Ebedi öykülerinde kaybolup gideceğin en iyi 60+ aşk kitabı

Aşk kitapları veya aşk romanları yeri geldiğince eğlenceli ve yeri geldiğinde ise duygusal olabilen eserlerdir. Bu türde yazılmış olan kitapları okumak için doğru yerden başlamak gerekir. En iyi başlangıcı yapabilmen için sana başka yerde bulamayacağın özgünlükte bir aşk kitapları listesi sunmak istedim.

Bu listede sadece aşk kitaplarına yer verdim. Bu tür kitaplar arasından özellikle en kaliteli olanları seçmek epey zor oldu ama yüzlerce kitap arasından en doğru olanları bulabildiğime inanıyorum. Listeye kitap eklerken aşırı seçici davrandığımı tekrar hatırlatmalıyım. Çünkü amacım seni en kaliteli kitaplarla buluşturarak okuma deneyimine keyif katmaktır.

Okunması gereken en iyi aşk kitapları

Aşk kitapları özellikle aşırı duygu yüklü kitaplardan hoşlanıyorsan hoşuna gidebilecek eserlerdir. Bir aşk romanının sana hitap edip etmediğini veya seni etkileyip etkilemeyeceğini bilmek istiyor musun? Öyleyse bugün doğru yerde olduğundan emin olabilirsin. Bu kitap listesinde oldukça kaliteli olan en iyi aşk kitaplarını bir araya getirdim. Listede seri halinde yayınlanmış romanların sadece ilk kitaplarını bulabilirsin. Hangisini okumak istediğine kendin karar verebilir veya listenin sırasına sadık kalarak kitapları okumayı deneyebilirsin.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna değeri geç bilinen yerli romanlarımızdan birisidir. İçinde barındırdığı karakterlerin birbirlerine olan aşklarını anlatırken herkesin eşsiz ve tek olabileceği mesajını okuyucuya ileten bir romandır. Raif Efendi’nin Maria Puder’e duyduğu aşkın izlerini okurken bambaşka dünyalara yelken açabilirsin.

Doğrudan aşkı anlatan bir eser olduğunu söylemek mümkün olmasa bile bu roman yazıldığı dönemin toplumunu en iyi şekilde yansıtan eserler arasında yer alır. Romantiklik, hüzün ve aşk bu kitapta bir arada yer aldığından okuyucu hikayede ilerlerken her zaman kendine yakın bir duygu bulmayı başarır. Aşk kitapları okumak istiyorsan başlangıçta okuman gereken ilk kitap kesinlikle budur.

Yapı Kredi Yayınları: Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Bir Gün Tek Başına – Vedat Türkali

Bir Gün Tek Başına aşk temalı kitaplar söz konusu olduğunda en bilinen yerli eserlerden birisidir. Siyasi bir havası da olan kitabın içerisinde geçen aşk hikayesi ise herkesi tutkulu bir biçimde kitabı okumaya itecek güzelliktedir. Bu roman, Kenan ve Günsel’in birbirlerine duydukları aşkı birazcık da olsa ideolojik bir biçimde yansıtan eşsiz bir yapıttır.

Genellikle siyasi soslu kitapları çok fazla önerme taraftarı olmasam bile iyi harmanlanmış olan bu romandan söz etmeden geçmek istemedim. Konu aşk olunca doğrudan karakterlere odaklanıp onların yaşadığı aşktan bahsetmek çok daha akıllıca bir adımdır. Okumak için bir aşk romanı arıyorsan geçmişe belki yaşadığın belki yaşamadığın bir döneme, Türkiye’nin buhranlı zamanlarına götürüp orada aşk sofrasına oturtacak bu romanı kesinlikle okumalısın.

Ayrıntı Yayınları: Bir Gün Tek Başına – Vedat Türkali

Umutsuz – Colleen Hoover

Umutsuz genç yetişkinlere hitap eden son derece romantik bir eserdir. Romanda, kendini yıllardır bir erkeğin peşinden gitmemek için kollayan genç bir kız başarısızlığa uğrayıp kendini aşkın pençesinde bulur. Six ile Dean Holder arasında yaşanan aşk beklenmedik bir biçimde başlasa bile okunmaya değerdir.

Bu romanın hikayesi sırlarla doludur. Başlangıçta yaşanan gelişmeler çok ani olsa bile sırların tek tek açığa çıkmasıyla ana karakterler arasındaki aşk sönük kalmaktan sıkılarak kendine harlanacak bir alan bulabilmektedir. Genç yetişkinlere hitap eden bir aşk kitabı arıyorsan ilk durağın kesinlikle bu kitap olmalıdır.

