Buzdolabının Sırrı (Fleur Hitchcock)

Buzdolabının Sırrı, Bug ve Dilan adındaki iki çocuğun evin bir köşesinde duran buzdolabını garip bulmalarıyla başlayan bir hikayeyi konu edinir. Bug ve Dilan’ın içini kemiren düşünce buzdolabının onlarla konuşmak istediğini düşünmeleridir. Gerçekten buzdolabı onlarla konuşmak istiyor olabilir mi? Kahramanlarımız bunun cevabını bulmaya çalışırlar.

Buzdolabının Sırrı, yazar Fleur Hitchcock‘un dilimize kazandırılan ilk kitabıdır. Çeşitli çocuk kitapları yazarak adını duyurmuş olan yazarın en bilinen eserleri Dear Scarlett ve Shrunk! adlarını taşımaktadır. Bu kitabı ise orijinal dilinde The Yoghurt Plot adını taşımaktadır. Kitap kendi dilinde ilk kez 2014 yılında yayınlanmıştır. 2016 yılının Mart ayında ise Özde Nesil Gezici‘nin çevirisiyle Fom Kitap tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Buzdolabının Sırrı

Bug ve Dilan’ın kocaman evinin bir yerinden uğultulu sesler gelir. Bu sesler mutfağın bir köşesinde yer alan buzdolabına aittir. Bug usulca yaklaşır ve buzdolabının fişini çeker ancak buzdolabının ışıkları yanmaya devam eder. Buzdolabının içerisinde tuhaf ve renkli yoğurtlar yer almaktadır. Bu yoğurtlar kahramanlarımıza ilgi çekici gelir. Yoğurtlara dokunup dokunmama konusunda kararsızdırlar ama meraklarına yenik düşerler. İlk dokunuştan sonra… Kendilerini bir anda 1974 yılında bulurlar.

Kahramanlarımız zaman yolculuğunda bitik düşerler ama hayatları boyunca kulaklarına küpe olacak bir deneyime sahip olurlar. Geçmişte değiştirdikleri en ufak şey bile geleceklerinde büyük değişimlere neden olabilmektedir. Sonunda her şeyi eski haline döndürebilmek için çaba göstermeye başlarlar…

“Hayatımın bir buzdolabı tarafından kontrol edilmesini istemiyorum.”

Okuması Eğlenceli, Mükemmele Yakın Hikaye Sonu

Fluer Hitchcock, çocuk kitapları alanında yazmış olduğu kitaplarla bu alanda kendini ispat etmiş bir yazardır. Buzdolabının Sırrı, diğer kitaplarında olduğu gibi özgün bir yaklaşıma ve çocuklar için nitelikli bir takım öğretilere sahiptir. Kitabın okunması eğlencelidir. Kitap bir çocuğun okuyabileceği uzunluktadır ve hikaye başlangıçtaki heyecanını koruyarak devam etmektedir.

Hikayenin ana hatlarıyla ilk verdiği mesaj merak üzerinedir. Mutfağın bir köşesinde yer alan garip buzdolabını karıştırıp karıştırmamak konusunda tereddüt yaşayan kahramanlarımız en sonunda meraklarına yenik düşüp onu kurcalar ve kendilerini farklı bir tarihte esrarengiz bir olayın içerisinde bulurlar.

Merak iyi bir şey midir değil midir? Çocuklara bunun sorgulamasını yaptırabilen kitabın bir sonraki mesajı ise ufak değişikliklerin büyük gelişmelere yol açabileceği üzerinedir. Kahramanlarımız bunu geçmişte bir kaza sonucu yaptıkları değişimle tecrübe edinirler.

Hikayenin içerisinde yolculuğunuzu sürdürürken kitabın zekice kurgulandığını görebiliyorsunuz. Bir çocuk kitabında bunun olması demek, çocuklara yaratıcı becerilerini ve hayal güçlerini geliştirmeaçısından yeterince teşvik edici unsura sahip olması demektir. Eğlenceli, sürükleyici ve sonu bir o kadarmükemmele yakın bir sonu olan bir çocuk kitabı arıyorsanız Buzdolabının Sırrı size yardımcı olabilecektir. Çocuklarınıza keyifle okuyacağı bir kitap armağan etmek istemez misiniz?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...