Ego problemi nasıl aşılır?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

8 Cevaplar

 1. Aysel dedi ki:

  Bende egoist olduğumu bu sene fark ettim insanların yaptığı şeylere bu ergence bu saçma diyerek kendimi hep o hareketlerden kısıtladım. Ama şimdi asıl bunun çok saçma olduğunu insanlara tepeden bakmaya hakkım olmadığını ve aykırı bir insan olmama sebep olduğunu fark ettim. Bu nedenle her şeye nötr bakmaya karar verdim. Ama hala bir türlü öyle davranamıyorum sanki ben yaparsam bende yapmacık durur gibi düşünüyorum. Bunlar çoğu insanın daha doğrusu benim yaşıtlarımın 15-16 yaşlarında insanların yaptığı hareketler. Henüz hiç yapmadığımdan insanların tepkisi garip ya da normal diyemem bir yerden başlamam lazım ama ben bir türlü başlayamıyorum kendimde değişik duracağını düşünüyorum yani egomu bıraktım diyip bırakamıyorum. Alışıp insanlara uyum sağlamak adına ne yapmalıyım?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Henüz ergenlik döneminde sayılabileceğiniz için bu tür sarsıntıların olması çok doğal. En azından kendiniz için bir niyet, bir hedef belirlemiş durumdasınız. Bu bile güzel bir başlangıç. Keşke herkes sizin gibi yapabilse, çok daha iyi sonuçlar alacaklar kesin diyebilirim. Sizin buradaki probleminiz yaptığınız değişiklik size “epey maliyetli” gelmesi.

   Daha açık söylemem gerekirse, kendinizi değiştirmeniz zaman ve çaba gerektiren bir iştir. Hem zaman hem çaba her insanın olabildiğince az harcamaya çalıştığı niteliklerdir. Siz hedeflediğiniz gibi davranırken bunlardan fazlasıyla ödün verdiğinizi düşündüğünüzden kendi kendinize bir direnç gösteriyorsunuz. Bir değişim sürecinin maliyeti ne kadar fazlaysa insanın buna karşı çıkma olasılığı bir o kadar yüksektir.

   Diğer taraftan, henüz dünyanızda yerleşmemiş doğrular mevcut. Bu yerleşmemiş doğruların her birisi davranışlarınızı etkiler. Gelecekte ne olacağını düşünürsünüz ve aslında hata yaparsınız. Çünkü gelecekte ne olacağını hiçbirimiz bilemeyiz. Eğer yaptığınız değişikliğe yönelik çok büyük beklentiniz varsa bu durumda insanlara uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşarsınız ve bunu kolayca reddedersiniz.

   Başlamanız gereken nokta “maliyeti düşürmek” ve “beklentileri azaltmak” olarak iki farklı kola ayrılmıştır. Önce hangisini çözmek istiyorsanız ona yönelmelisiniz. İkisi aynı anda çözmeye çalışmamalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Emrah dedi ki:

  Bende çok ciddi bir ego olduğunu düşünüyorum. Çünkü sürekli etrafımda olan insanların beni sevmediğini düşünüyorum. Sürekli milleti kendimden yüksek görme problemim var. İnsanların bana haz etmediğini konum gereği yanıma geldiklerini düşünüyorum .bana EGO’n fazla diyen çok. Yanlış konuşuyorsun diyen çok . Arkadaşım az. Beni seven az bundan dolayı kendimde sürekli sevgi eksikliği hissediyorum . Yalnız olsam bile sürekli kendimi birileri ile karşılaştırıyorum . Birileri sosyal paylaşım sitelerinde paylaştığında hemen kıskanıyorum . Yalnız kaldığımda sürekli milleti düşünüyorum acaba bu ne şu ne yapıyor diyorum . Arkamda iş çeviriyorlar diye düşünüyorum . Sürekli milletin bende ayrı plan yaptığını ve beni aralarına almadıklarını düşünüyorum . Ve sürekli ağır konuşuyorsun böbürlenerek konuşuyorsun kırıcı konuşuyorsun diyorlar

