Bu hafta ne okumalıyım? #5

Yeni bir kitap tavsiyeleri listesiyle karşınızdayım. Bu sefer biraz klasikler arasından seçimler yapmaya çalıştım ve yine birbirinden güzel birkaç eser bulmayı başardım. Yazıyı yazarken araştırmalarımı sürdürdüğümü itiraf etmeliyim yani kısa süre sonra bu listeye yeni kitapların eklendiğini görebilirsin.

Bu hafta yayınlanan yeni kitapların bir listesi elime geçmedi. Yayıncıların duyurularını takip etmekle yetindiğim için listeyi hazırlamak geçen haftaya göre çok daha kısa sürdü. Elime geçecek olan yeni yayınlanan kitap listesinden gerçekten okumaya değecek kaliteli kitaplar bulmayı başarabileceğimi umut ediyorum. Şimdilik kitaplığına aşağıdaki kitaplardan birisini kazandırmayı düşünebilirsin.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Geçen haftaki listeyi hazırlarken biraz zorlanmıştım ama bu hafta o kadar zorluk yaşamadım. Sanırım artık bu tür listeleri hazırlamaya alıştım sayılır. Bu hafta özellikle yerli yazarların ağırlıkta olduğu bir liste sunmak istedim. Bu listede kendi düşüncelerime göre okuması keyifli kitapların yer aldığını en başından söylemem iyi olacaktır. Her okuyucuyu memnun edemeyeceğimin farkındayım ve bu nedenle listenin öznel olduğunu söylemekten çekinmeyeceğim.

Theta Healing – Vianna Stibal

TheataHealing: Introduction to an Extraordinary Healing Healing Modality isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Theta Healing: Sıra Dışı Enerji Yaklaşımına Giriş, aslında eğitim sonrası hediye edilen ve genelde “Theta Healing” alanında eğitim almış kişilere tavsiye edilen bir kitaptır. Fakat bu konuyla ilgili bilgi edinmek isteyen her okuyucunun göz atıp içerisindeki bilgileri özümseyebileceği rehber kitap olma özelliğini de taşır.

Begüm Karace‘nin çevirisiyle Nemesis Kitap tarafından yayınlanan bu yapıt sana Theta Healing adı verilen kavramla ilgili ihtiyaç duyduğun her türlü bilgiyi verecektir. Sonra gidip bu konuda eğitim almayı ve kitabın içerisinde yer alan pratikleri yapmayı düşünebilirsin. Kesinlikle ama kesinlikle bu konuda eğitim almadan pratikleri yapmaya çalışmamalısın. Eğer bunu denersen sana faydadan çok zarar getirecektir.

Nemesis Kitap: Theta Healing – Vianna Stibal

Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Aylak Adam isimli kitap edebiyatımızın en iyi eserleri arasında sayılabilecek Yusuf Atılgan imzalı bir romandır. Herkes gibi olmaktan ölesiye korkan bir adamın hikayesini anlatır. Bu adam hiçbir şeyi umursamaz ve canı neyi isterse onu yapıp gerisini boş verir hatta adını dahi boş vermiştir.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan eser yerli edebiyata merak salan herkesin okuması gereken kaliteli bir eserdir. Garip bir adamın garip bir hikayesini okuyucusuna sunmuş olsa bile aslında herkesin zihninin bir yerinde gizli kalmış olan duyguları açığa çıkarır. Belki kitabı okuduktan sonra sen de herkes gibi olmaktan sıkıldığının farkına varıp ilk sapakta direksiyonu farklı yöne doğru kırmayı deneyebilirsin.

Yapı Kredi Yayınları: Aylak Adam – Yusuf Atılgan

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

İçimizdeki Şeytan isimli kitap tıpkı bir önceki eser gibi edebiyatımızın en iyi eserleri arasında sayılabilecek, Sabahattin Ali imzalı bir romandır. Roman, derin duygu ve düşüncelerin yazıya aktarılmış halidir. Hatta birçok okuyucusuna göre yazarın içini tam anlamıyla dökmüş olduğu en iyi kitabıdır.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan eser Sabahattin Ali ile tanışmış olanların bir şekilde karşısına çıkacaktır. Toplumsal çıkarımların bol bol bulunduğu, yazıldığı dönemin insanlarını iyi bir şekilde yansıttığı ve bugünün insanlarına ders niteliğinde mesajlar bıraktığı doğrudur. Kitapları okurken kahramanlarıyla birlikte yaşamak istiyorsan bu kitabı çok seveceğinden eminim.

