Einstein: Çılgın Teorisyen (Mike Goldsmith)

Einstein: Çılgın Teorisyen, her çocuğa okutulması mutlaka okutulması gereken eğlenceli bir bilim kitabıdır. Biz yaşlanmaya başlamış insanlara dahi önerebileceğim bu kitap sayesinde çocukların bilimle tanışmasını fazlasıyla eğlenceli bir hale dönüştürebiliriz. Bilim ve yeni nesil arasındaki bağı güçlendirmek istiyorsak bunu başarabilecek doğru kitapları da bulmak gerekir.

Einstein: Çılgın Teorisyen, Mike Goldsmith tarafından yazılmış öğretici bir bilim kitabıdır. Asıl adı Einstein and His Inflatable Universe olan bu kitabın ana konusu bilim dünyasının parlak insanı Einstein ve onun bilime katkılarıdır. Çocuklara Einstein’ı tanıtmak ve bilim dünyasının kapısını aralamak isteyenlere yardımcı olabilecek bu kitap, Ayşegül Usluer‘in başarılı çevirisiyle Eğlenceli Bilgi tarafından yayınlanmıştır.

Einstein: Çılgın Teorisyen – Kitabın Konusu

Einstein: Çılgın Teorisyen, bilim dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Albert Einstein’ı eğlenceli bir biçimde anlatan bir kitaptır. Daha önce mutlaka duymuş olabileceğin o meşhur “e=mc2”, Einstein’ın buluşudur. Bilim dünyasının gelmiş geçmiş en dahi isimlerinden biri olarak görülüyor olması onun sağladığı katkılardan ötürüdür.

Albert Einstein, yaşadığı dönemde Almanlar ve Amerikalılar tarafından sıkı sıkı takip edilen bir isimdi. Yaptıklarıyla dikkat çeken bir isim olduğundan o dönem süper güç olma iddiasında olan herkesin dikkatini çekerdi. Amerikan başkanına yazdığı mektup ile Japonya’yı yerle bir edecek atom bombasının temelini atan isim olduğu öne sürülse bile bu büyük yıkımın mucidi bir başka dahi, Robert Oppenheimer‘dır. En iyisi okuyun ve gerisini kitaptan öğrenin.

Eğlenceli Bilgi: Einstein: Çılgın Teorisyen – Eğlenceli Bilgi

Eğlenceli ve Öğretici Herkese Hitap Eden Kitap

Biyografi okumak çok sıkıcı gibi gelebilir ama aslında her şeyi bütün gerçekliğiyle öğrenebileceğimiz en iyi kaynaklar biyografilerdir. Bugünlerde bilim ile yeni nesil arasına kara kediler girmese bile hala bilimi sevdirme konusunda sıkıntılar yaşadığımız aşikardır. Çocuk yaşta aşılamayı başarabileceğimiz bilim sevgisini salt bilginin yer aldığı metin duvarları ile değil eğlenceli kitaplarla yapabiliriz.

Bu kitap söz konusu hedefi yerine getirme konusunda bize fazlasıyla yardımcı olacaktır. Ele alınan isim bilimin en popüler isimlerinden birisi Albert Einstein’dır. Onu tanımak, onun gibi olmak istemek ve bunun için çok çalışmak bir çocuğun hedefleri arasına girerse geleceğinin çok parlak olacağını anında görebilirsin.

Kitap ile ilgili söyleyebilecek çok fazla şey bulamıyorum. Karikatürlerle desteklenmiş yapısı, her şeyin okuyucuyu sıkmayacak nitelikte eğlenceli bir biçimde anlatılmış olması en dikkat çekici yanlarıdır. Einstein ile ilgili bilmediğin birçok bilgiyi bu kitaptan gayet komik ve esprili bir biçimde öğrenebilirsin. Bu kitabı hem çocuğun/çocukların hem sen keyifle okuyabileceksiniz.

Einstein: Çılgın Teorisyen kimler okumalı?

Einstein: Çılgın teorisyen isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Kesinlikle evet, bilimi merak eden herkese bu kitabı okumasını öneririm. Kalın kitaplardan teorik bilgilerle edinmeyi başaracağın pek çok işe yarar bilgiyi bu kitaptan eğlenceli bir biçimde edinebilirsin.

Mike Goldsmith tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın dilimize çevrilmiş pek çok farklı eseri olsa bile benim önerim Mucitler ve Parlak Fikirleri isimli kitap olacaktır. Diğer kitapları bu iki kitap kadar iyi bulduğumu söyleyemem.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...