Damızlık Kızın Öyküsü tarzı okunması gereken kitaplar

Damızlık Kızın Öyküsü tarzı kitaplar arıyorsan benzer türde romanlar bulabilmek çok olasıdır. Söz konusu diziyi izlemek sana keyif veriyorsa önce dizinin uyarlandığı kitabı ardından ise ona benzeyen diğer kitapları okumalısın. Okumak için Damızlık Kızın Öyküsü isimli esere benzer kitaplar arıyorsan bu listede yer alan kitaplar sana yardımcı olacaktır.

Damızlık Kızın Öyküsü veya orijinal adıyla The Handmaid’s Tale bilim kurgusal ve distopik bir eserdir. Tek tip insan figürünün hakim olduğu toplumda insanların kıyafet renklerine göre ayırt edildiği görülür. Üstelik bu toplumda kadınlar geri plana itilmiştir hatta adeta bir köle gibidir. Kimisi sözünü sadece kendi evinde geçirir, kimisi bu fırsatı dahi bulamaz. Dünya aklın alamayacağı kadar kötü bir yer olmaya hazırdır ve kadınlar sağlıklı çocuk doğurmak için kullanılan insanlar haline gelmiştir.

Damızlık Kızın Öyküsü tarzı kitaplar

Damızlık Kızın Öyküsü dizisini izlemek veya kitabını okumak iyi yapıtlarla karşılaşmak anlamına gelir. Kitap ile dizi arasında büyük farklılık yoktur. Dizi kitabın aktarmak istediği ana mesajı yakalayıp onu okuyucuya ulaştırmayı başarmıştır. Diziden veya kitaptan hoşlanmış biriysen yeni kitaplar arıyor olabilirsin. Arayışına artık bir son vermelisin çünkü bu listedeki kitaplar sana yardımcı olacaktır.

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Açlık Oyunları bilim kurgu temalı distopik bir eserdir. Ülke genelinde gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelmiş olan bir yarış mücadelesi vardır ama bu mücadele ölümle doludur. Ülkenin dört bir yanından seçilmiş olan kişiler kendi bölgelerini temsil etmek için ölümü göze alarak bu yarışmaya katılırlar. Roman bu yarışmada yaşananları konu almaktadır.

Filmini izlemiş olabileceğin bu yapıtın kitabı çok daha etkileyicidir. Kendilerini kurtarmayı düşünerek hareket eden kahramanlar zaman içerisinde daha farklı bir yola sapma cesaretini gösterirler. Damızlık Kızın Öyküsü ile benzer türde olduklarından tavsiyelerim arasında bu kitaba yer vermek istedim.

DEX Kitap: Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Okuma Önerisi:  Okunması gereken en iyi 30+ distopik roman

Dünyanın Doğum Günü ve Diğer Öyküler – Ursula K. Le Guin

Dünyanın Doğum Günü ve Diğer Öyküler bilim kurgu temalı hikayelerden oluşan bir kitaptır. Kitabın içerisinde yer alan her hikayede yeni bir yolculuğun yer aldığı bilinerek okunursa hikayelerden daha fazla keyif alınabilmektedir. Bu kitabın cinsiyet ayrımcılığı gibi konulara değindiği düşünüldüğünde içerisinde sayısız toplumsal mesajın yer aldığı kolayca tahmin edilebilir.

Kısa hikayeler okumak herkesi memnun edecek bir durum olmasa bile bazı kısa hikayeler için bir istisna oluşturmak doğru olabilir. Bu kitapta yer alan kısa hikayelerin her birisi zengin karakterleriyle dikkat çekmektedir. Damızlık Kızın Öyküsü ile hemen hemen aynı mesajları okuyucuya ulaştırdığı için bu kitaba tavsiyelerim arasında yer verdim.

Metis Kitap: Dünyanın Doğum Günü ve Diğer Öyküler – Ursula K. Le Guin

Kızıl Yükseliş – Pierce Brown

Kızıl Yükseliş genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgu romanlarından birisidir. Yaşamak için her türlü çabayı gösteren bir insanın sonunda kandırıldığını öğrenmesiyle gelişen olaylar bu kitabın konusudur. Her ne olursa olsun, onu kandıranlar atılan yalanların bedelini bir şekilde ödemek zorundadırlar.