Yapı Kredi Yayınları: İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Sonbahar Ülkesi – Ray Bradbury

The October Country isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Sonbahar Ülkesi, ölümle ilgili öykülerin bir araya getirildiği değişik yapıda bir kısa hikaye kitabıdır. Ray Bradbury denildiğinde akıllara ilk Fahrenheit 451 kitabı gelse bile korkusu olmayanlar için bu kitap okuyucusuna epey lezzet sunmaktadır.

Mehmet Moralı‘nın çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlanan kitap ölümle başlayan veya ölümle biten hikayeler içerir. Yazarın çok garip bir yazım huyu vardır. Birkaç kelimenin içerisinde birkaç paragraflık anlamlar katar. Okuyucuyu yormayan, korku ve heyecan dolu hikayelerin yer aldığı bir kitap arıyorsan bu kitabı mutlaka okumanı öneririm.

İthaki Yayınları: Sonbahar Ülkesi – Ray Bradbury

Huzursuzluğun Kitabı – Fernando Pessoa

Livro do Desassossego isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Huzursuzluğun Kalbi, Portekiz edebiyatının güçlü ismi Fernando Pessoa tarafından yazılmış en iyi eserlerden birisidir. Biraz şiirsel, biraz felsefi bir yanı olan bu eseri okumak seni bambaşka hayal dünyalarına götürecektir.

Saadet Özen’in çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlanan kitap okurken daha sonra hatırlamak isteyeceğin pek çok satırı içerisinde barındırır. Belki bir not defteriyle okumak iyi bir fikir olabilir çünkü geri dönmek zorunda kalmazsın. Şiirsel anlatıma sahip olan kitapları her zaman farklı görsem bile bu kitabın hem edebiyatın geneli hem de Portekiz edebiyatı için ayrı bir yere sahip olduğundan eminim.

Can Yayınları: Huzursuzluğun Kitabı – Fernando Pessoa

Bozkurtlar – Hüseyin Nihal Atsız

Bozkurtlar adını taşıyan bu kitap yazarı Hüseyin Nihal Atsız’ın edebiyat çerçevesi içerisinde ölümsüz bir isim olmasını sağlayan iki farklı eserin bir araya getirilmiş halidir. Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor isimli eserleri barındıran roman aslında her Türk gencinin okuması gereken klasikler arasında yer alır. Okuyucusunu alıp bambaşka diyarlara yolculuğa çıkarırken bunu bolca barındırdığı İslamiyet öncesi Türk motifleriyle gerçekleştirir.

Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmış olan bu eserin ilk parçası Bozkurtların Ölümü, tarihsel açıdan Doğu Göktürklerin yıkılışını konu alır. İkinci parçası Bozkurtlar Diriliyor ise Türklerin Çin esaretinden kurtulmasını anlatır. Her iki eserin içerisinde bol bol eski Türkçe veya öz Türkçe kelimeler yer alır, anlatım oldukça akıcı ve durudur. Okuyucusunu fazla zorlamadan tarihi anlatan roman aynı zamanda Türklük bilincinin pekişmesine yardımcı olur.

Ötüken Neşriyat: Bozkurtlar – Hüseyin Nihal Atsız

Gettysburg Konuşması – Abraham Lincoln

The Gettysburg Adress isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Gettysburg Konuşması isimli bu kitap, Abraham Lincoln’ün gerçekleştirmiş olduğu en etkili konuşmalardan derlenmiştir. Eser adını sadece 2 dakika süren ve 227 kelime kullanılarak yapılan tarihi Gettysburg konuşmasından alır. “87 yıl önce…” diye başlayan o meşhur konuşma tarihin en etkileyici hitabelerinden birisidir.

Elif Okan Gezmiş‘in çevirisiyle Kafka Kitap tarafından yayımlanan bu kitap, sana Amerikanın efsanevi başkanının dünya görüşü hakkında en net bilgileri sunabilir. Özellikle kitaba adını veren konuşmayı okuduktan sonra vizyon konusunda bu efsanevi başkanın ne kadar parlak bir isim olduğunu görebilirsin. Amerikan tarihine meraklıysan veya genel anlamda tarihe meraklıysan bu kitabı okumanı öneririm.

Kafka Kitap: Gettysburg Konuşması – Abraham Lincoln

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

4 Comments

  1. Begum Karace
  2. Çetin

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh