Eleştiriye açık birisi nasıl olunur?

E

Eleştiriye açık birisi nasıl olunur? Kabul edelim, zaman zaman hepimiz eleştirilere karşı kendimizi savunmak zorunda hissederiz. Her eleştiride gardımızı alıp karşılık vermeye çalışırız. Bu kendi başımıza oluşturduğumuz en önemli sorunlardan birisidir. Eleştiriye açık olmaktan ziyade eleştirilere karşı durmak gibi bir davranış içerisinde bulunuruz.

Eleştirilere karşı tahammülsüz olmak hayatta kendimizi geliştirebilmemiz için karşımıza çıkan fırsatları büyük ölçüde geri çevirmemiz anlamına gelmektedir. Bir eleştiriyi kabul edip sahip olduğumuz becerileri uygun bir biçimde geliştirmeye çalışmak çok daha verimli adım atmamız anlamına gelebilir. Eleştiriye açık olmak aynı zamanda diğer insanlarla iletişim kurma konusunda işimizi kolaylaştırır.

Eleştiriye açık birisi nasıl olabilirim?

Eleştirilere açık birisi olmak gibi bir hayalin varsa eğer artık bunu bir hayalden öteye taşımayı başarabilirsin. Bu yazı genelinde eleştirileri kabul edebime ve eleştirilere açık olma konusunda bir takım bilgiler paylaşacağım. Bu bilgiler ışığında kendini geliştirebilir ve hatta eleştiriye açık birisi olabilmek adına kendini değiştirmeyi düşünebilirsin. Yazının sonuna ulaştığında eleştirilere tahammül edebilen bir birey olabilmek için neler yapabileceğini öğrenmeyi başarabilirsin.

Duyguları Yönetebilmek

Eleştirilere açık olabilmek aynı zamanda duyguları anlayabilmek ve yönetebilmek becerilerine sahip olmayı gerektirmektedir. Sakin kalabilen, eleştiri geldiğinde onu yorumlamaya çalışabilen, eleştiriyi geniş alana yaymadan olduğu noktada değerlendirebilen ve gerektiğinde farklı noktalara odaklanabilen herkes eleştirilere açık olabilir. Duygularını yönetmeye çalışırken önceliği her zaman sakin kalmaya vererek eleştirilere karşı açık olmayı deneyebilirsin.

 • Sakin olun. Doğal durumlarda birisi eleştirmeye başladığı an gardını almaya çalışırsın. Duygularını açığa vurman anlamına gelen bu durum nedeniyle hata üstüne hata yapmak söz konusu olabilir. Eleştiriye açık olursan seni hataya doğru yönlendirecek her türlü olumsuz ifadeye karşı ihtiyatlı bir biçimde yaklaşabilirsin. Duyguları yönetebilmenin ilk şartı eleştiri anında sakin kalabilmektir.
 • Cevap vermeden önce kendine vakit tanımalısın. Seni eleştiren insanlara bir cevap vermen gerektiğinde cevabı anında vermek gibi bir hataya düşmekten kaçınmalısın. Hemen cevap vermek yerine bir süre kendine vakit ayırmalısın. Müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir yürüyüşe çıkabilir veya hoşuna giden başka bir şey yapabilirsin. Sakinleştikten sonra duygularını bir kenara bırakarak gelen eleştiriye vereceğin cevabı düşünebilirsin.
 • Eleştiriyi olduğu yerde değerlendirmeye çalışmalısın. Birçok insan bu konuda büyük bir hata yapmaktadır. İşiyle ilgili gelen bir eleştiriyi kişisel yorumlayan kişiler hemen kişisel cevap verme yolunu seçerek eleştirinin anlamsızlaşmasını sağlarlar. Bu tercih edilmesi gereken ideal bir yöntem değildir. Eleştiri hangi konu özelinde yapıldıysa o konu özelinde değerlendirilmelidir.
 • Eleştiriyi anlamaya çalışmalısın. Aşırı iyimserliği bir kenara bırakıp yapılan bazı eleştirilerin sırf zarar vermek amacıyla yapıldığının farkında olman gerekir. Gelen eleştirinin neden yapıldığını anlamaya çalışarak onu iyi bir biçimde sınıflandırmalı ve uygun şekilde eleştiriye karşılık vermelisin.
 • Eleştirileri başkalarıyla paylaşmak iyi bir fikir olabilir. Sana gelen eleştirinin doğruluk payını merak ediyorsan gelen eleştiriyi sözüne güvendiğin bir kişiye açarak onun fikirlerini almalısın. Böylece eleştiriyi başka birisiyle paylaşarak onun gerçekten doğru olup olmadığını öğrenmeyi başarabilirsin.
 • Eleştiriye takılıp kalmamalısın. Gelen bir eleştiri belirli eksikliklere sahip olduğunu ifade ediyorsa bu durumda o eleştirinin yaratmış olduğu eksikliklerde çok fazla dolaşmamak gerektiğini kabul etmelisin. Eğer sürekli olarak geliştirmen gereken eksikliklerine odaklanırsan bu durumda kendini baskı altında tutabilirsin. Bunu yapmak yerine sahip olduğun olumlu özelliklerle söz konusu eleştiriyi düzeltmek için neler yapabileceğini düşünmelisin.

