Bu hafta ne okumalıyım? #2

Yeni bir hafta ve ben yepyeni kitaplarla tekrar yazınının başındayım. Bu hafta listenin biraz daha geniş olacağına inanıyorum çünkü yazmaya çok erken başladım. İlk listede tavsiye ettiğim kitapları geçmişe dönük okuyabilirsin elbette ama destede daha yeni kitaplardan söz etmeye çalışacağım.

Serinin amacını bilmeyenlere ufak bir hatırlatma yapmalıyım. Bu listede bu haftaki kitap tavsiyelerimin tamamı yer almaktadır. Bu listede yer alan kitapları özenerek seçtiğimden emin olabilirsin, yani yoğun olumsuz eleştiri almış olan kitapları bu listede bulamazsın. Her kitap ufak tefek eleştirici alacağından eleştiri almamış kitap bulmak pek mümkün olmasa bile ince eleyip sık dokuduğumdan şüphen olmasın.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Geçen hafta liste aslında çok daha kabarık olacaktı ama yetiştiremedim. Araya bayram girdi, zaten hafta orası seriyi başlatmıştım gibi çeşitli geçerli bahanelerim var. Bu sefer yazmaya biraz daha erken başladım ve böylece daha fazla kitabı inceleme fırsatı buldum. Aşağıdaki kitaplardan herhangi birisini bugün, yarın veya uzak gelecekte okuyabilirsin çünkü her birisi bana göre değerli kitaplardır.

Kongo’ya Ağıt – Jean Christophe Grange

Congo Requiem isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kongo’ya Ağıt, aslında yazarın bir kitabında yer alan hikayenin devamıdır. Özellikle yazarı takip eden kişiler tarafından merakla beklenen bir eser olması onu daha değerli kılmaktadır. Gerilim romanı okumayı sevenlerin bu kitaba yoğun ilgili göstereceğine inanıyorum.

Tankut Gökçe‘nin çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayınlanan bu yapıtın Lontano isimli kitabın devamı niteliğinde olduğunu bilmelisin. Yani bu kitaptan önce Lontano isimli kitabı okuman çok daha doğru olacaktır. En azından hikayenin arka planıyla ilgili kafanda hiçbir soru işareti kalmaz. Kongo’ya Ağıt isimli bu kitabı gerilim romanı seven herekse tavsiye edebilirim.

Doğan Kitap: Kongo’ya Ağıt – Jean Christophe Grange

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu – Haruki Murakami

Asıl adı konusunu hemencecik geçmek istiyorum çünkü Japonca’dan çevrilen bu eserin adı aslında her şeyi açık açık anlatır. Kitabı okumaya başladığın zaman çizilmiş olan fantastik dünyanın içerisinde aslında kitabın diğer bilim kurgu veya fantastik romanlarına benzerliğini fark edersin. Sonra hikayesi derinleşir ve sen okurken türlü türlü sorgulamalara girişmiş olursun.

Hüseyin Can Erkin‘in çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayınlanan bu yapıt benim gözümde klasik bir Haruki Murakami kitabıdır. Onu seven, onun anlatımını beğenen herkes bu kitabı rahatlıkla benimseyecektir. Karmaşık yapısı olan bir roman olsa bile türünün iyi örneklerinden birisidir. Fantastik ve büyülü gerçeklik temalı bir roman okumak istiyorsan senin için en doğru seçimlerden birisi bu kitap olacaktır.

Doğan Kitap: Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu – Haruki Murakami

Beyin: Senin Hikayen – David Eagleman

Asıl adı The Brain: The Story of You olan ve dilimize Beyin: Senin Hikayen olarak çevrilen bu kitaptan aslında daha önce bahsetmiş olduğum Incognito isimli esere benzemektedir. Popüler bilim alanında yazılmış iyi eserlerden birisi olması nedeniyle bahsedip önermek istedim. Kısaca eser bilime dayalı olarak herkesin anlayabileceği dilde “ben kimim” sorusuna cevap bulmaya çalışır.

Zeynep Arık Tozar‘ın çevirisiyle Domingo Yayınevi tarafından yayınlanan bu yapıt tamamen bilimsel bir arka plana sahiptir. Dilinin çok ağır olduğunu tahmin ediyorsan eğer yanılma olasılığın çok yüksek çünkü kitap son derece akıcı bir anlatıma sahiptir. Tavsiyem bu kitabı Incognito isimli kitaptan sonra okuman olur, böylece yazarın anlatım tarzına daha kolay alışabilirsin. Popüler bilim kitaplarından hoşlananlara bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.

