Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap (J. Donaldson)

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap, kitaplardan kitaba, karakterlerden karakterlere geçiş yapan bir hikayeye sahiptir. Resimli kitaplar arasında yer alan bu kitap, çocuklara okumayı sevdirecek kadar güzel bir hikaye ve çizimlerle donatılmıştır. Hikaye basit gibi görünse bile okuyucuyu şaşırtıcı bir son beklemektedir.

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap, Julia Donaldson tarafından yazılmış ve Axel Scheffler tarafından resimlenmiş bir çocuk kitabıdır. Çocuk kitapları ile tanınan ve bu alanda bugüne kadar eşsiz eserler sunmayı başarmış olan Julia Donaldson’ın bu kitabı orijinal dilinde ilk kez 2005 yılında yayınlanmıştır. Bu kitap, Ali Berktay‘ın çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap

Çarli Maytap‘ın sevdiği bir kitap vardır. Bu kitap bir korsan hakkındadır. Bu korsanın sevdiği bir kitap vardır ve bu da bir başka karakter hakkındadır. Bu döngü bu şekilde devam eder. Sevilen bir kitap ve bir karakter şeklinde ilerleyen hikaye örgüsünün sonunda ise okuyucuyu hem memnun edecek hem de şaşırtacak bir son yer alır.

Eğlence Dolu Kitapları Öven Hikaye

Resimli kitaplar farklı bir yapıya sahiptir. Bunu resimler veya çizimlerle dolu olan yapıları için söylemiyorum; okuyucuya okuma keyfini sunma yöntemleri çok farklıdır. Özellikle okumayla yeni tanışan çocukları cezbedecek önemli kitaplar hep eğlence dolu resimli kitaplar olmuştur.

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap eğlence dolu resimli kitaplardan sadece birisidir ama mutlaka okul çağındaki veya okul öncesi çağdaki çocuklara okutulması gereken bir kitaptır. Kitaplar hakkında bir kitaptır demek yanlış olmaz ve bu önemli örgü çocukları okumaya teşvik etmek için diğer kitaplara göre çok daha etkili olabilmektedir.

Kitabı okumaya başladığınızda ilk Çarli ile tanışıyorsunuz. Daha sonra onun en sevdiği kitap ve onun içerisinde yer alan korsan ile tanışma fırsatını elde ediyorsunuz. Korsanın da sevdiği bir kitap yer alıyor ve onun içerisindeki karakteri de tanıyorsunuz. Bu süreç kitabın sonuna kadar böyle devam ediyor. Her sayfada kitaplardan söz ediliyor ve hepsinde yeni bir karakterle tanışıyorsunuz.

Biraz gerçekçi yaklaşırsak aslında okuduğumuz her kurgusal kitap da böyle değil midir? Ne kadar uzun veya kısa olursa olsun mutlaka yeni bir karakterle tanışma fırsatına sahip oluruz. Bu karakterin kişilik özelliklerini yakından inceleriz ve o karakteri severiz veya sevmeyiz. Bu durum çocuklara Julia Donaldson tarafından oldukça iyi bir biçimde anlatılmış. Bize ise sadece bu kitabı çocuklarımızla tanıştırmak kalıyor. Hala ne bekliyorsunuz?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...