Duygusal Zeka (Harvard Business Review)

Duygusal Zeka liderlik alanında yazılmış 10 makaleyi içeren bir kitaptır. Bu kitabı okuyarak liderlik becerilerini geliştirmeye ne dersin?

Duygusal Zeka, Hardward Business Review tarafından yazılmıştır. Bu kitap liderlik, psikoloji ve kişisel gelişim alanlarına hitap eder. Ülkemizde yayını Ümit Şensoy’un çevirisiyle Optimist Kitap tarafından gerçekleştirilmiştir.

Duygusal Zeka kitabında neler var?

Duygusal Zeka kitabı alanında uzman olan kişiler tarafından yazılan makaleleri içerir. Bu makaleler yardımıyla duygusal becerilerini geliştirerek onlardan maksimum verim almayı başarabilirsin. Bu verimlilik sayesinde bireysel olarak çok daha başarılı birisi olabilirsin.

Kitabın içerisinde duyguları kontrol etme ve zor koşullara karşı dirençli olma konusunda öneriler bulabilirsin. Sayısız önemli önerilerden yola çıkarak güçlü ve zayıf yanları keşfedebilirsin. Ek olarak, duygusal becerini geliştirme konusunda sana bu kitaptan yardım alabilirsin.

Kitapla ilgili genel bir izlenime sahip olmak istiyorsan kitabın içeriğini oluşturan aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsin. Bu başlıklarda özellikle koyu olarak yazdıklarım en fazla dikkatimi çekenlerdir. Bu başlıkların diğerlerine göre biraz daha iyi olduğunu düşünüyorum.

  • Lideri lider yapan nedir?
  • Liderliğin temeli
  • Adil olmak neden bu kadar zor?
  • İyi liderler neden kötü kararlar alırlar?
  • Grupların duygusal zekasını oluşturmak
  • Kötü muamelenin bedeli
  • Dayanıklılık nasıl işler?
  • Duygusal çeviklik
  • Geribildirim korkusu
  • Genç ve bilgisiz

Optimist Kitap: Duygusal Zeka – Harvard Business Review

Duygusal Zeka kitabı kimlere hitap eder?

Daha önce belirttiğim gibi bu kitabın içerisinde duygusal zeka ile ilgili yazılmış olan en önemli makaleler vardır. İçerisinde yer alan tüm bilgiler bu konuyla ilgilenenleri mutlu edecektir. Kısacası, duygusal zekayı anlamak ve duygusal zekasını geliştirmek isteyen herkes bu kitaptan faydalanabilir.

Bu kitabın içeriğinin tamamen duygusal zekayla sınırlı olduğunu düşünmemelisin. Çünkü bu kitap aynı zamanda kendini geliştirmek için ihtiyaç duyabileceğin sayısız bilgiye sahiptir. Kitabı okuduktan sonra kendini sorgulamaya başlayıp eksik yanları kapatmaya çalışacağından emin olabilirsin.

Duygusal Zeka kitabına benzer diğer kitaplar

Duygusal Zeka kitabını okuduktan sonra buna benzer daha farklı kitaplar okumak isteyebilirsin. Bu konuda aşağıda sana birkaç öneri sunmayı uygun gördüm. Bu kitabın iş dünyası, liderlik ve kişisel gelişim ile ilgili olduğunu aklından çıkarmamalısın.

İlk önerim elbette “HBR’s 10 Must Reads” içerisinde yer alan diğer kitaplardır. Eric Ries imzasını taşıyan Yalın Yeni Girişim ve Patrick Lencioni tarafından yazılmış Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı isimli kitaplar diğer önerilerim arasındadır. Bunlar seni kesmediyse aşağıdakilere göz atmalısın:

Kitap Adı Yazar Yayıncı
Liderlik Yasaları John C. Maxwell Beyaz Yayınları
Strateji Harvard Business Review Optimist Kitap
Neden İle Başla Simon Sinek Arıtan Yayınevi
Kıvılcım Anı Malcolm Gladwell Mediacat Yayıncılık
Amaç Eliyahu M. Goldratt Optimist Kitap
Liderlik Harvard Business Review Optimist Kitap
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Stephen R. Covey Varlık Yayınları
Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı Dale Carnegie Epsilon Yayınevi
İşi Doğru Yapma Atul Gawande Domingo Yayınevi
Doğru Karar Almak Harvard Business Review Optimist Kitap

Duygusal Zeka isimli bu kitap serisini okumanı tavsiye eder miyim? İş dünyası, liderlik, kişisel gelişim, duygusal zeka ve psikoloji ile ilgili kitaplarla ilgileniyorsan bu kitabı okumalısın. Bu kitapla ilgili kendi fikirlerini paylaşmak istersen hemen kısa bir yorum bırakabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...