Daha iyi bir gelecek için evlatlarıma neler öğütlemeliyim?

D

Daha iyi bir gelecek için evlatlarına neler söylemen gerektiğini mi düşünüyorsun? Bir ebeveyn olarak bunu düşünmen gayet doğal çünkü er ya da geç çocuklarının o öğütlerle büyüyüp gelişmesine yardımcı olacaksın. Eğer doğru şeyler öğütlemeyi başarırsan gelecekte gururuna gurur katacak bir anne veya baba olabilirsin.

Çocuklara genç yaşlarından itibaren bazı güzel şeyler kazandırmak gerekir. Pek çok aile hayatın acımasız koşuşturmasında bunu pas geçer veya bunu yapabilme fırsatını bulamaz. Bulduğunda ise ne yapacağını bilemez. Bu bilinmeyene cevap bulabilmek için kolları sıvamak istedim. Aşağıda yer alanları çocuğuna miras olarak bırakmayı başarırsan onun hayatına en önemli katkıyı gerçekleştirmiş olursun.

Daha iyi bir gelecek için çocuklarıma neler öğütlemeliyim?

Bu konuyu durup dururken ortaya atmadım. Henüz bir baba olabilmiş değilim hatta henüz evlenmedim bile ama şimdiden ileride olabilecek -inşallah- çocuğum veya çocuklarım için iyi bir öğüt listesi hazırlamanın doğru olduğunu düşünüyorum. Öncelikle aşağıdaki maddelerden bunlarla ilgili kısa bilgiler edinebilirsin ve daha sonra dilersen yazının tamamını okuyabilirsin.

 1. Yeteri kadar iyi olduğunu kabul etmelisin. Pek çok insan bir şeyleri yapma konusunda kararsız kalır veya belirli çekincelere sahip olur. Düşündükleri tek şey yeteri kadar iyi olmadıkları için başarısız olacaklarıdır.
 2. Mutluluğu dışarıda aramamalısın. Herkes mutlu olmak ister ama her insanın mutluluğu arama şekli farklıdır. Bazısı bolca yemek yer, bazısı sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip olur ve bazısı ise sürekli parti parti gezerek tek gecelik ilişkilerle kendini avutur. Asıl mutluluk ise dışarıda değil içeridedir.
 3. Kesinlikle kendi işini kurmalısın. İnsanların genelinde benzer rotayı takip etme güdüsü vardır. Okula başlama, en az lisans mezunu olma ve hemen ardından bir işe girme. Bu rota hayatını tamamen kurtarmayabilir çünkü takip edilen standart rota herkese uygun değildir.
 4. Hayat boyu öğrenmeye devam edeceksin. İnsanlar belirli bir yaşa kadar bir şeyler öğreneceklerini ve daha sonra bu öğrendiklerini hayat boyu kullanacaklarını düşünürler. Gerçek olan ise hayat boyu öğrenmeye devam edecek olmandır.
 5. Kazandığından daha az harcamaya çalışmalısın. Eğer başarabiliyorsan kazandığının yarısından fazlasını birikime, geri kalanını ise harcamaya ayırmalısın. Genelde insanlar bir işe girer girmez hemen araba veya ev almayı düşünür ve bu doğru bir adım değildir.
 6. Sağlıklı beslenmeye çalışmalısın. Hayatının en önemli adımlarından birisi bu olmalıdır. Sağlıklı beslenmeye çalışmalısın, yemek yapmayı öğrenmelisin, lezzetli ve besin kaynağı yüksek gıdalar tüketmeye özen göstermelisin.
 7. Merhametli olmayı öğrenmelisin. Hayata başlangıçta çok bir şey bilmeden yol almaya çalışırız ve çoğunlukla kendimizi dünyanın merkezinde görürüz. Merhamet duygusunun zayıflık ibaresi olduğunu düşünürüz ama bu doğru değildir.
 8. Mutlu olmak için başkasının onayına ihtiyacın yoktur. Sevgi dolu bir insan olduğunu anlamak için sevgilinin bunu onaylaması gerektiğini düşünmemelisin. Yaptığın işte başarılı olduğunu bilmek için patronundan onay almana gerek yoktur.

Yeteri kadar iyi olduğunu kabullen

Yeteri kadar bilinçli olmayan her insan bu konuda problem yaşamaya devam eder. Her ne yapmak istiyorsa istesin hep yeteri kadar iyi olmadığını düşünerek hareket eder. Bir insanın kendisine yapacağı en büyük kötülüklerden birisi bu düşünceye sahip olmaktır.

Her zaman yetersiz olduğunu düşünen bir insan yeni şeyler keşfetmekten ve yeni şeyler denemekten kaçınır. Bunun arka planında elbette hata yapmaktan korkmak vardır. Fakat insan hata yapmadığı sürece bir şeyler öğrenmeyi başaramaz. Hatalar bir insan için hayatları boyunca beraber vakit geçirecekleri en iyi öğretmenlerden birisidir.

Mutluluğun kendinde olduğunu bilmelisin

Her insanın mutlu olmak istediği bilinen bir gerçektir. Bu gerçeğin peşinden giden insanların mutluluğu arama biçimleri için birbirinden farklıdır. Her ne olursa olsun önerebileceğim en doğru şey mutluluğun kendinde olduğunu bilmek olacaktır.

Genel olarak insanlar mutluluğu bir başkasında, alkolde, sigarada, daha farklı kötü alışkanlıklarda, partilerde, tek gecelik ilişkilerde falan ararlar. Mutlu olup olmadıklarından çok mutluluğun kalıcılığını düşünmek gerekir. Evet mutlu olurlar ama bu mutluluk çok kısa sürdüğü için aynı şeyleri tekrar yaparak yeniden mutluluğa ulaşmak isterler. Sen ise daha farklı olmalısın, mutluluğun kendi içinde olduğunu bilmeli ve onu keşfetmelisin.

Fırsatın varsa kendi işini kurmalısın

Hayatta sık sık sana dayatılan ve bir türlü dışarı kaçma fırsatını bulamayacağın bir gerçekle tanışmalısın. Birisi standart bir rota belirlemiştir ve karşılaştığın her insan bu rotayı takip etmek için yanıp tutuşur. Önce okula başlar ve okulu bitirir. Lisans seviyesine kadar ite kaka okuyup durur. Bu sıralarda yaş 23-24 olur. Sonra iş aramaya başlar ve 1-2 sene içerisinde iş bulur. Ama hazırlanmış olan tarifenin sonu bu değildir.

Yaş 26-27 olduğunda çalışma hayatının içerisine dalış yapan kişi hayatının aşkını arar veya varsa hayatının aşkıyla yuva kurmaya çalışır. 30 olmadan evlenir hatta mümkünse 30 olmadan çocuk yapmayı düşünür. Sonrası ise hayatın koşuşturması, günlük rutin yapılanlar ve sıradanlaşmış hayatlar. Bir başkasının işinde maaşlı işçi olman durumunda başına gelecekler böyledir ama kendi işini kurarsan, sahip olduğun yetenekleri bir işe dönüştürmeyi başarırsan işte o zaman daha özgür ve daha mutlu bir hayata sahip olabilirsin.

Hayat boyu öğrenmeye devam etmelisin

Hayatın bir macera olduğunu kabul etmelisin. Sadece eğitim hayatında ve yetişkinliğe ulaşana kadar sana öğretilenlerle bir ömür geçiremezsin. Her zaman yeni şeyler öğrenmeye açık olmalısın. Hayat devam ettikçe öğreneceğini kabul etmelisin.

Hayatta yapacağın her şeyin hatta attığın her adımın bir getirisi vardır. Bu getiri bazen olumlu bazen ise olumsuz olur. Olumsuz olanları olumluya dönüştürmek için çaba göstereceksen eğer elbette onlardan ders çıkarmayı denemelisin. Hayatta her şey ama her şey sana yeni şeyler öğretebilir. Önemli olan yaşadıklarına her daim bir öğrenci gözüyle bakabilmektir.

Kazandığından daha azını harcamayı düşünmelisin

Bu kuralı yerine getiremezsen burnunun borçtan hiçbir zaman çıkmayacağını garanti edebilirim. Her ne kadar kazanıyorsan kazan mutlaka yarısından fazlasını birikime ayırmalısın. Bunu hem kendi hem ailenin geleceğin için kesinlikle dikkate almalısın.

