Cezasız Eğitim (Adem Güneş)

Cezasız Eğitim, bir pedagog tarafından yazılmış özellikle çocukların kişilik gelişimine odaklanmış oldukça iyi bir kitaptır. Kitabın benim gözümde değerli olmasını sağlayan en önemli özellik ailelere çocuk eğitimi konusunda öneriler sunmasıdır. Birçok kişinin dilinden eksik etmediği “söz ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” vecizesinin çocuk eğitiminde yeri olmadığını en iyi şekilde göstermektedir.

Cezasız Eğitim, Adem Güneş tarafından yazılmış bir eğitim kitabıdır. Kitap çocuk sahibi olmuş olan ailelerde yer alan ceza usullü öğretim biçiminin yanlışlarını ortaya koymaktadır. Çocuğunu iyi bir birey olarak yetiştirmek isteyen ebeveynlerin okuması gereken bu kitap Timaş Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Cezasız Eğitim – Kitabın Konusu

Cezasız Eğitim, çocukların eğitimini ele alan ve bu yönde ailelere öneriler sunan bir kitaptır. Birçok ailenin yapmış olduğu hata sonrası ceza verme biçimindeki öğretim biçiminin çocuğun kişiliğine yaptığı olumsuz yansımalar bu kitabın içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte yazar ceza olmadan eğitim adını verdiği bir yöntemle çocukların gelişimine daha fazla katkı sağlanabildiğini savunmaktadır.

Cezanın bir aşağılama davranışı olduğunu belirten kitap iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde “çocuk eğitiminde cezanın yeri” detaylı bir biçimde ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise “çocuklar açısından benlik duygusu” hakkında bilgiler verilmektedir. Kitap genelinde olduğu gibi her iki bölümde ceza yönteminin sakıncalarından söz etmektedir.

Timaş Yayınları: Cezasız Eğitim – Ahmet Güneş

Çocuk Eğitimini Önemseten Kitap

Bu tür yol gösterici kitaplar hoşuma gitmektedir. Toplum içerisinde doğru bilinen birbirinden farklı yanlış bulunmaktadır. Söz konusu eser bu yanlışlardan sadece bir tanesini ortaya koymakta ve iyi bir birey yetiştirmek isteyen ailelerin bundan vazgeçmeleri gerektiğini savunmaktadır.

İyi bir geleceğin inşası çocukluk döneminde başladığından özellikle eğitim konusunu en ciddi biçimde ele almak gerekir. Aileler gerekli sorumlulukları göstermezse sorumsuz ailelerin içerisinde yetişen çocukların geleceklerinin parlak olması beklenmemelidir. Bir mum ışığı gibi sadece dibini aydınlatan ışığı iki parmağının ucuyla söndüren bir anne veya baba olmak istemezsin öyle değil mi?

Bu soruyu sana defalarca sorduracak bir kitaptan söz ediyorum şu anda. O ışığın sönmesini istemiyorsan çocuğunu ne şekilde yetiştirmen gerektiğini bilmen gerekir. Kimse kusursuz olamaz unutma, senden kimse kusursuz olmanı da beklememeli ama ceza olmadan eğitimin önemini kavrarsan, çocuğunu bu şekilde büyütmeye özen gösterirsen gelecekte sana çok daha içten şükredecek bir birey yetiştirmiş olursun.

Cezasız Eğitim – Tavsiye Durumu

Cezasız Eğitim isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Kesinlikle her anne babaya bu kitabı okumasını öneririm. Sadece birinin değil her ikisinin de okuması ve söylenenleri iyi bir biçimde anlaması gerekir. Çocuk yetiştirmek sorumluluk gerektirir unutmayın. Bu sorumluluğu alamayacak kadar güçsüzsen evliliğin ve çocuk yapmayı hiç düşünmemelisin.

Adem Güneş tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın eğitim konusunda kaleme olmuş olduğu birbirinden değerli eseri bulunmaktadır. Bu kitap hoşuna gittiyse özellikle Güvenli Bağlanma, Mahremiyet Eğitimi ve Doğal Ebeveynlik kitaplarını incelemeni öneririm.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...