Bu hafta ne okumalıyım? #21

Kitap tavsiyeleri serisinin yirmi birinci parçasından herkese merhaba. Bu haftanın listesi son birkaç haftadır olduğu gibi geç yayınlananlar arasındaki yerini aldı. Bir şekilde zaman yönetimi konusunda yaptığım hataların bedelini ödediğimi söyleyebilirim ama kimseyi önerilerden uzak bırakmamak için seriyi sürdürmek istiyorum. Umarım yaptığım seçimler beğenir ve aralarından birini alıp okumaya başlayabilirsin.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olmanı tavsiye ederim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi birazcık çizgi roman ağırlık oldu diyebilirim. Geçen haftanın yazısında ilk defa denemiş olduğum “20 detay” yöntemini bu hafta da denemiş bulunmaktayım. Bu hafta kendine okumak için iyi bir kitap arıyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır. Bir kitap mağazasına girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Kahramanlık Akademim: 5. Cilt – Kohei Horikoshi

Kahramanlık Akademim: 5. Cilt müthiş bir maceraya sahip manga kitaplarından birisidir. Amansız bir turnuvanın içerisinde kendisini bulan kahramanımız yoluna devam edebilmek için elinden gelenin fazlasını yapmalıdır. Kahramanımız savaşını kendi bildiği yöntemlerle gerçekleştirirken epey dikkatli olmak zorundadır.

Gerekli Şeyler: Kahramanlık Akademim: 5.Cilt – Kohei Horikoshi

Gecenin Gecesi – Hasan Ali Toptaş

Gecenin Gecesi birbirinden farklı güzellikte öykülerden oluşan bir kitaptır. Yazarın önceki eserleri gibi yine duru ve sade bir dille yazılmış olması eserin en dikkat çekici yanıdır. Bu eser, öykü okurken yeni bir serüvene atılmak isteyen okuyucular için kaçırılmaması gereken fırsatlardan birisidir.

Everest Yayınları: Gecenin Gecesi – Hasan Ali Toptaş

Titana Saldırı: 19. Cilt – Hajime İsayama

Titana Saldırı: 19. Cilt bitmek bilmeyen bir mücadeleye ev sahipliği yapan manga kitaplarından birisidir. Araştırma birliği içerisinde bulunduğu savaşı tam anlamıyla kazanmak için büyük duvara ulaşıp burada açılmış bir gediği kapatmak zorundadır. Görev gayet net olsa bile birliği bekleyen sürpriz duvarın yakınlarındadır, düşman birlikleri pusuya yatmışlardır.

Gerekli Şeyler: Titana Saldırı: 19. Cilt – Hajime İsayama

Pervane – Gülsen Kılıçaslan

Pervane duygusal yönüyle dikkat çeken yerli romanlardan birisidir. Roman, geçmişinden kaçarak çocuğuyla birlikte hayatta kalma mücadelesi veren bir kadın ve ona tanıştıkları ilk günden beri abayı yakmış olan bir erkeğin anlaşmazlıklarla dolu hikayesini anlatmaktadır. Aşkın ortaya çıkması fazlasıyla zor gibi gözükürken bir umut ışığı belirecektir.

Nemesis Kitap: Pervane – Gülsen Kılıçaslan

Gorlan’daki Turnuva – John Flanagan

Gorlan’daki Turnuva fantastik bir macera kitabıdır. Yıllar önce krallıkta güç oyunları devam ederken ortaya saçılan nifak tohumları bir bir etkisini göstermeye başlamıştır. Kimin düşman kimin dost olduğunu belirlemek oldukça güç olsa bile taraflar Gorlan’da gerçekleştirilecek turnuvada karşı karşıya geleceklerdir.

Beyaz Balina Yayınları: Gorlan’daki Turnuva – John Flanagan

Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar (1441 – 1700) – Halil İnalcık

Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar (1441 – 1700) adından anlaşılabileceği üzere bir tarih kitabıdır. Kitap, en büyük tarihçilerimizden birisi olan Halil İnalcık’ın Kırım Hanlığı hakkında düşüncelerini ve yazılarını bir araya getirmektedir. Tarih meraklıları bu eseri mutlaka incelemelidirler.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Kırım Hanlığı Tarihi Üzerine Araştırmalar (1441 – 1700) – Halil İnalcık

Kuroko’nun Basketbolu: 1. Cilt – Tadatoşi Fujimaki

Kuroko’nun Basketbolu: 1. Cilt spor konulu bir manga kitabıdır. Kuroko kendi halinde takılan ve neredeyse görünmez olan bir isimdir. Basketbol takımının bir üyesi olup olmadığı belli olmasa bile kendisi büyük bir işe imza atmıştır ama bunu nasıl yaptığı henüz bilinmemektedir.

