Büyük Yarış (John Reynolds Gardiner)

Büyük Yarış, hikayesini yaşanmış bir olaya dayanan ve bugün okunması gereken en önemli çocuk kitapları arasında gösterilen bir eserdir. Vergi borcunu ödememesi halinde çiftliklerine el konulacak olan bir adamın tek umudu torunu ve onun köpeğidir. Kasabada yapılacak köpek kızağı yarışmasını kazanmaları durumunda çiftliğin vergi borcu ödenebilecektir ama bu o kadar kolay olmayacaktır.

Büyük Yarış, John Reynolds Gardiner tarafından yazılmış ve modern edebiyatın en iyi çocuk kitapları arasında yer alan bir eserdir. John Reynolds Garnider, özellikle çocuk edebiyatı alanında oldukça önemli kitaplar yazmış bir isimdir. Orijinal dilinde Stone Fox adını taşıyan kitap ilk kez 1980 yılında yayınlanmıştır ve ilk kez Tahire Firuze Başar Özkan‘ın çevirisiyle Beyaz Balina Yayınları tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Büyük Yarış

Kuzey Amerika’da yer alan Rocky Dağları’nda yaşandığı düşünülen bir efsaneden yola çıkılarak oluşturulan hikaye, dedesiyle yaşayan Willy’nin hikayesidir. Dedesi hastalanıp bitkin düştüğü için artık çiftliğe bakamamakta ve çalışamamaktadır. Vergi borcu nedeniyle icra kapıdadır. Willy, kasabada gerçekleştirilen köpek kızağı yarışmasını kazanma konusunda kararlıdır. Yarışı kazanması durumunda hem dedesini hem de çiftliği kurtarabilecektir.

Yarışı kazanmak isteyenler sadece Willy ve onun köpeği Kutup Yıldızı değildir. Aynı zamanda bugüne kadar hiç yarış kaybetmemiş olan Çevik Tilki de yarışa katılacaktır…

Büyük Yarış: İlgi Çekici ve Heyecanlandırıcı Hikaye

Büyük Yarış kitabını tavsiye ediyor olmamın en büyük nedenlerinden birisi gerçek bir hikayeye veya yöresel bir efsaneye dayanıyor olmasıdır. Efsanenin hangi tarihte yaşandığı bilinmemektedir ama kitapta yer alan isimlerin birçoğu gerçektir. John Reynolds Gardiner anlatım becerisini konuşturarak bu efsaneyi olabildiğince kısa ama ilgi çekici bir biçimde anlatmayı başarmıştır.

Büyük Yarış kitabı bugüne kadar yazılmış ve hayvanları konu alan kitaplar açısından en iyiler arasında gösterilmektedir. Yıllardır dilimize çevrilmiyor oluşu bana nedense garip geldi. 1980 yılı nerede… 2016 yılı nerede… En azından birileri (Beyaz Balina Yayınları) bunu fark edip sorumluluk alarak bu güzel kitabı yayınlamayı geç de olsa başarmış. Pozitif yaklaşmak gerekirse sanırım en ideali bu olur.

Kitapta yer alan her karakter ilgi çekicidir. Kitabın kahramanı küçük yaşına rağmen kendisini büyük bir maceranın içerisine atan Willy’dir. Kitabın bir çocuk kitabı olması sizi yanıltmasın yetişkinler maksimum bir saat içerisinde bu kitabı okuyup heyecanlandırıcı ve etkileyici hikayeye göz atabilirler. Bununla birlikte bu eser, okuma gruplarında veya çocuklar için oluşturulan okuma etkinliklerinde bu kitap okutulabilecek kadar iyi bir kitaptır.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...