Bu hafta ne okumalıyım? #19

Kitap tavsiyeleri serisinin on dokuzuncu parçasından herkese merhaba. Bu hafta listeyi hazırlamakta epey geciktim ama son gün bile olsa bu haftayı es geçmemek için elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu haftanın listesini oluştururken işimi kolaylaştıran durum kitapları düzenli bir şekilde sınıflandırmak oldu. Umarım yaptığım seçimler beğenir ve aralarından birini alıp okumaya başlayabilirsin.

Bu haftaki listede özel olarak ön plana çıkartmaya çalıştığım bir kitap olmadı. Seçim yaparken kitapları özellikle hikayelerine ve okunabilirlik durumlarına göre değerlendirmeye çalıştım. Kurgusal olmayan eserlerde ise eserin okuyucusuna kattığı değeri göz önünde bulundurdum. Bu listeye göz atmadan yeni çıkan kitaplar arasından bir seçim yapmanı önermem. En azından ilk on kitabın detaylarına bakarak kitaplar hakkında bilgi sahibi olmanı tavsiye ederim.

Bu haftaki kitap önerilerim neler?

Bu haftanın listesi konusunda özel bir şey söylemek istemiyorum. Kurgusal eserlerin ağırlıkta olduğu bir listeyle karşı karşıyasın. Bu hafta kendine okumak için iyi bir kitap arıyorsan bu liste sana yardımcı olacaktır. Bir kitap mağazasına girip kitap almaya karar vermeden önce aşağıdaki listeyi baştan aşağı gözden geçirmeni öneririm.

Kara Kurt – J. A. Redmerski

Kara Kurt gerilim ve macera dolu romantik bir kitaptır. Sırların ortaya çıkarılmasının ardından ekibi bu sefer zorlu bir kaçırılma görevi beklemektedir. Plan tehlikeli olduğu kadar risklidir çünkü geçmişe ait hatıralar işi zorlaştıracaktır. Zengin bir yatırımcının kılığına girip kötü tanınan bir kadını kaçırmak için en ideal kişi Niklas Fleischer’den başkası değildir ama bu görevde ona Izabel Seyfried eşlik edecektir.

Katiller Çetesi serisinin beşinci kitabı olan bu eser seriyi devam ettirmek isteyenlerin uzun zamandır beklediği eserlerden birisidir. Gerilimin oldukça yüksek olduğu hikaye kurgusu içerisinde yol alırken olayları imgesel bir biçimde yansıtmak çok zor değildir. Bu haftayı gerilim ve romantik temalı bir kitaba ayırmak istiyorsan en iyi seçim bu eser olacaktır.

Ephesus Yayınları: Kara Kurt – J. A. Redmerski

Kıyamet Meleği: Cilt 2 – Takaya Kagami

Kıyamet Meleği serisinin ikinci cildi olan bu eser fantastik temalı bir manga kitabıdır. Yuichiro, Japon Kraliyet Ordusu içerisindeki yerini sağlamlaştırmıştır. Artık hedefi vampirlere karşı kullanabileceği en güçlü silaha, lanetlenmiş ekipmanlara ulaşmaktır.

Kıyamet Meleği serisinin takipçisi olan herkesin okumak isteyeceği bu manga serinin muhteşem heyecanını kaldığı yerden devam ettirmektedir. Henüz seriye başlamamışlar için bu kitap önemli bir fırsat olacaktır. Bu hafta bir manga veya çizgi roman okumak istiyorsan en doğru tercih bu eser olacaktır.

Kurukafa Yayınevi: Kıyamet Meleği: Cilt 2 – Takaya Kagami

Hatalar Kitabı –  Corinna Luyken

Hatalar Kitabı küçük okuyuculara yani çocuklara hitap eden bir resim kitabıdır. Bu kitabın en önemli yanı yazarının yapmış olduğu hatalardan oluşmasıdır. Bu hatalar normalde hoş karşılanmayacak olsa bile yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Kitabın amacı ise bu hatalar yolculuğundan okuyucusunu geçirip öğretici bir tavır sergilemektir.

