Bu hafta ne okumalıyım? #22

Kitap tavsiyeleri serisinin yirmi ikinci parçasından herkese merhaba. Bu haftanın listesi son birkaç haftadır olduğu gibi geç yayınlananlar arasındaki yerini aldı. Yine yine ve yeniden zaman yönetimi konusunda hatalar yaptığım için liste biraz gecikti. Umarım yaptığım seçimler beğenir ve aralarından birini alıp okumaya başlayabilirsin.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olmanı tavsiye ederim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi birazcık deneme ağırlıklı oldu diyebilirim. Geçen iki haftada denediğim “20’li listeden” bu hafta vazgeçmiş bulunmaktayım. Ayrıntılı bahsedilecek kitap rakamının 10 olması gerektiğine karar verdim ve bir nevi eskiye geri dönüş yaptım. Bu hafta kendine okumak için iyi bir kitap arıyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır. Bir kitap mağazasına girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Kıyamet Meleği: 3. Cilt – Takaya Kagami

Kıyamet Meleği: 3. Cilt Yuiçiro’nun müthiş macerasına ev sahipliği yapan manga kitabıdır. Yuiçiro çok tehlikeli bir işe girişmiştir ama çabaları ihtiyaç duyduğu güçlü silahı elde etmeye yetmiştir. İnsanların vampirlere karşı kullandığı en güçlü silahlardan birisi artık Yuiçiro’nun elindedir. Bu başarının ardından yaptığı ilk şey ise vampirlerle dolu bir yeri araştırmak için kolları sıvamak olmuştur.

Kurukafa Yayınları: Kıyamet Meleği: 3. Cilt – Takaya Kagami

Ben Sabahattin Ali – Osman Balcıgil

Ben Sabahattin Ali ünlü yazarlarımızdan birisinin anlatıldığı biyografik romanlardan birisidir. Yazar her ne kadar Sabahattin Ali’nin öyküsünü başka bir kitapta yazmış olsa bile bu sefer hedefinde gençler bulunmaktadır. Sabahattin Ali’nin öğrencilik yıllarından özel hayatına kadar tüm detayları bu kitapta bulabilirsin. Biyografik roman okumak isteyenleri mest edecek olan bu eser sayesinde edebiyatımızın en iyi kalemlerinden birisini daha yakından tanıyabilirsin.

Genç Destek: Ben Sabahattin Ali – Osman Balcıgil

Julia 13: Norma Jean’i Kim Öldürdü? – Giancarlo Berardi

Julia 13: Norma Jean’i Kim Öldürdü? polisiye temalı bir çizgi romandır. Şehrin oldukça karanlık olan sokakları sıkı bir takibe ev sahipliği yapmaktadır. Siyah giyinimli ve bir o kadar ürkütücü olan adamların kovaladıkları kişi sokaklarda kalan bir evsizdir. Kriminolog olan kahramanımız ise kendisini bolca sorunun ve bilinmezin yer aldığı bir maceranın içerisinde bulmuştur.

Özer Sahaf: Julia 13: Norma Jean’i Kim Öldürdü? – Giancarlo Berardi

Senin İçin Gemileri Yaktım – Halit Ertuğrul

Senin İçin Gemileri Yaktım biraz deneme tarzı bir romandır. İnançsız olan bir kişinin inançla tanışması ve bu uğurda yaptığı yolculuk anlatılmaktadır. Üslubuyla hikayenin sakin bir biçimde ilerlemesini sağlayan yazar aynı zamanda kahramanın hayatında dokunulmadık yer bırakmayarak hikayesini anlatmaktadır. Yüreğinde Allah inancı olmayan kahramanımızın ise inançla tanıştığında uzun zamandır güneş doğmayan dünyasında yeniden güneş doğmaktadır.

Hayat Yayınları: Senin İçin Gemileri Yaktım – Halit Ertuğrul

Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı – Jeph Loeb

Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı siyah pelerinli kahramanımızın maceralarına yeni bir soluk getiren çizgi romandır. Batman’in ilk yıllarına uzanan hikayede kurbanlarını sadece tatil günlerinde öldüren bir gizemli katilin izleri bulunmaktadır. Kahramanımız bir sonraki kurbanın kim olduğunu bulmaya çalışırken zamanla yarışmak zorundadır.

JBC Yayıncılık: Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı – Jeph Loeb

Gözağrısı – Gökhan Özcan

Gözağrısı okunması son derece keyifli bir yerli romandır. Bir bakıma kader üzerine kurulu olan hikayesiyle okuyucusunu kendisine çekmeyi başaran roman aynı zamanda yazarının eşsizliğini aktarabilecek bir yapıya sahiptir. Okurken huzur bulacağın ve her sayfayı çevirdiğinde yaşantını biraz daha sorgulayacağın bir roman seni bekliyor diyebilirim.

Vadi Yayınları: Gözağrısı – Gökhan Özcan

Olgular Değişince: Denemeler (1995 – 2010) – Tony Judt, Jennifer Homans

Olgular Değişince: Denemeler (1995 – 2010) iyi bir tarihçinin denemelerden oluşan bir derlemedir. Denemelerin içerisinde toplumsal ve tarihsel pek çok olay bulunmaktadır. Her birisi tek başına belki bir kitabın konusu olabilecek olsa dahi bir araya getirilen denemelerle okunması gereken güçlü bir eser ortaya çıkarılmıştır. Bu eser özellikle geçmiş, bugün ve gelecek arasında bir bağ kurmana yardımcı olacaktır.

Yapı Kredi Yayınları: Olgular Değişince: Denemeler (1995 – 2010) – Tony Judt, Jennifer Homans

İslam Medeniyetine Adanmış Bir Ömür: Ziya Kazıcı – Prof. Dr. Ziya Kazıcı

İslam Medeniyetine Adanmış Bir Ömür: Ziya Kazıcı hayatının büyük bir kısmını İslam medeniyetine ayırmış olan yazarın otobiyografisidir. İslam medeniyeti araştırmaları denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden birisi olan yazar kendi biyografisini hazırlayarak hayatını adadığı amaç çevresinde kendi hayat hikayesinden söz etmiştir. İslam medeniyeti üzerine araştırma yapan insanların hayatlarını merak ediyorsan bu kitap ilk okuman gereken eserlerden birisidir.

Kayıhan Yayınları: İslam Medeniyetine Adanmış Bir Ömür: Ziya Kazıcı – Ziya Kazıcı

Karanlığın Son Günleri – Graham Moore

Karanlığın Son Günleri gizem temalı tarihi romanlardan birisidir. Henüz yeni avukat olmuş olan Paul Cravath kazanılması güç bir davayı kabul etmiştir. Davanın taraflarından ziyade asıl önemli olan davanın sonucunda kazanan kişinin aydınlatmanın kralı olacak olmasıdır. Thomas Edison ve George Westinghouse arasındaki dava kısa sürede avukatın hayatını işgal eder.

Doğan Kitap: Karanlığın Son Günleri – Graham Moore

Göbeklitepe’nin Keşfi – Derman Bayladı

Göbeklitepe’nin Keşfi yurdumuzun bir köşesinde yer alan antik bir yerleşim noktasını anlatan tarihsel kitaplardan birisidir. Yakın sayılabilecek bir zamanda gerçekleştirilen keşifle bölgenin bir ibadet alanı olduğu ve bu ibadet alanına yakın bir yerleşim bölgesinin de bulunması gerektiği saptanmıştır. Antik çağlarda insanların ibadet için geldiği nokta bu eserin konusudur.

Bulut Yayınları: Göbeklitepe’nin Keşfi – Derman Bayladı

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
21 Şeytan: Antikiteden İlkel Hıristiyanlığa Kötülük Algıları Jeffrey Burton Russell
22 Abakarta Öznil Erdem
23 Bumerang’ın Aşkı Ahmet Koyuncu
24 Deli Yusuf Gürbüz Azak
25 Devler Geçti Bu Yollardan A. Yağmur Tunalı
26 Dil Sürçmesi Arzu Özdemir
27 Kara Kız Mükerrem Kamil Su
28 Umut Yaratma Atölyesi Fatih Sultan Yılmaz
29 Zamanın Dışına Kaçış Hugo Ball
30 Sürgün Sultan Zekeriya Yıldız

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Nasipse yirmi üçüncü haftada görüşmek üzere, keyifli okumalar diliyorum.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

  1. adanada dedi ki:

    Efsane

Yorum yapıp katkı sağla...