Bu hafta ne okumalıyım? #3

Geçen hafta paylaşmış olduğum kitap önerilerinin ardından bir haftayı daha dolu dolu kapattım diyebilirim. Elimde yine birbirinden güzel kitaplar var ve ben bunları tavsiye etmek için kolları sıvadım. Bazen bu tavsiyelerin çok yerinde olduğuna inansam bile bazen listeleri eksik bıraktığımı sezmiyor değilim.

Her ne kadar durum böyle olsa bile yayınlanmış olan tüm kitapları bir çırpıda gözden geçirmemin mümkün olmadığını söylemek isterim. Kendi ilgi duyduğum alanlara yönelik kitaplara daha fazla ağırlık vermeye çalışmaktayım. Ancak her ne kadar zorluklarla karşılaşsam bile buradaki kitapları özenerek seçtiğimden emin olabilirsin.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Geçen hafta liste biraz kişisel gelişim ağırlıklı bir liste sunmuştum. Bu hafta elimdeki kitapların çeşitliliği çok daha fazla olduğundan daha seçici davranma yoluna gittim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu haftaki kitap önerilerimin birer parçasıdır. Bu önerileri beğenip beğenmemek senin elinde ama dönüp dolaşıp bu listedeki kitapları elbet bir gün okuyacağını düşünüyorum. Belki yanılıyor olabilirim ama etkileyici kitaplar bulmanın ne kadar zor olduğunu bildiğimden eminim.

Hayatta Kalma Kılavuzu – Bear Grylls

A Survival Guide for Life isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Hayatta Kalma Kılavuzu, televizyon ekranlarından da tanıyabileceğin bir yüz olan Bear Grylls‘e aittir. Maceradan maceraya koşan ve kendi başına hayatta kalma mücadelesi veren bu ismin cesaret dolu çalışmalarını izlerken büyük keyif alıyor olabilirsin. Bu kitap yaşadığı tüm zorluklarla rağmen yoluna devam etmesi gereken bir insanın okuması gereken iyi bir kitaptır.

Cem Özdemir‘in çevirisiyle Portakal Kitap tarafından yayınlanan bu yapıt kişisel gelişim meraklılarının beğenebileceği bir kitaptır. İnsanın maksimum potansiyeline ulaşması için sahip olması gereken en önemli becerilerden söz eden, bir yerde sıkışıp kalmış insana çıkış yolu göstermek için yol gösteren bu kitapta daha fazlasını bulabilirsin. Kitabı dopdolu yapan bir diğer unsur ise ünlü ismin başka yerde dile getirmediği hikayeleri içermesidir.

Portakal Kitap: Hayatta Kalma Kılavuzu – Bear Grylls

Paralama Defteri: Her Yerde – Keri Smith

Wreck This Journal Everywhere isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Paralama Defteri: Her Yerde, okuyucu ile etkileşim kurabilen ender kitaplardan birisidir. Kitap aslında bir kılavuzdur ve sen bu kitabı kendi hayal gücün ile doldurmaya çalışırsın. Kitabın her sayfasında birbirinden farklı ipuçları ve etkinlikler yer alır.

Murat Padar‘ın çevirisiyle Pegasus Yayınları tarafından yayınlanan bu kitabın en önemli yanını çoktan söyledim. Kitap okuyucusunu sıradan bir okuma deneyimiyle karşılamaz. Sayfasında yer alan yönlendirmelerle okuyucusunun kitabı doldurmasını veya tamamlamasına yardımcı olur. Böylece son derece yenilikçi ve eğlenceli bir işin altına imza atılabilir. Bu deneyimi yaşamanı tavsiye ederim.

Pegasus Yayınları: Paralama Defteri: Her Yerde – Keri Smith

Isaac Newton ve Elması – Kjartan Poskitt

Isaac Newton and His Apple isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Isaac Newton ve Elması, bilimi çocuklara sevdirmek için yazılmış kitaplardan birisidir. Kitabın konusu adından da anlaşılabileceği gibi ünlü bilim adamı Isaac Newton’dur. İlgi çekici görseller ve oldukça etkileyici keyifli anlatımıyla bu kitabı bilimle arasını iyi tutmak isteyen herkese ama herkese tavsiye edebilirim.

