Dünyayı Değiştiren 50 Savaş (William Weir)

Dünyayı Değiştiren 50 Savaş, Amerikalı yazar William Weir tarafından hazırlanmıştır. Kitap adından anlaşılabileceği gibi dünyanın seyrini değiştiren savaşları ele alır. Okuyucusuna son derece keyifli bir okuma deneyimi sunan kitap oldukça bilgilendirici bir yapıdadır.

Dünyayı Değiştiren 50 Savaş, Amerikalı yazar William Weir tarafından yazılmış bir tarih kitabıdır. Kitabın içerisinde dünyanın farklı bölgelerinde yaşanmış yazarın kendi fikirlerine göre en önemli savaşlar yer almaktadır. Kitap orijinal dilinde 2008 yılında yayınlanmış, 2009 yılında Etkileşim Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış ve 2016 yılında Doruk Yayınları tarafından tekrardan yayınlanmıştır.

Dünyayı Değiştiren 50 Savaş

Savaşın iyi bir şey olmadığı bilinse bile dünya tarihinde dünyanın seyrini değiştiren bazı büyük veya önemli savaşlar yer alır. William Weir kendi bakış açısından önemli gördüğü savaşları bu kitapta bir araya getirmiştir. Modern dünyaya etkilerine göre seçilen savaşlar en uzak geçmişten en yakın geçmişe doğru özenle seçilerek yazılmıştır.

Kitapta bahsedilen savaşlarla ilgili çok fazla stratejik ve askeri detaya çok fazla yer verilmemiştir. Amaç dünyayı değiştiren savaşlar hakkında okuyucuya okunması oldukça kolay bilgiler sunmaktır. Yunanlılar ve Persliler arasında yapılan Maraton Savaşı‘yla başlayan liste İsveçliler ve Ruslar arasında yapılan Poltava Muharebesi ile son bulmaktadır.

Doruk Yayınları: Dünyayı Değiştiren 50 Savaş – William Weir

Bilgilendirici, Okuması Keyifli ve Karşı Çıkılabilir

William Weir tarafından yazılmış olan Dünyayı Değiştiren 50 Savaş isimli kitap tarih meraklıları için önemli bir kitaptır. Bu kitapta – altını çizerek söylemeliyim – yazarın kendi görüşlerine göre seçilmiş savaşlar bulunmaktadır. Her savaş hakkında özet sayılabilecek yeteri kadar bilgi verildiğinden kitap tarih okumaktan sıkılan birçok kişinin okuyabileceği bir kıvama getirilmiştir.

Oldukça bilgilendirici bir kitap olmasına rağmen kitabın belirli eksiklikleri bulunmaktadır. Bu kitabı askeri taktikleri ve planları incelemek için alıp okumanız doğru olmayacaktır. Çünkü savaşların herhangi birisi için bu tür bir bilgi maalesef yer almamaktadır. Bu kitabı okurken kendinize araştırmak için yeni konu başlıkları bulabilirsiniz.

Son olarak belirtmek istediğim bir diğer konu ise seçilen savaşların fazlasıyla tartışmaya açık olmasıdır. Tarih bilginiz iyiyse bunu kolaylıkla fark edebilmeniz mümkündür. Yazar bunu başlangıçta dile getirdiği için bu konuda çok eleştiri yapılamayacak olsa bile kitap yorumu için bunun önemli olduğunu düşünmekteyim.

Dünyayı Değiştiren 50 Savaş – Tavsiye Durumu

Dünyayı Değiştiren 50 Savaş tarih kitabını okumanızı tavsiye eder miyim? Bu sorunun cevabı belirlediğim kriterlere uymadığı için kısaca hayırdır. Bu bir tarih kitabı olmaktan öte popüler bir tarih kitabıdır. Sadece benzerleriyle karşılaştırıldığında iyi bir kitap olduğunu söylemek mümkündür.

Dünyayı Değiştiren 50 Savaş kitabıyla ilgili görüşlerin farklı olabilir. Bu kitabı alıp okumak istiyorsan tarih okurken keyif almak istiyorsun demektir. Amacın bilgi edinmek ve bunu sıkıcı olmayacak bir biçimde gerçekleştirmek ise okumak için bu kitaba bir şans vermeni tavsiye ederim.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...