Eleştirilere Cevap Verebilmek

Sana iletilen eleştiriye en uygun cevabı verme zamanı geldiğinde yapacakların eleştiriye bakış açını değiştirmekle kalmayacak aynı zamanda eleştirileri en iyi şekilde değerlendirmeye yardımcı olacaktır. Eleştirileri iyi dinlemelisin, eleştiride ne anlatıldığını fark etmelisin, hazır olduğunda cevap vermelisin, özür dilemeyi başarmalısın ve eksikliklerini gidermek için yapacaklarını planlamalısın. Eleştiriye en uygun cevabı verebilmek için bunların hepsine ihtiyacın olacaktır.

 • Eleştirileri iyi dinlemelisin. Bir insan seni eleştiriyorsa onunla göz teması kurmalı ve onu öyle dinlemeye çalışmalısın. Bunu yapmak zordur ama bunu yaparsan eleştiri karşısında yıkılmayacağını ispatlamış olursun. Aynı zamanda eleştiriyi en ince ayrıntısına kadar anlamış olursun.
 • Eleştiriyi dinledikten sonra onu tekrardan düşünmelisin. Eleştiriyi yapana kişinin ne demek istediğini ve niyetini anlamaya çalışmalısın. Bunu yapmanın temel sebebi ise oluşabilecek bir yanlış anlaşılma durumunda daha fazla eleştiriyle karşılaşabilecek olmandır. Eğer eleştiriyi en iyi şekilde anlarsan böyle bir durum yaşamadan yoluna devam edebilirsin.
 • Hazır olduğun zaman eleştiriye cevap verebilirsin. Bazı eleştiriler can yakıcı olabilirler veya karmaşık bir yapıda sana ulaştırılmış olabilir. Bu nedenle eleştirilere cevap vermeden önce her zaman biraz vakit geçmesini beklemeli ve iyi düşünmelisin. Hazır olana kadar eleştiriyi değerlendirmeye ve hazır olduğunda harekete geçmeye çalışmalısın.
 • Gerekliyse özür dileyin. Eleştiri yapmış olduğun bir hatadan ötürü gelmişse özür dilemeyi başarmak zorundasın. Özür dilemek eleştirilere verilebilecek bir karşılıktan çok daha fazlasını ifade etmektedir. Değiştirmen gereken durumlar varsa gerekli değişiklikleri yapmalısın. Her eleştiriye özür dileyerek karşılık vermek doğru olmayan ve işe yaramayan bir davranış biçimidir.
 • Eleştirileri kabul etmelisin. Birisi seni eleştiriyorsa eleştirdiği konularda haklılık payı olduğunu söyleyerek hem kendini hem karşıdaki kişiyi rahatlatmayı başarabilirsin. Eleştirileri anlamak için iyi bir dinleyici olmak gerekeceğinden can kulağıyla sana söylenenleri dinlemeye çalışmalısın.
 • Değişim planını oluşturmalısın. Gelen eleştiriler doğrultusunda eksikliklerini kapatmak veya varsa yapılan hataları düzeltmek için değişim planını yapmaya başlamalısın. Eleştiriler seni doğruya yönlendirmek için yapıldığında bir plan oluşturmak gerekir ama zarar vermek amacıyla yapılmış eleştirilerde buna gerek bile duymamalısın.
 • Tavsiye istemek iyi bir fikir olabilir. Birisi sürekli olarak seni eleştiriyorsa ve bunun ardı arkası kesilmiyor ise yapman gereken bellidir. Her zaman eleştiriyi yapan kişiden işlerin daha iyi olabilmesine yönelik tavsiyeler istemelisin. Karşıdaki kişi gerçekten doğru tavsiyelerde bulunuyorsa bunu kendini geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirebilirsin.
 • Zaman gerektiğini ifade etmelisin. Bazı eleştiriler ne kadar yapıcı olsa bile gerekli düzenleme veya değişiklikleri yapmak için zaman gerekebilir. Eleştiriyi ileten kişilere en uygun biçimde bunları anlatmalısın. İletişim kurma becerin çok yüksek ise bu konuda çok fazla zorlanmazsın çünkü işlerin yoluna girmesi için zaman gerekliyse insanlar bunu anlayışla karşılayacaklardır.

Eleştirilerden Yola Çıkarak Gelişim Sağlamak

Buraya kadar eleştirilere karşı ortaya koyulabilecek davranışlar hakkında bilgiler paylaştım. Bu başlığın altında ise gelen eleştirileri değerlendirip gelişim için yapabileceklerine değinmek istiyorum. Fırsatları görmeli, gelen tavsiyeleri dinlemeli, atılacak adımlardan sonra elde edilecek olumlu ve olumsuz sonuçları göz önünde bulundurmalı ve harekete geçmek için bir plan yapmalısın.

 • Gelen eleştirileri fırsat olarak görmelisin. Bir eleştiriye karşılık verebilmenin ve onu kullanmanın en sağlıklı yolu gelen eleştiri doğrultusunda kendini geliştirmeye çalışmaktır. Eleştiri yapıcı olduğu sürece fazlasıyla iyi bir şeydir. Gelen eleştirinin gerçekten yapıcı olduğuna inanıyorsan ondan verimli bir biçimde faydalanmanın bir yolunu bulmaya çalışabilirsin.
 • Kullanışlı tavsiyelere sadık kalmalısın. Bu kısım fazlasıyla önemli bir husustur çünkü eleştiri yapılırken sunulan önerilerin bir sınıflaması söz konusudur. Genel olarak zarar vermek için yapılan eleştirilerde öneriler yer almaz. Gelen yapıcı eleştirilerin yanında yer alan tavsiyeler ise kullanışlı olmayabilir. Bunların hepsini ayırt edebilmeyi başarmalısın.
 • Eleştirilerden çıkan sonuçları değerlendirmelisin. Sana verilen tavsiyeleri zarar ve yarar ekseninde değerlendirmek gerekir. Farklı yolları takip ettiğinde aynı sonucu alacağını düşünüyorsan gidilebilecek iki farklı yolu birbiriyle kıyaslayarak hangisinin daha iyi olduğunu bulmaya çalışmalısın.
 • Bir plan yapmalısın. Gelen eleştirilerin ardından senin için en iyi tavsiyeleri tespit ettikten sonra söz konusu tavsiyeleri uygulayabilmek için bir plan yapman gerekir. Bu planı yazıya dökmek onu takip etmeyi başarmak için fazlasıyla önemlidir.
 • Asla pes etmemelisin. Sürekli eleştiri alıyor olsan bile kendini düzeltmek için çaba göstermeye devam etmelisin. Eleştiriler her zaman kendini geliştirmek için sayısız fırsatlarla birlikte gelirler ama gelen eleştiriler zarar verme niyetli eleştirilerse bunlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısın.

Eleştiriye açık birisi nasıl olunur sorusuna bir cevap bulabildiğini umut ediyorum. Eleştiriye açık olmak gerçekten kolay bir iş değildir ama bir kez bu konuda alışkanlık edinmek pek çok sorunu ortadan kaldıracaktır. Eleştirilere kapalı olursan kendini geliştirme fırsatı bulamazsın ama tam tersi eleştiriye açık olursan kendini geliştirmek için sayısız fırsat edinebilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...