Epsilon Yayınevi: Umutsuz – Colleen Hoover

İnce Memed – Yaşar Kemal

İnce Memed isimli bu eser yerli edebiyatın büyük yazarlarından birisi tarafından yazılmış bir romandır. Çukurova bölgesindeki dönemin köylülerinin ağalığa karşı mücadelesini anlatsa bile içinde yer alan aşk hikayesiyle farklı bir havaya sahip olmuştur. İnce Memed ile Hatçe arasında geçen aşk hikayesi dillere destan olacak düzeyde bir yaşanmışlığa sahiptir.

Yerli eserlerde geçen aşk hikayeleri kültürel olarak bize daha fazla hitap ettikleri için onları biraz daha derinden hissedebiliriz. Ağalık sisteminin içerisinde yorulmaksızın çalıştırılan ve hakları çalınan köylülerin ayaklanması esas konu olsa bile ana karakterin yaşadığı aşk okunmaya değerdir. Anadolu kültüründe yaşanmış bir aşk hikayesi okumak istiyorsan bu kitaptan daha iyisini bulabilmen pek mümkün değildir.

Yapı Kredi Yayınları: İnce Memed – Yaşar Kemal

Bronz Atlı – Paullina Simons

Bronz Atlı tarihsel dokulara sahip bir aşk romanıdır. İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde geçen hikayesi kaçınılmaz bir biçimde yaşanan aşkın izlerini taşır. Tatiana ile Alexander arasındaki aşkın önündeki en büyük engel aynı adamı sevmiş olan kız kardeşidir.

İki kız kardeş ve bir erkeğin yer aldığı aşk üçgeninden çok iyi dizi ve film senaryolarının çıkacağı aşikardır. Aşk üçgenleri kurgusal her türlü eserde ilgi çekici olmayı başarabilir. Burada işi biraz daha garipleştiren savaş koşullarıdır. Tarihsel temalı aşk romanlarından hoşlanıyorsan bu kitap mutlaka hoşuna gidecektir.

Pegasus Yayınları: Bronz Atlı – Paullina Simons

Mekanik Melek – Cassandre Clare

Mekanik Melek kentsel fantezi romanları arasında en iyilerden bir tanesidir. Macera dolu olan bu romanın yapısı doğaüstü olsa bile içinde yaşanan aşklar gerçeği aratmamaktadır. Tessa Gray ile ilk eşi Will Herondale arasındaki aşkı takip edip okumak bile keyif vericidir.

İngiltere’de geçen bir hikayeye sahip olsa bile her şeyin gerçeklikten biraz uzakta olduğunu söylemek mümkündür. Sadece yaşanan aşkların gerçekte bir karşılığını bulabilmek mümkündür. Okurken kafam dağılsın, okuyacağım eser fantastik ve romantik olsun diyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Artemis Yayınları: Mekanik Melek – Cassandre Clare

Hayallerimin Arka Bahçesi – Katherine Allred

Hayallerimin Arka Bahçesi özelliklere kadınlara hitap eden aşk dolu bir romandır. Yaşadıklarından sonra kendisini dış dünyaya kapatmış olan Alix French kimse ona ulaşmayı başaramasın diye etrafına duvar örmüştür. Bu duvarın yıkılıp yerle bir olması ise Nick Anderson ile tanıştıktan sonra gerçekleşecek ve ikili arasında gıpta edilecek bir aşk başlayacaktır.

Kadınlara hitap eden çoğu kitabın konusu aşktır. Bu kitabın hikayesi tamamen aşk üzerine ve iki kişi arasındaki ilişkiye dayalıdır. Bir şeyler okuyarak vakit geçirmek istiyorsan ve okuduğun hikayenin seni çok fazla zorlamasını istemiyorsan bir aşk kitabı olarak bu romanı okumanı öneririm.

Koridor Yayıncılık: Hayallerimin Arka Bahçesi – Katherine Allred

Çarpılma – Colleen Hoover

Çarpılma genç yetişkinlere hitap eden romantik bir kitaptır. Her şeyden umudunu kaybetmiş bir genç bir kız olan Layken Cohen hayatının aşkı Will Cooper ile tanışmıştır. Ancak ne olursa olsun bu ikili birbirlerine karşı duydukları hisleri uzun bir süre açığa çıkarma fırsatı bulamayacaklardır.

