Doğayı koruma temalı 10 etkileyici kitap

Doğayı koruma temalı kitaplarla tanışmak birazcık sıkıcı gibi gelebilir çünkü tüm kitapların bilimsel çalışmalar olduğunu düşünebilirsiniz. Bu şekilde düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtmeliyim. Buradaki kitaplar hem bilimse çalışmalardan hem de kurgusal kitaplardan oluşmaktadır.

Kırk canı olan bir canlı olsam dahi doğanın yerinde olmak istemezdim. Binlerce kez insanlığa yardım etmiş olmama rağmen her seferinde yarı yolda bırakılan birisi olmak istemezdim kısacası. Doğanın bir sesinin olmadığına inanmam. Başımıza gelen her doğal felaketin bir mesaj olduğuna inanırım. Doğa “Yeter!” demeye çalıştığında en üst perdeden konuşmayı sever. Bunu fark etmemiz ve anlamamız gerekiyor.

Doğayı Koruma Temalı Etkileyici Kitaplar

Doğaya verdiğimiz her zarar bugünlerimize bir etki, yarınlarımıza bir miras olarak kalacak. Buna bir duyabilmek gerekiyor öyle değil mi? Şehir yaşamanın ortasında kalmış olsak bile elimizden geldiğince doğaya saygımızı göstermemiz gerekiyor. Doğayı korumak ve ona saygı göstermek için kitlesel eylemlere ihtiyacınız yok. Onun hakkında elde ettiğiniz bilgileri geleceğinize aktarmanız dahi doğayı korumak için bir şeyler yaptığınızın ispatı olabilir.

Bu kitap listesinde doğayı koruma temalı kitaplarla tanışacaksanız. Bazıları doğrudan size doğayı koruyun mesajı vermiyor olsa bile doğanın işleyişi, doğa ile insan ilişkisi ve doğal yaşam hakkında bilgiler sunmaktadır. Kitapların bazıları yabancı dildedir. Yabancı dilde olan kitaplar dilimize maalesef çevrilmemiştir. Kitaplar her zaman olduğu gibi alfabetik sıraya göre sıralanmıştır.

1. Antarctica (Kim Stanley Robinson)

Kim Stanley Robinson, Amerikalı bir yazardır. En bilinen çalışması ise Mars ismini taşıyan üçlemesidir. Daha çok bilim kurgu temalı eserler kaleme almıştır. Antarctica Mars üçlemesinden sonra çıkardığı ilk kitaptır. Adından anlaşılacağı üzere kitabın hikayesi insanların yabancı olduğu Antarktika’da geçmektedir. Bu kitap Türkçe olarak yayınlanmamıştır.

antartica kitabi

Antarktika, zorlu şartlara sahip ve insanların tanımadığı bir yaşam alanıdır. Dünya yaşamanın en çetin şartlarda geçtiği bir alandır. Antarktika’nın geleceği zor durumdadır çünkü bu alanı korumaya yönelik takip edilen uluslararası anlaşma bozulmak üzeredir. Antartktika’nın geleceği ise politikacılar ve onların karşısında duran radikal çevrecilerin arasındaki mücadeleyi kazanan belirleyecektir.

2. Bir Kum Yöresi Almanağı (Aldo Leopold)

Hacettepe Üniversitesi Yayınları tarafından dilimize kazandırılan Aldo Leopold’un bu eseri aslında Amerikalıların yaşadıkları kara parçasıyla ilişkilerini konu almaktadır. Aldo Leopold, doğa ile ilgili birçok farklı makale ve kitap yayınlamıştır. Fakat adını Bir Kum Yöresi Almanağı isimli eseriyle duyurmuştur. 1982 yılında ise çocukları tarafından kendi adını taşıyan bir vakıf kurulmuştur.

bir kum yöresi almanagi

Bir Kum Yöresi Almanağı, Aldo Leopold’un Amerika’da belirli eyaletlerin ormanlık alanlarını gezmesi ve deneyimlerini kaleme almasıyla oluşmuş bir eserdir. Ancak eser özellikle Wisconsin’de yaşanan aylık değişimlerin ayrıntılı bir biçimde yazılmasıyla ön plana çıkmaktadır. Doğayı oturup izlemek hoşunuza gidecekse, hayal gücünüze güvenmeniz durumunda Bir Kum Yöresi Almanağı okumanız gereken eserler arasında yer almaktadır.