Genellikle olan durum bir işe girdikten sonra kazandığın az buçuk parayla hemen borca batmak şeklindedir. Maaşın ne olursa olsun telefon, bilgisayar, araba veya ev almak gibi bir atılımı gerçekleştirmeyi denersin. Sonucunda olan ise borç içinde yüzerken huzur aramaya çalışmaktır. Bu yola girmeden kesinlikle iyi bir planlama yaparak kazandığından daha azını harcamaya yönelmelisin. En önemlisi kredi kartı denen illetten olabildiğince uzak durmalısın.

Sağlıklı beslenmeye çalışmalısın

Sağlıklı beslenme kuralını hayatında tanıdığın herkese ulaştırmalısın. Sağlıklı beslenme hayatının daha kaliteli ve daha yaşanabilir olmasına yardımcı olacaktır. Hazır gıdalara zorunda kalmadığın sürece bulaşmayı düşünmemelisin. Ancak bu bir zorunluluk ise gereğinden az tüketmeye çalışmalısın.

Tek başına veya ailenle yaşıyor olabilirsin ama ne olursa olsun mutlaka yemek yapmayı öğrenmelisin. Sağlıklı bir hayatının olmasını istiyorsan besin değerleri yüksek gıdalar tüketmeye özen göstermelisin. İhtiyacın olandan fazlasını tüketmemeli ve sağlığını tehlikeye atmamalısın.

Merhametli olmayı öğrenmelisin

Bunu başarabileceğine inanıyorum. Belki merhametli olmak senin için büyük bir zayıflık ibaresi olabilir ama ben bunu başarabileceğine inanıyorum. Çünkü merhametli olabilirsen mutluluğa daha yakın olabilirsin. Hayatın tadını çıkarıp ondan mükemmel bir keyif alabilirsin.

Merhametli olmak zaman zaman başkalarına yardım edeceğin anlamına gelebilir. Bunu yapabiliyorsan hayatının her alanında kendine de yardımcı olabilirsin. Merhametli olmak demek hayatın sana dayattığı olumsuz ve kötü pek çok duygu ve düşünceden arınabilmek anlamına geleceğinden bunu başarabilmek için gerekirse çok çaba göstermelisin.

Mutlu olmak için başkasının onayına ihtiyaç duymamalısın

Bazı insanlar yaptıkları her şeyi başkalarına onaylatmak isterler. Bunun altında kendine güven gibi bir problemin olduğu bellidir ama mutluluğu bu şekilde teyit etmek son derece sakıncalıdır. Mutluluğu bu şekilde teyit etmeye çalışırsan eğer hayatta her zaman başkalarına bağımlı olarak yaşamayı göze alıyorsun demektir.

Sevgi dolu bir birey olsan bile bunu başkasından duymak için can atıyor olabilirsin. İşinde çok iyi olabilirsin ama patronun bunu söylemediği sürece buna inanmazsın. Bir konuda farklı bir adım atmak istiyorsan ilk önce etrafındaki insanlardan onay alman gerektiğini düşünebilirsin. İşte bu tarz bir hayata sahip olursan hayatın boyunca mutluluğu başkalarına bağlı olarak yaşamak zorunda kalırsın.

Hayatın tadını çıkarmalısın

İyisi ve kötüsüyle hayat sürekli devam eden bir yolculuktur. Bazen çok hüzünlenir bazen ise çok gülersin. Bunların hepsi hayatın içerisinde olan şeylerdir. Senin tek yapman gereken olabildiğince hayatın tadını çıkartmak ve ne olursa olsun ondan keyif almaya bakmaktır.

İnsanlara karşı güler yüzlü olmalısın. Gün içerisinde yaşanan en ufak mutluluk anlarına bile büyük bir mutluluk gibi sahip çıkmayı denemelisin. Sabah doğan güneş ile akşam batan güneş aynı olsa bile günün iki farklı zaman diliminde gerçekleşen şeyin farklı bir ahenge sahip olduğunu kabul edip keyfine keyif katmalısın. Gerektiğinde aldığın nefes için bile şükredip mutlu olmaya çalışmalısın.

Değişim konusuna sıcak bakmalısın

Hayatın bir yolculuk olduğunu yeniden dile getirmeliyim. Ama bu yolculuk sürekli aynı yolda gitmek anlamına gelmez. Birbirinden farklı sonları olan sapaklar, daha farklı dönemeçler ve belki girilmemesi gereken çıkmaz sokaklar gibi farklılıklara sahiptir. Öyleyse gideceğin yola ayak uydurmak için mutlaka değişime açık olmalısın.

Hayatında daha başarılı olmak istiyorsan gerektiği zaman değişmeyi göze almak zorundasın. Değişim demek hedeflerin için gerekli çabaları gösterebileceğin anlamına gelir. Eğer kendini, alışkanlarını veya davranışlarını değiştirmen gerekiyorsa bunu yapmalısın ve her zaman yapmaya hazır olmalısın.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

Daha iyi bir gelecek için çocuklarıma neler öğütlemeliyim sorusuna artık bir cevap bulabildiğini umut ediyorum. Onlara verdiğin değerin çok fazla olduğunun bilincindeyim. Öyleyse onları hayatın en değerli nitelikleriyle tanıştırman gerekir. Bu öğütlerin hepsi senin ve geleceğinin parlak olmasını istediğin evlatlarının işine yarayacaktır. Dilersen hepsini dilersen içlerinden en değerli bulduklarını onlarla paylaşmayı düşünmelisin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba yazınızı okudum öncelikle yüreğinize sağlık bir Anne olarak çocuklarımla olan ilişkilerimde bazı şeylerin farkında olmadan ilişkilerde eksiklikler olduğunu düşünüyorum yaş almama rağmen tamamlamak için öncelikle kendimle başladım fakat çocuklarımın biri evli diğeri ise mutsuz umutsuz benim sorum ilişkilerimiz ne kadar düzgün olsa da bazen de anlaşamıyoruz ben pozitif kızım negatif olur olmaz şeylere takıyor buda beni çileden çıkarıyor kızım 39 yaşında sorunları ne kadar aşmış ol-samda zaman zaman anlaşmazlıklar oluyor benim sizden ricam her ikimizde birbirimize nasıl davranmalıyız benim ilgi alanım farklı onunki farklı yukarıda yazdığınız gibi ben kendim hep bir şeyler öğrenme çabasında olurken neden evladım duyarsız diyorum acaba sorun çocukluktan itibaren mi şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Sorunun nerede olduğunu öğrenebilmek için daha profesyonel bir desteğe ihtiyacınız var. Bunu benim saptamam mümkün değil. Belki çocukluğunda bir şeylerin eksik kalmış olması, belki yaşamış olduğu bir olay, belki kısa süre önce başından geçen bir olay gibi çok farklı durumlar söz konusu ve bunları saptayabilmek için kızınızın bir uzman tarafından dinlenmesi gerekmektedir.

   Aranızda ayrılıkların olması, düşünce farklılıklarının olması veya davranışların çeşitli olması çok doğal bir durum. Anne ile kız arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğini en iyi şekilde bilmesi gereken kişi yine annedir. Ancak özellikle aşağıda sıralamış olduklarım aranızdaki ilişkide mevcutsa mutlaka onları düzeltmelisiniz.

   1. Karşıdaki kişinin küçümsenmesi
   2. Sürekli kontrol etme çabası
   3. Duygusal bağın olmaması
   4. Üstünlük kurma çabası
   5. Kavgacı tutumun bulunması
   6. Güven probleminin varlığı
   7. Kendine ait düşüncelerin hep doğru olduğuna inanılması
   8. Anne ile kızın görev değişiminde bulunması

   Bunlardan herhangi birisine sahipseniz değişime kendinizden başlamanız gerekir. Örneğin, kızınız ile aranızda geçmişten bugüne bir duygusal bağ kurmayı başaramamış durumdaysanız bir anne olarak ona en büyük zararı siz vermişsiniz demektir. Tabi bu olağan bir durumun göstergesidir. Kesin bir yorum yapabilmek için hem sizin hem kızınızın bir uzman tarafından orta ve uzun vadede dinlenmesi gerekmektedir. Bir uzmana başvurup durumu netleştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar