Çirkin olmakla nasıl başa çıkılır?

Çirkin olduğunu mu düşünüyorsun? Yoksa pek çok kez başkalarından çirkin olduğunu mu duydun? Bu durumun berbat bir şey olduğunu biliyorum. Hatta çoğu zaman “Çirkinlikten bıktım.” diyeceğini de tahmin ediyorum.

Ama emin ol dünyanın sonu değil. Çirkinlik seni daha çekici bir kişiliğe sahip daha iyi bir insan yapabilir. Güven bana, bunu başarabilirsin. Sadece hayata biraz daha farklı yaklaşmalısın. Bu bir yol ve bu yolda başarılı olacağına inanıyorum. Sana yardımcı olabilmek için buradayım.

1. Dürüst olmalısın

Öncelikle dürüst olmanı istiyorum. Çirkinsen, çirkinsin. Bu kadar basit. İnsanların her ne kadar farklı zevkleri olsa bile aynı fikirde olabileceği nesnel bir güzellik standardı mevcuttur. Araştırmalar “ortalama bir yüze” sahip insanların daha çekici göründüklerini ortaya koyarlar.

Çekici yüzler simetrik olma eğilimindedir. Simetrik bir yüzde sol ve sağ birbirine benzer. İnsanlar sana benzersiz olduğunu söylese bile “çirkinlik” yaklaşımı dolayısıyla dibe doğru gitmen söz konusu olacaktır. Muhtemelen kendine “neden” diye soracaksın.

Standartlara uyum sağlamadığın için kendini çirkin görürsün. Ama kendine neden diye sormayı bir kenara bırakman gerekir. Çünkü bu durum kendini kurban olarak görmen anlamına gelir. Kurban zihniyetini benimsemek ise acı, kızgınlık ve güçsüzlükle sonuçlanan bir durumdur.

Dürüst olalım. Güzel gözükmek için çeşitli şeyler yaparsın ama temelde bir genetik mevzu söz konusudur. Genetik kontrol edemeyeceğin bir şeydir. Bu yüzden çirkinlikle baş etmenin ilk yolu onu kabul etmektir. Ne duruyorsun? Onu kucaklayabilirsin.

2. Kendini kabul etmelisin

Çirkin olmayı kabul ettiğin zaman sadece onu anlamış olmazsın. Aynı zamanda bakış açınla barışık olmayı başarırsın. Kendine tarzına baktığında ailene kızmazsın. Bir kurban gibi davranmazsın. Bunun yerine görünüşün için sorumluluk almaya başlarsın.

Onu kabul etmiş durumda olduğunda zamanını kontrol edebileceğin şeylere harcamaya başlarsın. Sonuçta, nasıl göründüğün konusunda endişelenmenin bir anlamı yoktur. Enerjini daha verimli şeylere harcaman daha sağlıklı olacaktır.

Dikkat önyargısı adı verilen psikolojik bir durum vardır. Aynaya baktığın zaman kusurların öne çıkar. Başkalarına verdiğin dengeli güzellik değerlendirmesini kendine baktığın zaman yapamazsın. Kusurların dikkat çeker ve bir anlamda en önemli şey haline gelir.

Nasıl hissettiğini kabul etmeyi öğrenebilirsen, o zaman kendine büyük bir iyilik yapmış olursun. Sadece görünüşün hakkında endişelenerek zaman kaybetmiş olmazsın. Aynı zamanda kendini kabul ederek kendine olan güvenini beslemiş olursun.

3. Sorumluluk almalısın

Görünüşün yüzünden benlik saygısı sorunlarıyla mücadele ediyorsan bunun sorumluluğunu almalısın. Sorumluk almanın hayatta sahip olabileceğimiz en güçlü özellik olduğunu düşünüyorum. Fiziksel görünüşüne karşı tepki verme konusunda bir sorumluluk almalısın.

Çünkü gerçek olan bellidir. Mutluluğun ve mutsuzluğun, başarıların ve başarısızlıkların ve çok daha fazlası tamamen senin sorumluluğundadır. Sorumluluk almak hayatını değiştirebilecek bir şeydir. Bu fırsatı tepmemen gerekir.

Hayatın her zaman nazik veya adil olmadığının gerçekten farkındayım. Kimse çirkin olmayı seçmez veya kimse benlik saygısı düşük olmayı tercih etmez. Fakat biraz cesaret, dürüstlük ve sorumluluk hayatın bize getirdiği zorlukların üstesinden gelmenin tek yoludur.

4. Bakış açını düzeltmelisin

Çirkinsin, peki şimdi ne olacak? Her gün kendini kötü hissederek mi uyanacaksın. Hadi ama bunu kendine yapamazsın. Sırf televizyondaki insanlar kadar çekici görünmediğin için yapmak istediğin şeyleri yapmaktan kendini alıkoymamalısın.

Günün sonunda yüzün ne kadar çekici veya itici olursa olsun hiçbir şey seni kendi fikirlerinden daha fazla incitemez. Kimse senden daha iyi büyük bir eleştirmen değildir. Çünkü kimse seni senin kadar düşünmez. Bırak, kendini biraz sal ve olmak istediğin şekilde mutlu olmaya çalış.

5. Kıskanmayı bırakmalısın

Bu çok ama çok önemli bir noktadır. Kıskançlık ve haset, yaşamak istemediğin duygular değildir. Mağduriyet zihniyetine yol açan zehirli duygulardır. Hayatın “kurbanlara” pek iyi davranmadığını söylersem sanırım ne demek istediğimi daha iyi anlamış olursun.

Hızlı yargıların dışında çekici ve güzel olmak sana pek bir şey sunmaz. Aslında güzel insanlar da mutsuz olabilirler. Psikologların yaptığı onlarca araştırmaya göre çekicilik veya güzellik bir mutluluk kaynağı değildir. Öyleyse? Öyleyse, çirkin olmanın dünyanın sonu olmadığını bilmek gerekir.

Instagram gibi ortamlarda güzel insanlar bakarken dünyanın tüm yükünün omuzlarında olduğunu hissetmek çok kolaydır. Bu “hazır bedenler” kendilerini güzel göstermek için çaba gösterirler. Fakat her birinin arka planda farklı dertlerinin olacağını unutmamak gerekir.

6. Uzun vadeli ilişkiye inanmalısın

Kendini ilişkiler için “zor bir hedef” olarak görüyorsan orada dur derim. Çirkin olmayı problem haline getirmişsen muhtemelen flört etme konusunda problemlerin var demektir. Sonuçta çirkin biriyle çıkmayı kim ister ki? Öyle değil mi?

Değil. Bu çok yüzeysel bir varsayımdır. Etrafına baktığın zaman çirkin insanların birçok farklı ilişki yaşadığını görebilirsin. Çünkü konu bir ilişkiye girmeye geldiği zaman görünüş o kadar da önemli değildir. Birisi biriyle çıkmak istediğinde bağlantı ve kişilik daha önemli role sahiptir.

7. Kendini sevmelisin

Ne kadar güzel veya ne kadar çirkin olursan ol kendini sevmek çok önemlidir. Kendini sevmeyi öğrendiğin zaman sadece başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü umursamaktan vazgeçmeyeceksin. Aynı zamanda kendi gelişim şansını da yükseltmiş olacaksın.

Diğer taraftan bu çağda veya bugünlerde kendini sevmek zordur. Neden? Çünkü toplum, başkalarıyla ilişkilerimiz aracılığıyla kendimizi bulmamız için bizi şartlandırır. Nitekim bu yararsız bir standarttır. Buna kendini çok kaptırmanı önermem.

8. Görünüşünü kafaya takmayı bırakmalısın

Bu kolay değil kabul ediyorum. Özellikle görünüşün hayatını olumsuz etkilediğine ikna olduğun zaman bunu yapmak son derece zordur. Ama anlaman gereken bir şey vardır. Hayatını etkileyen şey çirkinliğin değildir. Kendi hakkında hissettiğin şeydir.

Nasıl göründüğün konusunda endişeleniyorsan ve bu durum öz değerini etkiliyorsa bundan kaçış yoktur. Sonunda öyle veya böyle mutsuz olacaksın. Ama nasıl göründüğünü kabul edersen, daha tatmin olursun ve endişelenerek enerjini boşa harcamaktan kurtulursun.

9. Çirkin olmanın avantajlarına alışmalısın

Çirkin olmanın bazı avantajları vardır desem bana inanır mısın? Birazdan hepsinden söz etmiş olacağım. Ama öncelikle bu avantajlar konusunda net olmanı istiyorum. Gerçekten çirkin olmak fark edemediğin kadar farklı avantajları sana getiriyor olabilir.

Evet, formda, sağlıklı ve temiz olmak önemlidir. Ama nasıl göründüğün konusunda endişelenerek duygusal enerjiyi boşa harcamaya kesinlikle değmez. Bunun tek getirisi mutsuz olmak ve bir anlamda narsistik bir kişiliğe sahip olmaya başlamaktır. İstediğin bu mu? Hiç zannetmiyorum.

Exit mobile version