Bu Kitabın Adı Sır (Pseudonymous Bosch)

Bu Kitabın Adı Sır, Cass ve Max-Ernst isimli iki çocuğun gizemli dünyasını konu alan hikayelerin anlatıldığı Sır Serisi’nin ilk romanıdır. Pseudonymous Bosch, kimliği bilinmeyen bir yazarın kullandığı mahlastır. Yazarın kim olduğu bilinmemektedir ama “Sır Serisi” adı altında yayınladığı romanlarla ismini duyurmuş birisidir. Romanlar beş his; koklama, görme, duyma, tatma ve dokunma üzerine kuruludur. Serinin her bir romanı bir hissi ve onun çevresinde şekillenen “gizli” bir bilgiyi konu almaktadır.

The Name of this Book is Secret, koklama duygusu üzerine yazılmış serinin ilk romanıdır. Roman dilimize Bu Kitabın Adı Sır olarak çevrilmiştir. Kitap fantezi romanları arasında yer almakta ve çocuklara hitap etmektedir. Roman, Cass ve Max-Ernst adındaki iki çocuğun maceralarını anlatmaktadır. Dilimizde yayını Doğan ve Egmont Yayıncılık tarafından yapılmıştır.

Bu Kitabın Adı Sır (Pseudonymous Bosch)

Emlak simsarı Gloria bir gün gizemli bir kutu bulur. Kutu “Kokuların Senfonisi” adını taşımaktadır ve ölü bir sihirbazın evinde bulunmuştur. Gloria bu kutuyu Cass’a ve dedelerine verir. Cass, uyumsuz bir tiptir ama bu uyumsuzluğu Max-Ernst ile tanışana kadar devam eder. Max-Ernst, çok konuşmaktadır, sürekli şakalar yapmaktadır. Anne babası ayrılmıştır ama aynı evde yaşamayı sürdürmektedirler. Evi ikiye bölmüşlerdir, birisi diğerinin tarafına geçememektedir.

Cass ve Max-Ernst birlikte hareket etmeye başlarlar ve ölen sihirbaz Pietro Bergamo‘nun evini araştırmaya başlarlar. Bir odanın içerisinde gizemli bir gazete bulurlar ancak bir süre sonra genç bir çift tarafından yakalanırlar. Bu genç çift ertesi gün Cass ve Max-Ernst’e bulmak için onların okuluna gelirler. Burada ise Benjamin Blake adında başka bir çocukla tanışırlar.

Cass ve Max-Ernst bir süre sonra Bayan Mauvais‘in kötücül bir organizasyon olan “Gece Yarısı Güneşi” isimli yeri kurduğunu öğrenir. Daha sonra ise Cass ve Max-Ernst ortak hareket etmeyi bırakır. Cass artık Bayan Mauvais tarafından kaçırılan Benjamin Blake’i kurtarmayı kendisine hedef edinir.

Cass, Gece Yarısı Güneşi’ne gitmeye karar verir ve bunu gerçekleştirir. Burada kekeme hizmetçi Owen ile tanışır. Owen, Cass’ın odasını düzenlemek ve onun rahat olmasını sağlamakla meşguldür. Bir sonraki gün ise Cass ve Max-Ernst bu odada kilitli kalır. Owen gelip onları kurtarır. Cass ve Max-Ernst, Benjamin Blake’i kurtararak Gece Yarısı Güneşi’ni ateşe verir. Eve döndükten sonra ise gizli bir isimden hediyeler alırlar.

Bu Kitabın Adı Sır: Eğlenceli ve Merak Uyandırıcı

Merak uyandırmak bir kitabın okunması için önemli bir olgudur. Yazar bunu zekice hareket edip adını gizli tutarak yapmayı başarmaktadır. Bunun yanında oluşturduğu seri ile ilgi çekici kitap isimlerine ve hikayelere yer vermektedir. Yazar hiçbir şey söylenmese bile bir kitabı okunabilir kılacak her türlü niteliğe yer vermiştir.

Kitap baştan sona eğlencelidir. Özel olarak çocuklara hitap ettiğini hatırlatmam faydalı olabilir ama bir yetişkinseniz bu kitabı okumamanız gerektiğini düşünmemelisiniz. Macera kitaplarından ve gizemli kitaplardan hoşlanıyorsanız ilginizi çekebilir.

Çocuklar açısından ufak bir not bırakmayı uygun görüyorum. Kitabın bazı kısımları ucu açık bilgiler içermektedir. Hayal gücü kuvvetli olan çocuklar çok daha fazlasını ortaya koyabilirler. Aşırı hassas olan çocukların bu kitabı daha ilerleyen yaşlarda okuması çok daha doğru olacaktır.

Kitap nadiren görülen bir özelliğe sahip, aynı anda birden fazla kategoriye dahil edilebilir. Komedi, aksiyon, macera, fantastik dünyaları ve kurguları bir arada size sunuyor. Kitabın kahramanları Cass ve Max-Ernst’in dünyası maceralarla dolu. İlk sayfadan itibaren bu maceraya dahil olduğunuzda bir daha bu maceranın içerisinden çıkmak istemiyorsunuz.

Bu kitabı okumayı düşünüyorsanız veya okuduysanız Lemony Snicket tarafından kaleme alınan Talihsiz Serüvenler Dizisi 1: Kötü Günler Başlarken kitabına da göz atmanızı öneririm. Çocuklara fantastik kitaplar okutulması konusunda neler düşünüyorsunuz? Bu tür kitaplar hayal kurma güçlerini daha iyi yapabilir mi? Düşüncelerinizi oldukça merak etmekteyim. Yorum yaparak onları dile getirebilirsiniz.

You may also like...

2 Responses

  1. bir dost dedi ki:

    teşekkür ederim en güzel özeti bu sitede buldum sağol

Yorum yapıp katkı sağla...