Bu hafta ne okumalıyım? #8

Kitap tavsiyeleri serisinin sekizinci parçasından herkese merhaba. Bu hafta listeyi daha çok kurgusal eserlere ayırmak istedim. Yaz aylarını geride bırakıyorken artık okuması kolay ve keyif verici daha fazla kitapla tanışman gerektiğine inanıyorum. Eğer vakit ayırırsan bu yazıdan son derecede iyi kitap tavsiyeleri elde edebilirsin.

Bu haftaki listeyi her zaman olduğu gibi önceki hafta yayınlanan kitaplar içerisinden yaptığım seçimlerle oluşturdum. Henüz içinde bulunduğumuz haftada yayınlanan kitapların neler olduğunu bilmiyorum. Nasip olursa bunları gelecek hafta inceleme fırsatım olacak ve aralarından en iyi kitapları seçip seninle buluşturmayı deneyeceğim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftaki listede gerilim kitaplarının yoğun olduğunu söyleyebilirim. Bu kitapları almaya çalışırsan eğer muhakkak çeşitli kitapçıların yaptıkları kampanyaları incelemeyi düşünmelisin. Kitap satın alırken her zaman araştırmalı ve asla okuyup bitirmeden bir başka kitap siparişi vermemelisin. Her neyse, şimdi izninle yazıyı seninle baş başa bırakıyorum. Umarım önerilerimi beğenir ve aradığın tarzda kitaplarla buluşmayı başarabilirsin.

Müşterek Dostumuz – Charles Dickens

Müşterek Dostumuz isimli bu kitap edebiyat dünyasının en saygın yazarlarından birisi olan Charles Dickens’a aittir. Klasikler arasında yer alan romanın en dikkat çeken özelliği hiç kuşkusuz sahip olduğu betimleyici anlatımdır. Yazar okuyucusunu kilometrelerce uzaktan Londra’da yaşatmayı ve Londra sokaklarında gezintiye çıkarmayı başarır.

Her şey gündelik işlerini sürdüren ailenin her zamankinden farklı bir şey keşfetmesiyle başlar. Hikayenin içerisinde politik karakterden tutun sıradan insanlara kadar pek çok farklı figürle karşılaşırsın. Karşılaşılan her yeni insan figürüyle aslında yazarın sunmak istediği eleştirel bakış açısını yakalayabilirsin. Her sayfasını çevirirken büyük bir keyif alacağın bu roman ile tarihsel bir yolculuğa dahi çıkabilirsin.

İthaki Yayınları: Müşterek Dostumuz – Charles Dickens

Son Nöbet – Stephen King

Son Nöbet isimli bu kitap Stephen King tarafından oluşturulan Bill Hodges serisinin üçüncü kitabıdır. Roman, bir katilin geri dönüşünü ve onun uygulamaya koyacağı intikam planlarını müthiş bir gerilim arka planıyla işler. Katil bu sefer doğrudan öldürmek yerine ölüme aracı olmak için kolları sıvamıştır.

Brady Hartsfield ne olursa olsun durdurulmalıdır. Kafasındaki ölümcül planlara daha fazla insanın dahil olmaması için Bill Hodges harekete geçmeye hazırdır. Çünkü bu sefer kendisini bu acımasız katilin kurbanlarından birisi olarak bulma şansına sahiptir. Holly Gibney ile birlikte katilin peşine düşüp gerilim dolu maceralara yelken açarlarken bu maceradan en çok keyif alacak taraf hiç kuşkusuz okuyuculardır.

Altın Kitaplar: Son Nöbet – Stephen King

Cehennem Çiçeği – Alper Canıgüz

Cehennem Çiçeği isimli bu kitap Alper Canıgüz tarafından oluşturulan Alper Kamu serisinin ikinci kitabıdır. Roman, bir dedektifin yaşadığı dünyayı sorgulayarak cinayetleri çözmek için gösterdiği çabayı anlatır. Belki hepsi sıradan olaylarmış gibi görünebilir ama kitabı değerli yapan dedektifin bir çocuk olmasıdır.

Araştırılacak olan bu sefer bir çocuğun ölümü ve sırlarla dolu bir aşk hikayesidir. Başarılı dedektif kendi macerasının sürmesini sağlarken aynı zamanda artık akıllara yer edinmekten bolca istismar edilmiş olan adalet kavramını durmaksızın sorgulamaktadır. Kitabın hikayesinde yer alan birbirine bağlantılı olan her olayın en sonunda tek tek açığa çıkartılması okuyucunun en çok hoşuna gidecek detaydır.

April Yayıncılık: Cehennem Çiçeği – Alper Canıgüz

Olasılıksız – Adam Fewer

Olasılıksız isimli bu kitap Adam Fewer imzasını taşıyan bir bilim kurgu romanıdır. Kitabın adı aslında romanın içerisinde yer alan tüm soruları açığa çıkartmaktadır. İrdelenen, tartışılan ve ele alınan şey olasılık kavramından başka bir şey değildir. Değişen tek şey bunun güzide bir hikayeyle okuyucuya aktarılmış olmasıdır.