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bunu ego olarak nitelendirmek çok doğru olmaz. İnsanların seni sevmediğini veya onların hep senden üstün olduklarını düşünmek ego ile açıklanabilir bir şey değil. Bunları ayrı tutmak gerekir. Sizin en açık probleminiz kendi yaşantınızı başkalarının yaşantısıyla kıyaslamak. Mükemmel bir mutsuzluk döngüsüdür bu. Her ne yaparsan yap kıyaslama yoluna gidersin. Hemen örnek vereyim, bir arkadaşın mükemmel manzaraya sahip bir fotoğraf paylaşıp 300 beğeni aldı diyelim. Hemen aynısını yapmaya çalışıp 300 beğeni almak istersin ama bu beğeniler gelmeyince kendinde bir kusur olduğunu düşünmeye başlarsın veya onlar gibi davranmaya çabalarsın.

   Bu davranışların her birisinin birer aldatmaca olduğunu kabul etmelisin. Senin hayatın bu değil, senin hayatın asla başkalarının hayatına bakarak yönlendirebileceğin bir şey değil. Kendi hayatının belirli gerçekleri bulunmaktadır. Bu hayat belirli bir rayı takip ederek gider. Eğer sen hareket halindeyken herhangi bir geçiş fırsatı yokken treni karşı raya zıplayarak geçirmeye çalışırsan o tren tuzla buz olur. Sürekli olarak yaptığın bu maalesef. Buna son vermenin belirli yolları var. Mesela aşağıdaki yazıları okuyarak bu yolları keşfedebilirsin.

   https://www.grisayfalar.com/ic-huzuru-nasil-yakalarim/
   https://www.grisayfalar.com/hayatindan-memnun-musun/
   https://www.grisayfalar.com/kiskanclik-nasil-yenilir/
   https://www.grisayfalar.com/el-alem-ne-der-bos-ver-gitsin/

 3. Ahmet dedi ki:

  Gerçekten bu yazıdaki şeyleri bana yaşattığını fark ettim. Belki elimdeki olanakları çok fazla görmezden gelmek, belki bazı insanların kötü ve yanlış düşüncelerine ve tavırlarına karşı aksiyon alıp yapılabilecek iyi şeylerden uzak kalmak gibi onlarca şey yaşadım bugüne kadar. Fakat bunu yazarken dahi bu tür olaylar da kendimi haklı hissediyorum. Yani ego mu değil mi bundan emin olamıyorum. Yanlış bir düşünce sonucunda yanlış bir ortamı da doğuruyor aynı zamanda. Ama bir de bu ortamlarda gayet doğalmış gibi yaşamayı sürdüren insanlar acaba bunlar tiyatro mu oynuyorlar kendilerini mutlu gibi göstererek bundan hala emin değilim. Sanırım bu da benim egom ile verdiğim amansız kavga oluyor…

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Kısmen evet denilebilir. Her insanın yapısı farklı olduğu için herkes için aynı teşhisi koymak veya herkes için aynı çözümü sunabilmek mümkün değil. Herkes için sunulabilecek aynı şey bilgi olur. Buradaki bilgileri kullanıp egoyu biraz daha iyi anlama başarısını gösterdiğinizi düşünüyorum ama sıra geldi her insanı ayrı birer birey gibi düşünmeye. Eğer bunu yapabilirseniz ve karşınızdaki insanı yeteri kadar iyi tanıyorsanız onun egolu davranışlarının arkasındaki nedenleri çözümleyebilirsiniz. Aynı şey kendi egonuz için de geçerlidir.

 4. Emine dedi ki:

  Ego sebebiyle en sevdiğim kişiyle suan uzagiiz ve ben bu bilgilerin bana yardımcı olacağını tahmin ediyorum. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir