Einstein Bulmacası (Jeremy Stangroom)

Einstein Bulmacası, bir anda karşıma çıkan ama kısa sürede ilgimi çeken bir kitaptır. Popüler bilim kitabı olarak ifade edebileceğim bu kitapta birbirinden zorlu zeka soruları bulunmaktadır. “Ben çok zekiyim.” diye övünmeden çözmen gereken sorularla biraz terleyebilir ama aynı zamanda keyifli vakit geçirebilirsin.

Einstein BulmacasıJeremy Stangroom tarafından yazılmış olan bir popüler bilim kitabıdır. Kitapta birbirinden farklı zeka soruları, paradokslar ve bulmacalar yer almaktadır. Aklınızı kullanmanızı sağlayacak ve aynı zamanda sizi eğlendirecek olan bu eser, dilimizde ilk kez 2016 yılında Domingo Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Einstein Bulmacası – Kitabın Konusu

Einstein Bulmacası ismini taşıyan bu kitabın içeriğinden nasıl söz edebilirim bilmiyorum. Kitapların içeriklerine fazla değinmeden kitabın konusu hakkında sana bilgi vermeye çalışacağım. Ancak en başından bunun popüler bilim kitabı olduğunu kabul etmeli ve eline öyle almalısın. İçerisinde birbirinden farklı ve güzel sorular veya bulmacalar yer almaktadır.

Kitap “Mantık ve Olasılık”, “Doğru Akıl Yürütemeyince”, “Gerçek Yaşam, Hareket”, “Sonsuzluk ve Belirsizlik”, “Felsefi Açmazlar” ve “Tam Bir Paradoks!” şeklinde alt farklı bölümden oluşmaktadır. Her bölümde bölüm adıyla ilgili sorulara, oyunlara ve paradokslara yer verilmiştir. Kitabı okumayı düşünüyorsan eğer en baştan en sona doğru bölüm bölüm okumanı öneririm.

Domingo Yayıneviı: Einstein Bulmacası – Jeremy Stangroom

Kafa Karıştırıcı, İlgi Çekici ve Okuması Keyifli

Mantık ve Olasılık kısmıyla başladı her şey. Oysa basit zeka sorularından söz ediyordu giriş kısmı, çil çil dökülünce dikkatimi yeteri kadar vermediğimi fark ettim. Her soruda biraz daha keyif aldım, her soruda farklı düşünmem gerektiğini öğrendim. Kitabı kurcalarken kafa karıştırıcı ibareleri fark edemeyecek olabilirsin ama arkana yaslandığında bunun farkına kolaylıkla varabilirsin.

Kitabın adı dahi ilgi çekici olmasını sağlamaktadır. Özellikle içeriği ise meraklılarının ilgisini çekmekle kalmamakta, aynı zamanda onları bulmacalar veya paradokslarla biraz daha uğraşmaya teşvik etmektedir. Popüler bilimle ilgilenen her bireyin bu kitabı okuyup keyif alacağını düşünüyorum.

Okuması ve soru ile bulmacaların üzerinde düşünmesi oldukça keyif verici olan bu kitap zaman zaman yetersiz kaldığımızı bize göstermektedir. Kabul edelim bir Einstein değiliz ve kitap bunu bize acı bir tecrübeyle öğretme çabasına girişen iyi bir eserdir. Yazarının ve çevirmen Murat Sağlam’ın çalışmalarına sağlık diyeyim ve sözümü burada bitireyim.

Einstein Bulmacası – Tavsiye Durumu

Einstein Bulmacası isimli popüler bilim kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Kitap beni çok zorlayacak olsa dahi bu soruya evet cevabını rahatlıkla verebilirim. Popüler bilim kitapları, sıradan insanların dahi bilimle haşır neşir olmasını sağladığından bu tür kitaplara ayrı ilgi göstermek gerektiğine inanmaktayım.

Biraz araştırma yaptıktan sonra Jeremy Stangroom’un yine popüler bilim alanında sayılabilecek birkaç farklı eserinin daha olduğunu fark ettim. Şimdilik onlara değinmeyeceğim ama en kısa sürede bir göz atıp içerisinden değerli bulduklarımı paylaşmaya çalışacağım. Şimdilik sırayı sana bırakıyorum ve Einstein Bulmacası içerisinde yer alan sorularla uğraşırken sana başarılar diliyorum.

Görsel Kaynağı: Onedio.com

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...