Bu hafta ne okumalıyım? #9

Kitap tavsiyeleri serisinin dokuzuncu parçasından herkese merhaba. Bu hafta listeyi daha çok belirli konularda bilgilerinizi güçlendirebilecek kitaplara istedim. Artık yaz bitti sayılır ve tatil ile işe dönüş arasındaki bu karmaşık dönemde kafayı dağıtacak kitaplara ihtiyacın olabilir. Eğer vakit ayırırsan bu yazıdan son derecede iyi kitap tavsiyeleri elde edebilirsin.

Bu haftaki listeyi her zaman olduğu gibi önceki hafta yayınlanan kitaplar içerisinden yaptığım seçimlerle oluşturdum. Henüz içinde bulunduğumuz haftada yayınlanan kitapların neler olduğunu bilmiyorum. Nasip olursa bunları gelecek hafta inceleme fırsatım olacak ve aralarından en iyi kitapları seçip seninle buluşturmayı deneyeceğim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftaki listede kurgusal kitapların biraz daha az olduğunu söyleyebilirim. Bu kitapları almaya çalışırsan eğer muhakkak çeşitli kitapçıların yaptıkları kampanyaları incelemeyi düşünmelisin. Kitap satın alırken her zaman araştırmalı ve asla okuyup bitirmeden bir başka kitap siparişi vermemelisin. Her neyse, şimdi izninle yazıyı seninle baş başa bırakıyorum. Umarım önerilerimi beğenir ve aradığın tarzda kitaplarla buluşmayı başarabilirsin.

Kudüs… Ey Kudüs – Larry Collins

Kudüs… Ey Kudüs isimli bu kitap bugün Kudüs’ün bulunduğu coğrafyada yaşanan tüm karmaşaları anlamak konusunda yazılmış en detaylı eserlerden birisidir. Araplar, Yahudiler ve İngilizler arasında Kudüs’ü kontrol etmek için yaşanmış olan mücadeleler tek tek masaya yatırılmıştır. Kitapta Kudüs’te hak iddia edenlerin her birinin niyetlerini ve ilgi duyma sebeplerini derinlemesine incelenmiştir.

Kitabın en iyi yanı her şeyi detaylı bir biçimde ele alması ve burada yaşanan kargaşada taraf olan her kesime yer vermesidir. Okundukça yazım dilinin doğallığı okuyucuyu biraz daha içine çekmeyi başarmaktadır. Esasen İsrail devletinin kuruluşunu anlatan bu eser, bugün Kudüs’te yaşananları anlamak için ilk olarak göz atılması gereken eserlerden birisidir.

Kronik Kitap: Kudüs… Ey Kudüs – Larry Collins, Dominique Lapierre

Kuantum Benlik – Danah Zobar

Kuantum Benlik isimli bu kitap modern fizik ile insanın normal yaşantısı arasındaki bağı inceleyen bir kitaptır. Kitapta yer alan düşünceye göre modern fizik, günlük yaşantımızda ilişkilerimizden dünya ile etkileşim durumumuza kadar pek çok durumu etki altında bırakmaktadır. Kitapta ise tüm bu etkileşim ve ilişkilere yönelik psikolojik ve felsefi sorular yöneltilmektedir.

Kitap, insanın sahip olduğu bilinç, materyalist evren anlayışı ve insanın ruhsal inançları arasında kuantum fizikten yararlanarak bağlantı kurmaya çalışır. Yazar bunu çok fazla dini sorgulamalara yer vermeden başarılı bir biçimde gerçekleştirmiştir. Zihin ile materyalist dünya arasındaki bağlantıyı merak edip araştırmak isteyenler bu kitabı okumayı düşünebilirler.

Ayrıntı Yayınları: Kuantum Benlik – Danah Zohar

Genç Müslümana Mektuplar – Omar Saif Ghobash

Genç Müslümana Mektuplar isimli bu kitap Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rusya büyükelçisi Omar Saif Ghobash tarafından kaleme alınmış bir tür manifestodur. Bugünün genç Müslümanlarının yarının yeni liderleri olacağını düşünen yazar, her türlü propagandaya açık günümüz dünyasında Müslümanlara yol göstermeyi amaç edinmiştir. Aslında bir baba olarak çocuğuna yazdığı mektuplar geleceğin Müslümanları için kılavuz niteliği taşımaktadır.

Gayet kolay okunabilir bu kitapta modern dünyada köşeye çekilmeden aktif kalarak gerçek İslamiyetin sesi olmayı başarmak için gerekli olan niteliklerden söz edilir. Bununla birlikte iyi bir Müslüman nasıl olunur sorusuna bir cevap aranır. Sahip olduğu içerik göz önünde bulundurulduğunda bu kitap tüm Müslümanlar tarafından mutlaka okunmalıdır.

Profil Kitap: Genç Müslümana Mektuplar – Omar Saif Ghobash

Her Şey – Nicola Yoon

Her Şey isimli bu kitap dünyanın en garip hastalıklarından birisine sahip olan bir kızın hikayesini anlatır. Genç yetişkin kategorisinde beğenilen eserlerden birisi olmasının sebebi hikayenin temelidir. Kitabın baş aktörü dünyaya karşı alerjisi olan birisidir ve tüm gününü evinde, annesi ve hasta bakıcısı ile geçirmektedir ama günün birinde her şey çok daha farklı olmaya başlar.

