Bu hafta ne okumalıyım? #20

Kitap tavsiyeleri serisinin yirminci parçasından herkese merhaba. Bu haftanın listesi son birkaç haftadır olduğu gibi geç yayınlananlar arasındaki yerini aldı. Bir şekilde zaman yönetimi konusunda yaptığım hataların bedelini ödediğimi söyleyebilirim ama kimseyi önerilerden uzak bırakmamak için seriyi sürdürmek istiyorum. Umarım yaptığım seçimler beğenir ve aralarından birini alıp okumaya başlayabilirsin.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olmanı tavsiye ederim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi önceki listelerden biraz farklı olacak çünkü öne çıkan kitap listesini biraz genişletmek istedim. Kitap seçimleri konusunda ise alışılmışın dışında bir durum söz konusu değil yani yine ağırlıklı olarak kurgusal eserler mevcut. Bu hafta kendine okumak için iyi bir kitap arıyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır. Bir kitap mağazasına girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Mucize ve Ben – R. J. Palacio

Mucize ve Ben genç yetişkinlere hitap eden gerçekçi bir kitaptır. Kitap herkesten farklı olan bir çocuğun hikayesini anlatan “Mucize” serisinin bir devamı olsa bile bu sefer farklı karakterlerden söz etmektedir. Tam bir zorba olan Julian, eski bir arkadaş olan Chirtopher ve sınıf arkadaşı Charlotte, Auggie’nin hayatlarını değiştirme hikayesinden söz etmektedir.

Pegasus Yayınları: Mucize ve Ben – R. J. Palacio

İlber Ortaylı’nın Gözüyle İran – İlber Ortaylı

İlber Ortaylı’nın Gözüyle İran adından anlaşılabileceği üzere bir anı kitabıdır. Usta tarihçi İlber Ortaylı’nın İran hakkında yazmış olduğu yazılar, yapmış olduğu konuşmalar, gezi notları ve anıları kitabın içeriğini oluşturmaktadır. Derleme bir eser olduğu için sürekli bir anlatımdan söz etmek elbette mümkün değildir. Buna rağmen İran’ı merak edenler için okunması keyifli bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.

Demavend Yayınları: İlber Ortaylı’nın Gözüyle İran – İlber Ortaylı

Yenilmez – Stanislaw Lem

Yenilmez bilim kurgu temalı bir dünya klasiğidir. Bu kitabın en önemli yanı yazarının yapmış olduğu hatalardan oluşmasıdır. Yenilmez adıyla anılan ikinci sınıf kruvazör, Condor isimli kardeş geminin ortadan kaybolmasını araştırmak isterken iniş yaptığı gezegende şaşırtıcı bir keyif gerçekleştirir. Bu gezegende kendi kendini tamir eden makinelerin varlığına ait kanıtlar yer almaktadır.

İthaki Yayınları: Yenilmez – Stanislaw Lem

4N1K 2: On İkiden Sonra – Büşra Yılmaz

4N1K 2: On İkiden Sonra genç yetişkinlere hitap eden sürükleyici bir romandır. Hikayenin içerisinde yer alan her karakterin kendi hayatıyla problemleri bulunmaktadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi meşhur çetenin içişlerine karışacak bir dış göz beklenmeden ortaya çıkacak ve işleri çok daha karışık hale getirecektir.

Epsilon Yayınevi: 4N1K 2: On İkiden Sonra – Büşra Yılmaz

Lion: Eve Giden Yol – Saroo Brierley

Lion: Eve Giden Yol bir tür anı ve biyografi olarak yazılmış kültürel bir kitaptır. Saroo küçük yaşta trende kaybolduktan sonra sokaklarda büyür, Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilir ama içindeki geçmiş aşkı bitmek bilmez. Google Earth’ün icat edilmesinin ardından geldiği topraklara buradan göz atar ve sonunda ailesini bulmak için yolculuğa çıkma kararını verir.

Epsilon Yayınevi: Lion: Eve Giden Yol – Saroo Brierley

Bisiklet Dersleri – A. Ali Ural

Bisiklet Dersleri akıcı bir biçimde okunabilecek denemelerden birisidir. Denemeler konusunda pek fazla şey söylemeyi sevmesem bile ufak bir not düşmeyi ihmal etmeyeceğim. Kitabın yazım tarzı konusunda biraz rahatsız olabilirsin. Bunun sebebi ise yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi anlatımın birazcık süslü bir biçimde gerçekleştirilmesidir.