Şiirden anlayan erkek bir karakterin yer alması bu kitabı fazlasıyla ilgi çekici yapmaktadır. Hayata küsmek üzere olan genç bir kızın tekrar hayata tutunmasına yardımcı olan bu adam ile hayatı yeniden yaşamaya başlayan genç kız arasındaki ilişki zaman zaman kopma noktasına gelse bile ikisinin de hayali birlikte geçirdikleri bir gelecektir. Sürükleyici bir aşk hikayesi okumak istiyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Epsilon Yayınevi: Çarpılma – Colleen Hoover

Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Rüzgar Gibi Geçti klasikler arasında yer alan aşk romanlarından birisidir. Amerikan iç savaşının yaşandığı günleri anlatan eser aynı zamanda unutulmayacak bir aşk öyküsüne sahiptir. Scarlet O’Hara, Rhett Butler ve Ashley Wilkes üçgeninde yaşanan aşk hikayesi kitabın asıl konusudur.

Bu kitap aslında ziyadesiyle zor okunan bir eserdir çünkü detaylar çok fazladır. Bu detayları atlamak hikayeden bir şeylerin kayıp gitmesini sağladığından her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmeye ve anlamaya çalışmak en doğrusudur. Aşk üçgenlerinin yer aldığı aşk hikayelerinden hoşlanıyorsan klasikler arasında yer alan bu romanı kesinlikle okumalısın.

Artemis Yayınları: Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Aynı Yıldızın Altında genç yetişkinlere hitap eden ama herkes tarafından okunabilecek romantik bir kitaptır. Bu roman, ciddi bir hastalıkla boğuşan ve hayata tutunmaya çalışan iki gencin öyküsünü anlatır. Romanın ana karakterleri olan Hazel Grace Lancester ve Augustus Waters arasındaki aşk ölümün ötesine geçmeyi başarmıştır.

Bu roman, her ne kadar hayatlarının son demlerini yaşadıklarını bilseler bile birbirlerini yarı yolda bırakmamak için direnen gençlerin hikayesidir. Birbirlerine karşı duydukları bağlılık onları aynı zamanda hayata bağlayan en ilahi güç olmuştur. Dramatik ve romantik bir aşk hikayesi okumak istiyorsan bundan daha iyisini bulabilmek çok kolay olmayabilir.

Pegasus Yayınları: Aynı Yıldızın Altında – John Green

Okunması gereken diğer en iyi aşk kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi en iyi aşk kitapları arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Hiçliğin Kıyısında J. A. Redmerski
12 Gelin Julia Gerwood
13 Gizemli Adam Kristen Ashley
14 Düşler Krallığı Judit McNaught
15 Ölüme Fısıldayan Adam Büşra Yılmaz
16 Uyumsuz Veronica Roth
17 Gurur ve Önyargı Jane Austen
18 Dublin Caddesi Samantha Young
19 Huzur Ahmed Hamdi Tanpınar
20 Obsidyen Jennifer L. Armentrout
21 Tut Elimi Rebecca Donovan
22 Tehlikeli Temas Abbi Glines
23 Sıcak Külleri Kaldı Oya Baydar
24 Yabancı Diana Gabaldon
25 Karanlık Sevgili J. R. Ward
26 Sana Soyundum Sylvia Day
27 Hep Seni Bekledim J. Lynn
28 Mezarla Randevu Jeaniene Frost
29 Ağrı Dağı Efsanesi Yaşar Kemal
30 Tatlı Bela Jamie McGuire
31 Vampir Akademisi Richelle Mead
32 İkna Jane Austen
33 Ada Tracey Garvis-Graves
34 Çıplak Ölüm J. D. Robb
35 Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin
36 Kemikler Şehri Cassandra Clare
37 Kolay Tammara Webber
38 Jane Eyre Charlotte Bronte
39 Duvarların Dili Olsa Alice Clayton
40 Aşk Elif Şafak
41 Bir Geyşanın Anıları Arthur Golden
42 Yol Arkadaşım Sarah Dessen
43 Baş Belası Yan Komşum R. L. Mathewson
44 Sınırları Zorlamak Katie McGarry
45 Kusursuz Kimya Simone Elkeles
46 Efsane İskender Pala
47 Anna ve Fransız Öpücüğü Stephanie Perkins
48 Defter Nicholas Sparks
49 Filler İçin Su Sara Gruen
50 Akıl ve Tutku Jane Austen
51 Kalp Ağrısı Halide Edip Adıvar
52 Tutkulu Notalar Olivia Cunning
53 Aşkta İlk Çeyrek Suzan Elizabeth Philips
54 Bir Kadının Penceresinden Oktay Rifat
55 Her Yer Gökyüzü Jandy Nelson
56 Gabriel’in Cehennemi Sylvain Reynard
57 Sırılsıklam Aşk Jessica Park
58 Dudaktan Kalbe Reşat Nuri Güntekin
59 Bana Dokunma Tahareh Mafi
60 Zeliş Necati Cumalı

Aşk kitaplarından en iyilerini bir araya getirip seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin kaliteli olan aşk kitapları varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...