar ve hayallerinin peşinden gider. Şövalye olmak için erkek olmak şartken o bu sorunu kılık değiştirerek çözer. Sadece kılıç kullanmak ve ata binmek değil, aynı zamanda yakınındaki düşmanlarla savaşmak için giriştiği türlü zorluklara göğüs germesini bilir.

Epsilon Yayınevi: Alanna: İlk Serüven – Tamora Pierce

Küçük Özgür Adamlar – Terry Pratchett

Küçük Özgür Adamlar mizah dolu bir fantastik romandır. Genç bir kızın kız kardeşinin kaçırılmasının ardından girişilen kurtarma operasyonunu konu alır. Bu operasyonda genç kıza yardımcı olacaklar ise huysuzlukta sınır tanımayan, kendi dünyalarından sırf bu yüzden kovulmuş olan ve sürekli problem çıkartan küçük mavi adamlardır.

Okurken bol bol gülebileceğin bu hikayenin ana kahramanı Tiffany Aching cesaretli olduğunu ilk macerada göstermiştir. Genç yaşında cadılık kariyerine merhaba demesiyle zorluklara karşı durabileceğinin en büyük göstergesi olmuştur. Yaşı ilerledikçe kendisinden beklenenden çok daha güçlü bir kadın olmayı başarmıştır.

DeliDolu Yayınları: Küçük Özgür Adamlar – Terry Pratchett

Cam Şato – Sarah J. Maas

Cam Şato gençlere hitap eden romantik ve aynı zamanda fantastik bir romandır. Başarılı bir suikastçı olmasına rağmen yaptığı ufak bir hatanın bedelini yakalanarak ödemiş olan bu kadının önüne hayatı boyunca bir daha göremeyeceği bir fırsat çıkar. Kraliyet tarafından gerçekleştirilen yarışmalarda prens adına yarışma fırsatını bulacak ve eğer kazanırsa özgürlüğüne kavuşabilecektir.

Biraz romantik ve biraz macera dolu bu romanın esrarengiz ana kahramanı Celaena Sardothien sahip olduğu yetenekleriyle gücünü ispatlamış bir savaşçıdır. Başlangıçta suikastçı olsa bile daha sonradan kraliyet uğruna savaşan birisine dönüşecek ve maceradan maceraya atılmaya devam eder. Üstelik tüm bunları birbirinden güçlü rakiplere karşı gerçekleştirerek sınırları zorlar.

DEX Kitap: Cam Şato – Sarah J. Maas

Meleğin Düşüşü – Susan Ee

Meleğin Düşüşü doğaüstü distopik bir dünyaya sahip fantastik romanlardandır. Genç bir kızın kız kardeşi kötülerin tarafında yer alan melekler tarafından kaçırıldığında akıllara en son gelmesi gereken ilk başta ortaya atılır. Genç kız kardeşini kurtarmak için meleklere karşı savaşmayı tercih eder. Maceraya atılmak için hazır olmamasına rağmen kardeşi için ölümü dahi göze almayı tercih eder.

Kötü melekler, doğaüstü yaşantılar ve heyecan dolu diğer maceraların merkezinde yer alan Penryn Young kardeşini kurtarmak için akıl sır ermeyen bir maceranın içerisine dalar. Sahip olduğu tek yetenek kendini savunmaya yönelik aldığı ufak eğitimlerdir. Meleklere karşı verdiği mücadelelerde çoğu zaman bu sayede hayatta kalmayı başarır.

DEX Kitap: Meleğin Düşüşü – Susan Ee

Ayın Çağırdıkları – Patricia Briggs

Ayın Çağırdıkları doğaüstü bir dünyaya sahip fantastik romanlar arasında yer alır. Kurt adamların, vampirlerin, büyücülerin ve diğer doğaüstü varlıkların cirit attığı bir dünyada kendini gizlemeyi başarmış bir isim vardır. Ancak son dönemlerde etkileşim kurduğu varlıkların başına açacağı işlerden habersiz bir biçimde kendi işini yapmaya devam etmektedir.

Doğaüstü pek çok popüler varlık türünü içerisinde barındıran bu hikayenin ana kahramanı Mercedes Thompson gizlenerek sürdürdüğü hayatını sahip olduğu güçlere borçludur. Özgür bir kadındır, yakınındaki insanlara önem verir, düşüncelidir ve en önemlisi çok çalışkandır. Yaşadığı dünyada hayatta kalabilmek için ihtiyacı olan her şeyi öğrenmeyi başarmıştır.

Epsilon Yayıncılık: Ayın Çağırdıkları – Patricia Briggs

Mezarla Randevu – Jeaniene Frost

Mezarla Randevu yetişkinlere hitap eden fantastik bir romandır. Bu roman, melez bir varlık olmasına rağmen hayatının büyük bir kısmını intikam peşinde geçirmeye ant içmiş bir genç kadının hikayesini anlatır. Tek amacı annesine en kötü gününü yaşatmış olan vampirler arasındaki o caniyi bulabilmektir. Ancak bu yolculuğunda bir vampir avcısından yardım almak planları arasında yoktur.

Vampirlerle dolu bir dünyada geçen hikayesiyle ilgi çekici olmayı başaran bu romanın ana kahramanı Catherine Crawfield hayatta kalmaktan ziyade intikam için kendini bilemiş bir isimdir. İntikam duygusu onu dünyanın en güçlü insanı yapmaz ama dünyanın en güçlü melezlerinden birisidir. Ömrünü vampir avlamakla geçirirken aslında kendini karşı konulamaz bir kadına dönüştürdüğünün farkında değildir.

Artemis Yayınları: Mezarla Randevu – Jeaniene Frost

Güçlü kadın karakterlere sahip diğer fantastik romanlar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi güçlü kadın karakterlere sahip fantastik romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Zehir Ustası Maria V. Snyder
12 Ejderhalarla Yaşamak Patricia C. Wrede
13 Vampir Akademisi Richelle Mead
14 Kemikler Şehri Cassandre Clare
15 Yetenek Kristin Cashore
16 Meleklerin Kanı Nalini Singh
17 Avalon’un Sisleri Marion Zimmer Bradley
18 Yeşil Süvari Kristen Britain
19 Güzel Robin McKinley
20 Duman ve Kemiğin Kızı Laini Taylor

En güçlü kadın karakterlere sahip birçok romanı seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin güçlü kadın karakterlere sahip fantastik romanlar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...