Domingo Yayınevi: Beyin: Senin Hikayen – David Eagleman

Kan ve Gül: Bir Kara Dejavu – Alper Canıgüz

Yerli yazar Alper Canıgüz tarafından kaleme alınan Kan ve Gül, son dönem romanları arasında akıp giden anlatımıyla dikkat çeken bir eserdir. Sırf bu özelliğini ve hikayesinin iyiliğini göz önünde bulundurarak onu haftanın tavsiyeleri arasına ekledim. Çerezlik roman veya bir çırpıda okunup bitecek roman arayanlar illaki vardır. İşte bu roman söz konusu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Sürpriz ayrıntıların yazarıdır Alper Canıgüz çünkü romanlarında olur olmadık yerlere göndermeler yaptığını fark edersin. Okuması keyiflidir çünkü anlatımı son derece pürüzsüz yani akıcıdır. Ne olduğunu anlamadan kitaplarını bitirmiş olursun. Kara mizah romanlarından hoşlanan ve okuyayım ama hemen bitsin derdinde olanlara April Yayıncılık tarafından yayımlanmış bu romanı kesinlikle tavsiye ederim.

April Yayıncılık: Kan ve Gül: Bir Kara Dejavu – Alper Canıgüz

Farfara – Sezgin Kaymaz

Farfara, edebiyat dünyamızın en ilginç yazarlarından birisi olan Sezgin Kaymaz imzalı bir romandır. Bu roman aslında yazarın önceki kitaplarından birisi olan Lucky’nin devamıdır. Şaşırmayın, Lucky bir roman kahramanıdır ve bu romanın kahramanı onun soyundan gelenlerdir. Masalsı bir yolculukta kahramanlara eşlik etmek bence çok iyi bir fikir olur.

Masalsı anlatımı ve bulduğu ilgi çekici konularla dikkat çeker Sezgin Kaymaz. Sporcu geçmişine rahmet okutacak cinsten bir yazar olduğunu dahi söyleyebilirim. Anlatır, okuyucuyu hikayenin içerisine çeker ve sonra okuyucuyu kendi haline bırakır. Sakin sakin okunabilecek, kahramanı bol ve anlatımı keyifli bir roman arayanlara için April Yayıncılık tarafından yayımlanan bu romanı öneririm.

April Yayıncılık: Farfara – Sezgin Kaymaz

Başarının ABC’si – Bob Proctor

Asıl adı The ABCs of Success olan bu kitap dilimize Başarının ABC’si olarak çevrilmiştir ve yazarın en popüler eserlerinden birisidir. Ne yazık ki bu kitap aynı zamanda yazarın dilimize çevrilmiş tek eseridir. Kitap tamamen başarının temellerini anlatır fakat bunu en sıradan ve en bilindik kavramların ötesine geçerek gerçekleştirir. Bir nevi bu kitap için motivasyon veya kişisel gelişim kitabı dersem yanlış yapmış olmam.

Gülsün Arıkan‘ın çevirisiyle SOLA Yayınları tarafından yayınlanan eserin başarı konusunda sana kılavuzluk edebileceğine inanıyorum. Belki çok çığır açacak fikirler duymayacak olabilirsin ama motivasyon ile kararlılık konusunda sana gerekli katkıyı sağlayabilecek bir kitaptır. Kişisel gelişim kitabı okumayı sevenlere bu kitabı mutlaka öneririm.

SOLA Yayınları: Başarının ABC’si – Bob Proctor

İş Bitirici Olmanın Sırları – Vincent Harris

Asıl adı Secrets for Getting Things Done olan ve dilimize İş Bitirici Olmanın Sırları olarak çevrilmiş bu Vincent Harris kitabı erteleme problemi yaşayanlara ilaç niteliğinde bir eserdir. Kitap, yenilikçi ve bir o kadar kullanışlı yöntemleriyle insana başlanılan işi bitirme konusunda yol gösterir. Bu kitabı okuduktan sonra bitirmekte zorlandığın pek çok şeyi daha kolay biçimde bitirme şansını elde edebilirsin.

Tuğba Çekinirer‘in çevirisiyle Arıtan Yayınevi tarafından yayımlanan eserin içeriği tamamen başlanılan işleri daha kolay ve hızlı bitirmeye yöneliktir. Okuyucusuna sunmuş olduğu uygulaması kolay yöntemlerle hedeflediğini yerine getirmeye çalışan eser bu konuda yeteri kadar başarılıdır. Kişisel gelişim kitaplarından hoşlanıyorsan bu kitabı okumanı tavsiye ederim.

Arıtan Yayınevi: İş Bitirici Olmanın Sırları – Vincent Harris

Değirmenler Vadisi – Noelia Blanco

Asıl adı Im Garten der Pusteblumen olan ve dilimize Değirmenler Vadisi olarak çevrilmiş bu kitap okul öncesi dönemde çocuklara okutulabilecek iyi bir kitaptır. Hikayesiyle güncel olan, çizimleriyle olağanüstü destekleyici olmayı başaran bu kitap oldukça kısadır. Okul öncesi çağda yer alan bir çocuğun varsa mutlaka ona bu kitabı okumayı düşünmelisin.

ABM Yayınevi tarafından dilimize kazandırılan bu eserin içeriğinde son döneme uyarlanabilecek oldukça iyi bir hikaye yer alır. Bu hikaye üzerinden okuyucusuna ders vermeye çalışan kitap son derece güçlü çizimleriyle bunu başarır. Çocuk edebiyatının en iyi eserlerinden birisi olmasa bile kıymetli bir eser olduğunu düşünüyorum.

ABM Yayınevi: Değirmenler Vadisi – Noelia Blanco

Evren Avucunda – Christophe Galfard

Asıl adı The Universe in Your Hand olan ve dilimize Evren Avucunda adıyla çevrilmiş bu kitabın ana konusu bilimdir. Kitap zaman ve uzay hakkında pek çok soruya cevap vermeye çalışır. Evreni yakından tanımak isteyen her okuyucu için son derece kıymetli bir eser olduğunu söyleyebilirim.

Duygu Akın‘ın çevirisiyle Domingo Yayınevi tarafından yayımlanan eserde bilinen ama aynı zamanda pek çok kişinin bilmediği yönleriyle evren ele alınır. Bir arkadaş gibi, heyecanlı bir şekilde ama bilimsellikten uzaklaşmadan evren konusunda elde edilen bilgiler okuyucuyla paylaşılmıştır. Evreni, diğer gezegenleri ve zaman kavramını merak eden biriysen bu kitabı mutlaka okumalısın.

Domingo Yayınevi: Evren Avucunda – Christophe Galfard

Huzur Defter – M. Fatih Çıtlak

Huzur Defteri aslında ikincisi çıkan bir kitap ama ben ilk olarak ilk kitabı önermek istedim. Tasavvufa meraklı olanların sevebileceği ama günlük hayatta rahatlıkta bir yazım dilinin olması kitabın en büyük avantajı. Kitapta anlatılanlar, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaşanan olaylardır.

Sufi Kitap Yayınları tarafından yayımlanan kitabın içerisinde birbirini tamamlayan onlarca bölüm yer almaktadır. Her bölümde neredeyse bir öncekinden oldukça farklı yaşanmışlıklar anlatılır. Tasavvufa çok yabancı olanlar bu kitabın dilini ağır bulabilirler ama tasavvufa en ufak ilgin dahi varsa kitabı okumakta çok zorlanmazsın. Tasavvuf meraklısı herkese bu kitabı tavsiye ederim.

Sufi Kitap Yayınları: Huzur Defteri – M. Fatih Çıtlak

Hayatın Satır Araları – Mahmud Erol Kılıç

Hayatın Satır Araları tasavvufi bir kitaptır ama eski dönem ile modern dönem arasında bir köprü kurmaya çalışır. Tasavvuf meraklısı herkesin ilgi duyacağını düşündüğümden tavsiye etmek istedim. Kitabın belirli sorulara cevap araması en çok okuyucunun işini kolaylaştırmış. Okuyucu kitapta neyin peşinden gittiğini bildiği için anlatılanları çok daha kolay bir biçimde anlama fırsatını elde eder.

Sufi Kitap Yayınları tarafından yayımlanan kitap toplam 3 ana bölümden oluşur. İlk bölümde tasavvuf önderliğinde insanın kendisi bulması ele alınır. İkinci bölümde tasavvuf ile modern dönem arasındaki köprü kurulur. Son bölümde ise Anadolu topraklarında tasavvufa değerli katkıları olmuş isimlerin geride bıraktıklarından bahsedilir. Tasavvuf meraklılarına bu kitabı okumalarını ve bilgi hazinelerini geliştirmelerini öneririm.

Sufi Kitap Yayınları: Hayatın Satır Araları – Mahmud Erol Kılıç

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Eğer önerilerin varsa ve okuyan kişiye katkı sağlayacağına inandığın eserler bulunuyorsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...