Kitabı İncele: Bir Kum Yöresi Almanağı – Aldo Leopold (Hacettepe Üniversitesi Yayınları)

3. Doğanın Gizli Bahçesi (E. O. Wilson)

Edward Osborne Wildson, biyolog, araştırmacı ve yazar bir isimdir. Daha çok entomoloji alanıyla ilgilenmiştir. Doğayı koruma ve doğanın işleyişini anlatma konusunda birçok eser kaleme almıştır. Dilimize kazandırılmamış olsa bile The Diversity of Life en başarılı çalışmalarından birisidir. Doğanın Gizli Bahçesi ise TÜBİTAK tarafından yayınlanmış Edward Osborne Wildson yine çevreci bir yaklaşımla yazılmış diğer bir eseridir.

doganin gizli bahcesi

Doğanın Gizli Bahçesi, ilginç bilgilerle dolu bir kitaptır. İnsanların dünya ve dünyadaki diğer canlılarla olan ilişkisini ele almaktadır. Kitap denemelerden oluşmaktadır. Biraz olsun biyolojik bilgiye sahipseniz dünya yaşamı ve doğayla ilgili kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

4. Firestorm (David Klass)

David Klass, gençlik kitapları kaleme alan bir yazardır. Caretaker adını verdiği üçlemesi ile doğayı koruma adına olumlu eleştiriler alan üç kitap kaleme almıştır. Bu kitaplar okuması keyifli romanlardır. Firestorm ise üçlemenin ilk kitabıdır ve dilimizde yayınlanmamıştır. Yazının devamında diğer iki kitap hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Normalde üçlemeyi tek bir başlıkta ele alabilirdim ama doğayı korumayla ilgili kurgusal kitap fazla bulunmadığı için kitaplardan ayrı ayrı başlıklarda bahsetmeyi daha uygun buldum.

firestorm kitabi

Firestorm, Jack adında bir kişinin dünyayı yok olmaktan kurtarma macerasını ele almaktadır. Jack sahip olduğu güçlerin farkında değildir ama günün birinde sadece kendisi değil herkes bu gücün farkında olur. Bugünden geleceğe doğru uzanan bu hayatta kalma mücadelesi kritik bir mesajı bize sunmaktadır. Okyanusları koruyun veya yok olmaya hazır olun. Endişelenmeyin, yabancısı değiliz.

5. Kar Leoparı (Peter Matthiessen)

Peter Matthiessen, bir doğa bilimci ve yazardır. Kar Leoparı, Nepal ve Himalaya’ya yaptığı seyahatin güncesi olarak nitelendirilebilir. Yazar seyahat deneyimini bu kitapta toplamış ve tüm doğayı seven herkesin okuması için seyahatnamesini yayınlamıştır.

kar leopari

Kar Leoparı, yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuğun hikayesidir. Doğa bilimci Peter Matthiessen ve biyolog George Schaller yolculukları sırasında karşılaştıkları zorluklara rağmen hedeflerinden sapmadan yolculuğu devam ettirmişlerdir. Sonunda ise eşsiz deneyimlerini aktardıkları bu kitap ortaya çıkmıştır. Doğayı ve özellikle Asya’daki doğal yaşamı merak ediyorsanız bu kitabı okumanızı öneririm.

6. Sessiz Bahar (Rachael Carson)

Rachael Carson deniz biyoloğu bir yazardır. Kaleme aldığı eserlerinin neredeyse tamamı doğa ve doğayı korumayla ilgilidir. Sessiz Bahar, daha önce içeriğinden biraz bahsetmiş olduğum bir kitaptır. Böcek ilaçlarının gelişigüzel kullanılması sonucu insanların doğaya verdikleri zarar konu edinilmektedir.

sessiz bahar

Kitabın yoğun bir biçimde böcek ilaçlarının kullanımıyla ilgili olduğunu özellikle belirtmeliyim. Doğaya verilen zarar, insanların zehirlenmesi ve kansere yakalanmaları gibi olumsuz sonuçların kontrolsüz kullanımlar sonucunda ortaya çıktığı yazarın en önemli tezlerinden birisidir.

