Dünyadaki Cennet (Anita Moorjani)

Dünyadaki Cennet… kültürel açıdan birçoğumuza inandırılmış olan ve asla sorgulamak istemediğimiz bilgileri sorgulatmayı hedefleyen bir kitaptır. Yazar Anita Moorjani, bir önceki kitaplarında yaptığı gibi insanı sorgulamaya davet etmekte ve bu sorgulamalarla neden yaratıldığını ve doğduğunu anlamasına yardımcı olmaktadır.

Dünyadaki Cennet, Singapurlu yazar Anita Moorjani tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitapta yazarın kendi hayatından sunduğu örnekler yer alır ve yazar bu örneklerle, nesilden nesle aktarılmış kültürel kaynaklı bilgilerdeki yanılgıları gün yüzüne çıkartmayı hedefler. Eser, Ganj Yayınları tarafından tercüme edilerek dilimize kazandırılmıştır.

Dünyadaki Cennet

Dünyadaki Cennet bir kişisel gelişim kitabı ve ben kişisel gelişim kitaplarından söz ederken biraz ipin ucunu kaçırmayı başarabiliyorum. Ancak bu kitap diğerlerinden çok daha farklı bir özelliğe sahip olduğu için içim biraz daha rahat. Anita Moorjani kendi hayatından sunduğu örneklerle iletmek istediği mesajı okuyucusuna ulaştırmak istemiş.

Kitabın konusu gayet açık ve bu açıklığın yanında bana fazlasıyla ilgi çekici geldi. Geleneklerde yer alan inanışların ve o inanışların etkisiyle oluşan bilgiler kitabın genel konusudur. Yazar bu geleneklerle geçmişten bugüne kadar yaşamış olan bu bilgileri doğrudan reddetmek yerine sorgulamayı önermektedir.

Ganj Yayınları: Dünyadaki Cennet – Anita Moorjani

Gerçekçi, Güçlü ve Cesaret Verici

Dünyadaki Cennet kitabı oldukça gerçekçi bir kişisel gelişim kitabıdır. Anita Moorjani kitabın her bölümünde kendi yaşantısından örnekler sunduğu için kitap bu havaya sahiptir. Buna ek olarak yazar her bölümde ortaya koyduğu farklı farklı sorunlarla mücadele konusunda okuyuculara tek bir yol değil birden fazla yol sunmuştur. Okuması bu nedenle fazlasıyla keyiflidir.

Yazar son derece dürüst bir kaleme sahiptir. Sunmuş olduğu bilgileri ve görüşü desteklemesi için kendi hayatından örnekler vermesi bu dürüstlüğü sağlamaktadır. Hayattan memnuniyet duyan, yaratılışı ve doğuşu ile bir göreve sahip olduğunu samimiyetle kabul etmektedir. Her insanın kendi inancı doğrultusunda sorgulayarak görevini yerine getirmesini tavsiye etmektedir.

Dünyadaki Cennet güçlü bir kitaptır. Ele aldığı konu çok basit değil hatta tepki çekebilecek nitelikte bir konudur. Kitapta, geleneklerimizden bugüne kadar gelmeyi başarmış ve bizi mutlu ettiğine inanılan birçok düşüncenin aslında bizi mutsuzluk çemberinde tuttuğu ifade edilir. İnsanın bu tür düşüncelerden mücadele ederek ve onlardan kurtularak aradığı mutluluğa ulaşabileceğinden bahsedilmiştir.

Dünyadaki Cennet – Tavsiye Durumu

Dünyadaki Cennet kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Sorunun cevabı basit bir biçimde evettir. Sorgulayan bir insan olduğun sürece hayattan keyif alabileceğini düşünüyorum. Önüne konulmuş kalıp fikirler, dokunulmaz olarak işaretlenmiş bilgiler ve düşüncelerle hayatı dolu dolu yaşayamazsın. Önce sorgulamalı ve düşünmeli ardından inanmayı veya inanmamayı tercih etmelisin. Hayatın böylece çok daha anlamlı, keyif verici ve güzel olduğunu görebileceksin.

Dünyadaki Cennet kitabını değerlendirirken aklıma takılanlar bunlardan ibaret oldu. Senin kitapla ilgili görüşlerin çok daha farklı olabilir. Sahip olduğun eğitim ve öğretim geçmişi nedeniyle inancına sadık olduğun için kitap sana rahatsızlık verebilir. Ancak kitabın amacı seni inancından saptırmak değil inancına sorgulayarak ve düşünerek sadık kalmanı sağlamaktır. Bu düşünceyle okursan kitaptan çok daha fazla keyif alabileceğini düşünüyorum.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...