Eğlenceli biri nasıl olunur?

E

Eğlenceli birisi olmak sizi popüler ve başarılı bir kişi yapar. Gülmek ve güldürmek eğlenceli bir insanın yapması gereken temel eylemlerden birisidir. Gülmek hayatı daha anlamlı hale getirdiği gibi hayatın olumsuz tecrübelerinden fazla etkilenmeden yolunuza devam etmenizi sağlar. Mizaha düşkün birisinin hayatta başarılı olma olasılığı mizaha düşkün olmayan bir kişiye biraz daha yüksektir.

Eğlenceli bir insanın hayat kazanımları çok daha fazladır. Gülmek ve eğlenmek ruhu olumlu yönde besleyen ve kişinin gelişimine katkı sağlayan önemli bir niteliktir. Elbette, başkalarını rahatsız ederek veya sahip oldukları eksikliklerden yola çıkarak eğlenmekten ve neşeli olmaktan söz etmiyorum. Anı yaşamaktan ve gelişen olumsuz olaylardan olumlu sonuçlar çıkarmayı başaracak derece mizah kabiliyetinin geliştirilmesinden ve kullanılmasından söz ediyorum.

Eğlenceli Biri Nasıl Olunur?

Kişiliğinizi geliştirirken bir sonraki durağınız eğlenceli biri olmak ise izleyebileceğiniz veya dikkat edebileceğiniz belirli noktalar vardır. Eğlenceli birisinin espri anlayışı olmalıdır. Eğer yapılan en ufak şakaya dahi tahammül edemeyecek birisiyseniz espri anlayışınızın geliştiğinden söz etmek doğru olmaz. Benzer şekilde eğlenceli bir kişi olmak istiyorsanız karakterinizin buna yatkın olması gerekir. Yetiştiriliş tarzınızda sürekli ciddiyet ve ağırbaşlılık varsa eğlenceli biri olmayı başarmanız güç olabilir.

1. Sizi Güldüren Etkenleri Bilme

Kendi kendine gülen birisini anlamsız bulabilirsiniz. Bu çok doğal bir durum olmasına rağmen kişi kendisini güldüren bir etkenle karşı karşıya kaldığında kendini frenlemeyi başaramayabilir. Bulunduğumuz ortama göre kendimizi toparlayabilecek olsak bile bazı durumlarda çabalarımız sonuç vermeyebilir. Gülmeye hatta kahkaha atmaya devam edebiliriz.

Durduk yere aralıksız bir biçimde gülmeye başlamak pek mümkün değildir. Muhakkak kişiyi uyaran bir şeylerin olması veya yaşanması gerekir. Bununla birlikte etrafınızda gülen birileri varsa içgüdülerinizin kendiliğinden harekete geçip kahkahalara katılmayı tercih edebilir. Bunun dışında günlük yaşantımızda gülmemizi sağlayacak etkenlerden en bilinenleri birinin kendimizden daha aptalca bir davranış sergilemesi ve aniden beklenmedik bir olayın yaşanmasıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Prof. Dr. Ahmet İnam’ın gülme üzerine kaleme aldığı kısa yazıyı okumanızı öneririm.

2. Sıkıcı Anlarda Gülebilme

Sıkıcı ve pek uygun olmayan anlarda gülmeyi başarabiliyorsanız eğlenceli bir insan olduğunuzu ortaya koymuş olursunuz. Hatta şunu söylemek çok doğru olacaktır. Bir mizah programını izleyen kişilerin bulunduğu bir ortamda en kaliteli espri dahi onları güldürmeyi başaramayabilir. Fakat iş ortamında en kalitesiz espri bile insanların kolayca gülmesini sağlayabilir.

Bu durumu çok fazla büyütmemek lazım. Aslında algılarımızla ilgili bir durum olduğu ortadadır. Mizah programını izlerken gülmeye odaklanırız ve seçici davranırız. İş yerinde ise odak noktamız çalışmaktır ve ne kadar sıkıcı olursa olsun önümüze sunulan işleri yapmakla uğraşmaktır. Dolayısıyla iki ortam arasındaki farklılık gülüp gülmemek konusunda davranışımızı doğrudan etkiler nitelikte olmaktadır.