Kitabı İncele: Sessiz Bahar – Rachael Carson (Palme Yayıncılık)

7. Timelock (David Klass)

Timelock, David Klass tarafından yazılan Caretaker serisinin üçüncü kitabıdır. Jack önce okyanusları, ardından Amazon ormanlarını kurtarmıştır. Şimdi ise sıra insan olarak yaşamına devam edebilmektir. Fakat bu amacını yerine getirebilmek için onu zorlu bir görev beklemektedir.

timelock

Kutuplar dünyanın geleceğini tehlike altına atmaktadır. Öncelikle kutuplarda yaşanan sorunları ortadan kaldırmalıdır. Daha sonra ise hayatının devamı için bir seçim yapmak zorundadır. Jack, geleceğin prensi olmaya devam edecek veya sıradan bir insan olarak yaşamını sürdürecektir. Hepsinden önce ise dünyayı bir kez daha kurtarmak durumundadır.

8. Tüfek, Mikrop ve Çelik (Jared Diamond)

Jared Diamond, bir yazar ve aynı zamanda bir bilim adamıdır. 1998 yılında Pulitzer Ödülü’nü alan kitabı Tüfek, Mikrop ve Çelik Avrasya toplumlarının diğer insanlar ve doğa ile olan ilişkisini konu almaktadır. Bu kitabı daha önce kitap tavsiyeleri arasında dahil etmiştim. Dilerseniz detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

tüfek mikrop ve celik

Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabı Avrasya toplumlarının diğer toplumlar üzerinde nasıl etkinlik kurduğunu anlatmaktadır. Yazarın insan doğasıyla ilgili fikirlerini içeren bu eserden yola çıkarsak, Avrasya toplumları doğanın yani çevrenin etkisiyle çok daha güçlü toplumlar olmayı başarmışlar ve diğer toplumlara üstünlük kurmuşlardır.

Kitabı İncele: Tüfek, Mikrop ve Çelik – Jared Diamond (TÜBİTAK Yayınları)

9. Walden – Ormanda Yaşam (Henry David Thoreau)

Henry David Thoreau, yazar, filozof ve aynı zamanda çevreci bir isimdir. En önemli eseri Walden adını taşıyan ve tamamen doğal unsurlarla örülü bir yaşam hayali oluşturduğu kitabıdır. Sosyal deneyimin de bir parçası olan bu kitap çevrecilik anlamında değerli bir eser olarak nitelendirilmiştir.

ormanda yasam

Walden ismi kitapta sıkça bahsedilen Walden Gölü’nden gelmektedir. Kitap doğrudan çevreci bir yaklaşımla yazılmamıştır. Felsefi açıdan ele alınmış bir tür değerler bütünü bulunmaktadır. Bu bütün ise okuyucuyu çevreciliğe ve doğaya vermesi gereken öneme doğru yönlendirmektedir.

10. Whirlwind (David Klass)

Whirlwind, David Klass’ın yazmış olduğu Caretaker serisinin ikinci kitabıdır. Bu kitap da ilk kitap gibi dilimize çevrilmemiştir. Kitabın kahramanı Jack’in macerası kaldığı yerden devam etmektedir. Jack okyanusları kurtarmıştır fakat bu hayatından birçok unsurun yitip gitmesine neden olmuştur. Artık hayatı neredeyse bir hiç gibidir. Geriye sadece kız arkadaşı kalmıştır.

whirlwind

Jack, kız arkadaşını görmek istediğinde ise onun ortadan kaybolduğunu öğrenir. Artık amacı kız arkadaşını kurtarmaktır fakat aşması gereken belirli engeller vardır. Öncelikle eski düşmanının babası ile yüzleşmek zorundadır. Onu yenebilmek için Kidah adındaki sihirbazı bulması gerekir. Bunun yanında dünyanın yaşadığı tehlikeden uzaklaşmasını sağlamalıdır.

Yazarın Notu: Doğayı koruma temalı daha başka kitaplar okudunuz mu? Tavsiye edebileceğiniz kitapları benimle paylaşmak ve bu listeye ekletmek için yorum yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu kitaplardan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için yazımı paylaşabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...