Ali Uzan‘ın çevirisiyle Eğlenceli Bilgi tarafından yayınlanan bu eser çocuklara bilimi sevdirmeyi başarabilecek niteliklere sahiptir. Hiç olmazsa bilim adamlarını erken yaşta tanıyan bir çocuğun hayallerine yeni maceralar serpiştirmek isteyenler varsa bu tarz kitapları onlara öneririm. Çocuklara klasik biyografi kitapları okutmak çok kolay olmadığından bu işin eğlenceli bir biçimde yapılmış hali her zaman tercih sebebi olmalıdır.

Eğlenceli Bilgi: Isaac Newton ve Elması – Kjartan Poskitt

Kedi Pusheen – Claire Belton

I am Pusheen the Cat isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kedi Pusheen, okuması epey keyifli mizah temalı bir kitaptır. Pusheen kendini sevdirmeye bayılan oldukça sevimli bir kedidir. Dijital ortamda başlayan macerasını basılı hale dönüştüren bu kitap ise onun yer aldığı çeşitli çizgileri içerir. Hedef kitlesi her ne kadar çocuklar olsa bile ben her yaştan kişinin bu kitabı okumasını önerebilirim.

Acar Erdoğan‘ın çevirisiyle Binbir Kitap tarafından yayınlanan bu eser kitap okurken keyifli vakit geçirmek isteyenlere hitap eder. Sayfaları çevirirken Pusheen’e maceralarında eşlik edecek, onunla birlikte gülümseyecek ve onunla birlikte mutlu olacaksın. Her ne zaman moralin bozulursa hemen bu kitabın sayfalarını çevirmeye başlayabilir ve etkisi altında kaldığın bulutları dağıtabilirsin. Asıl önemlisi küçük yaştaki çocuklara bu kitabı önermeli veya hediye etmelisin.

Binbir Kitap: Kedi Pusheen – Claire Belton

Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin

Edebiyatımızın tartışmalı isimlerinden birisi olan ama bıraktığı değerli eserlerle aynı edebiyata can veren Aziz Nesin tarafından yazılmış bu kitap oldukça kıymetlidir. Hikayesi aynı mahallede oturan ama bir taşınma kararıyla yolları ayrı düşen iki arkadaşın birbirine yazdıkları mektuplar üzerinden anlatılır. Bol bol güldüren, eğlendiren ve bir çocuk için okunabilecek en doğru kitaplardan birisidir.

Ahmet ve Zeynep isimli iki çocuğun birbirine gönderdikleri mektuplarda yaşları dolayısıyla karşılaşabilecekleri her türlü sorun ele alınır. Nesin Yayınevi tarafından yayımlanan bu kitap en az eğlendirdiği kadar öğretmekte olduğundan benim için epey değerlidir. İlkokul çağındaki çocuklara mutlaka okutulması gereken bu eseri genci ve yaşlısıyla tüm okuyuculara da tavsiye ederim.

Nesin Yayınevi: Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin

Zübük – Aziz Nesin

Aziz Nesin‘in bir başka değerli romanı olan Zübük isimli bu kitabı belki Kemal Sunal‘ın oynadığı filmden hatırlayabilirsin. Evet o filmin kaynağı işte bu romandır ve roman da en az film kadar eğlencelidir. Aziz Nesin’den bir eser okuyayım ama ne olsun diye merak edenlere ilk tavsiye edebileceğim kitaplardan birisidir.

Zeybekzade Kara Yusuf köylüye kendisini efe olarak tanıtır ve nam salmayı başarır. Fakat günün birinde tüm foyası ortaya çıkan ve köylü onu “Zeybekzade” yerine “Zübükzade” olarak anmaya başlar. Böyle bir adamın oğlu olan İbrahim Zübükzade ise babasının kariyerine rahmet okutarak siyasette boy gösterir ve siyasetçilerin bir portresini çizer. Nesin Yayınevi tarafından yayımlanan, komik olduğu kadar düşündüren bir kitap olan bu eseri okurken fazlasıyla iyi vakit geçirebilirsin.

