Destek zamanı: Sude’ye destek olalım

Bana hep böyle şeylerle gelin desem yeridir. ekşi sözlük yazarları nadiren de olsa bu tür girişimlerle sayısız iyiliğin altına imza atabilmektedir. Her ne kadar bu konuyu yazıp kendi okuyucularımı destek için teşvik etmek doğru gibi gözükse bile mutlaka birileri “prim peşinde herif” düşüncesine kapılacaklardır.

Evet, popüler olmaya başlamış bir şeyi yazma eğilimine sahip olduğumuz doğrudur. Ama insanları buna malzeme etmek gibi bir huyumuz yok çok şükür. Bir YouTube yayıncısı olan ama aynı zamanda kanser hastalığıyla mücadele eden Sude gibi insanları kullanmaya çalışmak bizim işimiz değildir. Bu yazıda okuyucularımdan ona destek olarak onu mutlu etmelerini rica edeceğim.

Unutmadan, bu yazıyı yazma konusunda beni teşvik eden ve Sude’ya destek çağrısı yapan Yalçın Güler’e teşekkür ederim. Bu yazı sayfasında tüm reklamlar -masaüstü versiyonunda sağ tarafta yer alanı sadece bu yazı için devre dışı bırakamadım- devre dışı bırakılmıştır.

Mutluluk Her Zaman Yakın

YouTube’ta yayın yapan ve başlangıçta az takipçisi olduğu için üzülen birisiydi Sude. etorfin isimli ekşi sözlük yazarının açtığı youtuber sude başlığının ardından kanalının abone sayıları hızla yükseldi. Bir süre sonra ise beklenmedik bir biçimde Sude’den teşekkür mesajı geldi.

Sude teşekkür mesajını yayınladığı videosunda epey mutluydu. ekşi sözlük yazarları bir insana onu mutlu ederek yardımcı olma fırsatını geri çevirmediler. Bugün ise ben değerli okuyucularıma aynı çağrıyı yapacağım…

Sude’nin YouTube kanalını ziyaret edin, videolarını izleyin, beğenin, kanalına abone olup onu takip edin, yeni videolar yayınladığında girip izleyin. Onu mutlu etmek işte bu kadar basittir. Tüm bunları yaparken lütfen yorum yapmamaya veya yorum yaparken onu incitecek ifadeler kullanmamaya özen gösterin.

Eleştirilere Kulak Vermeli

YouTuber Sude ismini taşıyan başlık bugüne kadar aldığı mesajlarla yaklaşık 30 sayfaya ulaşmış durumda. Bu sayfaları inceledim ve yapılan destek konusunda olumsuz eleştirilerin bulunduğunu gördüm. Her ne kadar bu eleştirilerden bazılarının dilini beğenmesem bile haklı olabileceklerini ifade etmeliyim.

Gelen eleştiriler Sude kardeşimiz amansız hastalığını yenip hayatına devam etmek istediğinde tekrar aynı yayınları sürdürmek isteyebileceği ve aynı ilgiyi talep edebileceği yönünde. Eğer bu ilgiyi bulamazsa psikolojik olarak bir çöküntü yaşamasının olası olduğu ifade edilmektedir.

Bunu kabul ediyorum, anlamlı bir yaklaşım. Gelecekte olabilecek bir durumdan söz edilmiş. Fakat, geleceği düşünmek için doğru zamanda olduğumuzu sanmıyorum. Aşağıdaki soruları düşününce aslında bunun neden gerekli olmadığını kolayca anlayabilirsin.

  • Sude’nin iyileşeceği yaşın kaç olacağını biliyor musun?
  • Sude’nin iyileştikten sonra aynı ilgiyi bekleyeceğini nasıl garanti ediyorsun?
  • Sude’nin kendisine sunulan destek ile iyileşme olasılığı çok daha fazlayken bunu göz ardı etmenin doğru olduğuna inanıyor musun?

Sude bu yayınları yapmaktan fazlasıyla mutlu. Daha fazla kişi izledikçe daha fazla mutlu olduğu açık bir biçimde ortada. Sahip olduğu hastalığı yenebilmesi için psikolojik desteğin çok önemli olduğu es geçilmemelidir. Dolayısıyla ona elimizden geldiğince destek olurken yanlış bir şey yaptığımızı ifade etmenin doğru olduğuna inanmamaktayım.

Bir Örnek: İlaçların Yan Etkisi

Doğru bir örnek olup olmadığı konusunda emin değilim ama bana kalırsa iyi bir örnek olabilir. Bir hastalığım var ve tedavi olduğum doktor bir ilaç verdi. İlacı içersem iyileşme olasılığım var ama ilacı içmezsem iyileşme şansım olmayabilir. Buna ek olarak kullanacağım ilacın yan etkileri mevcut. Yani ilacı içmem durumunda iyileşebilirim ama yan etkilerinden dolayı farklı bir rahatsızlığım olabilir.

Sude’ye destek olma meselesinde eleştiri yapan arkadaş bana küçük arkadaşımıza destek olma çünkü iyileşmesi durumunda yan etkilerle mücadele etmek zorunda kalacak diyor. Sude’nin büyüyüp hastalığını yendikten sonra aynı motivasyona ihtiyaç duyacağının garantisi yok. Aslında bu hayatta hiçbir şeyin garantisi yok. Bu nedenle biz bugüne odaklanmalı ve ona hayatta daha mutlu günler geçirmesi için destek olmalıyız.

2 Comments

  1. Merve Duran

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh