Bu hafta ne okumalıyım? #4

Kitap tavsiye etmenin çok kolay olmadığını biliyorum ama hayırlısıyla bu hafta serinin dördüncü halkasını tamamlamış olacağım. Kitap tavsiye ederken olabildiğince iyi ve ilgi çekici eserleri bulmaya çalışmaktayım. Özellikle yeni yayınlanan kitaplara daha fazla göz atarım çünkü bu kitapların pek çok okuyucuya ulaşabilmesi için onlardan söz edilmesi gerekir.

Hemen hemen yayınlanmış tüm kitapları gözden geçirmenin imkansızlığının farkındayım. Bu nedenle daha çok kendi ilgi duyduğum alanlardaki kitaplara göz atmayı denerim. Kitap okumanın zor bir iş olduğunu düşünmüyorum sadece bu alışkanlığa sahip çıkmanın zor olduğunu düşünüyorum.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Geçen hafta liste roman ve hikaye ağırlıklı olmuştu. Bu hafta benzer çizgide devam etmek gerektiğini düşünüyorum. Kurgusal olmayan kitapların büyük bir kısmını anlamak için mükemmel bir bilgi birikimine ihtiyaç vardır. Örneğin kalkıp sana teorik bir matematik kitabı öneremem çünkü benim matematik ile aram çok iyi değildir. Bu nedenle listede ağırlıklı olarak kurgusal kitapların olmasını anlayışla karşılayacağını düşünüyorum.

Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka

Briefe an Milena isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Milena’ya Mektuplar, edebiyat dünyasının en garip isimlerinden birisi olan Franz Kafka tarafından yazılmıştır. Adından anlaşılabileceği üzere kitapta çeşitli mektuplar yer alır ama mektuplar yazarın duygularını taşıyan aracılardır. Franz Kafka yayımlanmasını hiç istemese bile yıllar sonra buna engel olunamamıştır.

Esen Tezel‘in çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayınlanan bu yapıt bir mektuptan ziyade biyografi özelliklerini taşır. Mektup yazmanın unutulduğu bugünlerde bu kitap ile nostalji yapabilir ve mektup yazma sanatının inceliklerini öğrenebilirsin. Duygularında son derece hassas olan bir insanın kaleminden çıkması ise bu esere kat kat değer katmıştır. Biyografilere ilgin varsa mutlaka göz atmalısın.

Can Yayınları: Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka

Pasifik Bulvarı – Debbie Macomber

92 Pacific Boulevard isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Pasifik Bulvarı, sıcacık bir romantik hikayeye sahiptir. Kitap aynı zamanda yazarın meşhur Cedar Cove serisinin dokuzuncu kitabıdır. Her şeyin mutlu sona ulaştığı, karamsarlıktan uzak, romantik mi romantik bir yapıt arıyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Nilgün Birgül‘ün çevirisiyle Novella tarafından yayınlanan bu kitabın içerisinde belirttiğim gibi romantik bir hikaye yer alır. Her şey kolayca tahmin edilebilir olduğundan kitabı okurken sayfalar akıp gitmektedir. Okumak için hafif bir kitap arayanların seveceği cinsten bir eserdir. Romantik kitaplara ilgin varsa mutlaka göz atmalısın.

Novella: Pasifik Bulvarı – Debbie Macomber

Yeşil Mürekkep – Osman Balcıgil

Yeşil Mürekkep isimli kitap edebiyatımızın bir anda yitip giden isimlerinden birisi olan Sabahattin Ali’yi konu alan bir romandır. Kitabın en iyi yanı dilinin çok akıcı olmasıdır. Gazetecilik geçmişi olan Osman Balcıgil’in mesleğinde kazanmış olduğu becerinin kağıda çok iyi yansıdığını her okuyucuyu görebilir.

Bir romanın içerisinde iyi bir yazarı tanımana yardımcı olacak bu kitap Destek Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Heyecan ve cesareti dahil birçok duygusuyla Sabahattin Ali’yi anlatan roman, gerçekçiliğe fazlasıyla yakındır. Belki Bulgaristan’a gitmek zorunda kalmasa çok daha başarılı işlerin altına imza atacak birisiydi Sabahattin Ali ama Bulgaristan onun ölüm yolculuğu oldu. Biyografik roman veya tarihsel roman okumak istiyorsan bu kitaba mutlaka göz atmalısın.

Destek Yayınları: Yeşil Mürekkep- Osman Balcıgil

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

The Hitchhiker’s Guide to Galaxy isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Otostopçunun Galaksi Rehberi, bugüne kadar yazılmış olan en iyi bilim kurgu kitapları arasında gösterilir. Hayal gücünün doruklara çıkmış hali olan bu romanın en iyi yaptığı şey okuyucusunu eğlendirmektir. Bir nevi absürt komedi romanı olduğunu dahi söylemek mümkündür.

Nil Alt‘ın çevirisiyle Alfa Yayınları tarafından yayınlanan bu kitabı okurken gülmekten karnına ağrılar girebilir. Tekrar etmem gerekirse muhteşem bir hayal gücünün ürünüdür. Okumak için iyi bir bilim kurgu romanı arıyorsan en iyiler arasına bu kitap kolaylıkla eklenebilir. Bilim kurgu romanı ve mizah romanı okumak istiyorsan bu kitaba mutlaka göz atmalısın.

Alfa Yayınları: Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Cengiz Aytmatov – Beyaz Gemi

Asıl adını yazmaya kalksam sanırım alfabeyi değiştirmem gerekeceğinden onu es geçiyorum. Bu eser Kırgız yazar Cengiz Aytmatov‘un en değerli eserlerinden birisidir. Sebebine gelince, bu kitabı birine okuttuktan sonra özellikle genç veya çocuk yaşta bir okuyucuya sunulduktan sonra o kişinin yazarın diğer eserlerini incelemeye başlaması çok zor olmayacaktır.

Refik Özdek tarafından çevrilen ve Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan bu eser, iyilikle dolu insanların kötüler tarafından nasıl kullanılabileceğini gösterir. Bazen bir umut olsa bile insanı yaşatan aslında o umuttur hayallere ufuk açtıran dersem kitap hakkında yanlış bir şey söylemiş olmam. Kültürel roman arayanlara bu kitabı mutlaka öneririm.

Ötüken Neşriyat: Beyaz Gemi – Cengiz Aytmatov

Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir

Esir Şehrin İnsanları adını taşıyan bu kitap Kemal Tahir tarafından yazılmış bir tarihsel romandır. Osmanlı Devleti yıkıldı yıkılacak denilen günlerde bugünün başkenti Ankara’da yaşayan insanların hayatlarında olan bitenler kitabın konusudur. Yalın anlatımıyla bir döneme ışık tutabilen en doğru romanların yazarından çıkmış olan bu kitabı okuyarak geçmişle ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsin.

İthaki Yayınları tarafından yayımlanmış olan bu eser aynı zamanda Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişin izlerini taşır. Kitaptaki karakterler oldukça iyi işlenmiş olduğundan o dönemin insanlarını gözünde canlandırabilmek mümkündür. Tarihsel roman okumak isteyenlere bu kitabı okumalarını öneririm.

İthaki Yayınları: Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir

Açık Sırlar – Alice Munro

Open Secrets isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Açık Sırlar isimli bu kitap, bir araya getirilmiş olan kısa hikayelerden oluşur. Her bir hikayenin kendine özgü karakteristiğini olduğunu düşünürsem her hikayenin aslında biraz tuhaf olduğunu da söylemem gerekir. Ufak detaylarla tamamlanmış olan hikayelerin hemen hemen hepsinin taşıdığı mesajları okuyucunun yakalaması çok zor değildir.

Püren Özgeren‘in çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlanan bu kitap seni alıp geçmişe götürecek ve ardından yavaş yavaş günümüze doğru getirecektir. Toplam 12 kısa hikayenin bir araya getirildiği düşünülürse okuması çok zor bir eser olmadığını söyleyebilirim. Kısa hikayelerden hoşlanan biriysen bu kitabı okumanı öneririm.

Can Yayınları: Açık Sırlar – Alice Munro

13. Warren ve Her Şeyi Gören Göz – Tania del Rio

Warren the 13th and The All-Seeing Eyes isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan 13. Warren ve Her Şeyi Gören Göz adını taşıyan bu kitap fantastik bir çocuk kitabıdır. Ailesinin antik otelinde her türlü işe koşan 13. Warren, büyük bir hazinenin peşindedir. Ezeli düşmanı onu durdurmadan önce bu büyük hazineyi bulmak zorundadır ve bunu yapıp yapamayacağı hikayenin ana konusudur.