3. Kelime Oyunlarına Saygı Duyma

Komedi çoğu zaman dilsel karışıklık veya şakalardan oluşur. Daha anlamlı söylemek gerekirse, kelimenin kendisi ve bizdeki anlamı arasındaki farklılık ne kadar fazlaysa gülme olasılığımız bir o kadar yüksektir. Kelimeyi söylerken düşündüklerimiz ve kelimenin karşı tarafından anlamlandırılması onu gülünç kılabilir. Bu gerçeklilik özellikle bel altı şakalarda geçerlidir.

Diğer taraftan, düşünce ve anlam arasındaki farklılıklardan ziyade ustaca ortaya konmuş kelime oyunlarına gülme eğiliminde oluruz. Bunlar bel altı şakalardan veya esprilerden oluşmazlar. Anlık olurlar, özellikle iyi yazılmış film, tiyatro ve dizi senaryolarında bunlarla karşılaşırız. Kelimelerin ustaca kullanılışı, normalde o temaya uygun olmayan bir kelimenin anlam kazanmasıyla ortaya konur.

4. İronilere Alışma

İroni söylenen bir ifadenin tam tersi bir biçimde anlamlandırılmasıyla gerçekleştirilir. Örneğin, birisi çok kötü bir giyim tarzı ortaya koymuşsa “tarzın yıkılıyor” dediğiniz zaman ironi yapmış olursunuz. Birisi bir espri yaptığında hiç komik değilse “ne kadar komik” derseniz yine ironi yaparsınız. İroniler mizahta kendine sıkça yer bulur. Bu nedeniyle onlara alışmak gereklidir.

Eğlenceli bir insan olmak istiyorsanız ironilerle sıcak ilişkiler kurmalısınız. Birçok komedyen ironi yoluyla mizah yapmayı tercih eder. Özellikle bir stand-up şovunda bunu sıklıkla görürsünüz. Gülmeniz gereken anı kaçırmak istemezsiniz öyle değil mi? O zaman ironilerle yaşamaya alışmalısınız.

5. Ciddiyeti Kapı Arkasında Bırakma

Kabul ediyorum, ciddi bir insan olabilirsiniz. Hatta aşırı sert bir mizacınız ve buna uygun davranışlarınız olabilir. Fakat bazı durumlarda bu ciddiyeti kapının arkasında bırakmak gerekir. Hepimizin espri yapmaya çalıştığımızda gülmeyen arkadaşları olmuştur. Belki biz espri yapamamışızdır veya arkadaşlarımız espriyi anlamamıştır. Düştüğümüz durum gülünç bir durumdur öyle değil mi? Kendimiz de bunu kabul edip somurtmak yerine gülmeliyiz.

Hayatta başınıza gelen, komik olan ama sizi utandıran olayları başkasına anlatarak onları güldürebilirsiniz. Bu başkalarını güldürebilmenin en kolay yoludur. Anlatırken, anlattıklarınızı destekleyecek mimikler ortaya koyarak anlatımınızı güçlendirebilirsiniz. Böylece başınızdan geçen ve yüzünüzün kızarmasını sağlayan bir olayı kendiniz için bir mizah malzemesi haline dönüştürebilirsiniz.

6. Okuma… Okuma

Eğlenceli olan her şeyi okumalısınız. Karikatür dergileriyle aranız iyi olmalıdır. Roman okurken bile mizahın ön planda olduğu kitapları seçmelisiniz. Hayatı umursamaz bir tip gibi gözükebilirsiniz ama bu doğru değildir. Tarihçi tarih kitapları okur, çünkü ilgi duyduğu alan burasıdır. Felsefe meraklısı spor dergisi değil felsefe ve düşünce dergisi okur, çünkü kendini bu şekilde geliştirebilir.

Eğlenceli biri olmak istiyorsanız… aşk romanı okumalısınız. Şaka şaka, eğlenceli biri olmak istiyorsanız mizah romanları okumaya özen göstermelisiniz. Böylece hayata bakış açınızı biraz daha farklılaştırmayı başarabilirsiniz. Eğlencenin, gülmenin, mizahın ve kahkahaların tadını çıkartmanın en iyi yolu budur.

Bu basit başlıkları tekrar tekrar okumak isteyebilirsiniz ama bunlar eğlenceli birisi olmanızı sağlayabilir. Bunun dışında espri yaparak arkadaşlarınızı güldüren biri olmak istiyorsanız onların nelere güleceğini bilmeniz gerekir. Beklenmedik zamanlarda yapacağınız esprilerle onları güldürmeye çalışmalısınız. Esprilerde zamanlama çok önemlidir. Doğru zamanlamada atılacak bir çığlık büyük çığların yaşanmasına neden olabilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...