Bu hafta ne okumalıyım? #6

Kitap tavsiyeleri serisinin altıncı parçasından herkese merhaba. Listede yine birbirinden ilginç kitaplara yer vermeye çalıştım. Her ne kadar kitap türü yelpazesini geniş tutmaya çalışsam bile pek ilgi duymadığım kitaplara yine yer vermedim. Sonuçta ilgi duymadığım bir alanda yer alan kitabı sana tavsiye etmem çok doğru olmaz öyle değil mi?

Bu haftaki listeyi her zaman olduğu gibi önceki hafta yayınlanan kitaplar içerisinden yaptığım seçimlerle oluşturdum. Henüz içinde bulunduğumuz haftada yayınlanan kitapların neler olduğunu bilmiyorum. Nasip olursa bunları geçen hafta inceleme fırsatım olacak ve aralarından en iyi kitapları seçip seninle buluşturmayı deneyeceğim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftaki listede çocuk kitaplarının yoğun olduğunu görebilirsin. Önceliğimin her zaman onlara okumayı sevdirmek olduğunu dile getirdiğim için bunun seni şaşırtacağını pek düşünmüyorum. Diğer taraftan kısa hikaye kitapları, kişisel gelişim kitapları ve fantastik kitaplar gibi farklı alanlarda yer alan kitaplara yer vermeye çalıştım. Yaptığım seçimlerle herkesi memnun edebilmemin mümkün olmadığını biliyorum ama bu kitaplardan herhangi birini okuyan kişinin pişmanlık duymayacağını düşünüyorum.

Bir Şeftali Bin Şeftali – Samed Behrangi

Bir Şeftali Bin Şeftali isimli kitap okuması oldukça keyifli olan Samed Behrangi imzalı bir hikaye kitabıdır. Hikayede Ali ve Mehmet adında iki yoksul çocuk ve bu iki çocuğun başından geçenleri anlatan dalından koparılmış bir şeftali vardır. Sevginin ve emeğin önemini aşılayan bir kitap olması nedeniyle çocuklara okutulması gereken eserlerin başında gelir.

Bugüne kadar Can Çocuk ve Doğan Egmont Çocuk gibi güçlü yayıncılar tarafından yayımlanmıştır. Bir şeftali ağacının serpilip büyümesi ve hayatta kalmak için direnişiyle birlikte iki çocuğun hikayesi anlatılır. Yürek burkar, can acıtır ama sonunda sevgi ile emek gibi kıymetli duyguları öğretmeyi başarır. Bu kitabı en az çocuklar kadar yetişkinler de okumalıdır.

Can Çocuk: Bir Şeftali Bin Şeftali – Samed Behrangi

Charlie Joe Jackson Yaz Tatilinde – Tommy Greenwald

Charlie Joe Jackson Guide to Summer Vacation isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu çocuk kitabı Tommy Greenwald tarafından yazılmıştır. Charlie Joe Jackson serisinin üçüncü kitabı olma özelliğini taşır ve kahramanımız yine hayatından çok sıkılmıştır. Yeni bir maceraya atılmak için fırsat kollarken kitaplar ve sınavlarla dolu bir yaz kampı fikri ortaya çıkar.

Epsilon Yayınları tarafından yayımlanan eser ailesini mutlu etmek için yaz kampına katılan Charlie Joe Jackson’ın maceralarını anlatır. Yaz kampı “inek öğrencilerle” doludur ve tek farklı olan kahramanımızdır. Yaz kampındaki öğretmenlerin çılgınca bir fikir vardır; yüzmeye ayrılan vakti azaltıp daha fazla kitap okumak. Kahramanımız karşı çıkmaya yeltenecektir ama yardıma ihtiyacı olan birileri vardır.

Epsilon Yayınevi: Charlie Joe Jackson Yaz Tatilinde – Tommy Greenwald

Gölge Büyüsü – Joshua Khan

Shadow Magic isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu fantastik kitap Joshua Khan tarafından yazılmıştır. Aynı adı taşıyan serinin ilk kitabı olma özelliğini sahiptir. Thorn’un aslında bir köle olmaması gerekirken bir cellada satılmasıyla başlayan macera bir vampiri beslemek için yem olma noktasına ulaşır.

Doğan ve Egmont Yayıncılık tarafından yayımlanan eser orta yaşlardaki çocuklara okutulabilecek iyi bir fantastik kitaptır. Thorn yem olarak götürüldüğü kalede pek de beklenmeyen bir arkadaş edinecektir. Lily ile güçlerini birleştirip yeni kaderlerine doğru yolculuğa çıkmaya hazır olmalıdırlar. Macera seven her çocuğun Thorn ve Lily’e eşlik etmesini sağlayarak kitapların dünyasında eğlenceli vakit geçirmelerine yardımcı olabilirsin.

Doğan ve Egmont Yayıncılık: Gölge Büyüsü – Joshua Khan

Piper’in Maceraları 1: Perili Ağaç – Ellen Potter

Piper Green ad the Fairy Tree isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu çocuk kitabı Ellen Potter tarafından yazılmıştır. Aynı adı taşıyan serinin ilk kitabını olma özelliğine sahiptir. Aklına gelen her şeyi hemen söyleyen açık sözlü birisi olan Piper’in okuluna yeni bir öğretmen gelir ve bu öğretmenle Piper’in yıldızı bir türlü barışmaz.

Beyaz Balina Yayınları tarafından yayımlanan kitap Piper’in yaşadığı problemleri çözme çabasını anlatır. Fakat Piper, evinin arka bahçesinde yer alan bir ağaç vardır ve Piper bu ağacın perili olduğuna inanır. Piper, perili ağacın yardımıyla yaşadığı problemleri çözebilecek midir? Bu sorunun cevabını bulmak isteyen ve okumayı seven tüm çocuklara ve yetişkinlere bu kitabı öneririm.

Beyaz Balina Yayınları: Piper’in Maceraları 1: Perili Ağaç – Beyaz Balina Yayınları

Amok Koşucusu – Stefan Zweig

Amok isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu hikaye kitabı meşhur yazar Stefan Zweig tarafından yazılmıştır. Duyguları yoğun anlatma becerisiyle belki yıllar sonra fark edilen bir isim olsa bile onun kitaplarını okumak farklı bir deneyimdir. Başarılı yazar bu sefer saplantılı bir doktorun bir insana yardım etmeyi reddetmesi ve ardından pişmanlık duymasıyla gelişen bir hikayeyi anlatır.

Türkiye İş Bankası Yayınları ve Can Yayınları gibi büyük yayıncılar tarafından yayımlanan kitabı okurken aktarılmak istenen yoğun duyguları yakalaman çok zor olmayacaktır. Hayatında pek çok pişmanlıklar yaşamış olabilirsin ama hiçbirisinin bu doktorun pişmanlığına benzemediğini hemen fark edeceksin. Yaşanılan pişmanlık zirve noktasından aşağı doğru okuyucusuna bakmaktadır. Bu bakışlar aynı zamanda ölüm ve ölüme karşı çaresizliği insanın yüzüne vurma becerisine sahiptir.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Amok Koşucusu – Stefan Zweig

Gezgin Yıldız – Romina Russell

Wandering Star isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu fantastik genç yetişkin kitabı Romina Russell tarafından kaleme alınmıştır. Bu eser Zodyak serisinin ikinci kitabı olma özelliğini taşır. Astrolojiye ve yıldızlara dayalı bir temaya sahip olması dahi ilgi çekici olması için yeterli olsa bile yazar bu seriye eklediği kitaplarla okuyucusunun galakside tur atmasını sağlar.

