Bu hafta ne okumalıyım? #7

Kitap tavsiyeleri serisinin yedinci parçasından herkese merhaba. Bu hafta listeyi birbirinden farklı konulara değinen kitaplarla doldurmaya özen gösterdim. Kitapların büyük bir kısmının kendi ilgi duyduğum alanlara özgü olduğunu en başından belirtmeliyim. Umarım liste hoşuna gider ve kendine en uygun kitabı bulmayı başarabilirsin.

Bu haftaki listeyi her zaman olduğu gibi önceki hafta yayınlanan kitaplar içerisinden yaptığım seçimlerle oluşturdum. Henüz içinde bulunduğumuz haftada yayınlanan kitapların neler olduğunu bilmiyorum. Nasip olursa bunları gelecek hafta inceleme fırsatım olacak ve aralarından en iyi kitapları seçip seninle buluşturmayı deneyeceğim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftaki listede kişisel gelişim kitaplarının yoğun olduğunu görebilirsin. Önüme çıkan her kitap bu türde olmasa bile iyi kitapların bu türde olduğunu söyleyebilirim. Elbette diğer türlerdeki kitapları da ihmal etmemeye özen gösterdim. Bu listede yer alan kitapların tamamının sana mükemmele yakın bir okuma deneyimi sunacağını söyleyebilirim.

O – Stephen King

It isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu korku kitabı Stephen King imzasını taşır. Küçük bir kasabada çocukluklarını geçirirken derin karanlıklarda yaşayan bir yaratığa kafa tutup onu yenmeyi başarmış yedi kişi vardır. Artık hepsi birer yetişkindir ama geçmişin izi peşlerini bırakmaz. Karanlıkların korku saçan efendisi yeniden harekete geçtiğinde dünün çocukları, bugünün yetişkinleri de yeniden harekete geçmek zorunda kalır.

Olağanüstü derecede uzun olan yapısıyla dikkat çeken kitap hikayede yer alan tüm karakterlerin geçmişine değinir. Bu sayede hikayede gizlenebilen hiçbir detay kalmaz. Her şeyi adım adım öğrenirsin ama bu öğrenme serüveni çok yavaş ilerler. Belki bunu bir eksiklik olarak ifade etmek mümkün olabilir ama hikayenin korku temalı olması bunu göz ardı edebileceğin anlamına gelir. Kitabı okurken korku ve gerilim yavaş yavaş tüm iliklerine işler.

Altın Kitaplar: O – Stephen King

Suikastçının İnancı: Sahipsiz – Oliver Bowden

Assassin’s Creed: Forsaken isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu fantastik kitap serinin beşinci kitabı olma özelliğini taşır. Suikastçılar ve Tapınakçılar arasında yüzyıllar boyu süren savaş kaldığı yerden devam eder. Ailesini hunharca bir saldırıda kaybeden ama kendini korumayı başaran Haytham intikam için yanıp tutuşur. Kılıç kullanmayı bilse bile hedefleri için iyi bir suikastçılık eğitimi almayı seçer.

Epsilon Yayınevi: Suikastçının İnancı: Sahipsiz – Oliver Bowden

Iza’nın Şarkısı – Magda Szabo

Pilatus isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kitap Magda Szabo tarafından yazılmış bir kültürel romandır. Büyük bir kaybın ardından annesini kendi yanına alıp ona yepyeni bir hayat hazırlamak isteyen Iza, onun ancak bu şekilde eskisi gibi mutlu olabileceğine inanır. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsa bile annesinin arzu ettiği şeyin bu olmadığı aklının ucundan bile geçmez. Günün birinde annesi geri dönmek istediğinde kuşaklar arası çatışma olağan gücüyle gün yüzüne çıkar.

Bu hikayede bir anne ile kızı arasındaki karmaşık ilişki en ince ayrıntısına kadar irdelenir. Yazarın anlatım becerisi sayesinde okuyucu her iki kadını da yakından tanımayı ve onların hislerine ortak olmayı başarır. Bu kitabı okumaya karar verirsen sayfaları çevirmenin çok kolay olmadığını bilmelisin. Anne ile kız arasındaki ilişkide yansıtılan hissiyatı yakalamayı başaramazsan hikaye sana için kocaman bir boşluk gibi gelebilir.

Kanat Kitap: Iza’nın Şarkısı – Magda Szabo

Köpek Kalbi – Mikhail Bulkagov

Köpek Kalbi isimli bu kitap Mikhail Bulkagov tarafından yazılmış bilim kurgusal bir eserdir. Ünlü bir cerrah, bir sokak köpeğine işçi sınıfından bir insanın organlarından bazılarını nakleder. Yarı insan ve yarı köpek olan bu yeni canlıdan beklenen insan gibi davranması olsa bile o köpek doğasından vazgeçmez. Profesör bu durumu kafaya takar, durmadan uğraşır ama sonuç bir türlü değişmez.

Bu eseri Mary Shelley’in ünlü Frankenstein isimli eserine benzetmek mümkün. Yıllarca yasaklı kalması ise yazıldığı ülkedeki siyasi durumun bir getirisidir. Doğrudan komünizme ve Sovyet Rusya rejimine eleştiriler getirdiği için yayımlanması gecikmiştir. Konusu gayet çarpıcı ve anlatımı gayet çarpıcıdır. Okuyucusuna mükemmele yakın bir okuma keyfi sunması şaşırtıcı olmamalıdır.

İş Bankası Kültür Yayınları: Köpek Kalbi – Mikhail Bulgakov

Kusurlu 2 – Cecelia Ahern

Perfect isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kitap Cecelia Ahern tarafından yazılmış genç yetişkin türünde bir eserdir. “Kusurlu” sisteminin işleyişi büyük bir tehlike altındadır. Tehlikenin ortadan kaldırılması için Celestine North’un ortadan kaldırılması gerekir. Celestine North ise büyük bir sırrı açığa çıkartma konusunda kararlıdır. Fakat ya kendi hayatı ya da diğer insanların hayatı arasında bir seçim yapmak zorundadır.

DEX Kitap: Kusurlu 2: Mükemmel – Cecelia Ahern

Sana Tek Bir Şey Söyleyebilecek Olsaydım – Richard Reed

If I Could Tell You Just One Thing isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kitap Rirchard Reed tarafından yazılmış bir kişisel gelişim eseridir. Yazar bu kitabında attıkları adımlar ve yaptıklarıyla dünyanın gidişatına yön veren başarılı insanlara sorduğu sorunun cevaplarını paylaşır. Sorduğu soru kitabın adında gizlidir; başarılı olmak isteyenlere verilecek tek ama en önemli öğüdün peşindedir.

Dünyanın gidişatına yön veren insan sayısı çok fazla değildir. Her birisini başarıya ulaştırmış belirli dinamikler, belirli ilham kaynakları ve takip ettikleri belirli bir rota vardır. Bunları öğrenseydin kesinlikle işinde veya projelerinde daha başarılı bir birey olabilirdin. Bu kitap okuyucusuna bu sırlardan bazılarını öğrenebilme fırsatını sunar. Motivasyon konusunda eksikliğin hissettiğin zaman kitabı karıştırıp seni harekete geçirecek bir mesaj bulmayı başarabilirsin.

Beyaz Baykuş: Sana Tek Bir Şey Söyleyebilecek Olsaydım – Richard Reed

Meleklerin Gölgesinde – Karen Kingsbury

Brush of Wings isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan kitap Karen Kingsbury tarafından yazılmış romantik türde bir kitaptır. Kanatsız Melekler serisinin üçüncü kitabı olma özelliğini taşıyan bu eser kitabın ana kahramanlarından birisinin sahip olduğu ciddi sağlık problemini gizleyerek başka bir ülkeye gitmesiyle başlar. Onun en yakınındaki isim ise bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkındadır ve onu geri döndürüp tedavi olmaya ikna etmeye çalışır.

