Dışlanmışlık hissiyle nasıl başa çıkılır?

D

Dışlanmışlık hissiyle nasıl başa çıkabilirim? Olur da bir gün bu soru kafana takılırsa kendini burada bulabilirsin. Bu his çok can acıtır ve özellikle duygusal insanlarda karşılığı çok daha farklıdır. Bir arkadaş ortamındayken birilerinin seninle konuşmaya çalışmaması en ideal örneklerin başında gelir. Dışlanmışlık hissiyle başa çıkabilirsin ama bunun için uzun soluklu bir yolculuğa çıkmaya hazır olmalısın.

Yaşın ne olursa olsun dışlanmışlık hissi seni bir gün etki altında bırakabilir. Çok sık görülen bir durum olduğundan genellikle insanlar bunu geçiştirirler yani başa çıkmak yerine olabildiğince ondan kaçmayı tercih ederler. Sonuç olarak yıpranmış duygular beraberinde zayıflamış arkadaşlıklar ortaya çıkabilir.

Dışlanmış hissiyle nasıl başa çıkabilirim?

Daha önce belirtmiş olduğum gibi dışlanmış hissiyle hemen hemen her yaşta karşı karşıya kalabilirsin. Hayatta nice tecrübeler edinmiş olsan dahi dışlanmış olmak yalnızlık hissini ve üzüntüyü beraberinde getirir. Bu problemle başa çıkmak için neden böyle hissettiğini anlamaya çalışabilir, kendini bir şeyler yapmaya teşvik edebilir ve yeri geldiğinde hissettiklerini arkadaşlarınla paylaşmayı düşünebilirsin.

Yaşadığın Duyguları Anlamak

Dışlanmışlık hissini yenebilmenin ilk adımı yaşadığın duyguları anlamaktır. Duygularını anladığın zaman neler yapabileceğini çok daha rahat bir biçimde kestirebilirsin. Dışlandığın zaman canının neden yandığını anlamaya çalışmalı ve gerçekçi davranarak hayatın belirli alanlarında reddedilmek diye bir şeyin olduğunu kabul etmelisin.

 • Dışlanmış olmanın canını neden yaktığını bulmalısın. Dışlanmışlık hissi genelde içinde yer almak için can attığın ama bir şekilde diğer insanlar tarafından göz ardı edildiğin arkadaş gruplarında kendini gösterir. Bu tür davranışla karşılaştığın zaman reddedildiğini veya orada istenmediğini düşünmeye başlarsın. Öyleyse başa çıkman gereken asıl duygu reddedilmek hissidir.
 • Reddedilmek hayatın her alanında karşına çıkabilecek bir histir. Zaman zaman hepimizin böyle hissettiği anlar bulunmaktadır. Dışlanmışlık hissiyle beraber gelen reddedilmiş olma düşüncesi ise geçici bir hissiyattır. Aynı arkadaşların bir başka zaman seni reddetmek yerine seninle vakit geçirmeye çalışabilirler.
 • Dışlanmış hissine karşı gerçekçi olman gerekmektedir. Bazen ortada böyle bir durum yokken dahi kendimizi bu şekilde hissettiğimiz anlar olabilir. İşte bu anlarda olabildiğince gerçekçi olmak ve her açıdan olaya bakmak gerekebilir. Gerçekçi olmayı başardığın zaman arkadaşlarının davranışlarını daha tutarlı bir biçimde yorumlayabilirsin.

Rahatlamaya Çalışmak

Dışlanmışlık hissiyle başa çıkmanın en önemli adımlarından bir tanesi yaşadığın duyguyu anladıktan sonra rahatlamaya çalışmaktır. Bunun için birçok farklı adım atabilirsin ama gün içerisinde kendini rahatlatmak için çaba göstermek en doğru seçimdir. Nefes alma egzersizleri yapabilir, kendine olumlu telkinlerde bulunabilir, spor yapabilir veya kitap okuyarak kafanın rahatlamasını sağlayabilirsin.

 • Yaşadığın durumu geride bırakarak ilerlemeye çalışmalısın. Duygularını anladıktan sonra ruh halini iyileştirmeye çalışmalısın. Olana değil daha çok duygularına odaklanmalısın ve kendini daha kötü hissetmemek için çaba göstermelisin. Bunu yapabilmek için memnuniyet duyduğun pek çok şeyi yazmayı deneyebilir ve bunlara odaklanarak anın tadını çıkartabilirsin.
 • Nefes egzersizleri rahatlama konusunda sana yardımcı olabilir. Reddedilmek gerçekten çok sıkıntılı bir duygudur ve anında stres dolu olmanı sağlayabilir. Stresi azaltmak için nefes egzersizleri gerçekleştirebilir veya daha farklı yöntemlere başvurmayı düşünebilirsin.

Stres atmak için neler yapılabilir?