Roman birbirinden kopuk hikayelerle başlar. Okuyucunun bu hikayeleri tek bir parça haline getirmesi başlangıçta gerçekten epey zordur. Romanın bir yerde yazar kalemini ahenkli bir biçimde kullanarak birbiriyle kopuk gibi gözüken tüm anlatılanları bir araya toplamayı başarır. Bu romanı okuduktan sonra hayatın her alanında yer alan olasılık kavramına artık daha dikkatli bir biçimde bakacağından emin olabilirsin.

April Yayıncılık: Olasılıksız – Adam Fewer

Hayalet – Jo Nesbo

Hayalet isimli bu kitap Jo Nesbo tarafından oluşturulan Harry Hole serisinin dokuzuncu kitabıdır. Bir polis memuru olarak hayatının tüm travmalarını tek tek yeniden yaşamaya alışmış olan Harry, çıktığı son yolculuğun iyilik için olduğuna gönülden inanmıştır. Ne olduysa bir anda olsa bile Harry bir kişinin suçsuz olduğunu ispatlamak için tehlikeli bir maceraya girişir.

Roman gerilim doludur. Okundukça heyecanını kat kat yükseltmeyi başarır. Romanın sayfalarında süzülürken kendini kitabın kahramanının yerine koymayı düşündüğün anlarda aniden kafandaki bu düşüncenin kaybolup gitmesini istersin. Gerilim romanı okumayı sevenlerin ilk duraklarından birisi İskandinav kültürüyle bezenmiş olan Jo Nesbo romanları olmalıdır.

Doğan Kitap: Hayalet – Jo Nesbo

Gazap ve Şafak – Renee Ahdieh

Gazap ve Şafak isimli bu kitap Renee Ahdieh tarafından oluşturulan aynı isimli serinin ilk kitabıdır. Hikayenin geçtiği dünya bir cani tarafından yönetilirken her günün şafağı bir başka evin ocağında gazap olarak meyve verir. Caniliği her gece eş olarak kabul ettiği kadınları sabaha kalmadan öldürmekten gelen hükümdar Halid son gelen kadın Şehrazad için aynı sonu uygun görmez.

Şehrazad intikam duygusuyla yanıp tutuşurken her gece kendi ölümünü biraz daha ertelemeyi başarır. Fakat bu erteleme zaman içerisinde Şehrazad’ın aşkına dönüşür. Hükümdarı öldürmek için geldiği bu sarayda artık hedefi bu ölümlerin ardındaki sırları açığa çıkarmaktır. Okuyucusunu masalsı bir dünyaya götürüp fantastik bir hikayenin içerisine dahil eden bu romanı boş vakitlerini değerlendirmek için okumanı öneririm.

Pegasus Yayınları: Gazap ve Şafak – Renee Ahdieh

Yalınayak Gen 2 – Keiji Nakazawa

Yalınayak Gen 2 isimli bu kitap Keiji Nakazawa tarafından oluşturulan Yalınayak Gen manga serisinin ikinci kitabıdır. Bu kitap aynı zamanda bir otobiyografi olma özelliğini taşımaktadır. Çünkü kitabın ana kahramanı aslında yazarın kendisidir. Anlatılanlar ise Japonya’nın nükleer saldırıya maruz kaldığı yıllarda geçmektedir.

Serinin ilk kitabında atom bombasının fırlatılmasından önceki günleri anlatır. İkinci kitap ise atom bombası atıldıktan sonra yaşanan kaos ve yıkımı konu alır. Tüm bunların arasında Yalınayak Gen, yaşadığı korkuyu üzerinden atıp hayat mücadelesine kaldığı yerden devam etmeye çalışır. Hiroşima’nın hikayesini çizgi roman şeklinde okumak isteyenler için bu kitap ve bu seri paha biçilemez derecede değerlidir.

Tudem Yayınları: Yalınayak Gen 2 – Keiji Nakazawa

Dönüş – Tim Winton

Dönüş isimli bu kitap Tim Winton tarafından yazılmış hikayelerden oluşan ilgi çekici bir kitaptır. Kitap, kalp atışlarının hafif hafif hızlanmasını sağlayacak, yeri geldiğinde alışılmadık sürprizlerle seni şaşırtabilecek sayfalara sahiptir. Birbiriyle küsmeyi tercih eden yakınlar, eşlerini terk eden kocalar, çocukluk korkularıyla avlanan yetişkin erkekler derken tüm insanların kendi geçmişiyle hesaplaşmaya çalışır.

Kitapta seni en çok rahatsız edecek durum klişe üstüne klişe ile karşılaşman olacaktır. Bu klişeler seni yorarken aslında anlatılmak istenen asıl mesajı kaçırmış olursun. Hikayeleri birbiriyle bağlantısız olarak değerlendirip okursan bu yaklaşıma sahip olabilirsin ama hikayeleri bir bütün olarak ele alırsan kitabı okumaktan fazlasıyla keyif alabilirsin.

Yüz Kitap: Dönüş – Tim Winton

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...