Bu romanın en büyük dezavantajı bugüne kadar okumuş olabileceğin pek çok farklı bilim kurgusal esere benziyormuş gibi bir hava sahip olmasıdır. Kendi hayatını bir kenara fırlatıp atıp halkını kurtarmak için yola çıkan bir insanın başından geçenleri okurken bu benzerlikleri düşünmeyeceğinden eminim. Damızlık Kızın Öyküsü ile aynı türde olduğu için bu kitaba önerilerim arasında yer vermeyi uygun gördüm.

Pegasus Yayınları: Kızıl Yükseliş – Pierce Brown

Uyumsuz – Veronica Roth

Uyumsuz genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgu romanlarından birisidir. Genç bir kızın tek başına verdiği yaşam mücadelesini anlatan bu eser artık değişime merhaba demek isteyen bir kahramanın başından geçenleri anlatır. Her ne kadar değişim kararı verilmiş olsa bile maalesef bunu başarmak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Kitabın içerisinde her ne kadar tek bir kahraman varmış gibi gözükse bile durum biraz daha farklıdır. Her karakter hayatta kalmak için mücadele etmek zorundayken aynı zamanda karşılarına çıkabilecek büyük tehlikelere karşı dikkatli olmalıdırlar. Damızlık Kızın Öyküsü ile aynı türde bir eser olmasından ötürü bu romana önerilerim arasında yer vermek istedim.

Artemis Yayınları: Uyumsuz – Veronica Roth

Serçe – Mary Doria Russell

Serçe bilim kurgusal fantastik romanlardan birisidir. Dünyada yaşayan insanlar kayıt altına aldıkları bir sesten yola çıkarak keşfettikleri yeni yaşam alanlarına karşı tereddüt içerisindedir. Bir araştırma ekibi oluşturulup bu yeni yer hakkında bilgi toplanmak istenir ama söz konusu gezegen ile gerçekleştirilecek ilk temas insanlık için bambaşka bir anlam içerecektir.

Bu romanın en iyi yanı sahip olduğu karakteristiğin son derece güçlü olmasıdır. Psikolojik ve aynı zamanda felsefi bir gerilim romanı olarak değerlendirilebilecek bu eser kahramanın anılarıyla yol aldığından fazlasıyla etkileyicidir. Damızlık Kızın Öyküsü ile aynı türde bir eser olduğundan ötürü bu romanı söz konusu okuma listesine dahil etmek istedim.

Metis Kitap: Serçe – Mary Doria Russell

Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

Karanlığın Sol Eli bilim kurgusal fantastik romanların en başarılı olanlarındandır. Cinsiyet ayrımının olmadığı bir gezegende geçen hikayesiyle insanlara farklı bir bakış açısı kazandırmayı amaçlar. Bu dünyada her şey yolundaymış gibi gözükse bile bir elçinin topluma karışmasıyla değişmeye ve farklılaşmaya başlar.

Bu romanın hikayesi biraz farklı olsa bile birkaç sayfa okuduktan sonra hikayenin yapısına ayak uydurabilmek mümkündür. Üstüne basa basa tekrar söylemem gerekir, bu kitap cinsiyetçiliği reddettiğinden okurken bunu aklında bulundurmaya çalışmalısın. Damızlık Kızın Öyküsü ile aynı türde olması ve benzer mesajları okuyucuya iletmesinden ötürü bu kitaba tavsiyelerim arasında yer vermek istedim.

Ayrıntı Yayınları: Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

Oda – Emma Donoghue

Oda yetişkinlere hitap eden modern bir romandır. Kendi zindanında oğluna yeni bir yaşam alanı sunmuş olan bir annenin mücadelesini anlatır. Günün birinde zindandan kaçış gerçekleştiğinde ise anne ile oğlunun yüzleşmesi gereken çok daha fazla zorluğun olduğu ortaya çıkar ama ikili mücadele hırsını asla kaybetmeyecektir.

Birçok romanın duygusal olarak okuyucuyu yakalaması çok kolay olmasa bile bu roman bunu kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Bir anlamda esir tutulan bir kadının oğlu için mücadeleyi hiç bırakmaması ve ona yaşanabilir bir hayat sunması romanın en dikkat çekici özelliğidir. Bu kitabın Damızlık Kızın Öyküsü ile benzerliği tamamen okuyucuya sunduğu mesajlarla ilgilidir.

Doğan Kitap: Oda – Emma Donoghue

Tearling Kraliçesi – Erika Johansen

Tearling Kraliçesi genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir romandır. Bu roman yaşı geldiğinde tahta geçeceği günü bekleyen bir prensesin hayat hikayesini anlatır. Prenses tahta geçeceği sırada büyük bir krallığı devralmak yerine büyük bir yoksulluğu devralacağının bilincinde değildir. Başarılı bir kraliçe olabilmesi için halkının ve muhafızlarının güvenini kazanmak ve aynı zamanda hayatta kalmak zorundadır.

Bu roman sahip olduğu politik hava ile ilgi çeken eserler arasında yer alır. Hikayenin anlatıldığı dünyanın okuyucuda merak uyandırması ise onu daha okunabilir hale getirmektedir. Damızlık Kızın Öyküsü ile ilettiği mesajlar açısından benzerlik taşıdığından ona bu listede yer vermek istedim.

Doğan Kitap: Tearling Kraliçesi – Erika Johansen

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya klasikler arasında yer alan bilim kurgu romanlarından birisidir. Tüm hikaye insanların artık tek tip olduğu bir dünyada geçmektedir. Bu dünyada herkes mutludur, herkes çalışmaktadır ve herkes yeteri kadar eğlencenin tadına varabilmektedir çünkü her insanın standartları aynıdır.

Bu roman geleceği tahmin eden romanlar arasında gösterilen klasik bir eserdir. İnsanın ruh halini değiştiren ilaçları yıllar öncesinden tahmin etmeyi başarmış olan hikayesiyle dikkat çekmektedir. Damızlık Kızın Öyküsü ile aynı türde bir eser olduğundan onu bu listeye dahil etmeyi uygun gördüm.

İthaki Yayınları: Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Okuma Önerisi:  Geleceği tahmin eden 15 roman

Zamanın Kıyısındaki Kadın – Marge Piercy

Zamanın Kıyısındaki Kadın feminizm odaklı bilim kurgusal romanlardan birisidir. Bu roman herkese nasip olmayacak bir zihin gücüne sahip olan kadının başından geçenler anlatılır. Her ne kadar böylesi bir güce sahip olsa bile yakınlarını kaybetmekten kurtulamayan bu kadın yaşanmışların getirisi olarak şiddet eğilimi gösterdiğinde bir denek olacağının bilincinde değildir. Bir denek olmamak için verdiği mücadeleyi ise sahip olduğu zihin gücüyle başlatmıştır.

Bu romanın en iyi yanı okuyucuyu eleştirel bir bakış açısına kolayca yönlendirmesidir. Feminizm odaklı bir eser olması seni yanıltmamalıdır çünkü eserde bundan çok daha fazlası vardır. Damızlık Kızın Öyküsü ile aynı türden olması ve kısmen aynı mesajları vermesi nedeniyle bu kitabı listeye eklemeyi uygun gördüm.

Ayrıntı Yayınları: Zamanın Kıyısındaki Kadın – Marge Piercy

Damızlık Kızın Öyküsü veya orijinal adıyla The Handmaid’s Tale izlerken keyif alıyorsan ve benzer veya alakalı hikayelerle tanışmak istiyorsan buradaki kitaplar sana fazlasıyla yardımcı olacaklardır. Bu kitapların hepsi söz konusu esere benzemektedirler. Eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğün eserler varsa bunları yorum yaparak bana ulaştırmayı başarabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...