Damascena (Holly Lynn Payne)

Damascena… Bulgaristan’dan Pers coğrafyasına uzanan bir yaşam hikayesini konu alan tarihsel kurgu romanıdır. İçerisinde Şems ve Mevlana gibi önemli şahsiyetleri barındırırken hikayenin içerisinde onlara yer vermiştir. Damascena adındaki bir kızın hayatın sırlarını keşfetmesini anlatan roman Holly Lynn Payne tarafından kaleme alınmıştır.

Damascena, Amerikalı yazar Holly Lynn Payne tarafından yazılmış bir tarihsel kurgu romanıdır. Roman, güllerle gıpta edilecek bir yakınlık kurmayı başaran Damascena adındaki bir kızın doğuşundan itibaren yaşam hikayesini anlatır. Bu kitap ülkemizde, Duygu Dalgakıran’ın tercüme katkısıyla Doğan Novus tarafından yayınlanmıştır.

Damascena

Damascena, doğuşuyla birlikte kaderine terk edilecek olan bir kızın hayat hikayesidir. Kahramanımız küçük bir kilisede çalışan Ivan tarafından büyütülmüştür. Ivan kıskançlığın etkisiyle kahramanımızı kötü etkilemeye başladığı andan itibaren kahramanımız annesini bulabilmek için yollara koyulur ve macera başlar.

Kahramanımız önce alimlerden Şems ile karşılaşır. Onun rehberliğinde yetiştirdiği güller hayran olunacak kadar güzel olsa bile türlü türlü suçlamalar nedeniyle yolu farklı bir yere, Konya’ya düşer. Konya’da Mevlana tanışır ve Mevlana’yı tanıdıktan sonra güller ile hayatın sırlarını öğrenir ve aşkla tanışarak büyüleyici yolculuğunu sürdürür.

Doğan Novus: Damescana – Holly Lynn Payne

Büyüleyici, Neşelendirici ve Etkileyici

Damascena adını ilk duyduğumda bana pek bir anlam ifade etmedi ama basın bülteninde yer alan Şems ve Mevlana isimlerini görmem ilgimi çekmeme yetti. Kültürümüze uzak isimler tarafından yazılmış ve kültürümüzde büyük etkileri olan bu alimlerin yer aldığı bir romanın ilgimi çekmesi kadar daha doğal bir şey olamazdı zaten. Üstelik tarihsel kurgu gibi ilgi duyduğum türde olması bu kitabı incelemem için fazlasıyla yeterli sebeplere sahip olmamı sağladı.

Aslına bakarsanız bizim yapmamız gerekeni bir başkası yapmış. Keşke yazma konusunda biraz daha kabiliyetli olup kültürel anlamda bizi bu kadar etkileyen önemli şahsiyetlere hayat verecek satırları yazabilecek birisi olsaydım. Holly Lynn Payne bunu en iyi şekilde başarmış. Damascena, okurken ruhunuzu canlandıracak ve sizi büyüleyici hikayesine çekmeyi başarabilecek kalitede bir kitaptır.

Kitabın en güzel yanı ise yorumuma başlarken belirttiğim gibi Şems ve Mevlana gibi isimleri hikayesine konuk etmesidir. Onlar olduğu için kitap diğerlerinden çok daha ilgi çekici geldi. Diğer taraftan hikayenin anlatışının yer-zaman ile uyumlu olması ve beraberinde kurgunun yavaş ama özenli bir biçimde ilerlemesi romanın ahengine renk katmış diyebilirim.

Damascena – Tavsiye Durumu

Damascena kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Cevabımın ne olacağını biliyor olmalısın. Çok kötü bir eser bile olsa Şems ile Mevlana gibi önemli ve özel isimleri barındırması nedeniyle dahi ona bir şans vermeyi düşünürdüm. Tarihsel kurgulardan hoşlanıyorsan ve anlatım benim için çok önemli diyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Damascena kitabını değerlendirirken aklıma takılanlar bunlardan ibaret oldu. Senin kitapla ilgili görüşlerin çok daha farklı olabilir. Tarihsel kurgu romanı okumak istiyorsan, içerisinde tanıdık isimler bulunsun diyorsan ve anlatım senin için çok önemliyse bu kitabı okumayı düşünebilirsin. Hatta arkadaşlarına tavsiye ederek bu kitapla tanışmalarını sağlayabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...