Oğuzhan Aydın‘ın çevirisiyle Redhouse Kidz Yayınları tarafından yayımlanan bu kitap 9 yaş ve üzeri çocuklara okutulabilecek muhteşem bir hikayeyi içerisinde barındırır. Doğrusu çocuklara hitap eden fantastik ve gizem dolu hikayeler bulmak zordur. Bulmuşken kaçırmamak lazım, yeğenine veya çocuğuna hediye etmek istediğin bir kitap varsa bu kitabı öneririm.

Redhouse Kidz Yayınları: 13. Warren ve Her Şeyi Gören Göz – Tania del Rio

Kuki’nin Acayip Günlüğü 3 – Adeline Foo

The Diary of Amos Lee isimli serinin üçüncü kitabı olan ve dilimize Kuki’nin Acayip Günlüğü 3 olarak çevrilen bu kitap okuması epey keyifli bir çocuk kitabıdır. Kuki okulda katılacağı bir yarışmada kendine destekçi bulmak adına sosyal medyada hesaplar açar. Fakat aynı şeyi ezeli rakibi Michael de gerçekleştirir. Kuki’nin tüm rakiplerinin önüne geçebilmesi kullanacağı gizli yöntemlere bağlıdır.

Hasret Parlak Torun‘un katkılarıyla Nemesis Kitap tarafından yayımlanan bu kitap çocukların hoşuna gidebilecek modern yapıda bir eserdir. Serinin 3. kitabı olsa bile toplamda 5 kitabın yer aldığı seride en başarılı parça olma özelliğini taşır. Çocuğunla iyi vakit geçirmek isteyen ebeveynlerin onunla birlikte okuyabileceği güzel bir kitaptır. Okumak için çocuk kitabı arayanlara tavsiyemdir.

Nemesis Kitap: Kuki’nin Acayip Günlüğü 3 – Adeline Foo

Beyaz Zambaklar Ülkesi – Grigory Petrov

Asıl adını yazmaya kalkışsam yazamayacağımı düşündüğüm bu kitap yıllar önce Beyaz Zambaklar Ülkesinde adıyla dilimize kazandırılmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün askeri okul müfredatına ekletip okunması gerektiğini ifade ettiği bir kitaptır. İster yıkılmak üzere olsun isterse en başarılı devirlerini yaşıyor olsun bir devletin sorunlarını sadece devlet adamlarının değil o devlete mensup her bireyin düşünmesi gerektiğini belirten bir eserdir. Hiç kuşkusuz her insanın kitaplığında yer alması gereken önemli bir eserdir.

Bugüne kadar pek çok yayıncı tarafından yayımlansa bile en çok rağbet gören Koridor Yayıncılık tarafından yayımlanan kopya olmuştur. Zamanında askeri okulların müfredatına bizzat devletin kurucusu tarafından yerleştirilmiş olmasına şaşırmamak lazım çünkü bahsedilenler aynı zamanda iyi bir devlet modelini ortaya koyar. Okuyacak iyi bir siyasi kitap arıyorsan bu kitap ilk tavsiyelerimden birisi olacaktır.

Koridor Yayıncılık: Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Acımasız Hikaye – Louise Penny

The Brutal Telling isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Acımasız Hikaye isimli bu kitap Armand Gamache serisinin 5. kitabıdır. Gizemli maceraların kaldığı yerden devam etmesini sağlayan bu eser, pek çok insanın tatilden dönmeye hazırlandığı günlerde gelen cinayet haberiyle başlar. Armand Gamache bir olayı daha çözmek için kolları sıvayacaktır.

Zeynep Tangün tarafından çevrilen ve Martı Yayınları tarafımdan yayımlanan bu eser, Armand Gamache serisinin en dikkat çeken kitaplarından birisidir. Daha çok polisiye bir hikayeye sahip gibi gözükse bile kaosla bürülü gizemli bir hikayeyi ayağına kadar getirir. Gizem romanlarını okumaktan hoşlanıyorsan bu kitabın tam sana göre olduğunu söyleyebilirim.

Martı Yayınları: Acımasız Hikaye – Louise Penny

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

4 Responses

  1. Devrim dedi ki:

    Çok yararlı bir liste olmuş gerçekten çok teşekkürler

  2. Çetin dedi ki:

    Çok güzel bir liste olmuş, emeğiniz için teşekkürler.

Yorum yapıp katkı sağla...