Pencereden bakarken evinin birkaç adım ötesinde sadece siyah giyinmiş olan çocuğu görür. Bu görüş aynı zamanda aşka teslim olması anlamına gelir ama sahip olduğu hastalıkla bunun üstesinden gelmek çok kolay olmayacaktır. Romantik hikayeler okumak isteyenlere bu kitaba bir şans vermelerini tavsiye ederim.

Pena Yayınları: Her Şey – Nicola Yoon

Kafeslerimin Listesi – Robin Roe

Kafeslerimin Listesi isimli bu kitap hayatının en iyi seçimlerinden birini yaptığını düşünen bir çocuğun her şey bitti derken başlayan hikayesini anlatır. Ancak dikkat eksikliğine bağlı olan rahatsızlığı her şeyi zorlaştırmaktadır. Doktoru rahat bir biçimde hareket etmesinde büyük bir engel olan kişiyle yüzleşmesi gerektiğini söyler.

Adam’ın yüzleşmesi gereken kişi üvey kardeşi Julian’dır. Julian eskisi gibidir, çok fazla şey değişmemiştir ama onunla vakit geçirdikçe Adam bazı şeylerin farkına varır. Julian sürekli bir şeyler saklar, Adam ona yardım etmek ister ama bu yardım çabası ikisinin de hayatının tehlikeye girmesi anlamına gelir. Genç yetişkin kitapları okumayı sevenler bu kitaptan büyük bir keyif alabilirler.

Hep Kitap: Kafeslerimin Listesi – Robin Roe

Sevgili Bay Daniels – Brittainy C. Cherry

Sevgili Bay Daniels isimli bu kitap son dönemde hızla artış gösterilen bol romantizm içeren yetişkinlere hitap eden bir romandır. Beklenmedik anda başlayan bir aşk hikayesinin ulaştığı son nokta herkesi şaşırtır. Şaşırtıcı olan aşk hikayesinin kendisi değil aslında bu hikayenin ortaya çıkardığı gerçeklerdir.

Her aşk hikayesinin içerisinde yasakların ve endişelerin olmasını beklemek doğru olmaz ama bu kitapta hepsi var diyebilirim. Bir yandan yaşanmak istenen aşkın baskısı diğer taraftan onun getirdiği endişeler, acılar ve keder varken aşka inanların takip etmesi gereken tek yol yüreklerinden geçendir. Yetişkinlere özel romantik kitaplar okumak isteyenler için bu roman iyi bir seçim olabilir.

Yabancı Yayınları: Sevgili Bay Daniels – Brittainy C. Cherry

Pür Dikkat – Cal Newport

Pür Dikkat isimli bu kitap günümüz dünyasında ender rastlanan becerilerden birisini geliştirmeye yönelik bir kitaptır. Tamamen dikkatli olma olarak özetlenebilecek bu beceri bir işte kısa sürede yetkin duruma gelme ve elde edilen bilgiyi daha hızlı bir biçimde işleyebilme fırsatını sunmaktadır. Dikkat becerini olabildiğince yüksek tutarsan her ne işle meşgul oluyorsan ol onu başarılı bir biçimde tamamlama fırsatını elde edersin.

Günümüz dünyasında her şey çok hızlı gelişir ve çok hızlı yaşanır. Zamanı kontrol etmenin bir yolu yoktur ama kendi dikkatimizi kontrol edebilmenin bir yolu vardır. Odaklanmamız gereken pek çok şeye zamanında odaklanmayı başarırsak yapmak istediğimiz şeyleri daha kolay bir biçimde yerine getirebiliriz. Bize bu konuda yardımcı olabilecek bu kitap kendini geliştirmek için bir iyilik yapmak isteyenler tarafından mutlaka okunmalıdır.

Metropolis Yayıncılık: Pür Dikkat – Cal Newport

Usta ile Margarita – Mihail Bulgakov

Usta ile Margarita isimli bu kitap Stalin döneminin karanlık taraflarından söz eden bir romandır. Uzun zaman ülkesinin yasaklı kitaplar listesinde yer alan eser sahip olduğu farklı hikaye konusuyla dikkat çeker. Sonunda okuyucuyu getirdiği nokta ise insanın kendisini sorgulamasına neden olur.

Hikayeye göre şeytan periyodik olarak gerçekleştirdiği büyük bir balonun hazırlıkları için Moskova halkının arasına karışır. Bu sırada tüm insanları gözlemler, paraya tapanlarla alay eder. Tüm bu gözlemler son bulduğunda ise şeytan ile insan arasındaki fark acıtıcı bir gerçekle insanın yüzüne vurulur. Klasiklerden bir eser okumak istiyorsan bu kitap iyi bir tercih olabilir.

Can Yayınları: Usta ile Margaratia – Mihail Bulgakov

Kalp ve Beyin – Nick Seluk

Kalp ve Beyin isimli bu kitap yıllardır başarılı bir biçimde yayın hayatını sürdüren Awkward Yeti Collection isimli sitede yer alan başarılı karikatürlerin bir araya getirildiği bir eserdir. Bir tarafta mantıksal olarak hareket eden beyin, diğer tarafta ise duygusal olarak hareket eden kalp vardır. Kitapta yer alan çizimler ikisinin yaşadığı çatışmaları mizahi bir biçimde anlatır.

Kitabı okumak son derece eğlencelidir. Bol bol gülecek olduğundan ve keyifli vakit geçireceğinden emin olabilirsin. Mantık ve duygular arasında her gün yaşanan o malum savaşa bir de çizimlerle eşlik etmek istiyorsan bu kitabı alıp okumayı deneyebilirsin.

Pegasus Yayınları: Kalp ve Beyin – Nick Seluk

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...