Diken Üstünde Olmayı Bırakın (Paul T. Mason)

Diken Üstünde Olmayı Bırakın, kafasında türlü türlü çekinmeler ve tereddütler yaşayan kişilerin büyük bir iştahla okumak isteyecekleri bir kitaptır. Kitabın amacı bu tür tereddütlerle yaşayan kişilere rehber olabilmek ve onların rahatlamalarını sağlamaktır. Sürekli olarak diken üstünde yaşamaktan artık yorulduysanız bu kitabı okurken büyük bir keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Diken Üstünde Olmayı Bırakın, Paul T. Mason ve Randi Kreger ikilisi tarafından yazılmış bir psikoloji kitabıdır. Kitabın hazırlanış amacı etrafında Sınır Kişilik Bozukluğu rahatsızlığa sahip olan kişileri daha iyi anlayabilmek ve insanın kendi kendisine yardımcı olabilmesini sağlamaktır. Kitap orijinal dilinde Stop Walking on Eggshells adıyla ilk olarak 1998 yılında yayınlanmıştır. Dilimizde ise ilk defa Yavuz Alogan‘ın çevirisiyle 2016 yılında İmge Kitabevi tarafından yayınlanmıştır.

Diken Üstünde Olmayı Bırakın: Kitabın Konusu

Diken Üstünde Olmayı Bırakın kitabı psikolojik bir rahatsızlığa karşı yapılması gerekenlerin anlatıldığı bir kitaptır. Bu psikolojik rahatsızlık Sınır Kişilik Bozukluğu adını taşır. Bu psikolojik rahatsızlık insana hayatı zehir edebilecek kadar güçlü bir rahatsızlıktır. İnsan hem kendisi hem de çevresinden belirlediği kişileri önce çok büyük ve iyi görmeye başlar fakat zamanla düşünceler değişir. Bu büyük görülen kişiler ve kişinin kendisi değersizleşir. Duygular anlık olarak değişir. Sonunda ise kişi kendi kendini imha etme yoluna kadar gider.

Tehlikeli ve bir o kadar sorunlu bir rahatsızlık olan Sınır Kişilik Bozukluğu karşısında insanlar ne yapacağını bilemezler. Paul T. Mason ve Randi Kreger ikilisi bu bilinmeyi aydınlatmak ve insanlara yardımcı olmak için bu kitabı yazmışlardır. Bu kitap, insanların kendi kendilerine yardımcı olmalarını sağlayabilecek niteliktedir.

Diken Üstünde Olmayı Bırakın: Yardımcı Kaynak

Yapılan tanımlar sizi yanıltmasın. Bu kitap Sınır Kişilik Bozukluğu rahatsızlığına sahip olan kişilerin kendi kendilerini tedavi edebilecekleri bir kitap değildir. Bu rahatsızlık çetin bir rahatsızlık olduğu için muhakkak danışman desteğinde bir çözüm aranması daha doğrudur. Bu kitabın amacı çevresinde bu rahatsızlığa sahip olan kişilere, onlarla nasıl yaşanılabileceğini ve onları anlama konusunda neler yapılabileceğini gösterebilmektir.

Eskiden psikolojik rahatsızlıkların bu kadar konuşulduğunu pek düşünmüyorum ama nedense teknolojiyle paralel bir biçimde ilerleyen yeni yeni rahatsızlıkların çıktığını veya bilinen rahatsızlıkların artış gösterdiğini seziyorum. Belki yanılıyorum, bilemem ama kıyıda köşede kalan, çevremizde gördüğümüz bazen küçük düşürdüğümüz, laf sokmaya çalıştığımız, hor gördüğümüz kişilerin belirli rahatsızlıklarının olup olmadığını anlamadan hareket edebiliyoruz. Bu kişilerden birinin bile Sınır Kişilik Bozukluğu rahatsızlığına sahip olması düşüncelerinizin değişmesine neden olmaz mıydı?

Bu bana göre ciddi bir problem. Gerçekten, herkesin sağlıklı olabileceğini düşünmek büyük bir hata. İnsanları anlayarak yaşamak ise doğru bir davranış olsa gerek. Diken Üstünde Olmayı Bırakın kitabı bu anlamda iyi bir kitap. Çevrenizde belirtilen rahatsızlığa sahip olan kişiler olduğunu bile şimdiye kadar bilmiyor olabilirsiniz. Fakat, onları anladığınız zaman onlara daha fazla yardımcı olabileceğinizi bilmeniz fazlasıyla değerli bir bilgiye sahip olmanız anlamına gelebilir. Bilgi hazinenize yeni bir şeyler katmak için bu psikoloji kitabını raflarınıza yerleştirebilirsiniz. Diken Üstünde Olmayı Bırakın, çevresinde Sınır Kişilik Bozukluğu bulunan arkadaşları olanların ise mutlaka okuması gereken bir kitaptır.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...