Pegasus Yayınları tarafından yayımlanmış olan bu eser alternatif bir dünyada geçen fantastik ve bilim kurgusal niteliklere sahiptir. Aslında yıldızlarda yolculuk etmeni ve galaksiyi yakından tanıma arzunu pekiştirse bile hikaye bir mülteci kampında pek de parlak olmayan bir biçimde başlar. Önüne çıkan her şeyi yakıp yıkma konusunda becerikli bir terörist grubunun saldırıya geçmesi an meselesidir. Kafasını dinlemek isteyen Rho’nun savaşmaktan başka çaresi yoktur.

Pegasus Yayınları: Gezgin Yıldız – Romina Russell

O Sen Olmalısın – Jill Shalvis

It Had to Be You isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu sırılsıklam aşk kitabı Jill Shalvis tarafından yazılmıştır. Bu kitap Şanslı Liman serisinin yedinci kitabı olma özelliğini taşır. Erkek arkadaşı tarafından terk edilmiş kadının aynı zamanda kasabada adı hırsız olarak anılır olmuştur. İşin kötü tarafı evinden de atılmak üzeredir. Artık tek şansı bir dedektiften yardım alıp adını temize çıkarmaktır.

Nemesis Kitap tarafından yayımlanmış olan bu eser sakin sakin romantik kitap okumak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Luke Hanover’ın doğup büyüdüğü kasabaya dönmesiyle hikayenin seyri değişir çünkü Ali Winters’ın elinden tutup işleri yoluna koyma çabasına girişir. Bu sırada kendi hayatında bir şeyler yolunda gitmemeye başlar ama aynı zamanda ikili arasındaki yakınlaşma farklı bir boyuta merhaba demek üzeredir.

Nemesis Kitap: O Sen Olmalısın – Jill Shalvis

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu – Joseph Campbell

The Hero with Thousand Faces isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu mitolojik kitap Joseph Campbell tarafından yazılmıştır. Mitoloji denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden birisi olan Josep Campbell bu sefer insanı mitolojik kahramanların yolculuklarına ortak olma fırsatı sunar. Bu fırsat sayesinde aslında mitolojilerde değişen en önemli şeyin isimler ve kültürel yansımalar olduğunu görebilmek mümkündür.

Kabalcı Yayınları ve İthaki Yayınları tarafından yayımlanmış olan bu eser mitolojiye merak duyan kişilerin memnuniyetle okuyabileceği bir eserdir. Yazarın göstermek istediği şey hikayeleri anlatanlar ve yaşayanlar değişse bile özün hiç değişmediğidir. Mitolojide ortaya konan her türlü figür aslında ideal insanı tasvir eder. Kahramanın yolculuğu ise ana hatlarıyla şu şekildedir: Macera başlar, sonra çile gelir, dönüşüm gerçekleşir ve kahraman geri döner.

İthaki Yayınları: Kahramanın Sonsuz Yolculuğu – Joseph Campbell

Kuantum Başarı – Sandra Anne Taylor

Quantum Success isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan bu kişisel gelişim kitabı Sandra Anne Taylor tarafından yazılmıştır. Kişisel gelişim kitaplarının yazar açısından en zor yanı herkese kitap etmeyi denemesi ama okuyucu açısından ise pratik yapmayı denemeden çözüme ulaşacağını dönüşmesidir. Bu kitap yapılacakları bilimsel yöntemlerden yola çıkarak gösterme yoluna gitmiştir.

Nemesis Kitap tarafından yayımlanmış olan bu eser kişisel gelişime meraklı herkesin ilgisini çekebilir. Yazarın yapmak istediği kuantum fiziğinin temel prensiplerine dayalı bir yaşam tarzı geliştirmek için okuyucuyu ikna etmeye çalışmaktır. Bu sayede insanın hayallerine kavuşabilmesi için yeterli güce sahip olacağını iddia eder. Doğruluk veya yanılgı arasında gidip gelecek olsan bile bilimsel prensipleri ön plana çıkarması açısından okumaya değer bir eser ile karşı karşıya olduğunu bilmelisin.

Nemesis Kitap: Kuantum Başarı – Sandra Anne Taylor

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...