Doğan Egmont’tan sonbahara özel 20 kitap önerisi

Doğan Egmont kısa süre önce Hürriyet aracılığıyla sonbahara özel kitap önerileri yayınladı. Kitaplar arasında kendi yayınlarının yoğunlukta olması dikkat çekici olsa bile bu listedeki kitaplar hakkında fikirlerimi paylaşabileceğim bir yazı oluşturmak istedim.

Türkiye’nin en çok takip edilen haber sitelerinden birisi olan Hürriyet kısa bir süre önce bayram tatiline çıkacak olan okuyucularına keyifli bir kitap listesi hazırladı. Bu liste Doğan Egmont’un katkılarıyla hazırlanan bir kitap listesi olma özelliğini taşıyor. Okuyucularıma önerebileceğim bir kitap bulabilirim umuduyla listeyi incelemeye koyuldum. Listede hemen hemen her türde kitap yer alıyordu ve bu nedenle tek bir kitabı ele alıp önermek yerine hepsini kendi sayfama taşımak istedim.

Doğan Egmont’tan Sonbahara Özel 20 Kitap Önerisi

Kitaplar konusunda biraz genel bilgi vermek gerekirse ağırlıklı olarak romanlar yer almaktadır. Önerilen kitaplar arasında türe göre bakacak olursak büyülü gerçekçilik kitapları, aşk kitapları, romantik kitaplar, gerilim kitapları, korku kitapları, fantastik kitaplar, macera kitapları ve çocuk kitapları yer alıyor. Anlayacağınız liste epey geniş ve hemen hemen her önemli türe özgü öneriler bulunuyor. Bunların hepsine Sonbahara Girerken Göz Atmanız Gereken 20 Kitap! yazısından ulaşabilirsin.

Aşağıdaki liste kitap adına göre alfabetik olarak yazılmıştır. Kitaplar iyilik, okunabilirlik veya etkileyicilik düzeylerine göre sıralanmamıştır. Her kitabın kendi alanında yer alan bağlantıya tıklayarak idefix adresine gidebilir ve kitap için hazırlanan tanıtım bültenine ulaşabilirsiniz.

1. Alistair Grim’in Tuhaflıklar Müzesi (Gregory Funaro)

tuhafliklar-muzesi

Alistair Grim’in Tuhaflıklar Müzesi, Gregory Funaro imzalı fantastik ve gotik ögeler içeren bir çocuk kitabıdır. Bir çocuk kitabında nadiren görebileceğiniz ideal korku unsurları bu kitabın içerisinde yer almaktadır. Grubb patronundan çok korkan birisi olduğu için hata yapmaktan sürekli kaçınmaktadır. Günün birinde bir hata yapar, siyah bir sandığın içerisine saklanmak zorunda kalır ve olaylar gelişir. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan bu kitap, çocuklarına kitap okumayı seven ebeveynlerin keyifle okuyabileceği bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Alistair Grim’in Tuhaflıklar Müzesi (idefix)

2. Aşk Kapanı (Melike Karakurt)

ask-kapani

Aşk Kapanı, yazar Melike Karakurt’un anneannesi Mari Apostaliva’nın yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı bir aşk kitabıdır. Bir nevi bunu anneannesinin anı kitabı olarak nitelendirebiliriz. Kitapta anlatılan öykü, Yunanistan’da başlayıp İstanbul’da biten bir aşkı anlatmaktadır. Öykünün takip ettiği ana hatlar gerçekten yaşanmış olan olaylarla oluşturulmuştur. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan bu aşk kitabını keyifle ama biraz hüzünle okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Aşk Kapanı (idefix)