Şule Yayınları: Bisiklet Dersleri – A. Ali Ural

Kusursuz Elmas – Camilla Monk

Kusursuz Elmas romantik temalı modern bir gizem kitabıdır. Tam bir bilgisayar kurdu olan Island Chaptal günün birinde eve geldiğinde tatsız bir sürprizle karşılaşır. Bir OKB hastası olan profesyonel tetikçi March’ı gördüğünde onu öldüreceğini düşünür ama March’ın hedefi yıllar önce çalınmış değerli bir elmastır. Elmas bulunduğunda kurtulacağını sanan Island günün birinde March’a muhtaç olacağını aklının ucundan bile geçirmemiştir.

DEX Kitap: Kusursuz Elmas – Camille Monk

Elli Yılın Öyküsü – Rasim Özdenören

Elli Yılın Öyküsü hikayelerden oluşan bir derleme kitaptır. Türk edebiyatının usta isimlerinden birisine ait toplamda 12 hikayeyi barındıran bu kitap bir nevi özel baskı eserlerinden birisidir. Bu haftaki tavsiyelerim arasında yer almasının en büyük nedeni ise etkileyici hikayelerin yazarına ait en iyi hikayelere tek bir çatı altından ulaşabilme imkanı sunan bu eserin varlığından haberdar olmanı sağlamaktır.

İz Yayıncılık: Elli Yılın Öyküsü – Rasim Özdenören

Uygulamanın 4 Disiplini – Sean Covey, Chris McChesney

Uygulamanın 4 Disiplini verimlilik üzerine yazılmış olan bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu kitap, bir işi başlatma veya bir şeyi uygulamaya koyma konusunda sıkıntı yaşayan her iş adamının, çalışanın veya insanın yardımına koşmaktadır. Kitap her ne kadar işletmeler ve onların çalışanları düşünülerek hazırlanmış olsa bile bireylerin de işine yarayabilecek bir eserdir.

Varlık Yayınları: Uygulamanın 4 Disiplini – Sean Covey, Chris McChesney

Hazreti Fatıma – Nurdan Damla

Hazreti Fatıma adından anlaşılabileceği üzere dini bir kitaptır. Söz konusu çalışmaya benzer daha farklı çalışmaların altında imzası bulunan bir yazarın elinden çıkmış olan bu eser İslami bilgilerine yenilerini katmak isteyenler için ideal bir eserdir. Kitabın lezzetli ve son derece sakin anlatımı olduğundan onu bir çırpıda hiç zorlanmadan okuyup bitirebilirsin.

Hayat Yayınları: Hazreti Fatıma – Nurdan Damla

Golovlev Ailesi – Saltıkov Şçedrin

Golovlev Ailesi klasikler arasında yer alan kültürel kitaplardan birisidir. Bu ailenin içerisinde akrabalık bağları hariç eskiye hariç hiçbir şey kalmış değildir. Aile artık cebinin derdindedir ve içerisindeki her birey günden güne işe yaramaz birisi halini almaktadır. Kısacası bu roman yozlaşmakta olan bir toplumun canlı resmidir.

Kor Kitap: Golovlev Ailesi – Saltıkov Sçedrin

Ertuğrul Bey ve Kayılar – Ufuk Tufan

Ertuğrul Bey ve Kayılar adından anlaşılabileceği üzere Türklerin Kayı boyunu konu alan tarihsel romandır. Bu eser, sadece Osmanlı Devleti’ne yakın dönemdeki Kayı varlığını değil çok daha öncesini de içine katarak hikaye kapsamını genişletmiştir. Kitap okumaya karar verirsen en önemli kazanımın Kayı boyu hakkında bilgini güçlendirmek olacaktır.

Nesil Yayınları: Ertuğrul Bey ve Kayılar – Ufuk Tufan

Aşk Yaşamında Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson

Aşk Yaşamında Ufak Şeyleri Dert Etmeyin ilişki odaklı bir kişisel gelişim kitabıdır. En mutlu çiftlerin bile günlük yaşantılarında birbirlerine karşı tavır alabilecekleri gerçeğini merkeze alan eser, ihtiyaç duyulan enerjinin ortaya konmaması durumunda ilişkinin canlı tutulamayacağından söz etmektedir. Bununla birlikte insanlara daha mutlu bir ilişkiye sahip olmaları için gizemli bir formül sunmaktadır.

Beta Kitap: Aşk Yaşamında Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson

Noktanın Seyri – Taşkın Tuna

Noktanın Seyri insanın var oluşuna odaklanan deneme ve inceleme tarzı bir eserdir. Eserin arkasında çok güçlü bir ismin olması onu okunabilir kılmak için yeterlidir aslında. Her zaman dediğim gibi, deneme ve inceleme tarzı eserleri kendi haline bırakırım. Sadece içeriklerini beğendiğim için buraya taşırım; bu kitap da o eserlerden birisidir.

Şule Yayınları: Noktanın Seyri – Taşkın Tuna

Tolkien – Humphrey Carpenter

Tolkien adından anlaşılabileceği üzere bir biyografi kitabıdır. Mükemmel serileri, fantastik hikayeleri ve soluksuz maceraları içeren Orta Dünya’nın yaratıcısının hayat hikayesi bu kitapta gizlidir. Dramatik bir biçimde değişen hayatın içerisinde sürüklenen yazarın hayatına ait tüm sırları öğrenmek isteyenler için bu kitap paha biçilemez bir eserdir.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Tolkien – Humphrey Carpenter

Sevdam Sığmadı Düşlerime – Mehmet Ercan

Sevdam Sığmadı Düşlerime duygularını harekete getirebilecek satırlara sahip bir şiir kitabıdır. Bu kitapla ilgili söylemek istediğim tek şey sayfalarını karıştırırken kendini satırlara bırakarak hareket etmeni önermek olacaktır. Sevgi, aşk ve sevda gibi konuları ele alan şiirler okumak isteyenlerin son dönemde yayınlanan en iyi eserlerden birisiyle tanışma zamanı geldi desem sanırım abartmış olmam.

Bilgi Yayınevi: Sevdam Sığmadı Düşlerime – Mehmet Ercan

Issız Tepe – Derek Landy

Issız Tepe genç yetişkinlere hitap eden fantastik temalı bir korku kitabıdır. Gerçekleşen kanlı karşılaşmanın ardından Milo ve Amber kuzeye kaçmışlardır. Vazgeçmek nedir bilmeyen beş şeytani motosikletçi ise onların peşinden gitmişlerdir. Hedefleri gayet açıktır; çok da kutsal olmayan ustalarına arzuladıkları hediyeyi götürmeyi istemektedirler.

Artemis Yayınları: Issız Tepe – Derek Landy

Hacı Bayram-ı Veli: Aşkın Nefesi – Mahmut Ulu

Hacı Bayram-ı Veli: Aşkın Nefesi biyografik roman olarak bilinen türe ait bir kitaptır. Aynı zamanda senarist olan bir ismin elinden çıkmış olması elbette anlatımının diğer biyografik romanlara göre çok daha farklı olmasını sağlamıştır. Türk ve İslam kültürüne ait biyografiler okumayı sevenler Hacı Bayram-ı Veli’nin anlatıldığı bu eseri mutlaka okumalıdırlar.

Nefes Yayınları: Hacı Bayram-ı Veli: Aşkın Nefesi – Mahmut Ulu

Sempatizan – Viet Thanh Nguyen

Sempatizan savaş konulu bir tarihsel romandır. Gerilim dolu hikayesiyle kendisini farklılaştırmayı başaran kitap aynı zamanda sevgiyi ve arkadaşlığı ön plana çıkarmaktadır. Kahramanımız, Los Angeles’ta kendisi gibi Vietnamlı olan kişilerle yeni bir hayat kurma mücadelesi verse bile onun asıl görevi Vietnam’da yer alan idare için casusluk yapmaktır.

Kafka Kitap: Sempatizan – Viet Thanh Nguyen

Tan Yeri: Zifir – Merve Özcan

Tan Yeri: Zifir adını taşıyan bu eser modern bir romandır. Birbirine düşman iki halkın yaşadığı bir dünyadan çıkmış hikayesiyle sizi içerisine hapsetmeyi başarır. Kitabın en önemli niteliği, sayfalar arasında gezintiyi sürdürürken sana birbirinden farklı duyguyu bir arada yaşatmayı başarmasıdır.

Portakal Kitap: Tan Yeri: Zifir – Merve Özcan

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
21 Karanlık Aşk 4 Tuğçe Aksal
22 Tahta At Bahadır Yenişehirlioğlu
23 Karantina: İkinci Perde Beyza Alkoç
24 Uçsun Varsın Ali Ayçil
25 Bir Baltaya WhatsApp Oldum Mine Sota
26 Sen Güneş Kokuyorsun Daha! Haydar Ergülen
27 Filim Adamlar Kamil Yeşil
28 Kalbini İyileştirmek İster Misin? Metin Karabaşoğlu
29 Benim Hayatım Ayşegül Çiçekoğlu
30 Turco: Türklüğün Köklerine Bir Aşk Yolculuğu Hüseyin Tunç

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Nasipse yirmi birinci haftada görüşmek üzere, keyifli okumalar diliyorum.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...