 • Kendine olumlu telkinlerde bulunabilirsin. Dışlanmış olmak seni üzüntüye boğacaktır ama olumlu telkinlerle kendini rahatlatarak olumsuz düşünceleri taşıyan bulutları dağıtmayı başarabilirsin. Dışlanmışlık hissinin çoğu zaman geçici olduğunu hatırlayarak kendine olan inancını muhafaza etmeye çalışabilirsin.
 • Odak noktanı değiştirecek faaliyetlerde bulunabilirsin. Dışlanmışlık hissiyle tanışman durumunda yapacağın en doğru şey odak noktanı değiştirmektir. Bunun için mizah dolu filmler izleyebilir veya hikayesi son derece eğlenceli ve güldürücü kitaplar okuyabilirsin. Okuma eyleminin stresini de azaltacağını hatırlarsan bunu değerlendirmek iyi bir fikir olabilir.
 • Kendine bakmalısın. Genelde dışlanmış veya reddedilmiş insanlar hemen hayata küsmeyi tercih ederler. Aslında tam tersini yapmalısın. Kendine bakmalı ve kendini iyi hissetmek için sevdiğin şeyleri yapmaya çalışabilirsin. Yemek yapmaktan hoşlanıyorsan yemek yapmalısın, film izlemek istiyorsan film izlemelisin, spor yapmak istiyorsan spor yapmalısın. Seni ne iyi hissettirecekse boş vakitlerinde ona yönelmelisin.

Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

Dışlanmışlık Hissiyle Yüzleşmek

Biraz rahatlamanın ardından yapman gereken hissetmiş olduğun dışlanmış hissiyle yüzleşmektir. Bunun için kendi iç dünyanda yolculuğa çıktıktan sonra hissettiklerini önce başkalarıyla daha sonra ise söz konusu duyguları sana hissettiren arkadaşın veya arkadaşlarınla paylaşmalısın. Dışlanmışlık hissiyle yüzleşmeyi başaramazsan ondan kurtulmayı da başaramazsın.

 • Yaşadığın kötü duyguyu kabul etmelisin. Duygularını reddederek yaşadığın sıkıntıyı aşmaya çalışmak boşa kürek çekmekten başka bir işe yaramayacaktır. Kötü duyguyu hissetmelisin, canın çok yanıyorsa yanmasına izin vermelisin, ağlaman gerekiyorsa ağlamalısın. Duyguları kabul etmek yoluna devam edip reddedilme duygusuyla başa çıkmanı sağlayacaktır.
 • Hissettiklerini başkalarıyla paylaşabilirsin. Sana destek olabilecek bir arkadaş veya aileden bir kişi kendini iyi hissetmen için sana yardımcı olabilir. Bu sayede hissettiklerini daha iyi anlatabilirsin ama bunu yapmak için seni dinleyecek ve destekleyebilecek birisini seçmelisin.
 • Hissettiklerini arkadaşlarınla paylaşmalısın. Seni dışlayan arkadaşlarına yaptıkları davranışı anlatıp hissettiklerini onlarla paylaşmalısın. Belki bunu istemeyerek yapmış olabilirler, öncelikle neden böyle bir şey yaptıklarını sormalısın. Burada kendilerini suçlamalarını değil yaptıklarını anlamalarına yardımcı olmalısın.
 • Arkadaşlarının söylediklerini dikkatli bir biçimde dinlemelisin. Seni böyle bir durumda bıraktıkları için şaşırmış olabilirler veya böyle bir şey yapmak istemediklerini söyleyebilirler. Davranışın arkasında yer alan nedenleri öğrenerek daha sonra atman gereken adımları belirlemelisin.

Yola Devam Etmek

Dışlanmışlık hissinden kurtulup kendini daha iyi hissetmek istiyorsan yola devam etmeyi kafana koymalısın. Yoluna devam etmek istiyorsan bir önceki adımda alacağın cevaplara göre hareket etmeyi düşünmelisin. Belki yeni arkadaşlar edinebilir veya arkadaşlarınla arandaki sorunu çözmeyi deneyebilirsin.

 • Başkalarının duygularını kontrol edemezsin ama onlara istediklerini vermemeyi düşünebilirsin. Birisinin veya birilerinin seni bilerek dışladığını düşünüyorsan bu durumda kendine yeni bir rota çizebilirsin. Bu senin için bir tecrübe olacaktır ve kendi yoluna bakarak bundan etkilenmediğini gösterip seni dışlayanlara istedikleri hoşnutluğu yaşamalarına izin vermeyebilirsin.
 • Başkaları tarafından dışlanmak senin durumundan kaynaklıysa bu durumda bir şeyleri düzeltmeyi düşünebilirsin. Arkadaşların seni dışlamak istemedikleri halde sen kendini onlardan uzak tutmaya çalışırsan böyle bir durumla karşılaşabilirsin. Bu durumda arkadaşlarına ayak uydurma konusunda yaşadığın problemi ortadan kaldırmayı denemelisin.
 • Arkadaşlarının yaptıkları açıklamalar seni memnun etmediyse yani seni bilerek dışarıda tutmak istemişlerse yeni arkadaşlar edinmelisin. Seni dışlamaya devam eden arkadaşların varsa onların arasında yer olmadığını kabullenmek durumundasın. Yeni arkadaşlar edinerek hak ettiğin değeri bulmaya çalışabilirsin.

Arkadaş nasıl edinilir?

Dışlanmışlık hissiyle nasıl başa çıkılır sorusuna artık bir cevap bulabildiğini düşünüyorum. Dışlanmışlık hissi gerçekten can acıtıcı bir histir. Herkesin bundan kurtulmak için kendine bir yol veya yöntem araması gayet doğaldır. Burada paylaştığım bilgiler kendi yolunu çizmek için umarım sana yardımcı olabilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...