Dikkat Dağınıklığını Önlemek: Gizli Alışkanlığa Veda Zamanı

Dikkat dağınıklığını önlemek hemen hemen hepimizin hayalinde olan bir durumdur. Bunu yapmak için çeşitli yollara başvurmuş olabilir ve hatta uzmanlar tarafından önerilmiş pek çok farklı yöntemi denemiş olabiliriz. Buraya kadar herhangi bir sorun yok ama dikkat dağınıklığını önlemek için farklı alanlara bakmamız gerektiğini unutmak ciddi bir sorundur.

Bu yazıyı yazmamın amacı aslında günlük hayatımızın dikkat dağıtıcı unsurlarla dolu olduğunu sana göstermektir. Belki bana inanmayabilirsin ama yazıyı okudukça bana hak vereceğini düşünmekteyim. En basitinden cebindeki akıllı telefonun dahi sandığı kadar faydalı olmadığı fikrine kapılmaya başlayabilirsin.

Adım Adım Dikkat Dağınıklığını Önlemek

Benim hayatımda dikkatimi dağıtacak çok fazla unsur var ama yine de bir şeylere odaklanma konusunda ciddi problemler yaşadığımı düşünmüyorum. Birazdan sana gün içerisinde dikkatimi dağıtabilecek unsurları listelemiş olacağım. Bu listede yer alanları gözden geçirip kendi listeni oluşturmanı istiyorum çünkü buna ileride ihtiyacın olacak.

 • Facebook – Facebook sürekli vakit geçirdiğim bir yer değil. Ben burayı genelde iletişim için kullanırım.
 • Twitter – Twitter sürekli vakit geçirdiğim bir yer değil. Burayı genelde yeni yazılarımı paylaşmak için kullanırım.
 • Haber Siteleri – Gün içerisinde en fazla vakit geçirdiğim alanlardan birisidir. Bol bol haber okurum ve gündemi takip etmeye çalışırım.
 • YouTube – Gerektiği zaman video izlemek, bilgi edinmek ve araştırma yapmak için buradan faydalanırım.
 • Spotify – Müzik dinlemek için kullanırım ve genelde bol bol müzik dinlerim.
 • Sözlük Siteleriekşisözlük ve blogsözlük sık sık takip ettiğim adreslerdir.
 • E-posta Sağlayıcıları – Genel olarak e-postaları periyodik olarak kontrol ederim ama acil bir husus söz konusuysa kısa sürede e-postayı kontrol edip geri dönüş yapmaya çalışırım.
 • Yanımda Duran Kitaplar – Genelde yanımda üst üstte konulmuş ve karıştırılmayı bekleyen bazı kitaplar olur.
 • Telefon – Telefonu genelde yanımda tutmaya çalışırım ama istisnalar söz konusu olabilir.

Tüm bunlar ve hatta çok daha fazlası senin günlük listende yer alabilir. Önemli olan ne kadar az veya fazla unsurun olması değildir. Önemli olan durum çalışırken veya verimliliğin gerektirdiği anlarda bunlara karşı sergilediğin tutumdur. Eğer sen verimliliğin söz sahibi olacağı anlarda tüm bunlarla vakit geçirmeyi düşünüyorsan dikkat dağınıklığını önlemek senin için hayalden başka bir şey değildir.

Benim Yaklaşımım: Kapat Gitsin!

Gün içerisinde burada bahsettiğim unsurlarla muhakkak bir veya birkaç kez etkileşim haline geçerim. Bunların her birisi bir anlık gaflete düşmeniz anında vaktinizi sömürmeyi başarabilir. Dikkat dağınıklığını önleme konusunda muazzam işlerin altına imza atmasam bile bunları araştırma, öğrenme ve yazma aşamalarından muhakkak uzakta tutarım.

