Eleştirilme korkusu nasıl aşılır?

E

Eleştiri korkusu nasıl yenilir? Bu soruya bulacağın cevap aslında zihnindedir. Cevabı dışarıda aramak demek bu korkuya yenik düşmek demektir. Bir başkasından gelecek olan olumlu veya olumsuz eleştiriye kapalı kalırsan kendini geliştirme fırsatını hiçbir zaman elde edemezsin.

Dürüst olmak gerekirse insanların bir kısmı eleştirilmekten korkarken bir kısmı ise eleştirmekte korkar. Olumlu eleştiri yapmak karşı tarafa gelişim fırsatı sunmak anlamına gelir. Olumsuz eleştiride ise hedef her zaman karşı tarafa zarar vermek olmasa bile genelde amaç bu yöndedir. İçerisinde hayata saygı olan insanların büyük bir kısmı olumsuz eleştiriden uzak durmayı ilke edinmiştir.

Eleştirilme korkusunu yenebilir miyim?

Eleştiriyle konusunda insanın tavrı ezelden beri aynıdır. İnsan doğal olarak hep olumsuz olanı öne çıkarır ve olumsuz olanı benimser. Bu nedenle karşıdan gelebilecek en ufak bir eleştiri bile saldırı olarak nitelendirilir. Kılıçlar kuşanılır, yaylar gerilir ve savaş başlatılır.

Ancak, yaşantımızın gelişime açık alanlarında bu eğilim bizim yararımıza bir durum değildir. Olumlu eleştiriyi kabullenmek ve buna açık olmak kendimizi geliştirerek daha iyi olmamızı sağlar. Buna karşı katı tutum sergileyip eleştiriye kapalı olduğumuz zaman haliyle önemli bir gelişim fırsatını tepmiş oluruz.

Eleştiriyi duymasan çok daha iyi mi olur?

Maalesef hayır. Eleştiri daha güçlü ve daha başarılı olabilmen için gereklidir. Bir şeyler yapmaya çalışırken “ben en iyisiyim” diye düşündüğünde daha fazla hata yaparsın. Eleştiriye kapalı olursan bu hataların farkına bile varmadan yoluna devam edersin.

İşte bu nedenle eleştiri değerlidir. Eleştiriye açık olup hatalarını görmelisin ve bu bir sonraki denemede bu hatalardan uzak durmayı başarmalısın. Her eleştirinin şahsına saldırı olduğunu düşünerek hareket edersen kendini büyük bir çıkmaza sokmuş olursun.

Eleştiri bir hediyedir desem bana kızar mısın?

Umarım kızmazsın. Eleştirilme korkusunu yenmenin en önemli yollarından birisi budur. Eleştiriyi bir hediye olarak görmelisin. Eleştirilmekten korkarsın çünkü sana söylenecek her şeyin tamamen olumsuz olduğunu düşünürsün. Gerçekten böyle bile olsa o hediyeyi kabul etmelisin.

Eleştiriye karşı olumsuz bir davranış ortaya koyarsan bir şeyleri düzeltme ve bir şeyleri öğrenme fırsatını tepmiş olursun. Eleştiriyi bir hediye olarak kabul edersen sahip olduğun eksiklikleri giderme açısından mükemmel bir fırsat elde edersin. Tek yapman gereken eleştiriyi süzgeçten geçirmek ve söylenenlerin kişiliğine yönelik bir saldırı olmadığına inanmaktır.

Eleştiri canımı acıtırsa ne yapmalıyım?

Eleştirinin canını acıtma durumu ona olan yaklaşımına göre değişiklik gösterir. Eleştiriye açık olursan birkaç sıyrıkla yoluna devam edebilirsin. Eleştiriye kapalı olursan açılacak yara çok daha derin olur. Akan kanı durdurabilmek için her fırsatı değerlendirmeye çalışırsın ama sonunda kaybeden sen olursun.

Eleştiri bir bilgidir. Bu bilgiyle ne yapman gerektiğine karar verecek yegane kişi sensin. Onu kabul edebilir, düşünebilir, reddedebilir veya görmezden gelebilirsin. Ancak onu mutlaka duymalısın çünkü eleştiri konusunda başına gelebilecek en kötü şey onu duymamaktır.

Eleştirinin bir sır olmadığını biliyor musun?

Her zaman açık bir sözle pek çok şeyi dile getiririm. Eleştiri konusunda da açık sözlü olacağım. Bir şekilde birinden eleştiri aldıysan eleştiri konusunun başkaları tarafından bilindiğinin farkında olmalısın. Sadece sana bu eleştiriyi ulaştıran kişinin diğerlerine göre daha cesaretli olduğunu söyleyebilirim.