Kitabı açıp incelemeye başlayan bir çocuk kısa süre içerisinde çizimlerde yapılmış olan hataları fark edecek ve onları anlamaya çalışacaktır. Bu her anlama çabası onun düşünme becerisine katkı sağlayacak ve yeri geldiğinde bu hataların daha güzel şeylere dönüşebildiğini görerek çizimlerdeki yolculuğuna devam edecektir. Bu hafta çocuğunuz için eğitici ve öğretici bir kitap almak istiyorsanız ilk bakmanız gereken eserlerden birisi kesinlikle bu olmalıdır.

ABM Yayınevi: Hatalar Kitabı – Corinna Luyken

Poldark: Jeremy Poldark – Winston Graham

Poldark: Jeremy Poldark sürükleyici ve romantik bir tarihi romandır. Ross Poldark hayatının en karanlık günlerini yaşamaya oldukça yakındır. Yaşadığı trajik olaylardan sonra yaptığı hatalar nedeniyle idama mahkum edilmiş olan Ross Poldark’ı kurtuluşu ve hayata tutunuşu kıymetli eşi Demelzia’nın çabaları ve dünyaya merhaba demiş olan Jeremy Poldark’ın doğuşu olacaktır.

Poldark serisinin üçüncü kitabı olan bu eser tarihsel ve romantik serüveni devam ettirmektir. Serinin en ilgi çekici eseri olarak kabul edilen bu kitabı okurken duygularını derinden sorgulamaya başlayabilirsin. Bu haftayı romantik bir kitaba ayırmak istiyorsan ilk tercihlerinden birisi bu eser olmalıdır.

Martı Yayınları: Poldark: Jemery Poldark – Winston Graham

Yalnızlığın On Bir Hali – Richard Yates

Yalnızlığın On Bir Hali birbirinden farklı ama birbirini tamamlayıcı on bir kısa hikayeden oluşan bir kitaptır. Kitabın içerisinde yer alan hikayelerin her birisi korkusuzca yalnızlığı sorgulamaktadır. Bu sorgulama sırasında ise başarısızlık, acımasızlık ve hayal kırıklıkları dışarıda bırakılmamıştır.

Kısa hikayeler okumak isteyenlerin seveceği bir eser olan bu kitap, gençliğini tam olarak yaşayamamış ve ümidini yitirmek üzere olan bir erkeğin yalnızlığını anlatmaktadır. Kitabın içerisinde toplamda 11 tane kısa hikaye yer almakta ve her hikaye farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Bu haftayı kısa hikayeler okumakla geçirmek istiyorsanız bu kitabı alıp okumanı öneririm.

Yüz Kitap: Yalnızlığın On Bir Hali – Richard Yates

Kaçış 1: Çıkış Yok – Gordon Korman

Kaçış 1: Çıkış Yok genç yetişkinlere ve çocuklara hitap eden gizem ve macera kitabıdır. Aidan ve Meg, Falconer ailesinin tek umududur çünkü üstlendikleri görevde başarılı olamazlarsa anne babası ömür boyu hapislerde çürüyecektir. Gözaltına alınan iki çocuk bir yolunu bulup tutuldukları yerden kaçmayı başarır ve bitmek tükenmek bilmeyen soluksuz macera başlamış olur.

Kaçış serisinin ilk kitabı olan bu eseri okuduktan kısa süre sonra devam kitabını okumak isteyeceğinden emin olabilirsin. İki çocuğun ailesini kurtarmak adına giriştiği macerada bol bol gizem ve aksiyon yer almaktadır. Bu haftayı soluksuz bir macera kitabı okuyarak geçirmek istiyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Epsilon Yayınevi: Kaçış 1: Çıkış Yok – Gordon Korman

Oda – Ali Land

Oda psikolojik gerilim temalı gizem dolu bir kitaptır. Milly’nin annesi bir seri katil olsa bile Milly annesini çok sevmektedir. Onu durdurmanın tek yolu polise teslim için onu ikna etmektir. Milly artık yeni bir hayata merhaba demeye hazırlanmaktadır ama beraberinde getirdiği sırlar işini fazlasıyla zorlaştıracaktır.

Yazarın çıkış kitabı olan bu eseri okumak gerilim seven her roman okuyucusunu mutlu edebilecektir. Yeni ve ihtişamlı hayatında aradığını bulmakta zorlanan bir kişinin hayat macerasını okurken gerilimin kademeli olarak yükseldiğini fark edebileceksin. Psikolojik gerilim romanlarından hoşlanan biriysen bu kitabın tam sana göre olduğunu söyleyebilirim.