Nesin Yayınevi: Zübük – Aziz Nesin

Zehr-i Bal – Sezgin Irmak

Sezgın Irmak tarafından yazılmış olan Zehr-i Bal isimli bu romanın en iyi yanı seçilmiş olan ilgi çekici başlıktır. Bir tutam tarih ve bir tutam aşk ile bir araya getirilmiş olan romanın hikayesi okuyucusunu pek fazla rahatsız etmeden sürüp giden niteliktedir. Okuması zor olmayan bu romanı akşam sefalarında çayını yudumlarken büyük bir keyifle okuyabilirsin.

Ortalama sayfa miktarı, seçilmiş olan güzel bir başlık ve okuyucuya hitap edebilecek bir hikaye ile harmanlanmış olan kitabın en dikkat çekici özelliği akıcı bir dile sahip olmasıdır. Süslü betimlemelerin yer almadığı ve olabildiğince yalın cümlelere yer verildiği için kolayca açılıp bitirilebilen bir kitaptır. Portakal Kitap tarafından yayımlanan bu eseri tatile çıkarken yanında götürmeyi düşünebilirsin.

Portakal Kitap: Zehr-i Bal – Sezgin Irmak

Bu Bizim Hikayemiz – Ashley Elston

This is Our Story isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Bu Bizim Hikayemiz, heyecan verici okuma deneyimi sunan bir gizem kitabıdır. River Point bölgesinde sabah saatlerinde neler olup bittiğini kimse bilmemektedir. Sorguya çekilenler arkadaşını öldüren kurşunu kimin ateşlediğini söylememektedir. Bu işin arkasında onlardan birisi olabilir.

Ezgi Yılmaz tarafından çevrilen ve Yabancı Yayınları tarafından yayımlanan hikayenin başlangıcı aynen bu şekildedir. Kitabı bitirdiğinde karşılaşacağın beklenmedik son seni epey şaşırtabilir. İlgi çekici bir hikayeyi önüne getiren, okudukça daha fazla merak duymana neden olan bu kitap, gerilim romanları okumak isteyenlerin seveceği türden bir eserdir.

Yabancı Yayınları: Bu Bizim Hikayemiz – Ashley Elston

Beni Onlara Verme – Tarık Tufan

Tarık Tufan imzasını taşıyan bu güzel eser okuması keyifli bir hikaye kitabıdır. Sakin bir biçimde başlar her şey ama sakinlik zamanla ilgi çekiciliğe dönüşür. Bu kitap birbiri ardına gelen ama “es verip” okurken oldukça iyi vakit geçireceğin hikayelerle doludur.

Profil Kitap tarafından yayımlanan kitabın içerisinde toplamda 41 tane hikaye bulunur. Kitap sessiz ve bir o kadar sakin bir cümleyle okuyucusuna merhaba der. Sonra ona basamakları çıkması için yardım eder ve her basamak aslında yeni bir duygunun sahneye çıkışı olur. Hikaye okumayı sevenlere bu kitabı kesinlikle öneririm.

Profil Kitap: Beni Onlara Verme – Tarık Tufan

Halil İnalcık’ın Merceğinden Osmanlı – Halil İnalcık

Halil İnalcık denildiğinde hemen aklına iki şey gelmelidir. Bunlardan birincisi tarih, ikincisi ise Osmanlı Hanedanlığı olmalıdır. Halil İnalcık imzasını taşıyan ve onun sahip olduğu derin bilgilerle Osmanlı hakkında en doğru bilgilere ulaşılabilecek bu kitabı tarih meraklısı herkese tavsiye ederim.

Profil Kitap tarafından yayımlanan kitabın içerisinde toplamda 14 bölüm vardır. Her bölümde Osmanlı hakkında en çok merak edilen ve en çok tartışılan konu başlıklarına yer verilmiştir. Eğer amacın Osmanlı hakkında tarihsel bilgileri en iyi biçimde öğrenmek ise bu kitabı okuyarak ilk adımı atabilirsin.

Profil Kitap: Halil İnalcık’ın Merceğinden Osmanlı – Halil İnalcık

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...