3. Bana Öyle Bakma! (Vefa Enver)

bana-oyle-bakma

Bana Öyle Bakma!, Vefa Enver imzasını taşıyan ve listede yer alan aşk kitaplarından birisidir. Romantizm, komedi ve intikam gibi birbirinden farklı unsurları bu kitabın içerisinde bulabilirsiniz. Bir iş manyağı olan Pınar, Alptuğ denen iş arkadaşının oyununa gelir ve bu oyun zorunlu izne çıkmasıyla son bulur. Artık intikam peşinde koşacaktır ama aynı zamanda aşka merhaba diyecektir. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan bu aşk kitabını yer yer gülerek okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Bana Öyle Bakma! (idefix)

4. Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi (Duygu Özlem Yücel)

dengesiz-bir-askin-anatomisi

Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi, Duygu Özlem Yücel imzalı romantik bir kitaptır. Kitabı diğerlerinden farklı kılan aslında yıllar önce yayınlanmış bir kitap olmasıdır. Kitapta anlatılan romantik hikaye biraz modern aşklara benzemektedir. Deli dolu ve tutkulu bir aşk hikayesini konu alan bu kitap DEX Kitap etiketiyle yayınlanmıştır. Kitabı alıp keyifle okuyabilirsiniz ama ufak bir not düşmeliyim, kitabın dilini biraz sıradan bulabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi (idefix)

5. İçimdeki Hayal (Steena Holmes)

icimdeki-hayal

İçimdeki Hayal, uzun süre çocuk sahibi olmayı erteleyen bir ailenin gizem ve gerilim dolu hikayesini anlatan Steena Holmes imzalı bir romandır. Diane ve Brian çifti yıllardır özlemini duyduklarını çocuklarına kavuşurlar. Brian iş gereği uzakta kalmak durumunda kalır ve Diane bir an bile olsa çocuğu Grace’i yalnız bırakmayı göze alamaz. Diane bir şeylerin doğru olmadığını sezmeye başladığında ise olaylar gelişir. Gizem dolu hikayelerden hoşlanıyorsanız Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan bu gerilim kitabını keyifle okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: İçimdeki Hayal (idefix)

6. İsveç Çetesi (Anders Roslund)

isvec-cetesi

İsveç Çetesi, Anders Roslund ve Stefan Thunberg imzasını taşıyan bir gerilim romanıdır. Romanda anlatılan hikaye Stefan Thunberg’in ailesinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Kitap, İsveç ordusundan çaldıkları cephaneliklerle banka soyan ve gar bombalayan kardeşlerin ve onların suçluya dönüşmesini sağlayan babalarının öyküsünü anlatır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan kitap gerilim romanı sevenlerin okumak isteyecekleri bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: İsveç Çetesi (idefix)

7. John of God – Şifanın Eli (Can Aydoğmuş)

sifanin-eli

John of God – Şifanın Eli, Can Aydoğmuş imzalı ikinci kitaptır. Kitap, John of God olarak bilinen Brezilyalı bir şifacı ve medyumu anlatmaktadır. Bu konulara meraklı biriyseniz Can Aydoğmuş tarafından hazırlanmış ve dünyanın en önemli şifacılarından olarak nitelendirilen John of God ile tanışabilirsiniz. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan bu kitap, “bioenerji” ile ilgilenenlerin okuması gereken bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: John of God – Şifanın Eli (idefix)

8. Kırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi (Silvia Zucca)

kirik-kalpler-icin-astroloji-rehberi

Kırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi, Silvia Zucca imzasını taşıyan bir aşk romanıdır. Kariyerinde görece yavaş ilerleme kaydeden Alice için şans kapıyı çalar. Televizyonculuk ile uğraşan Alice’in çalıştığı televizyon kanalını denetlemeye gelen kişiye gönlünü kaptırması ile gelişen olaylar astrolojiyle iç içe ilerler. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan kitap aşk romanı sevenlerin keyifle okuyabileceği bir hikayeye sahiptir.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Kırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi (idefix)

9. Lakin Bu Bir Masal (Jale Şengün)

lakin-bu-bir-masal

Lakin Bu Bir Masal, Jale Şengün imzasını taşıyan bir gerilim romanıdır. Serap yaşantısını bir anda hayatın uçurumunda bulur. Tek istediği şey biraz huzur ve sakinlikten başka bir şey değildir. Bunun için gittiği çocukluk evinde hiç bilmediği kadın fotoğraflarına rastlar ve olaylar gelişir. Doğan Kitap imzasını taşıyan biraz gerilim biraz ise aşk kokulu bu kitabı büyük bir merakla okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Lakin Bu Bir Masal (idefix)

10. Max Helsing ve On Üçüncü Lanet (Curtis Jobling)

max-helsing

Max Helsing ve On Üçüncü Lanet, Curtis Jobling imzasını taşıyan bir çocuk kitabıdır. Ailesinin canavar avı geleneğini sürdürmek durumunda olan Max Helsing bir laneti ortadan kaldırmakla uğraşmak zorundadır. Bunun için arkadaşlarının yardımına ihtiyacı olacaktır. Eğer laneti ortadan kaldıramazsa bunun bedeli hayatını kaybetmesi olacaktır. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan kitap macera tutkunu çocukların keyifle okuyabileceği bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Max Helsing ve On Üçüncü Lanet (idefix)

11. Nemo – İsimsiz Çocuk (Davide Morosinotto)

nemo-isimsiz-cocuk

Nemo – İsimsiz Çocuk, Davide Morosinotto imzasını taşıyan keyifli bir çocuk kitabıdır. Bir üçlemenin ilk kitabı olan bu eser, bir denizaltıda kaptan olan Nemo isimli çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Nemo okumayı seven ve dünya klasiklerine ilgili olanlara tanıdık gelebilecek bir isimdir. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan kitap maceralardan hoşlanan çocukların büyük bir zevkle okuyacağı kitaplardan birisidir.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Nemo – İsimsiz Çocuk (idefix)

12. Percy Jackson ve Yunan Kahramanları (Rick Riordan)

pery-jackson

Percy Jackson ve Yunan Kahramanları, bu seriyle ünlenmiş olan Rick Riordan imzalı bir macera kitabıdır. Percy Jackson bu sefer mitolojide kendine yer bulmuş Yunan tanrılarının hikayelerini anlatmak için karşımıza çıkmaktadır. Percy Jackson serisinin takipçisiyseniz bu kitap sizi mutlu edecektir. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan kitap maceraya ve mitolojiye meraklı herkesin okuyabileceği bir kitaptır.

13. Poseidon Varisi (Anna Banks)

poseidon-varisi

Poseidon Varisi, Anna Banks imzalı romantik bir kitaptır. Adı mitolojik çağrışımlar yapan bu kitap biraz romantizm, biraz aşk ve biraz fantastik ögeler içermektedir. Kısaca belirtmek gerekirse kitap imkansız gibi görünen ve yeri geldiğinde vazgeçilmesi söz konusu olan bir aşkı konu alır. DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitabı gerçek yaşantının içerisinde yer alan aşkları okumaktan sıkılmış kurguya doymak isteyen okuyucuların okumasını öneririm.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Poseidon Varisi (idefix)

14. Sputnik Sevgilim (Haruki Murakami)

sputnik-sevgilim

Sputnik Sevgilim, yalnızlık temasıyla özdeşleşmiş yazar Haruki Murakami imzalı bir aşk kitabıdır. Japonya’dan başlayan ve Yunan Adaları durağına uğrayan aşk dolu bir hikayenin yer aldığı kitap her zamanki gibi Haraki Murakami’nin özgün izlerini taşımaktadır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitabı aşk kitaplarına ve kurgudan hoşlananlara önerebilirim.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Sputnik Sevgilim (idefix)

15. Temple Run – Orman Koşusu, Yaşamak İçin Koş! (Chase Wilder)

temple-run

Temple Run – Orman Koşusu, Yaşamak İçin Koş!, Chase Wilder imzasını taşıyan bir macera kitabıdır. Issız bir ormanın içerisinde kendini bulan kahramanlara yol göstererek onları evlerine ulaştırabilecek misiniz? Aslında tüm hikaye bu soruda gizli çünkü bu kitapta yaptığınız seçimler hikayenin gidişatına etki etmektedir. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan bu kitap kendisini maceranın içerisinde bulmak isteyen çocukları mutlu edecektir.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Temple Run – Orman Koşusu, Yaşamak İçin Koş! (idefix)

16. The School of Mandıra Filozofu (Birol Güven)

mandara-filozofu

The School of Mandıra Filozofu, ünlü senarist ve yapımcı Birol Güven imzalı bir deneme kitabıdır. Belki bu kitabı deneme olarak nitelendiriyor olmam yanlış olabilir. Birol Güven kitapta modern hayatı ele alıp tabiri caizse onu birazcık hırpalamaktadır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap kapitalizme karşı yazarın kişisel fikirlerini içermektedir ve eleştiri veya denemelerden hoşlanan kişiler tarafından keyifle okunabilir.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: The School of Mandıra Filozofu (idefix)

17. Titan 1 – Geri Dönüş (Jennifer L. Armentrout)

titan-1

Titan 1 – Geri Dönüş, romantik kitaplarıyla bilinen Jennifer L. Armentrout imzalı bir kitaptır. Kitabın kurgusu mitolojik bir kurgu üzerine oturtulmuştur. Seth kendisi açısından yapılması zor bir görevi üstlenmiştir. Bu görevi yerine getirmek için çok çabalamak zorundadır. DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap kurgusal romantik kitaplardan hoşlanan herkes tarafından kolayca okunabilecek bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Titan 1 – Geri Dönüş (idefix)

18. Unutamayan Adam (David Baldacci)

unutamayan-adam

Unutamayan Adam, David Baldacci imzalı bir gerilim kitabıdır. Amos Decker bir futbol maçında aldığı darbe sonucu ölümden döner ancak aldığı darbe beyninin değişmesine neden olur. Artık o hiçbir şeyi hatırlayamayan bir adamdır. Yıllar sonra ailesi öldürüldüğünde cinayete ait detayları unutamayacak ve katilin peşinden giderek sır dolu cinayeti çözmenin yollarını arayacaktır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap polisiye ve gerilim kitabı okumayı sevenlerin keyifle okuyabileceği bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Unutamayan Adam (idefix)

19. Yansıma (Deniz Erbulak)

yansima

Yansıma, Deniz Erbulak imzalı kurgusal bir kitaptır. Fantastik ögeler içeren kitabın aslında biraz gerilim türüne yakın olduğu söylenebilir. Gençlik romanları yazan bir ismin elinden çıkmış olması bu romanı herkes tarafından okunur hale getirmiştir. DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap gerilim kitaplarından hoşlanan ve boş vakitlerini değerlendirmek isteyenlerin sevebileceği bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Yansıma (idefix)

20. Yaratık Avcısı (Rick Yancey)

yaratik-avcisi

Yaratık Avcısı, Rick Yancey imzasını taşıyan korku temalı bir kitaptır. Will işini seven birisidir ve işi… yaratık avcılığıdır. Günün birinde hiç beklenmedik bir yaratık türü ortaya çıkar. Will ve akıl hocası doktor bu yaratıkların icabına bakmak zorundadır çünkü yaratıkların gün geçtikçe artış gösteren bir türün ürünüdür. DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap korku ve macera bir arada olsun diyenler tarafından keyifle okunabilecek bir kitaptır.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Yaratık Avcısı (idefix)

Sonbahara özel kitaplar listesinde yer alan tüm kitaplar hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Biraz uzun olduğunun farkındayım ama listenin uzun oluşunu gözden kaçırmamalısınız. Ne okumalıyım diye düşünmek yerine bu kitaplardan birini elinize alıp hemen okumaya başlayabilirsiniz. Listede yer alan kitaplardan okuduklarınız varsa görüşlerinizi yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...