Eksik Parça: Meleklerin Gölgesinde – Karen Kingsbury

Mavi Gerçek – David Deida

Blue Truth isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kitap David Deida tarafından yazılmış kişisel gelişim türünde bir kitaptır. Hayatta her ne yapıyorsan aslında maksimum potansiyelle yapmadığın fikrinden yola çıkarak seni maksimum potansiyeline ulaştırmaya çalışır. Seversin ama daha fazla seveceğini bilirsin, kariyerinde başarılısın ama daha başarılı olabileceğini bilirsin. Sadece bunu yapabilmek için gerekli motivasyona ve takip etmen gereken yola sahip değilsindir.

Bu kitabı klasik kişisel gelişim kitabı olarak adlandırabilirim. Tek farkı bilgiyi sunma ve okuyucuyu harekete geçirme konusunda arka planının çok daha güçlü olmasıdır. Kendi iç dünyana yolculuk ederken amacın sadece ama sadece kendini daha iyi tanımak olur. Ardından kendi potansiyelini maksimum seviyeye çıkarabilmek için gerekli ilham kaynağı ile tanışırsın.

Ganj Kitap: Mavi Gerçek – David Deida

Zaman Yönetimi – Brian Tracy

Time Management isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kitap Brian Tracy tarafından yazılmış kişisel gelişim türünde bir eserdir. Kariyerinde hangi noktaya gelmiş olursan ol geriye dönüp baktığında aynı manzarayla karşılaşırsın. Zamanını iyi değerlenmiş biriysen aldığın ödül benzer doğrultuda iyi olacaktır. Bunu geçmişte yapmadıysan şu anda yapmaya başlayarak daha başarılı birisi olabilirsin.

Bu kitabı klasik kişisel gelişim kitaplarından ayıran en önemli özellik sunduğu pratik yöntemlerdir. Okunması ve incelenmesi kolay olan bu işe yarar yöntemlerin uygulanması da oldukça kolaydır. Bu kitap sayesinde kendine biraz daha vakit ayırıp gün içerisinde verimlilikle geçirdiğin süreleri adım adım daha fazla yükseltebilirsin.

Arıtan Yayınevi: Zaman Yönetimi – Brian Tracy

Patron – Vi Keeland

Bossman isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kitap Vi Keeland tarafından yazılmış romantik türde bir eserdir. Kötü geçen bir buluşmadan kurtulmak için çabalayan bir kadına beklenmediği bir anda bir yardım eli uzatılır. Kadın uzun geceler boyunca bu yardım elini uzatan kişiyi düşünür. Günler sonra bir işe girip başladığında ise hayalini kurduğu kişinin patronu olduğu öğrenir.

Kitap kapak tasarımından hikayenin girişine kadar romantizmin doruklarında bir hikaye okunacağını belli etse bile içerisinde yer alan komedi tufanından okuyucusuna pek haber vermez. Romantik, seksi, yetişkinlere özel bir yapısı olsa bile okuyucusunu kahkahaya boğar. Romantik kitaplardan hoşlanan biriysen ve iyi bir roman okumak istiyorsan bu kitap seni mutlu edebilir.

Yabancı Yayınları: Patron – Vi Keeland

Bir+Bir=Üç – Dave Trott

One Plus One Equelas Three isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kitap Dave Trott tarafından yazılmış kişisel gelişim türünde bir eserdir. Eserin temel amacı okuyucusunun yaratıcılığını geliştirmektir. Bunu başarmak için işe yarar ve önleyici kısa hikayelerden söz eder. Bu sayede okuyucusunu farklı olmaya ve yaratıcı davranmaya teşvik eder.

Her kişisel gelişim kitabı insanları bu şekilde harekete geçmeye teşvik etse insanlar arasındaki başarı makasının daha kapalı olacağı kesin gibidir. Etkileşimli ve düşündürücü bu kitap, kendine iyi bir temel oluşturmak isteyen kişiler için biçilmiş kaftandır. Kişisel gelişim kitaplarına alışmış olanlar için ise bir şeyleri yeniden düşünme ve doğru yolda olup olmadığını keşfetme fırsatıdır.

MediaCat Yayıncılık: Bir+Bir=Üç – Dave Trott

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...