Emanet Şehir (Levent Cantek)

Emanet Şehir, Ankara Üçlemesi‘nin ikinci kitabıdır. Şekip adını taşıyan vasıfsız ve bir o kadar yalancı bir yazarın hikayesini anlatır. Hikaye 1940-1950 yıllarında geçmektedir. Dönemsel bir hikayedir ve dönemin izlerini fazlasıyla taşır. Şekip sürekli yalan söyler, kendi yalanlarına bile inanacak hale gelir. Günün birinde, kurnaz olduğunu düşündüğü halde kendi silahı ile vurulur.

Emanet Şehir, Levent Cantek‘in hikayesini yazdığı, Berat Pekmezci‘nin ise çizerliğini üstlendiği bir grafik roman kitabıdır. Bu kitap Ankara Üçlemesi‘nin ikinci kitabıdır. İlk kitap ise Dumankara: Hayat Bir Yangındı adını taşır. Kitabın ana kahramanı Şekip, Ankara’da yaşayan ve hayatını yalanlarla sürdüren bir memurdur. Kitap 2014 yılında İletişim Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Emanet Şehir: Kitabın Konusu

Şekip, beceriksiz ve bir o kadar vasıfsız olan bir yazardır. Hayatını Ankara’da memur olarak devam ettirmektedir. Hayatını sürdürmek için elde ettiği maddi gelirin büyük bir kısmı devlet memurluğundan gelir. Gazetelerde yazarlık yaparak biraz daha fazla para kazanmaya niyetlidir. Ancak yeteneği yoktur. En yakınındaki isimlerden birisi olan Orhan ise yazma kabiliyeti güçlü olan birisidir. Bir diğer arkadaşı Faik ise baba parasını yiyerek hayatını sürdüren Adanalı bir öğrencidir.

Şekip günün birinde Erzurum’a sürülür. Oraya gitmeye hiç niyeti yoktur ve türlü yalanlarla Ankara’da kalmayı başarır. Yaşanan bu olaydan sonra ona yardım eden müdürün kızı Fahriye‘ye fena halde kafayı takar. Gazetelerde yazmaya çalışır ama başaramaz. Bir roman siparişi alır ve onu tamamlamaya çalışır. Tüm bunlar yaşanırken Faik’in başına açtığı Emel belasından kurtulmaya çalışır.

Hiçbir şey Şekip’in planladığı gibi gitmez. Sürekli yalan söyler, yalan üstüne yalan uydurur. Yalanlar zaman zaman başına iş açar ama o bir şekilde paçayı kurtarır. Tam köşeyi döndüm derken, kurnazlığıyla övünürken büyük bir oyunun kurbanı olduğunu öğrenir. Hayatının vurgununu yedikten sonra hayatına kaldığı yerden devam etmeye çalışır.

Emanet Şehir: Başarılı Kurgunun Getirdiği Sürükleyicilik

İlk kitap olan Dumankara: Hayat Bir Yangındı kitabından sonra Emanet Şehir‘in de bir tür derleme eser olacağını düşünüyordum. İlk kitapta ortaya konulan başarılı çalışmanın ardından nasıl bir yol izlendiğini merak etmek ise ayrı bir telaştı. Nitekim, kitabı okumaya başlayınca bu sefer tek bir hikayeye bağlı kalındığını görmek beni sevindirdi.

Hikayeyi bütünüyle değerlendirecek olursam “enfes” diyebilirim. Kurgusu olağanüstü derecede başarılı olmuş bir eser. Karakterlerin her birisi toplumun içerisinde yaşadığı kolayca düşünülebilen kişilerden oluşturulmuş. Bir dönemin hikayesini anlatırken ilgili döneme yönelik en uygun detaylara yer verilmesi kitabın başarısını taçlandırmış. Mesela devlet dairesinde İsmet İnönü portrelerinin yer alması bunun en güzel örneğidir.

Hikayenin başarılı olan bütünleyici yapısına çizimlerin katkısı çok büyük. Çizimlerle hikaye bambaşka bir tat almış. Hikayenin yakalamış olduğu sürükleyicilik ve çizimlerle olan uyum, kitabın tamamına etkisini yaymakla kalmıyor, aynı zamanda sonuna gelindiğinde “hakikaten güzel bitti” dedirtiyor. Kitabın sonuna geldiğinizde belki başka türlü sonlar bekleyebilirsiniz. Bir mutlu son veya tamamen mutsuz bir son yaşanmasını doğal olarak tahmin etmeye çalışırsınız. Fakat daha farklı bir sonla karşılaşınca, benim gibi, “böylesi daha iyi olmuş” diyeceğinizi düşünüyorum.

İlk kitabı tavsiyelerim arasına dahil etmemiştim. Fakat bu kitabı tavsiyelerim arasına dahil ediyorum. Yerli grafik romanlar arasında mutlaka göz atılması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Emanet Şehir, sıkılmadan, büyük bir merakla sayfaları çevirerek keyifle okuyacağınız bir kitaptır. Okumanızı tavsiye ederim.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...