 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam Facebook her zaman kapalıdır.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam Twitter her zaman kapalıdır.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam dinlenme anları hariç haber sitelerine hiçbir şekilde göz atmam.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam YouTube her zaman kapalıdır.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam Spotify kapalı değildir çünkü ben sürekli müzik dinlerim.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam sözlük siteleri sürekli kapalıdır.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam e-posta bildirimlerini kapatırım.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam kitapları yanımdan uzaklaştırırım.
 • Bir yazı yazıyorsam veya araştırma yapıyorsam telefonu her zaman sessize alırım.

Onca maddeden sana bir fire verdiğimi görebilirsin. Evet, yani maalesef müziksiz yapamadığım doğrudur. Özellikle bilgisayar başında olursam müzik dinlemeden duramam. Sadece araştırma safhasında aradıklarımı bulup okumaya geçtikten sonra müziği kapatırım. Ben dikkat dağınıklığını önlemem aksine dikkat dağınıklığını önlemek için çaba gösteririm çünkü dikkat dağınıklığının aslında gizli bir alışkanlık olduğuna inanırım.

Gizli Alışkanlık: Dikkat Dağınıklığı

Dikkat dağınıklığının gizli bir alışkanlık olduğunu düşünürüm çünkü etrafımızda dikkatimizi dağıtacak unsurları bulundurmamızın bazı nedenleri vardır. Bu nedenleri aşağıda sıraladım, eğer bir şekilde dikkat dağınıklığın olduğunu düşünüyorsan bu nedenlerden bazıları seninle uyumlu olacaktır. Bu nedenleri dikkatlice düşünmeni ve hangilerine sahipsen onları not etmeni öneririm.

 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın oluruz çünkü kendimizi can sıkıntısından kurtarırız.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın olarak baş etmesi zor duygulardan uzak dururuz.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın olduğumuz sürece hoşlanmadığımız kimliğimizi gizleriz.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın durarak diğer insanlardan uzaklaşırız.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlar sayesinde memnuniyetsizlikten ve korkularımızdan uzaklaşırız.
 • Dikkatimizi dağıtacak unsurlara yakın olarak öfkelenmekten uzaklaşırız.

Kendi notlarını aldıysan sana bir soru sormak istiyorum… Tüm bunlardan uzak durmanın çok iyi bir şey olduğunu düşünüyor musun? Eğer cevabın evet ise sana kötü bir haberim var çünkü bu zorluklardan saklanmak onları çözmeni veya onların yok olmasını sağlamaz. Yapman gereken büyük bir cesaretle, merakla ve dürüstlükle bu zorluklarla yüzleşmektir.

Gizlenme! Kendine Gel! Yüzleş!

Artık gizlenmeyi bir kenara bırakmalısın. Dikkat dağınıklığı senin için bir alışkanlıksa o alışkanlığa veda edebilmeyi göze almalısın. Sonsuza kadar kaçamazsın, kaçtığın herhangi bir şey elbet seni bir gün yakalar ve hazırlıksız yakalandığın zaman çok daha büyük bedeller ödemek zorunda kalabilirsin.

Gün içerisinde dikkatini dağıtacak ufak tefek işlerle uğraşmak ve bu şekilde dikkatinin dağılmasını sağlamak ile sürekli olarak dikkat dağınıklığına sahip olmayı birbirine karıştırmamalısın. İlk durumda genelde zihninin dinlenmesini sağlamak dikkatini bilinçli bir biçimde dağıtmayı düşünebilirsin. Her zaman yüksek verimlilikle çalışmak bir insan için mümkün değildir. Bu nedenle dinlenmek fazlasıyla önemlidir.

Dinlemenin önemli olduğunu ifade etsem bile bunun yerinin ve zamanının olduğunu unutmaman gerekir. Hangi işle meşgulsen en ufak dikkat dağınıklığında her şeyi berbat edebilirsin. Fakat dinlenmek ve rahatlamak için dikkat dağınıklığını alışkanlığa dönüştürecek unsurlara sığınmayı düşünmemelisin. Korkularınla yüzleşmeli ve korkularını yenmek için onlarla mücadele etmelisin.Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir