Dünya edebiyatında popüler 30 kitabın yazılma süreleri

Geçtiğimiz günlerde Kelimeler Benim’in Bu Hafta Ne Öğrendim başlıklı 24. yazısını okurken dikkatimi çeken bir bilgi yer alıyordu. Dünya edebiyatında popüler olan kitapların yazılma sürelerini içeren bu bilgi epey ilgi çekiciydi. Yıllar süren bir çalışmanın ürünü olan kitaplar olduğu gibi birkaç günde yazılmış eserlerin de olması ilgi çekiciydi.

Dünya edebiyatında popüler olan kitapların yazılma sürelerine yönelik bilginin yer aldığı içerik ise aslında bir bilgi grafiğiydi. Printerinks imzasını taşıyan bilgi grafiğini Hyperallergic paylaşmıştı. Onların paylaşımı da en nihayetinde bana kadar gelmeyi başarmıştı. Bunu ne yapıp okuyucularıma duyurabilirim diye düşünmeye başladım ve aklıma bu bilgileri bir kitap listesi haline dönüştürmek geldi.

Dünya Edebiyatında Popüler 30 Kitabın Yazılma Süreleri

Aşağıda toplam 30 farklı alt başlık yani kitap yer almaktadır. Dünya edebiyatında ses getirmiş olan bu kitapların birbirinden farklı yazılma sürelerinin olması doğal olsa bile içlerinde 2.5 günde yazılmış bir kitabın olduğunu görmek epey şaşırtıcı oldu. Listeyi en uzun süreli olandan en kısa süreli olana doğru yazdım. Yukarıda yer alan içindekiler kısmından dilerseniz hızlıca son kitaba geçiş yapabilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi – J. R. R. Tolkien

yuzuklerin-efendisi

Yüzüklerin Efendisi veya Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi, usta yazar J. R. R. Tolkien tarafından kaleme alınmış fantastik bir dünyada geçen bir macera kitabıdır. Adını o ya da bu şekilde duymuş olduğunuz kitap yayınladığı dönem dahil olmak üzere ilerleyen yıllarda popülerliğini korumuştur. Basit bir biçimde ifade etmek gerekirse kitaplarda, Orta Dünya olarak adlandırılan kurgusal dünyada, ırklar arasında yaşanan mücadeleler işlenmiştir.

Bu macera dolu muhteşem eseri J. R. R. Tolkien ne kadar süre içerisinde yazmıştır? Bu soruyu hiç merak ettiniz mi? Cevap sizi şaşırtmayacaktır çünkü her yanı başka bir ilgi çekiciliği içeren Orta Dünya’nın oluşturulması 16 yıl sürmüştür.

Sefiller – Victor Hugo

sefiller

Sefiller, Fransız yazar Victor Hugo tarafından yazılmış bir tarihi romandır. Romanda, kitabın içerisinde yer alan karakterler irdelenmekte ve bununla birlikte bu karakterlerin birbiriyle ilişkileri üzerinde durulmuştur. Kitapta daha çok eski bir mahkumun yaşam mücadelesi anlatılır.

Adını birçok yerde ve birçok listede görebileceğiniz Sefiller adını taşıyan Victor Hugo’nun kitabı yaklaşık 12 yılda tamamlanmıştır.

Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

cavdar-tarlasinda-cocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger tarafından yazılmış bir romandır. Roman birçok okuyucu tarafından bir başyapıt olarak gösterilmektedir. Anlatılanları yorumlamak ise herkese göre farklı olsa bile. En basit ifadeyle genç yaşta bunalımdan bunalıma koşan Holden’ın gözünden hayatı anlatılır.

Bir başyapıt olarak adlandırılan, bazen sansürlere ve yasaklamalara maruz kalan J. D. Salinger imzalı Çavdar Tarlasında Çocuklar yaklaşık olarak 10 yılda tamamlanmıştır.

Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

ruzgar-gibi-gecti

Rüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell tarafından yazılmış Pulitzer Ödüllü bir romandır. Roman, Amerikan İç Savaşı döneminde geçen bir aşk hikayesini konu alır. Okurken yakaladığınız akıcılık bir çırpıda kitabın sonuna gelmenizi sağlar.

Okuyup okuyabileceğiniz en iyi aşk romanlarından birisi olan Margaret Mitchell’in Rüzgar Gibi Geçti isimli kitabı yaklaşık olarak 10 yılda tamamlanmıştır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

felsefe-tasi

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling‘in oluşturmuş olduğu muhteşem ilk kitabıdır. Bu kitap genç büyücü Harry Potter’ın büyücülük kabiliyetini keşfettiği günleri ve Hogwarts’taki maceralarını anlatır. Kitaptan daha önce Harry Potter ve Felsefe Taşı isimli başlıkta söz etmiştim, kitap hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Muhteşem bir serinin başlangıcını konu alan J. K. Rowling imzalı Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı yaklaşık olarak 6 yılda tamamlanmıştır.

Sineklerin Tanrısı – William Golding

sineklerin-tanrisi

Sineklerin Tanrısı, İngiliz yazar William Golding tarafından yazılmış bir romandır. Alegori özelliğini taşıyan bu roman, ıssız bir adaya düşen çocukların maceralarını anlatır. Her ne kadar kitabın içerisindeki kahramanlar dış dünyayla ilişkisi kesilmiş çocuklar olsa bile bu roman, insan doğasını anlatan en etkileyici kitaplardan birisi olarak bilinir.

Birçok okuyucu tarafından alegori denildiğinde akıllara ilk gelen kitaplardan birisi olan Sineklerin Tanrısı kitabını yazıp tamamlamak William Golding’in yaklaşık olarak 5 yılını almıştır.

Taht Oyunları – George R. R. Martins

taht-oyunlari

Taht Oyunları veya bilinen meşhur adıyla Game of Thrones, George R. R. Martins tarafından yazılmış kurgusal roman serisinin ilk kitabıdır. Fantastik dünyalar oluşturan ender kitaplardan birisi olan bu roman yakın gelecekte yazılmış olmasına rağmen çok ses getirmiştir. Westeros gibi tam anlamıyla uçsuz bucaksız bir dünyayı keşfetmek her fantastik roman okuyucusunun arzuladığı deneyimlerin başında gelir.

Bu muhteşem ve sürükleyici fantastik roman serisi hala yazılmakta olsa bile ilk kitabı tamamlamak George R. R. Martins’in yaklaşık 5 yılını almıştır.

Zaman Yolcusunun Karısı – Audrey Niffenegger

zaman-yolcusunun-karisi

Zaman Yolcusunun Karısı, Audrey Niffenegger tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Kitap, kalıtsal bir kazanım olarak zamanda yolculuk edebilen Henry ile eşi Clarie arasında geçenleri anlatır. Oldukça sürükleyici ve aynı zamanda okunması keyifli olan bu roman hüzünlü aşk hikayesi okumak isteyenler tarafından fazlasıyla sevilmiştir.

İyi bir kurguya sahip olan Zaman Yolcusunun Karısı isimli Audrey Niffenegger kitabının tamamlanması yaklaşık olarak 4 yıl sürmüştür.

Kayıp Kız – Gillian Flynn

kayip-kiz

Kayıp Kız, Gillian Flynn tarafından yazılmış bir gerilim romanıdır. Roman son dönemlerde yazılan ve popüler edebiyat kitapları arasına girmeyi başarmış önemli bir eserdir. Evlilik yıl dönümlerinde beklenmedik bir olayla karşıya karşıya kalan bir çiftin gerilim dolu hikayesini konu alır. Kitaptan daha önce bahsetmiştim dilerseniz detaylı bilgi için Kayıp Kız isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Gerilim romanı dendiğinde hemen hemen herkes tarafından dile getirilen Kayıp Kız romanı Gillian Flynn tarafından yaklaşık 3 yılda yazılmıştır.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

bulbulu-oldurmek

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee tarafından kaleme alınmış Pulitzer Ödüllü bir romandır. Roman özellikle ırkçılık ve sosyal sınıf farklılığı konularına değinen yapısıyla dikkat çeker. Üzerinde durduğu konular ve ucundan bile olsa otobiyografik bir özellik taşıması sayesinde dünya klasikleri arasında görülen bu romanı okumanızı tavsiye ederim.