Koridor Yayıncılık: Oda – Ali Land

Yerli Yersiz Cümleler – Nazan Bekiroğlu

Yerli Yersiz Cümleler naiflik ve incelik dolu bir deneme kitabıdır. Son derece deneyimli bir yazarın kaleminden çıkmış olduğunu daha ilk sayfalarda görebilmeniz mümkündür. Bu eser, okurken sakinleşmek, sakinleşirken kitaba daha sıkı sarılmak isteyenlerin okumak isteyeceği türden bir denemedir.

Denemelerle ilgili çok fazla şey yazmak ve içeriğini mahvetmek istemem. Bu nedenle her şeyi, tüm anlatıyı yazarın kendisinde bırakmayı tercih ediyorum. Bu hafta sakin bir şekilde sayfalarını inceleyeceğin bir kitap arıyorsan mutlaka bu eseri alıp okumayı düşünmelisin.

Timaş Yayınları: Yerli Yersiz Cümleler – Nazan Bekiroğlu

Büyük İhanet – Mete Yarar

Büyük İhanet ülkemizin yakın tarihinde yaşanmış olan olayları kapsayan bir tür politik romanıdır. Kitapta, Türkiye’nin başına bela olmuş veya kitabın diliyle bela edilmiş olan terör sorunu, sınırlarında yaşanan problemler ve diğer birçok siyasi ve gerçekçi konuyu romanlaştırarak anlatılmaktadır. Tüm anlatılanlar çoğunlukla gerçekte yaşanmış olayların kurgulanmış hali olduğu unutulmamalıdır.

Bu tür politik romanlardan aşırı hoşlandığımı söyleyemem ancak bunların okunmaması gerektiğini de söyleyemem. Bu roman sayesinde son dönemde yaşanan ve gittikçe karmaşık bir hal almaya başlayan politik senaryolara bir cepheden göz atma fırsatını elde edebilirsin. Bu haftayı teorisi bol bir roman okuyarak geçirmek istiyorsan bu kitabı alıp okumanı öneririm.

Destek Yayınları: Büyük İhanet – Mete Yarar

Hanfendi Bir Bakar Mısınız? – Murat Tavlı

Hanfendi Bir Bakar Mısınız? adını taşıyan bu eser bir deneme kitabıdır. Daha önce farklı bir yayıncıdan yayınlanmış olsa bile tekrar gözden geçirilerek baskısı yeniden yapılmıştır. Kitabın içeriğinden ufakça söz etmem gerekirse, yazar kendi görüşleri doğrultusunda kadın ile erkek arasındaki ilişkiyi anlatmıştır.

Daha önce defalarca belirttiğim gibi deneme türü eserlerde kitabın içeriğinden çok bahsetme taraftarı değilim. Kitabın isminde yapılan kelime oyunu türü yaklaşım hoşuma gitmese bile eser okunabilecek keyifte bir eserdir. Bu hafta kafanı dağıtacak bir eser okumak istiyorsan ilk önerilerimden birisi bu kitap olacaktır.

Destek Yayınları: Hanfendi Bir Bakar Mısınız? – Murat Tavlı

Bu haftanın okunmaya değer diğer kitapları

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi bu hafta okuma listene dahil edebileceğin ilgi çekici eserlerdir. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Bir Harp Gelini: Benan’ın Defteri Nermin Bezmen
12 Mukabele Senai Demirci
13 Yakup’un Kanatları Misli Baydoğan
14 Güzergah Yasemin Ünlü
15 Benimle Delirir Misin? Kamuran Akdemir
16 Mandalina Çekirdeği Zekeriya Efiloğlu
17 Minnet Eylemem Yağız Gönüler
18 Buharname Onur Bayrak
19 Cemal Süreya Aşk Günü Doğdu Nazan Arısoy
20 Seyyah Lütfü Özşahin

Bu hafta okuman için önerebileceğim kitaplar şimdilik bunlardan ibaret. Hafta içerisinde keşfettiğim yeni kitaplar olursa hafta bitene kadar buraya eklemeyi düşünüyorum. Nasipse yirminci haftada görüşmek üzere, keyifli okumalar diliyorum.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...