Buluşlarım (Nikola Tesla)

Buluşlarım, ünlü mucit Nikola Tesla‘nın kendi yaşam öyküsünü anlattığı otobiyografi kitabıdır. Sırp asıllı Amerikan bir mucit olan Nikola Tesla aynı zamanda fizikçidir. Dünyaya yön veren sayısız icadın altında onun ismi vardır. Daha çok Thomas Edison ile girdiği bilimsel mücadele ile anılsa bile çalışmaları bilim insanlarına yol gösterecek nitelikte olmuştur.

Buluşlarım, Nikola Tesla‘nın kendi yaşam öyküsünü anlattığı otobiyografi kitabıdır. İlk olarak 1982 yılında My Inventions adıyla yayınlanan kitap, 2015 yılında Geoturka Yayınları (Nikola Tesla Kendini Anlatıyor) ve Zeplin Kitap (İcatlarım) tarafından farklı isimlerle Türkçe olarak yayınlanmıştır. Aynı kitap 2016 yılında Say Yayınları tarafından Buluşlarım adıyla yayınlanmıştır.

Buluşlarım: Kitabın Konusu

Buluşlarım, Nikola Tesla‘nın kendi kaleminden yazılmış önemli bir kitaptır. Nikola Tesla, insanlık tarihine adını en önemli mucitlerden ve bilim adamlarından birisi olarak yazdırmıştır. Bu kitap onun hayatından ve kariyerinden bahseder. İlk icatlarına değinir, manyetik alının keşfine dokunur. Tesla bobini ve transformatör yine kitapta bahsedilen buluşlardır. Elbette bilinen ve bilinmeyen diğer tüm buluşları hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Nikola Tesla’yı merak eden, onun yaşam öyküsünü öğrenmek isteyen herkes bu kitabı okumalıdır. Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli mucitlerinden ve bilim adamlarından birisi olarak kabul edilen Nikola Tesla’nın hayat hikayesini okuduktan sonra bilime bir kez daha hayran kalmanız olasıdır. Sonuçta onun icatları dünyanın bambaşka bir yer olmasını sağlamıştır.

Bir Mucidin Kaleminden Kendi Yaşam Öyküsü

Öncelikle şu meşhur Tesla-Edison mücadelesine değinmek istiyorum. Nikola Tesla’nın Thomas Edison ile giriştiği mücadele hakkında daha fazla okuma yapmanızı öneririm. İkilinin arasındaki mücadelenin başlangıcından üstünkörü bahsedebilirim.

Thomas Edison, Nikola Tesla’ya bir görev verir ve bunu yapması halinde belirli bir miktar ödeme yapacağını söyler. Nikola Tesla çok fazla istekli olmasa bile ödenecek miktar çok büyük olduğu için görevi tamamlamaya çalışır. Birkaç ay içerisinde Nikola Tesla görevi yerine getirir ancak karşılığında hiçbir ödeme alamaz.

Kitap hakkında çok fazla şey söyleme gereği duymuyorum. Bu bir mucidin kendi hayatını anlattığı otobiyografi kitabıdır. İçinizi rahatlatmak adına içeriğinin teknik detaylarla boğucu olmadığını belirteyim. Herkesin anlayacağı bir dilde anlatım var. Bununla birlikte Nikola Tesla’nın sadece buluşları hakkında değil yetiştirilme öyküsü ve yaşam felsefesi hakkında fikirler edinebiliyorsunuz.

Kitap hakkında olumsuz bir şey söylemem gerekirse kısa olmasını bahane edebilirim. Kitap bir yaşam öyküsü için gerçekten kısa ama alt başlıklar açısından zengin. En azından Nikola Tesla’nın bilinen ve bilinmeyen tüm icatları bir araya getirilmiş. Nikola Tesla’yı tanımak istiyorsanız bu kitap sizin için başlangıç noktası olabilir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...