Pulitzer Ödülü alarak ne denli iyi bir kitap olduğunu ortaya koyan Bülbülü Öldürmek, Harper Lee tarafından 2.5 yılda yazılmıştır.

Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

muhtesem-gatsby

Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald tarafından yazılmış bir romandır. Romanda Birinci Dünya Savaşı’nın etkisinin görüldüğü yıllardaki ekonomik bunalım ve bu bunalımın topluma yansıması anlatılmıştır. Kitap özellikle Amerikan Rüyası fikrini eleştirmiştir.

Epey sürükleyici ve inanılmaz betimlemelerin yer aldığı Muhteşem Gatsby romanı F. Scott Fitzgerald tarafından yaklaşık 2.5 yılda yazılmıştır.

Altın Pusula – Philip Pullman

altin-pusula

Altın Pusula, Philip Pullman tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Paralel evrende geçen bir hikayeyi konu alan roman, Lyra Belacqua adındaki bir kızın arkadaşı kayıp arkadaşı Roger Parslow’u aramak için kutuplara gidişini ve başından geçenleri anlatır. Kitap aslında bir serinin ilk romanı olsa bile seri içerisinde en çok bilinen ve ön plana çıkan kitap olmayı başarmıştır.

Fantastik edebiyatın en önemli eserlerinden birisi olan Altın Pusula romanı Philip Pullman tarafından yaklaşık olarak 2 yılda yazılmıştır.

Hobbit – J. R. R. Tolkien

hobbit

Hobbit, usta yazar J. R. R. Tolkien tarafından kaleme alınmış çocuklara hitap eden bir romandır. Bu roman, dünya klasikleri arasında gösterilen ve yayınlandığı yıldan bu yıla neredeyse bir asır geçmesine rağmen popüler kalmayı başarmıştır. Tolkien’in oluşturduğu coğrafyaya ait canlıları anlatan bölümlere sahip bu kitap aslında yazarın çocuklarına uykudan önce anlattığı masallardan oluşur.

Yüzüklerin Efendisi gibi bir seriyi oluşturan ve Orta Dünya’yı fantastik dünyamıza kazandırmayı başaran J. R. R. Tolkien, Hobbit ismini taşıyan çocuk romanını yaklaşık 2 yılda tamamlamıştır.

David Copperfield – Charles Dickens

david-copperfield

David Copperfield, İngiliz yazar Charles Dickens tarafından yazılmış ve klasikler arasına dahil olmayı başarmış bir romandır. Romanın adı aynı zamanda romanın kahramanını ifade eder. Birçok uzmana göre ise David Copperfield’ın çocukluktan başlayarak hayatını anlatan bu kitap Charles Dickens’ın yaşantısından izler taşır.

Edebiyat klasikleri arasında görülen David Copperfield romanı Charles Dickens tarafından yaklaşık olarak 1 yıl 7 ayda tamamlanmıştır.

Grinin Elli Tonu – E. L. James

grinin-elli-tonu

Grinin Elli Tonu, E. L. James tarafından yazılmış çok ses getiren bir erotik romandır. Roman, iş adamı Christian Grey ve üniversite mezunu Anastasia Steele arasındaki ilişkiyi anlatır. Bununla birlikte kitap aynı isme sahip serinin ilk kitabı olma özelliğini taşır.

Eleştirmenler tarafından olumlu ve olumsuz birçok yorum alan ama popülerliği ile daima raflarda kalmayı başaran Grinin Elli Tonu üçlemesi E. L. James tarafından 1 yıl 6 ayda yazılmıştır.

Orman Çocuğu – Rudyard Kipling

orman-cocugu

Orman Çocuğu, İngiliz yazar Rudyard Kipling tarafından yazılmış kısa hikayelerden oluşturulmuş bir kitaptır. Hayvanların yer aldığı masalların anlatıldığı hikayeler ormanda kurtlar tarafından büyütülmüş bir çocuğun yaşadıkları üzerinden aktarılır. Kitap birbirinden kurgusal kitaplara ve filmlere ilham kaynağı olmuş bir eserdir.

Rudyard Kipling, Orman Çocuğu adını taşıyan ve diğer birçok hikayeye konu olan bu eserini yaklaşık olarak 1 yıl 6 ayda ayda tamamlamıştır.

Frankenstein – Mary Shelley

frankestein

Frankestein, İngiliz yazar Mark Shelley tarafından yazılmış kurgusal bir romandır. Romanda Victor Frankenstein adındaki genç bir doktorun çılgınca bir deneyin sonucu olarak bir yaratığa can vermesi ve ardından gelişen olaylar anlatılır. Bu olaylar ise çoğunlukla kendisi ve yaşamla mücadele eden insanların acıklı hikayelerinden oluşur.

Popüler kültürde büyük bir yankı uyandıran ve organ nakli gibi bir konuyu ilk işleyen romanlardan birisi olan Frankenstein romanı Mark Shelley tarafından yaklaşık 1 yılda yazılmıştır.

Oz Büyücüsü – L. Frank Baum

oz-buyucusu

Oz Büyücüsü, Amerikalı yazar L. Frank Baum tarafından yazılmış bir çocuk romanıdır. Romanda bir çiftlik kızı olan Dorothy’nin büyülü bir yer olan Oz’da başından geçenler anlatılır. Fantastik çocuk romanları denildiğinde akıllara gelen ilk eserlerden birisi olan bu kitap oldukça ses getirmiş bir yapıttır.

Gelmiş geçmiş en iyi yazılmış hikayeler arasında gösterilen Oz Büyücüsü yazar L. Frank Baum tarafından yaklaşık olarak 1 yılda yazılmıştır.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

1984

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört veya 1984, İngiliz yazar George Orwell tarafından yazılmış bir distopya romanıdır. Roman kendi kategorisinde en iyi romanlar arasında gösterilir ve bu alanda yazılan diğer kitaplara iz bırakmış bir eserdir. Eserde korku, propaganda ve beyin yıkama ile yönlendirilen insanların bulunduğu bir dünyayı konu edinir. Kitapdan daha önce daha detaylı bir biçimde söz etmiştim, dilerseniz Bin Dokuz Yüz Seksen Dört isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Distopya denildiği zaman akıllara ilk gelen ve yazıldığı günlerden itibaren pek çok kişinin okumaktan keyif aldığı Bin Sekiz Yüz Seksen Dört romanı George Orwell tarafından 1 yılda tamamlanmıştır.

Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

ugultulu-tepeler

Uğultulu Tepeler, İngiliz yazar Emily Bronte tarafından yazılmış bir aşk ve dram romanıdır. Roman karakterlerinin birbiriyle bağlantısı nedeniyle karmaşık gözükse bile son derece etkileyicidir. Heathcliff adındaki karakterin duyduğu aşkın ön plana çıktığı roman olumlu ve olumsuz birçok yorum almıştır.

Kimine göre aşk romanı, kimine göre dram romanı olan Uğultulu Tepeler yazar Emily Bronte tarafından yaklaşık 9 ayda yazılmıştır.

Büyük Umutlar – Charles Dickens

buyuk-umutlar

Büyük Umutlar, İngiliz yazar Charles Dickens tarafından yazılmış bir romandır. Roman, Pip adında bir yetim gencin kişisel gelişimini ve büyümesini konu alır. Roman tamamen birinci şahıs anlatıcının ağzından anlatılmıştır ve bu anlamda David Copperfield romanıyla benzer özelliklere sahiptir. Daha önce bu kitaptan bahsetmiş olduğum Büyük Umutlar yazıma göz atarak kitap hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Charles Dickens’ın en bilinen eserlerinden birisi olan Büyük Umutlar, Charles Dickens tarafından yaklaşık 8 ayda yazılmıştır.

Küçük Prens – Antonie de Saint-Euxpery

kucuk-prens

Küçük Prens, Franz yazar Antonie de Saint-Euxpery‘nin yazmış olduğu bir kısa romandır. Romanda bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Roman dünyanın en çok okunan, en çok satan ve en çok tercümesi yapılan romanlarından birisidir.

Antonie de Saint-Euxpery’nin en bilindik eserlerinden birisi olan Küçük Prens kısa romanını Antonie de Saint-Euxpery yaklaşık olarak 6 ayda tamamlamıştır.

Alacakaranlık – Stephen Meyer

alacakaranlik

Alacakaranlık, Amerikalı yazar Stephen Meyer tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Fantastik bir dünyada geçen aşkı konu alan kitap, Bella adındaki bir kızın bir vampire aşık olmasıyla gelişen olayları anlatır. Kitap oldukça ses getiren ve aynı zamanda çeşitli uyarlamaları bulunan bir romandır.

Başlangıçta tek bir kitap olan ardından bölümlere ayrılarak yayınlanan Alacakaranlık romanını Stephen Meyer yaklaşık 3 ayda yazmıştır.

Royale Kumarhanesi – Ian Fleming

royale-kumarhanesi

Royale Kumarhanesi veya bilinen popüler adıyla Casino Royale, İngiliz yazar Ian Fleming tarafından yazılmış ilk romandır. Roman, oldukça popüler bir figür olan 007 James Bond hakkında yazılmış ilk eserdir. Bu roman, casusluk romanları söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen eserlerden birisidir.

007 James Bond gibi mükemmel bir serinin ilk adımı olan Royale Kumarhanesi romanı Ian Fleming tarafından yaklaşık olarak 2 ayda yazılmıştır.

Döşeğimde Ölürken – William Faulkner

dosegimde-olurken

Döşeğimde Ölürken, Amerikalı yazar William Faulkner tarafından yazılmış bir romandır. Roman ilk olarak sonradan herhangi bir düzenleme olmadan yayınlanmıştır. Kitap Addie Bundren isimli kişinin ölüm hikayesini anlatır.

Yenilikçi ve aynı zamanda ilgi çekici olan Döşeğimde Ölürken isimli bu roman William Faulkner tarafından yaklaşık olarak 6 haftada yazılmıştır.

Bir Noel Şarkısı – Charles Dickens

bir-noel-sarkisi

Bir Noel Şarkısı, İngiliz yazar Charles Dickens tarafından yazılmış bir kısa romandır. Roman, Ebenezer Scrooge adında cimri bir adamın bir gecede yaşadığı değişimi anlatır. Geçmişini, bugününü ve geleceğini görme fırsatına sahip olan Ebenezer Scrooge hikayenin sonunda değişmeye karar verir.

Kendi kültürüne özgü bir yaklaşımla Bir Noel Şarkısı kısa romanını ufak bir Noel kitabı olarak ifade eden Charles Dickens bu kitabı yaklaşık olarak 6 haftada bitirmiştir.

Kızıl Dosya – Sir Arthur Conan Doyle

kizil-dosya

Kızıl Dosya, İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılmış bir romandır. Roman ünlü dedektif Sherlock Holmes’ın ilk kez ortaya çıktığı hikaye olma özelliğini taşır. Enoch J. Drabber isimli kişinin ölümünü konu alan roman aynı zamanda Sherlock Holmes ile yardımcısı Dr. Watson’ın ilk tanışmasını anlatır.