Gerekli Şeyler: Kuroko’nun Basketbolu 1 – Tadatoşi Fujimaki

Ben Celile Nazım Hikmet’in Annesi – Osman Balcıgil

Ben Celile Nazım Hikmet’in Annesi etkileyici bir tarihi romandır. Adından anlaşılabileceği konusu az çok belli olan bu roman aslında edebiyatımızın ünlü isimlerinden Nazım Hikmet’in annesinin yaşam öyküsünü konu almaktadır. Kitabı biyografiden farklı kulan ise kesinlikle yazara özgü olan anlatım biçimidir.

Genç Destek: Ben Celile Nazım Hikmet Annesi – Osman Balcıgil

Hayalet Yüzler – John Flanagan

Hayalet Yüzler genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir romandır. Denizde yaşanan büyük bir fırtınanın ardından bilinmeyen bir kara parçasında kendisini bulan kardeşlik üyeleri, bu adada yaşayan sakinlerin çocuklarını ayının saldırısından kurtarırlar. Bu kurtarış adada yaşayan kabileyle tanışma aynı zamanda kısa süre sonra gerçekleşecek yağmalama girişine karşı koymaya çabalama anlamına gelecektir.

Beyaz Balina Yayınları: Hayalet Yüzler – John Flanagan

Sana Aşk Getirdim – Meral Kır

Sana Aşk Getirdim aşk ve koşuşturma dolu bir romandır. Hayatını bir düzen içerisinde yaşayan Mehmet Sancaktar, hayatı tam bir muammaya dönüşmekte olan Komiser Esmer ile tanıştığında artık yaşanan dünya çok daha farklı bir yer olacaktır. İkili gelecek yolunu bulabilmek için öncelikle Komiser Esmer’in sahip olduğu büyük bir boşluğu yani geçmişle yüzleşmek durumundadır.

Aspendos Yayınları: Sana Aşk Getirdim – Meral Kır

Fairy Tail: 1. Cilt – Hiro Maşima

Fairy Tail: 1. Cilt fantastik bir hikayeye sahip manga kitabıdır. En büyük hayali başarılı bir büyücü olmak olan Lucy ansızın karşılaşmış olduğu Natsu tarafından bir büyücü loncasına davet edilir. Bu davet Lucy’nin hayallerine bir adım daha yaklaşmasını sağlayacak ama onu aynı zamanda tehlikeli maceraların içerisine itecektir.

Gerekli Şeyler: Fairy Tail: 1. Cilt – Hiro Maşima

Kutsal Kase – Ali Kuzu

Kutsal Kase hafif politik yanı olan bir araştırma ve inceleme kitabıdır. Yazar ülkemizi “kutsal kase” olarak nitelendirerek dünya üzerinde güç erki olan ülkelerin casusluk faaliyetlerinin buradan yürütüldüğünü öne sürmektedir. Yaptığı araştırmalar üzerinden kendi deyimiyle bu topraklarda oynanan oyunları gün yüzüne çıkarmayı hedeflemektedir.

Kariyer Yayıncılık: Kutsal Kase – Ali Kuzu

Kara Kahya: 1. Cilt – Yana Toboso

Kara Kahya: 1. Cilt fantastik bir maceraya sahip manga kitabıdır. Yıllar önce sevdiği her şeyin yitip gitmesine tanıklık eden kişi intikam yemini etmiştir ve bu uğurda ruhunu satmıştır. Bu yemini yerine getirmek için yapması gereken şey yıkımı gerçekleştiren kişinin yanında başarılı bir kahya olarak çalışmaktır.

Gerekli Şeyler: Kara Kahya – Yana Toboso

Emanet – Fatma Erdek

Emanet sürükleyici olan yerli romanlardan birisidir. Hayatının büyük bir kısmını geçmişine olan bağlılık sürdüren bir ismin aniden karşısına çıkan bir durum karşısında vereceği karar çok önemlidir. Bu karar hayatının sonu veya yeni bir başlangıcın adımı olacaktır. Seçim her ne olursa olsun bir şeylerin değişmeye başlayacağı kesindir.

Ephesus Yayınları: Emanet – Fatma Erdek

Illuminae – Amie Kaufman

Illuminae genç yetişkinlere hitap eden bilim kurgusal bir romandır. Bir aşkın sonuna gelen Katy ayrılık kararı aldığında yaşadığı toprakların büyük bir işgalle tanışacağının farkında değildir. Üstelik bu işgale karşı komuta kademesi hiçbir tepki göstermediğinde Katy kurtuluş bir daha konuşmam dediği erkek arkadaşı Ezra’nın yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Pegasus Yayınları: Illuminae – Amie Kaufman

Kozmik Miras – Serhat Ahmet Tan

Kozmik Miras sıkı bir araştırmanın ürünü olan tarih kitaplarından birisidir. Eskiden yaşanmış olan inanç tabanlı pek çok olayı enine boyuna araştıran yazar, bu olaylardan ortaya çıkardığı sorulara cevap bulmaya çalışmaktadır. Üstelik tüm bunları yaparken bugün dünya üzerinde kabul görülmüş olan kutsal kitapları referans göstermektedir.

WIZART: Kozmik Miras – Serhat Ahmet Tan

Tatyana ve Alexander – Paullina Simons

Tatyana ve Alexander romantik temalı tarihi romanlardan birisidir. Savaştan kaçan dul ve hamile olan Tatyana yeni bir hayat kurabilmek için Amerika’ya gitme kararı alır. Ancak geçmişin hayaletini peşini bırakmak niyetinde değildir. Ülkesinden kilometrelerce uzakta olsa bile ona kavuşmak isteyen bir kişi, öldü sanılan Alexander her türlü riske göze almaktadır.

Pegasus Yayınları: Tatyana ve Alexander – Paullina Simons

Ansızın Seven Ben – Gizem Bilici

Ansızın Seven Ben romantik temalı yerli romanlardan birisidir. Sakin içeriği ve bir o kadar sakin görünen anlatım biçimiyle eser duygusallığı sayfalarına yedirmeyi başarmıştır. Roman, ele aldığı sevgi konusunu gerçekçi bir yaklaşımla çok fazla aşırılığa kaçmadan sadece olması gerektiği gibi anlatmaktadır.

Yakamoz Yayıncılık: Ansızın Seven Ben – Gizem Bilici

Yaramaz Emil – Astrid Lindgren

Yaramaz Emil çocuklara hitap eden klasik eserlerden birisidir. Roman, yerinde durmayan ve her türlü haylazlığın arkasından çıkmayı başaran bir çocuğun maceralarını anlatır. Okuyucusunu eğlenceli bir maceraya çıkardığı için pek çok çocuğun beğenebileceği türden bir kitap olduğu unutulmamalıdır.

Pegasus Yayınları: Yaramaz Emil – Astrid Lindgren

Sarı Sessizlik: Sarıkamış 1914: Bir Kayboluş Romanı – Cihangir Akşit

Sarı Sessizlik: Sarıkamış 1914: Bir Kayboluş Romanı adından anlaşılabileceği üzere bir savaş romanıdır. Kurgusuyla dikkat çeken roman tarihimizde hatırlayıp da acı duyduğumuz bir olayı anlatır. Eserin eski bir paşanın kaleminden çıkmış olması bir askerin gözünden Sarıkamış’ı görmenin ve anlamının kilidi gibidir.

Asi Kitap: Sarı Sessizlik & Sarıkamış 1914: Bir Kayboluş Romanı – Cihangir Akşit

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
21 Gizli Hazine Peşinde: Sakar Bora 2 Çağrı Cebeci
22 Daredevil 9: Kaideler Brian Michael Bendis
23 Selçuklu’nun Mirası & Gulam ve Ikta (Kölelik mi, Efendilik mi?) Erkan Göksu
24 Ajin: Yarı İnsan: 9.Cilt Gamon Sakurai
25 Ateşle Oynama Aylem Güngördü
26 Sağlık İçin Farkındalık Vidyamala Burch
27 Güven Bana Mehtap Soyuduru Çiçek
28 Prensesler Uslu Durmaz Anna Kemp
29 Türk Zaferleri Reşad Ekrem Koçu
30 Gece Yıldızı Marie Lu

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Nasipse yirmi birinci haftada görüşmek üzere, keyifli okumalar diliyorum.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...