Bu durum çoğunlukla olumlu eleştiriler için geçerlidir. Art niyetli olan olumsuz eleştirileri bu şekilde değerlendirmekten kaçınmalısın. Birisi sana bir şeyi daha iyi yapabilmen konusunda bir şeyler söylüyorsa aynı düşünceye sahip başka insanların olduğunu bilmelisin.

Tek kaynaktan gelen eleştiri yeterli mi?

Ekonomide özellikle gelir kaynaklarıyla ilgili “yumurtaları asla tek bir sepete koymamalısın” şeklinde önemli bir yaklaşım vardır. Bu yaklaşımda temel prensip gelir açısından tek bir kaynağa bağlı kalmamaktır. Bu prensibi uygulayan insan hayat boyunca çok daha verimli bir gelir akışına sahip olur.

Benzer prensip eleştiriler için de geçerlidir. Birisi seni eleştirmeye başladığı zaman bunu duymalı ama hemen kabullenmekten kaçınmalısın. Bir başkasına hatta mümkünse birkaç kişiye aynı eleştiri konusuyla ilgili danışmaya çalışmalısın. Herkes aynı şeyleri mi söylüyor? Cevap evet ise bu eleştiriyi dikkate almalısın.

Eleştiri karşısında en önemli adım nedir?

Kesinlikle kabullenmektir. Eleştiri kabullendiğin zaman kendini harekete geçirip daha fazla şey yapmayı başarabilirsin. Değişmen gerekiyorsa değişirsin. Kendini geliştirmen gerekiyorsa geliştirirsin. Eleştiriden korkarsan bunların hiçbirisini yapamazsın.

Eleştiriden korkan insanların en büyük çekincesi mevcut düzenin bozulmasına yöneliktir. Eleştirici özellikle yapıcı olan eleştiri bir şeylerin değişmesi anlamına gelir. Bu değişim kaçınılmaz olduğundan insanın en büyük korkusu aslında bu yolda olmaktır. İnsan eleştiriden değil aslında eleştirinin getirdiği değişim baskısından korkar.

Eleştiri karşısında cevabım ne olmalı?

Elbette teşekkür etmelisin ve daha fazlasını istemelisin. Eleştiri istemeyi bir alışkanlık haline dönüştürmen durumunda bu hayatta çok daha başarılı bir insan olabilirsin. Üstelik bu şekilde yıkıcı eleştiri yapmak için çaba gösterenlerin yoluna taş koymuş olursun.

Bir eleştiri aldıysan ardından daha fazlasını istemek çok kolay değildir. Bu yaklaşımı kabullenmek gerçekten çok zordur. Her ne olursa olsun bir kez bu yola girmeye çalışmalısın. Emin ol bu yaklaşımla beraber hayat senin için çok daha güzel olacaktır.

Eleştiriyi kabullenmek gelişim için yeterli mi?

Bu sorunun bir şekilde aklına takılabileceğini düşünüyorum. Eleştiriyi kabullenme alışkanlığına sahip olmak maalesef gelişim için yeterli değildir. Devamını getirmelisin, eleştiriyi kabul ettikten sonra yaşanacak olan değişime doğru yolculuğunu başlatman gerekir.

Bir eleştiri alıp onu kabullendikten sonra yapman gereken ilk iş bir değişim planı oluşturmaktır. Bu nedenle sana bu eleştiriyi yönelten kişiden daha fazla bilgi istemek önemlidir. Ondan daha fazla bilgi isteyerek değişim planının daha başarılı olmasını sağlayabilirsin.

Eleştiri art niyetliyse ne yapmalıyım?

Tüm eleştiriler aynı değildir. Bazılarına hayatında hiçbir şekilde yer vermemen gerekir. Birisi sürekli ama sürekli olumsuz eleştiriler yapıyorsa onu masadan kovmayı düşünmelisin. Eleştiriler konusunda kendine belirli kriterler belirlemelisin ve bu kriterlere uyum sağlamayanları zihninden def etmelisin.

Bazı insanlar eleştiri alma konusunda çok acımasız ve katıdırlar. Böyle bir insan olduğunu düşünüyorsan eleştirilere karşı kontrollü ve güvenli bir yaklaşım geliştirmek için muhakkak bir profesyonel destek almalısın. Aksi taktirde hayatın boyunca en faydalı olumlu eleştiriye dahi kapalı olacağını bilmelisin.

Eleştiri korkusu her insanın zaman zaman yaşayacağı bir şeydir. Önemli olan bu korku karşısında ne yapabileceğini bilmektir. Eleştirileri kabul etmeli, onları yapıcı ve yıkıcı olarak ayırt etmelisin. Yapıcı olanları düşünerek kendini geliştirmeye ve değişmeye çalışmalısın. Artık sahne senin, eleştiri korkunu yenmeye hazır mısın?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...