Sherlock Holmes gibi son derece önemli bir karakterin ilk kez ortaya çıktığı Kızıl Dosya romanı Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaklaşık olarak 3 haftada yazılmıştır.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

otomatik-portakal

Otomatik Portakal, İngiliz yazar Anthony Burgess tarafından yazılmış bir romandır. Romanın eleştirel bir yanı vurulur ve bu anlamda tepki romanı olduğu söylenebilir. Roman, Alex adında bir gencin suç işleyin hapishaneye düşmesi ve ardından rehabilitasyon deneyimini anlatır.

Yazarının en bilindik eseri olan ve insanın makineleşmesini eleştiren Otomatik Portakal romanı Anthony Burgess tarafından yaklaşık olarak 3 haftada yazılmıştır.

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde – Robert Louis Stevenson

dr-jekyll

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, İskoç yazar Robert Louis Stevenson tarafından yazılmış bir kısa romandır. Gabriel John Utterson isimli bir avukatın arkadaşı Dr. Henry Jekyll ve kötü bir karaktere sahip olan Mr. Henry Hyde arasında yaşananları araştırması konu alınır. Kitap gizem romanı, korku romanı ve aynı zamanda bilim kurgu romanı olma özelliğiyle dikkat çeken bir eserdir.

Birden fazla kategoriye dahil edilebilen çok yönlülüğe sahip olan Dr. Jekyll ve Mr. Hyde isimli roman Robert Louis Stevenson tarafından yaklaşık olarak 6 günde yazılmıştır.

Çizgili Pijamalı Çocuk – John Boyne

cizgili-pijamali-cocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk, İrlandalı yazar John Boyne tarafından yazılmış bir tarihsel romandır. Roman, İkinci Dünya Savaşı döneminde henüz 9 yaşında olan Bruno’nun büyüme hikayesini anlatır. Kitap bir çocuğun gözünden yaşanan büyük savaşı anlatması nedeniyle oldukça ilgi çekici bir eser olmayı başarmıştır.

Kısa süre içerisinde başarısını gösteren ve çok satanlar listesine dahil olmayı başaran Çizgili Pijamalı Çocuk romanı John Boyne tarafından yaklaşık olarak 2.5 günde yazılmıştır.

Her ne kadar yazarken yorulduğumu düşünsem bile buna değdiğine inanmaktayım. Dünya edebiyatında ses getirmiş toplam 30 otuz eser hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım. Ufak bir sorum var ve umarım cevaplarsınız, yazılış süresine çok şaşırdığınız roman hangisi oldu?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

8 Responses

 1. ecmel dedi ki:

  Alacakaranlık serisinin 3 ayda yazıldığını duymak beni gerçekten çok şaşırttı. Bu kadar dikkat çeken bir kitabın bu kadar kısa bir sürede yazılması enteresan.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Emin olun görseli incelerken bende sizin kadar şaşırmıştım. Bu tür verileri alıp incelemek benim için keyif verici. Daha fazlasını öğrenirsem yine paylaşmaya çalışacağım. Yorum için teşekkür ederim.

 2. Cihwb dedi ki:

  Kral Katilinin Güncesi unutmuşsunuz.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Kral Katilinin Güncesi serisi önemli bir seri ama burada yer alması pek mümkün değil. Bu yazı bir bilgi grafiğinden yola çıkılarak hazırlamıştım. Orada olmayan bir eseri de eklemek pek doğru olmaz.

 3. Yasin Ergül dedi ki:

  Vay be adamlar bir kitap yazmaya ömür vermiş, ben okumaya eriniyorum 🙂

 4. Sezer dedi ki:

  Gerçekten emek verilmiş, okunması gereken bir yazı olmuş. Böyle değerli içerik üreten blogların çoğalmasını diliyorum. Teşekkürler.

Yorum yapıp katkı sağla...