Büyük Askeri Gaflar (Geoffrey Regan)

Büyük Askeri Gaflar, İngiliz askeri tarihçisi Geoffrey Regan tarafından yazılmış bir popüler tarih kitabıdır. Liderlik konusunda sıkıntı yaşayan orduların hataları, emirlerin yanlış verilmesi ve hatalı savaş planları, düşmanın küçük görülmesi sonucu alınan hezimetler, kişisel husumetleri büyük bir savaşa dönüştürenler ve politika yanlışları gibi birçok farklı nedenden ötürü yapılmış askeri yanlışlar bu kitabın konusudur. Geoffrey Regan uzun bir araştırmanın sonucunu okuyucusunu sıkmadan ortaya koymuştur.

Büyük Askeri Gaflar, İngiliz askeri tarihçisi Geoffrey Regan tarafından hazırlanmış bir popüler tarih kitabıdır. Kitap tarihlere konu olmuş birçok savaşı ele almakta ve yapılan yanlışlar sonucunda yaşanan büyük bozgunları okuyucusuyla buluşturmaktadır. Kitap orijinal dilinde ilk olarak 2000 yılında yayınlanmıştır ve 2016 yılında Doruk Yayınları tarafından dilimize kazandırılmıştır.

Büyük Askeri Gaflar

Büyük Askeri Gaflar kitabının konusundan çok içeriğine odaklanmak gerekmektedir. Kitabın konusu gerçekleştirilmiş olan askeri savaşlar ve bu savaşlarda büyük bozgunlara sebebiyet veren hatalardır. Kitapta sözü edilen savaşların hangi etki altında sonuçlandığı bölümler halinde paylaşılmıştır.

Kitabın ilk bölümü lider eksikliği nedeniyle yaşanan yenilgilerden, ikinci bölümü yanlış planlama nedeniyle kaybedilen savaşlardan, üçüncü bölüm ise düşmanın küçük görülmesi sonucu yaşanan bozgunlardan söz eder. Diğer bölümlerde yapılan politika yanlışlarının savaşa dönüşmesi ve uzun yıllar güdülen nefretlerin savaşa sebebiyet vermesi gibi nedenler yer alır. Bununla birlikte kibir gibi oldukça sıkıntılı bir duygunun yaratmış olduğu gafletle hareket edip kaybedilen savaşlardan da söz edilmiştir.

Doruk Yayınları: Büyük Askeri Gaflar – Geoffrey Regan

Bilgilendirici, Öğretici Ancak Oldukça Kısa

Büyük Askeri Gaflar kitabının adını ilk duyduğum zaman böyle bir kitabın karşıma çıkacağını hiç düşünmemiştim. Daha çok komutanlar arasında yaşanan ve daha sonra karmakarışık politik serüvenlere dönüşen bir şeyler beklemiştim ama yanıldım. Kitap tarihe kazınmış olan belirli savaşları ele alarak bunların beklenmedik sonuçlarına yönelik çeşitli çıkarımlar içermektedir.

Yaşanan savaşlar, galibiyetler, mağlubiyetler ve bozgunlar ile ilgili okuması keyifli bilgiler bulabilirsiniz. Tarih meraklısı biriyseniz bu kitabı sıkılmadan okuyabilirsiniz. Yeni bir şeyler öğreneceğinizden hiç kuşkunuz olmasın. Özellikle kendi tarihimizi ilgilendiren savaşları daha dikkatlice incelemenizi öneririm.

Diğer taraftan kitap çok kısa bilgiler içermektedir. Dopdolu bir tarih kitabı değildir, sadece size belirli konular sunabilmekte ve bu konular hakkında öğretici bilgiler verdikten sonra daha fazlasını araştırmak için sizi teşvik etmektedir. Eğer amacınız bir savaş hakkında araştırma yapmak ise bu kitap aradığınız kitap kesinlikle değildir.

Büyük Askeri Gaflar – Tavsiye Durumu

Büyük Askeri Gaflar kitabını okumanızı tavsiye eder miyim? Maalesef benim kriterlerime göre hayır. Kitap özet bilgiler sunmaktadır ancak bir tarih kitabının yapması gerektiği gibi ele aldığı konularda kapsamlı fikirlere ve düşüncelere yer vermemektedir. Çok iyi bir araştırmanın ürünü olsa bile bu kitabı tavsiyelerim arasına eklemeyi uygun görmemekteyim.

Büyük Askeri Gaflar kitabıyla ilgili senin görüşlerin çok daha farklı olabilir. Bu kitabı çok sevebilirsin, eğer tarih bilgilerini özet halinde okumak istiyorsan kesinlikle bu kitaptan memnun kalabilirsin. Bir çırpıda bitsin, beni sıkmasın, keyifle okuyayım diyebileceğin bir tarih kitabı arıyorsan bu kitaba şans vermeni öneririm.

Görsel Kaynağı: Doruk Yayınları

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...