Dikenler ve Güller Sarayı (Sarah J. Maas)

Dikenler ve Güller Sarayı, intikam için gelen bir varlığın intikam almak istediği kişinin hayatını altüst etmesiyle gelişen olayları konu alır. Her şey bununla sınırla değildir elbet. İntikam alınacak kişi olan kahramanımız Feyre’nin büyük bir sorumluluğu vardır. Ülkesini yoğun bir baskı altında tutan gölgeye engel olmak zorundadır.

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas tarafından oluşturulmuş aynı isimli serinin ilk kitabıdır. Gerilim dolu, aynı zamanda baştan çıkarıcı bir hikayeye sahip olan kitap, Feyre adında bir kadın avcının bir kurdu öldürmesiyle başlayan ve sonunda ülkeyi tehdit eden bir noktaya kadar gelen hikayeyi konu alır. Kitap orijinal dilinde A Court of Thorns and Roses adıyla ilk kez 2015 yılında yayınlanmıştır. Meriç Keleş‘in çevirisiyle dilimize kazandırılan eserin yayını ise DEX Yayınları tarafından yapılmıştır.

Dikenler ve Güller Sarayı: Kitabın Konusu

Genç bir kadın avcı olan Feyre, bir gün ormanda bir kurt öldürür. Bir süre sonra ise yaratık görünümlü bir varlık kurdun intikamını almak için Feyre’nin karşısına çıkar. Sadece efsanelerde duyduğu büyüleyici topraklara çekildiği zaman ise bu yer hakkında pek bir şey bilmemektedir. Karşısında intikam için bekleyen varlığın bir yaratık değil aslında Tamlin olduğunu öğrenir. Tamlin, bir zamanlar Feyre’nin dünyasında hüküm süren ölümsüz bir peridir. Gölgeler yavaş yavaş büyüleyici toprakları ele geçirirken Feyre bunu durdurmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

Dikenler ve Güller Sarayı: Gerilim Dolu ve Kışkırtıcı

Dikenler ve Güller Sarayı konusunda bir hikayenin yeniden anlatılması gibi bir yorum yapabilirim. Bu çok yanlış bir şey olmaz çünkü yazarın eski kitaplarından izler taşıdığını iddia edebilirim. Bunun yanında, Disney gibi büyük yapımların hikayelerini andırdığını da söyleyebilirim. Sonuçta o büyük yapıtların her birisi aslında bir peri masalının tekrarı gibidir. Fakat… Bu kitabın hikayesinin gerilim dolu ve kışkırtıcı olduğunu söylemeden edemem.

Hikayeyi bir yerlerden anımsadığınızı düşünebilirsiniz. Buna rağmen içerisinde beğeneceğiniz çok fazla şey olduğundan emin olabilirsiniz. Karakterlerin detaylı ve iyi işlenmiş yapısı hikayeyi desteklemekte ve çok daha iyi bir hale dönüştürmektedir. Bunun yanında içinde bulundurduğu romantizm sizi memnun edecek seviyededir.

Bugünlerde kurgusal eserlere göz atarken nedense fazla seçici olmak istiyorum. Pek çok eleştirilecek yanı olsa bile Dikenler ve Güller Sarayı kitabının kitap tavsiyeleri arasında olması gerektiğine inanıyorum. Sarah J. Maas‘ın bu kitabı fantastik kitaplar açısından iyi bir öneri olabilir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...